Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

N την χαίρεσαι, να σε χαίρεται, να χαιρόσαστε και το σκύλο, χρόνια της πολλά. Είναι στην ίδια φάση αυτό που λέω, slightly different μόνο. Σβήνουν αυτά τα καταστήματα καθώς αλλάζουν τα ωράρια, τα είδη εργασίας, οι προσφερόμενες επιλογές, οι τρόποι διασκέδασης. Έχουν μείνει σκόρπια κάτι καφενεία/μεζεδοπωλεία/διάφορα/δεν έχει σημασία ο τίτλος του καταστήματος. Στις δυτικές περιοχές της Αθήνας και στις περιοχές του Πειραιά τα συναντάς περισσότερο από την υπόλοιπη περιοχή ακόμα.

Το πλεονέκτημα που έχουν, είναι (ήταν) πως χωρίς να είναι κάτι μοναδικό, πρόσφεραν μια αξιοπρεπή vfm λύση για «κολατσιό/μικρογε΄υμα», απευθυνόμενα κυρίως σε ανθρώπους που βρ΄σκονταν πολλές ώρες εκτός οικίας εργαζόμενοι κι έπρεπε να τρώνε κάτι στο ενδιάμεσο. Συνήθως μαστόρια, συνεργεία, μηχανουργεία και τέτοια. Για αυτόν τον λόγο και τα συναντούσες ευκολότερα σε περιοχές που υπήρχε τέτοιο κοινό. Μπορείς να πεις ότι ήταν ένα κλασσικό «street food» στην Ελλαδα (κυρίως Αθήνα) μετά το 1950.
Τα υλικά τους δεν ήταν μοναδικά αλλά ήταν ευθυγραμμισμένα με τα φθηνά υλικά που θα αγοράζαμε σπίτι μας. Οι διαφορές μετά ήταν η τέχνη και το ενδιαφέρον του παρασκευαστή κι η τυχόν πρόσβαση του σε πιο «σπάνια» υλικά/συνταγές, συνήθως από τον τόπο καταγωγής του.

Τα ονομάζω «χλαπατσοσαντουιτς», ελλείψει καλύτερης ιδέας. Αν και δεν είναι υποδείγματα υγιεινής διατροφής, ελεγχόμενη κατανάλωση τους είναι τελικά πολύ προτιμότερη από ένα σωρό «μοντέρνα» μαγαζιά που ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια. Μέσα στο όλο σκουπίδι, βγαίνουν και μερικά καλά, με πιο ποιοτικά υλικά, πιο διεθνοποιημένα, πιο ψαγμένα, σχεδόν πάντοτε όμως το χάνουν σε κάποιο άλλο σημείο. Συνήθως είναι η σχέση ποσότητας-τιμής, άλλοτε τα μεγαλοπιάσματα κι οι νεοπλουτισμοί, νομίζουν κάπου ότι έπιασαν τον πάπα από τα ...φρύδια και πάνε να «αναπτυχθούν» σε κάτι που δεν ήταν ούτε μπορούν να γίνουν. Εκείνοι που καταφέρνουν να αντισταθούν σε αυτές τις κατάρες, έχουν ένα μπράβο από μένα. Τους ψιλοτσακίζει και το κράτος ποικιλοτρόπως, φορολογικά, αγορανομικά, ενοίκια κλπ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 19/5/2017 at 12:31 ΜΜ, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Ας ριξω λιγο την γκρινια μου (αφου διαχρονικα ειμαι γκρινιαρης :hehe: ). 

Γιατι οι τιμες ειναι τοσο υψηλες στα μπεργκερ; Γιατι να μη προτιμησω 2 , για να μη πω 3 τυλιχτα; Γιατι να μη προτιμησω να παω σε ενα εστιατοριο με τα ιδια ή λιγα παραπανω; 

Οπως και στο Μπαρ Μπεε κιου, που το απλο μπεργκερ (κατι που ο Κακος λυκος δινει με τα μισα φραγκα και μου φαινεται και καλυτερο), κανει 8.5€. 

