Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

μισό να λύσουμε το πρακτικό ζζήτημα πρώτα:

ρε τόμμυ, δεν σου έχω αναθέσει εδώ και κάτι μήνες να δοκιμάσεις το κεμπάπ Παναγιώτης, στον σταθμό Αγ. Αντωνίου κοντά να μου δώσεις αναφορά αν αξίζει; Βλέπω έχουν μπει και στο efood. Το έχω σταμπάρει προ κόβιντ, κάποια στιγμή θα ηρεμήσουν τα πράγματα, μην κάνω 8 χιλιόμετρα τζάμπα.

Αφού με το κεμπάπ δεν τα πάω καλά... Πολύ πολύ πικάντικο για το έντερο μου ρε συ... Το μπιφτέκι του Θωμά καμμία σχέση με κεμπάπ. 

Το είδα , μόνο κεμπάπ έχει. 

Όσο για την Ουγγαρέζα, σε πιτόγυρο, λέει, αρκεί να σου αρέσει η ... Αλοιφή :hehe:

πριν 14 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

Στα σουβλατζίδικα εννοώ, κρύε :bleh:

Ως Ζαμπονοσαλατα ή Βουδαπέστη την βρίσκω σε μαγαζιά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tςτςτς...τα καλυτερα πιτογυρα ειναι αυτα που φτιαχνεις σπιτι...για να μην το κουραζουμε!!!!IMG_5744.thumb.JPG.40f645bce47853adf96f46a2dfe5deaa.JPG

 ολα απο πρωτες υλες που εχεις διαλεξει εσυ κ ο καθενας τα τσακιζει οπως θελει...τυλιχτα η μεριδα!

 

Για οποιον ενδιαφερεται κυκλοφορησαν  βρουβια κ φρεσκα σκορδα στην πιατσα!:p

IMG_5745.thumb.JPG.5a201d6464f7c45a884b1bccd3a9b56c.JPGIMG_5746.thumb.JPG.6eb4ce47db5c769a07ac2e27d27bcb2a.JPG

 

  • Like 8
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά βλέπω να συμφέρει καθημερινή αγορά ενός καφέ στο 1.90€, όταν ο πιο απλός καφές των 20€/ κιλό είναι καλύτερος από κάθε καφέ που δοκίμασα από αλυσίδες (τύπου Έβερεστ και Κόφι Αιλαντ) αλλά και διάφορα άλλα μαγαζιά. Για να βρεις καλό καφέ από έξω προϋποθέτει  πράγματα.

Να ξέρουν να τον φτιάξουν. 

Να είναι καλή ποικιλία.

Επιπλέον, οι γευστικές προτιμήσεις του καθενός διαφέρουν, κατά συνέπεια, δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο απ' το να φτιάξεις τον καφέ στο σπίτι σου, ώστε να ξέρεις τι φτιάχνεις. Καλώς να σου αρέσει του Έβερεστ, όχι όμως και να λέμε πως " δεν συμφέρει οικονομικά" ο καφές στο σπίτι. (Το γευστικά το κάλυψαν πιο πριν).

Αυτό να μην έλεγες, και θα σε πίστευα :p

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 58 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Tςτςτς...τα καλυτερα πιτογυρα ειναι αυτα που φτιαχνεις σπιτι...για να μην το κουραζουμε!!!!

Καθώς επίσης και αυτά που στα σερβίρει Ουγγαρέζα . :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Tςτςτς...τα καλυτερα πιτογυρα ειναι αυτα που φτιαχνεις σπιτι.

Εννοείται αυτό !

 

πριν 14 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

Καθώς επίσης και αυτά που στα σερβίρει Ουγγαρέζα .

3uhhg7.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος p55 έγραψε:

 

Να σου δώσω διεύθυνση για να μη ψάχνεις άσκοπα και να μη σε τρώνε οι δρόμοι άδικα .

Δεν νομίζω να προλάβω να έρθω, θα φάω ξύλο :hehe: 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

έπος. Και σαντουιτσάκια να παραγγέλνεις. Έχω υπάρξει μεγάλος σπόνσορας ΤΟΥ έβερεστ. Το αυθεντικό στη γωνία Ηρακλείτου και Τσακάλωφ (αν θυμάμαι κιόλας αμυδρά το αυθεντικό αυθεντικό ήταν σε άλλο σημείο από εκεί που μεταφέρθηκε το πρώτο αυθεντικό, λίγα μέτρα πιο εκεί με είσοδο από Ηρακλείτου). Το χρηματοδοτούσα επί χρόνια, αν ήταν Πατριαρχείο θα είχα και μετάλλιο Μέγας Ευεργέτης.
Από όταν εξαγοράστηκε, μεγαλοπιάστηκε και φύτρωσε σε πολλές μεριές, ο κατήφορος είναι εντυπωσιακός. Κάπου κάπου αγοράζω κάνα σάντουιτς από εκεί, εις ανάμνηση. Εδώ και καμια εικοσαετία, κάθε φορά που κάνω το λάθος (1-2 φορές το χρόνο), ορκίζομαι ότι είναι η τελευταία φορά που κάνω το λάθος. Εννοείται ότι δεν υπάρχει καμιά σχέση με το αρχικό μαγαζί, προ εξαγοράς, αν εξαιρέσουμε ότι και τα δύο αναφέρονται σε χλαπατσοσαντουιτς.
Απλώς το παλιό ήταν νόστιμο τουλάχιστον, της αλυσίδας σκέφτεσαι μήπως αξίζει να το πετάξεις.
Παρομοίως με Γρηγόρη. Before-After.

