Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

αν δε βρίσκω με λιγότερα καλό θα ήταν να μη λέω τοκογλύφους εκείνους που με δανείζουν με 2-3-4% ετήσιο. Επίσης καλό θα ήταν να μάθω ότι όταν πάω να δανείσω τους συμπατριώτες μου με 10% μηνιαίο δεν έχω διαφορά ούτε από τον μαυραγορίτη της κατοχής ούτε από τον αληθινό τοκογλύφο.

 

Κι επειδή ο Χαϊκάλης εδώ δεν πήγε να δανειστεί αλλά να «επενδύσει» καλό θα ήταν να του εξηγήσει κάποιος ότι όταν είσαι ηλίθιος καλό είναι να μένεις μακρυά από παράνομες υποσχέσεις πλουτισμού που μάλλον γίνονται πιστευτές μονάχα από τον Τοτό.

 

Στο τέλος θα άξιζε κάποιος να του εξηγήσει μερικά πράγματα περί φοροδιαφυγής, συναλλαγών χωρίς παραστατικά και απόδειξη κι άλλα παρόμοια.

 

 

 

 

Διυλίζεις τον κώνωπα και καταπίνεις την κάμηλο...

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Ποιά καμήλα κατάπια; Η ρίζα του κακού ήταν ότι ο Χαϊκάλης είχε οικονομικά προβλήματα και δεν έβγαινε. Όταν άκουσα για πρώτη φορά το θέμα, αυτό το πράγμα μου έκανε εντύπωση. Πως μπορεί κάποιος με 8.000-10.000 € μισθό το μήνα να έχει οικονομικά προβληματα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έχεις δύο εδώ με πρόσβαση σε λεφτά που δεν είχανε λεφτά.

 

Τον Χαικάλη που δεν είχε να δώσει λεφτά στον άλλον διότι δεν έβγαινε. Του περίσσευαν όμως 5 χιλιάρικα. Βασικά ο Χαικάλης μας αποκάλυψε ότι είναι καταχρεωμένος στην τράπεζα, δεδομένου ότι στα 2-3 εκατομμύρια το δάνειό του φαίνεται να είναι σημαντικό μέρος των χρημάτων αυτών.

 

Ο Αποστολόπουλος από την άλλη ως μεσάζοντας, τραπεζικός και δικτυωμένος, ψαχνόταν για 5 χιλιάρικα δανεικά αλλά δεν μπορούσε να τα επιστρέψει; Κουφό και αυτό.

 

Μπορεί να ισχύει αυτό που λέει ο @ΓιαγκΤ για τον Χαικάλη. Να έχει φάει τα άντερά του στον τζόγο και χάρη στην βουλευτική του ιδιότητα να έβγαλε κανένα εκατομμύριο δάνειο, που του το περάσανε από την τράπεζα ως δήθεν στεγαστικό. Οπότε το ερώτημα είναι τι χάρες έχει κάνει μέχρι σήμερα για αυτό το δάνειο και ας το παίζει ηθικός και αδιάφθορος. Άλλωστε η υπερψήφιση του προέδρου ίσως να πληρώνει και λιγότερα από όσο η καταγγελία του για χρηματισμό.

 

Ο Αποστολόπουλος πάλι μπορεί να χρωστάει τα άντερά του από αποτυχημένες κινήσεις στο χρηματιστήριο. Αν χρωστάει και αυτός αρκετά λεφτά ικανά για να μπει φυλακή, γιατί να μην μπει φυλακή για χρηματισμό βουλευτή, αντί για τα χρέη του και να βγει από αυτήν πολύ νωρίτερα από όσο θα προβλέπει η ποινή του, αλλά με τα χρέη του πληρωμένα και μερικά επιπλέον λεφτά σε πλάκες χρυσού σε κάποιον λογαριασμό του εξωτερικού;

 