Μονο εγω βλεπω υπερβολικα αυτα τα ποσά; 

Γεια σου φίλε μου, εγω που μένω Νέα Σμύρνη εχω δοκιμάσει και μπαρ μπε κιου και κακο λύκο. Το μπαρ μπε κιου είναι ωραιο αλλα λίγο ακριβό, ενώ ο καλός λύκος νομιζω εχει καπως κακη ποιοτητα ειχα παρει αρκετες φορες γιατι ερχόταν γρήγορα αλλα πλεον δε το προτιμώ. Και τώρα που δε μπορούμε να βγούμε και εξω να σου πω την αλήθεια την εχω βρει με τα Goodys. Ωραια λιχουδιά αλλά όχι τόσο junkιλα όσο τα Mac Και ωραία μπεργκερ σε καλές τιμές. Νομίζω ότι ποιοτικα τα εχουν ανεβασει δες εδώ.  Εγω παιρνω συνέχεια το golden burger με angus και είναι τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Eleni Konst έγραψε:

ποιοτικα τα εχουν ανεβασει

 

πριν 18 λεπτά, το μέλος Eleni Konst έγραψε:

Μετά τα έβερεστ, έχουμε τα γκούντις. 

What the heck? 

Ποιότητα και Goodys δεν πήγαιναν και δεν πηγαίνουν μαζί. Πολλά χρόνια τώρα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

είναι θετικό, γιατί βλέπουμε σε ζωντανή μετάδοση ένα ωραίο παράδειγμα «γιατί δεν παίρνει μπρος η μηχανή». Κάποιος/οι έχουν πληρωθεί για αυτό το πράγμα. Πήγαν σχολείο, κάνα κολλέγιο, ίσως τίποτα MBA, συνεδρίασαν, meetings, τηλεεργασία, powerpoint να σας δείξω την ιδέα μου. Μία από τις μεγαλύτερες επιχειρήσεις της χώρας. Σε τομέα όπου όλοι δέχονται πως είναι από τους ελάχιστους προνομιακούς για να σταθούν στο διεθνή ανταγωνισμό, να επεκταθεί προς τα έξω κλπ.
Σόσιαλ μέδια. Θα στείλω ινφλουένσερς. Να ανεβάσουμε τις πωλήσεις.

Οι κράχτες στην Πλάκα που σε τραβάνε στις ταβέρνες καλύτερο αποτέλεσμα έχουν. Τουριζμόζ, βιομηχανία τροφίμων, ανάπτυκσι. Ο Θεός βοηθός.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος jax7480 έγραψε:

@salde

 

20210313_191523.thumb.jpg.87d879d56c53fc823adb8c59306771d8.jpg

 

Κάτι ειχες αναφέρει για λεμονοπιτα...

Μετά την φωτό εξαφανίστηκε σε περίπου 10 δευτερόλεπτα. 

 

 

Είσαι τιτανομεγιστοτεράστιος.

Ονειρεμένη εμφάνιση, τρέχουν my sals.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, astrolabos said:

Το μόνο που είχε λεμόνι (και μπόλικο) που έφτιαξα αυτό το καιρό είναι αυτό


την κόβεις σωστά την τομάτα Αρχηγέ! Πάει το σούμακ σε τέτοια αν σου αρέσει, όχι σε υπερβολική δόση. Για το μπόλικο λεμόνι μας κατηγορούν, να το ξέρεις. Λέμον πάι, μέλια, λαχματζούν με βάση πίτσας, ευτυχώς ανθίσταμαι σήμερα, καλή μερα ήταν να τα φωτογραφίσετε. Καλή χώνεψη μπόις εντ γκερλς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

υβριδικό, λαχματζουνοφοκάτσια. 

Βάλε λίγη τάξη εδώ στο νήμα, υποχρέωνε άπαντες κάθε φορά που ανεβάζουν φωτογραφία με φαγώσιμο να γράφουν ένα όνομα. Δε γίνεται να μαντεύουμε, να καίμε εγκεφαλικά κύτταρα επειδή αρνούνται να γράψουν μια λέξη.Συμμερίζομαι την ερώτηση σου, αν και τούτο είναι μάλλον έυκολο να δεις τι είναι.

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.