(οι espresso τους, και των δύο, αναλόγως τον υπάλληλο και το πόσο καλά προσέχουν την μηχανή, μπορεί να πίνονται επειδή έχουν μεγάλη κατανάλωση και δεν προλαβαίνουν να μπαγιατέψουν αγρίως. Το οικονομικό σκέλος των espresso τους, κουκουρούκου, έκανε μερικές πράξεις το colombe de la paix που τα εξηγεί ωραία. Δεν πεθαινεις επιτόπου αν στην ανάγκη τους πιεις.)

Μιλώντας για οικονομικά χλαπατσοσάντουιτς, σπάνιο πια για την εποχή μας vfm είναι τούτο δώ, με το όνομα Κρήτη. Όταν αναφέρουν μικρό-μεσαίο-μεγάλο μέγεθος εννοούν κάτι άλλο από αυτό που εννοείται στα περισσότερα μέρη της Ελλάδας. Η κόκκινη αδμιν είχε συστήσει σε κάποιον εδώ με΄σα έναν Μοχλό για κάποιο εργαλείο που έψαχνε εκεί κοντά, άρα ξέρει την περιοχή. Αμφιβάλλω αν μπορεί να φάει π.χ. ολόκληρο το μεσαίο τους μονομιάς.
Ο ιδιοκτήτης είναι αληθινός Κρητικός (αυτό το γράφω επειδή συχνά με αφορμή εγκληματα ή οποιουδήποτε είδους παραβατικότητα διαβάζω σχόλια περί Κρήτης. Δεν είναι απαραιτήτως άκυρα τα σχόλια, αλλά δεν είναι ένα πράγμα οι «αληθινοί Κρητικοί».) Το ότι έχει διαρκέσει εκεί εδώ και καμια σαρανταριά χρόνια συν ότι σχεδόν πάντα τρώνε εκεί συνεργατζήδες είναι σαφές σημάδι ότι η εντιμότητα, η ειλικρίνεια, η εργατικότητα, η ευγένεια μπορούν να μην είναι ασύμβατα με οικονομική επιβίωση σε τέτοιο μαγαζί.
Τα αυγά τα σπάει εκείνη την ώρα, το χωρ. λουκάνικο ή το σουτζούκι είναι εξαιρετικά, περιμένεις λίγο να τηγανιστούν κλπ. Δεν είναι αναγκη να βαλεις όλα τα υλικά μέσα (π.χ. δεν βάζω ΚΑΙ μορταδέλλα). Ο νεαρός κύριος που εργάζεται μέσα (ίσως γιος του ιδιοκτήτη, μακάρι αν είναι έτσι) επίσης ουσιωδώς ευγενής και ευέλικτος.
Είναι μια τρύπα. Έκλεισε την πόρτα ώστε να μην μπαινουν μέσα για την παραγγελία κι απλώς στα δίνει στο πεζοδρόμιο. POS κλπ.
Σε ερώτηση μου «έχετε πολλή πτώση στη δουλειά με την επιδημία;» η απάντηση του νεαρού ήταν «σχεδόν την ίδια δουλειά έχουμε, η μόνη διαφορά είναι ότι αντι να τα δίνουμε εντός καταστήματος, τα δίνουμε από το παράθυρο». Τα μέτρα προστασίας και η προσαρμοστικότητα τους στις συνθήκες λοκντάουν, θα μπορούσαν να είναι μάθημα για κάθε αντίστοιχο κατάστημα. Είναι μια τρύπα το κατάστημα. Δεν το πιάνει το μάτι σου αν δεν το ξέρεις.
Κάθε φορά που κάνω το λάθος να πάρω σάντουιτς από έβερεστ, γρηγόρη κλπ παρόμοια, θυμάμαι το μαγαζί αυτό.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

τούτο δώ

Έχω φάει σάντουιτς με ομελέτα (το μεγάλο) από εκεί και ζω ακόμα. 

 

Υπάρχει αντίστοιχα Κρήτη και στο Περιστέρι, στην δουλειά κοντά, με ΠΟΛΥ τίμια σάντουιτς σε τιμές εξίσου τίμιες. Είναι κοντά στην Μυρτιά.

 

Ξεφύγαμε όμως, πως το πήγαμε από τον καφέ του Έβερεστ στο σάντουιτς του Κρητικού, δεν ξέρω :hehe: 

 

Οι καφέδες τους δεν πίνονται πλέον. Γρηγόρης, απάτη μεγάλη. Μέχρι και πριν 3 χρόνια είχα πιει σχετικά ΟΚ καφέ, μετά, νερομπλούμ και αλαλούμ.