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι παίζει με αυτούς τους δύο.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σε μένα λέει περί καμήλας, ότι παραβλέπω την καταγγελία δωροδοκίας. Φίλε Γιαγκ η πραγματική καμήλα είναι αυτό που γράφω. Εμφανίζεται ένας τύπος, ο οποίος σα να μην τρέχει τίποτα αρχίζει και μιλά για συναλλαγές με μηνιαίο 10% επιτόκιο (δλδ κοντά στο 130% ετήσιο όταν τα αντίστοιχα τραπεζικά επιτόκια κινούνται γύρω από 0-2% ετήσιο). Τέτοιες συναλλαγές είτε είναι ο ορισμός της τοκογλυφίας είτε ο ορισμός της ηλιθιότητας, καμιά φορά συνδυασμός και των δύο.

 

Η -υπαρκτή ή όχι- δωροδοκία είναι προς διερεύνηση. Αυτό που αναφέρω το εμφανίζει ο ίδιος ο τύπος (Χαϊκάλης) ως βεβαιωμένο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει κάτι αν είναι της τσόχας ή της μαριχουάνας.  Δανείζω με 10% μηνιαίο = είμαι τοκογλύφος. 

Δίνω κάπου τα χρήματά μου επειδή μου υποσχέθηκαν 10% μηνιαίο «από επενδύσεις στο Χρηματιστήριο» = είμαι ηλίθιος

 

ο Χαϊκάλης δανείζει εδώ πέρα. Λέγοντας «του τα έδωσα για να τα επενδύσει με 10% μηνιαίο στο χρηματιστήριο» και μου χρωστάει μπλα μπλα. Ο Χαϊκάλης, που έχει βγει στο κλαρί μαζί με το κόμα του καταγγέλοντας τους διεθνείς τοκογλύφους που μας δανείζουν με 2-3-4-5% ετήσιο. Και ναι τα κυκλώματα τοκογλυφίας ανθούν σε χώρους όπως η χαρτοπαιξία αλλά είναι χλωμό το συγκεκριμένο να είναι καν τέτοιο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω καταλαβει ακομα πως γινεται ο γνωστος "ο ψηλος ο Παναθηναικακιας" οταν πηγε ο Αποστολοπουλος και του ΟΜΟΛΟΓΗΣΕ

ειτε οτι (οποιο γουσταρετε απο τα 2 διαλεχτε)

1) αυτος με προσεγγισε πρωτος (<-- δεν ξερω πως λειτουργει αυτο σαν ατακα υπερασπισης... αλλα μαλλον μπαινει στην κατηγορια "αυτος με χτυπησε πρωτος κυρια" οποτε ειναι all time classic δικαιολογια και την δεχομαστε γιατι ειναι γεννετικα κωδικοποιημενη στο DNA μας)

ειτε οτι

2) πηγα να αποδειξω οτι δεν ειναι τιμιος ο Χαικαλης (αυτος δεν ειναι  που ... εξωθει το ατομο σε τελεση παρανομων ενεργειων? Κατσε να δεις πως το λενε.... να πριν το θυμομουνα...) 

 

γιατι δεν τον εβαλε μεσα?

 

Τρομερος εισαγγελεας οπως και να το δεις! Μπραβο του...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει κάτι αν είναι της τσόχας ή της μαριχουάνας.  Δανείζω με 10% μηνιαίο = είμαι τοκογλύφος. 

Δίνω κάπου τα χρήματά μου επειδή μου υποσχέθηκαν 10% μηνιαίο «από επενδύσεις στο Χρηματιστήριο» = είμαι ηλίθιος

 

ο Χαϊκάλης δανείζει εδώ πέρα. Λέγοντας «του τα έδωσα για να τα επενδύσει με 10% μηνιαίο στο χρηματιστήριο» και μου χρωστάει μπλα μπλα. Ο Χαϊκάλης, που έχει βγει στο κλαρί μαζί με το κόμα του καταγγέλοντας τους διεθνείς τοκογλύφους που μας δανείζουν με 2-3-4-5% ετήσιο. Και ναι τα κυκλώματα τοκογλυφίας ανθούν σε χώρους όπως η χαρτοπαιξία αλλά είναι χλωμό το συγκεκριμένο να είναι καν τέτοιο.

 

Τσάμπα ο κόπος σου, είναι γνωστή η μέθοδος: Αφού δεν υποβαθμίζετε το γεγονός ας υποβαθμίσουμε τον εμπλεκόμενο.

Το γεγονός του χρηματισμού ακόμα και της πράξης του να αρνηθεί  δεν υποβαθμίζετε όσο και αν υποβαθμίσεις τον Χαϊκάλη σαν χαρακτήρα.

Απλά κατά τα λεγόμενα σου, ο μεγαλύτερος ξεφτίλας της γης είχε μια στιγμή τιμιότητας.

Αυτή η στιγμή μας νοιάζει εμάς, δεν θα τον κάνουμε γαμπρό.

Link to comment
Share on other sites

το «γεγονός» μου είναι αδιάφορο είτε είναι αληθές είτε όχι. Δεν είμαι οπαδός της ΝΔ by the way κι ούτε πρόκειται να την ψηφίσω όπως δεν έχω ψηφίσει κανέναν από τους δύο μεγάλους για σχεδόν 20 χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Aσε μας χρυσό μου με τον Πανδώρα σου.

 

"Η αρχαιοθέτηση της υπόθεσης χρηματισμού Χαικάλη, αποτελεί ... μπλά ... μπλά ... μπλά ... μπλά που κατέληξε στην αθώωση Αποστολόπουλου.

Το αποδεικτικό υλικό ... μπλά ... προσπάθεια παραχάραξης της λαικής βούλησης και του Συντάγματος. Δεν έγινε προσπάθεια εξαγοράς με αντάλλαγμα κάποιο ρουσφέτι, αλλά καθαρή προσπάθεια να αποτραπεί η ύψιστη δημοκρατική λειτουργία που είναι να εκφραστεί η βούληση των πολιτών μέσω εκλογών."

 

:o

 

ΤΙ είπε τώρα;;;;; Σκονάκια έκανε ο παίχτης, δεν μπορεί.

 

 

Λοιπόν, κινέζικα μπορούμε να μάθουμε και στο youtube αν θέλουμε. Δεν χρειάζεται να επισκεφτούμε "έγκριτους" Έλληνες δημοσιογράφους.

 

Και για την πληροφόρηση σας. Η δικαιοσύνη ποτέ δεν ήταν ανεξάρτητη και ούτε ποτέ θα είναι.

 

 

Να μην ρωτήσω βέβαια απο που και πως και γιατί βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι πολίτες έχουν όρεξη να εκφράστουν πάλι μέσω εκλογών.  Τους ρώτησε ή το του το είπαν οι δημοσκόποι;

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

 

Και για την πληροφόρηση σας. Η δικαιοσύνη ποτέ δεν ήταν ανεξάρτητη και ούτε ποτέ θα είναι.

Έλα, σοβαρα; Μήπως να εξετάσουμε πως θα έπρεπε να είναι;;

 

Να μην ρωτήσω βέβαια απο που και πως και γιατί βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι πολίτες έχουν όρεξη να εκφράστουν πάλι μέσω εκλογών.  Τους ρώτησε ή το του το είπαν οι δημοσκόποι;

 

tumblr_inline_n9m4gfuN1e1qziitf.gif

 

 

Σοβαρότης...