Για έβερεστ, ας μην πω καλύτερα. Συμφέρει και οικονομικά κιόλας :rofl: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tommybertsen said:

Είναι κοντά στην Μυρτιά.

χμμ ποιο; ποια Μυρτιά, ναι είμαστε οφφ τόπικ αλλά το θυμάμαι κάθε φορά που μου θυμίζουν το έβερεστ. Την Μυρτιά στη Νέα Σμύρνη; Κοντά στην Αγία Παρασκευή;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

χμμ ποιο; ποια Μυρτιά, ναι είμαστε οφφ τόπικ αλλά το θυμάμαι κάθε φορά που μου θυμίζουν το έβερεστ. Την Μυρτιά στη Νέα Σμύρνη; Κοντά στην Αγία Παρασκευή;

Όχι, την Μυρτιά στο Περιστέρι. Αγίας Παρασκευής στο μεταξύ είναι η οδός :hehe: 

Spoiler

image.png

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος PetrosD έγραψε:

 

Ε, πες διεύθυνση να φάμε κι εμείς.

 

Α, έβαλες :hehe:

Έχει ένα τέρας σάντουιτς! Στην δουλειά δεν συστήνεται, πέφτεις σε λήθαργο μετά. 

Τώρα που είμαι σε άδεια, θα κάνω ένα τηλεφωνάκι αύριο, να γιορτάσουμε κάπως έτσι τα γενέθλια της Όλγας :hehe: 

 

Τα μηνύματα πρέπει να μεταφερθούν ,αλλά θα χαλάσει η μαγεία του ποστ του Σάλδιου :bleh: 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μετάφερε τα βρε, σβήσε κι αυτό εδώ αν θες. Προ πάντων σταματήστε αμέσως να μου καταστρέφετε το Παιδί. Δενεπιτρέπεται να τρώει τέτοια, θα γίνει πλαδαρός, μόνο ερωτήσεις για γουίντοου 10, γυμναστήρια και σχολές πολεμικών τεχνών θα κάνει εδώ πέρα. Εξτρημ σπορτς κάνα αλεξίπτωτο, πεζοναύτες, μαχαίρια τέτοια πράγματα. Αυτός όπως πάει θα ρωτάει σε λίγο που θα βρει chupa chups γλειφιτζούρια, τσιχλόσφουσκες και μαλλί της γρια΄ς.

Ο άλλος βουτυρομπίσκοτα έδειξε, έχωσε κι ένα μαχαίρι στη φωτο, το έγραψε κιόλας μήπως δεν το είδαμε. Κι έχω τον κομμάντο εδώ πέρα να κοιτάει που θα βρει 38000 θερμίδες.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, salde said:

μετάφερε τα βρε, σβήσε κι αυτό εδώ αν θες. Προ πάντων σταματήστε αμέσως να μου καταστρέφετε το Παιδί. Δενεπιτρέπεται να τρώει τέτοια, θα γίνει πλαδαρός, μόνο ερωτήσεις για γουίντοου 10, γυμναστήρια και σχολές πολεμικών τεχνών θα κάνει εδώ πέρα. Εξτρημ σπορτς κάνα αλεξίπτωτο, πεζοναύτες, μαχαίρια τέτοια πράγματα. Αυτός όπως πάει θα ρωτάει σε λίγο που θα βρει chupa chups γλειφιτζούρια, τσιχλόσφουσκες και μαλλί της γρια΄ς.

Ο άλλος βουτυρομπίσκοτα έδειξε, έχωσε κι ένα μαχαίρι στη φωτο, το έγραψε κιόλας μήπως δεν το είδαμε. Κι έχω τον κομμάντο εδώ πέρα να κοιτάει που θα βρει 38000 θερμίδες.

 

Έχω κάνει καβάτζα πακέτα Big Babol. Τελειώνουν βέβαια τώρα...

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Oehe.gif

Με πρόλαβες για 4 ωρίτσες :hehe: 

 

On another note

 

Ορίστε και το σαντουϊτσάκι από τον Κρητικό του Περιστερίου. Το κάψαμε στα γενέθλια της @Olianna πάλι.

IMG_20210311_124421.jpgMVIMG_20210311_124411.jpg

Spoiler

Συγγνώμη, ταπεινά, ζητάω, για την αποδόμηση του σάντουιτς, το σκέφτηκα αργότερα για φώτο. Είναι μια δαγκωνίτσα μόνο, αλήθεια λέω.

 

Πραγματικά, ΠΟΛΥ τίμιο, θα έλεγα VFM του κερατά! 3.5€ αυτό το πράμα. Της Όλγας (ήθελε να προσθέσει ομελέτα) , 4.20€. Το καταφέρνω όλο, νιώθω τύψεις για 5 λεπτά περίπου και μετά, ευφορία (στην ψυχή μόνο).

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.