10730129_408459662651727_617211158817961

Έγινε επεξεργασία από Myralis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.iefimerida.gr/news/183907/allazei-rota-o-haikalis-daneisa-5000-eyro-ston-apostolopoylo-gia-na-ta-paixei-o-idios

 

 

Η επιστολή Πιπιλή στην Επιτροπή: 

«Η όζουσα υπόθεση Χαϊκάλη, η οποία εξετάζεται από τη Δικαιοσύνη, έχει και μια παράμετρο που επιβαρύνει έτι περαιτέρω τη θλιβερή εικόνα εις βάρος του πολιτικού κόσμου» αναφέρει η βουλευτής στην επιστολή της και προσθέτει: «Ως κοινωνός της πίεσης των πολιτών, οι οποίοι δυστυχώς συλλήβδην ακόμα και σε γελοίες περιπτώσεις κατηγορούν όλους τους βουλευτές, σας ζητώ να διερευνηθεί άμεσα η παραδοχή από το μέλος του Κοινοβουλίου κ. Παύλο Χαϊκάλη ότι είχε οικονομικές συναλλαγές με εξαιρετικά υψηλό τόκο με άλλο πρόσωπο και ότι με παρένθετο πρόσωπο έπαιζε σε χρηματιστήριο κατά παράβαση του Ν.3213/2003 αρ.2παρ.5περίπτωση α'. Τονίζεται ότι η περιγραφή αυτών των πράξεων από τον Βουλευτή Χαϊκάλη έγινε με μπαράζ δηλώσεών του στο σύνολο των Μέσων Μαζικής Ενημέρωσης».


 

 

Κατά τα φαινόμενα έπρεπε να τους μπαγλαρώσουν και τους 2. Χάρη τους έκαναν.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μυραλάκο νέε  μου, όσο και να εξετάζεις, όσο και να προσπαθείς να εμβαθύνεις, τοίχο θα βρίσκεις μπροστά σου διότι ξεκινάς από παράλογη βάση. Η οποία είναι η ιδεολογία σου.

"Τυφλός τυφλόν οδήγαγε...κι οι δυό μες το πηγάδι" λέει ο σοφός λαός.

 

Ακόμα και οι αλλαγές στην στάση βουλευτών, τώρα, πριν, μετά, έχουν το νόημα τους και την στρατηγική τους. Αν ψάχνεις καθαρή πολιτική ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ, καλύτερα άλλαξε πλανήτη ή τουλάχιστον αρκέσου σε καμιά φυλή ζουλού. Εκεί μόνο ο φύλαρχος κόβει-ράβει. Θα έχεις να κάνεις με έναν οχτρό. Εδώ δυστυχώς, βάλλεσαι απο παντού.

Ακόμα και στας Νορβηγίας, στας Σουηδίας, στας Ελβετίας, στας Αμερικάς, η πολιτική και η δικαιοσύνη είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ. Στον όρο δικαιοσύνη εμπεριέχονται πολλές έννοιες εκτός από αυτή του ΔΙΚΑΣΤΗ.  

 

Μη συγχέεις αυτά με το βιοτικό επίπεδο του λαού. Άλλος ο ρόλος της μιας χώρας, άλλος της άλλης. Ακόμα και σε αυτό το παγκόσμιο χωριό ο καθένας έχει τον ρόλο του.

 

Το ανησυχητικό είναι ότι δείχνεις να πιστεύεις ακόμα ότι, είτε γίνουν εκλογές, είτε βγει ο Σύριζα είτε όχι, είτε πάρετε 90% είτε 10%, ειτε μας πλακώσουν οι μουσουλμάνοι είτε όχι, είτε μας επιτεθούν τα νεφελιμ, θα είναι τυχαία! Ότι γίνει, θα γίνει επειδή, α! έτσι τα έφερε η τύχη!  Τόση ιστορία διάλολε δεν έχει διδάξει τίποτα;

 

Κοντός ψαλμός.

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν παρακολουθώ ειδήσεις τόσο συχνά, έτυχε να μάθω για το περιστατικό με τον Χαϊκάλη και σήμερα άκουσα στο ραδιόφωνο ότι η υπόθεση μπήκε στο αρχείο. Όπως και να το δεις το θέμα, είτε ο Χαϊκάλης έχει λερωμένη τη φωλιά του είτε όχι, δεν καταλαβαίνω πως η όλη ιστορία πέρασε στο έτσι.

 

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος;


Συνταξιούχος κάτω των 25 πως γίνεται;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.