Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

23 minutes ago, honda22 said:

Αν μου πείτε πίτσα θα σας αφορίσω. Επόμενος.


Ο ίδιος. Αναγράψαμε από την αρχή, βάση πίτσας, στο περίπου. Παρά ταύτα, αναγνωρίζοντας συμπαθητικά πως Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα, κατανοώντας ότι εκεί στα πέρατα των Βιλίων υπάρχει χρονοκαθυστέρηση μέχρι να πληροφοροθείτε την είδηση, ας σου το σκάσουμε το νέο:
από τα τέλη δεκαετίας [80, εμφανίστηκε στην χώρα Παγκόσμιος Ηγέτης του Σύμπαντος, με το επωνυμία πίτσα χουτ (χατ το λέγαμε στο Κεφαλάρι που πρωτοάνοιξε, εσείς μπορείτε να λέτε και χουτ).

Αυτός ήταν διάσημος, μεταξύ άλλων, για ένα μοντέλο που ονομαζόταν Supreme και Super Supreme. Τούτα είχαν την άγνωστη έως τότε καινοτομία, να έχουν στη γέμιση, όχι ακριβώς κιμά, αλλά μικροσοπικά κομματάκια μοσχαρίσιου/χοιρινού κρέατος (βιομηχανικού, κείνα που ψάχνει ο Γιάγκος, deep fried, λάδια, ψωμια ψωμια ψωμιά και τέτοια). Θα μπορούσες να τα αποκαλέσεις χοντροκομμένο κιμά. Δεν ήταν τραγικά άσχημα. Επομενως μην είσαι τόσο υπερόπτης όσον αφορά τον κιμά στην πίτσα.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

769296089_Photo06-03-2021161654.thumb.jpg.e955f9bcf6db4a0f9eeac47ccf767c43.jpg

 

.....~10 μερες πριν. Σαλατα με κοτοπουλο κλπ κλπ

 

1288837158_Photo14-03-2021163159.thumb.jpg.cf9d3b54022a9b7bd58e3a264e3ae16d.jpg

 

Σημερα, ελαφι με ρυζι κλπ κλπ.

 

ΥΓ. Ανεβαστε καμια φωτο ρε, να παει η φαβα πισω. Εφιαλτες θα βλεπω το βραδυ οτι πνιγομαι μες στο μπωλ.

Spoiler

Σορρυ Αγαπη.

 

  • Like 7
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


Ο ίδιος. Αναγράψαμε από την αρχή, βάση πίτσας, στο περίπου. Παρά ταύτα, αναγνωρίζοντας συμπαθητικά πως Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα, κατανοώντας ότι εκεί στα πέρατα των Βιλίων υπάρχει χρονοκαθυστέρηση μέχρι να πληροφοροθείτε την είδηση, ας σου το σκάσουμε το νέο:
από τα τέλη δεκαετίας [80, εμφανίστηκε στην χώρα Παγκόσμιος Ηγέτης του Σύμπαντος, με το επωνυμία πίτσα χουτ (χατ το λέγαμε στο Κεφαλάρι που πρωτοάνοιξε, εσείς μπορείτε να λέτε και χουτ).

Αυτός ήταν διάσημος, μεταξύ άλλων, για ένα μοντέλο που ονομαζόταν Supreme και Super Supreme. Τούτα είχαν την άγνωστη έως τότε καινοτομία, να έχουν στη γέμιση, όχι ακριβώς κιμά, αλλά μικροσοπικά κομματάκια μοσχαρίσιου/χοιρινού κρέατος (βιομηχανικού, κείνα που ψάχνει ο Γιάγκος, deep fried, λάδια, ψωμια ψωμια ψωμιά και τέτοια). Θα μπορούσες να τα αποκαλέσεις χοντροκομμένο κιμά. Δεν ήταν τραγικά άσχημα. Επομενως μην είσαι τόσο υπερόπτης όσον αφορά τον κιμά στην πίτσα.

 

Μετά από αυτό το ποστ δεν γλυτώνεις την πίτσα ανανά.

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, honda22 said:

Μετά από αυτό το ποστ δεν γλυτώνεις την πίτσα ανανά.

εκεί την είχα δοκιμα΄σει κι αυτήν. Btw ο ανανάς μου αρέσει. Όχι στην πίτσα βέβαια αλλά ΟΚ. Μόλις εμφανίσει την λέμον πάι ο Αρχηγός, αυτό θα είναι το επόμενο τσάλεντζ: να μας δείξει βιντεοσκοπημένο, το καθάρισμα του ανανά, όχι με τον συνήθη τρόπο αλλά όπως το κάνει ένας κινέζος, πλανόδιος στο γιουτιουμπ. Γιατί ο φον Πέτα έτσι τα χειρίζεται τα μαχαιράκια. Σε δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

769296089_Photo06-03-2021161654.thumb.jpg.e955f9bcf6db4a0f9eeac47ccf767c43.jpg

 

.....~10 μερες πριν. Σαλατα με κοτοπουλο κλπ κλπ

 

1288837158_Photo14-03-2021163159.thumb.jpg.cf9d3b54022a9b7bd58e3a264e3ae16d.jpg

 

Σημερα, ελαφι με ρυζι κλπ κλπ.

 

ΥΓ. Ανεβαστε καμια φωτο ρε, να παει η φαβα πισω. Εφιαλτες θα βλεπω το βραδυ οτι πνιγομαι μες στο μπωλ.

  Reveal hidden contents

Σορρυ Αγαπη.

 

Το λάικ ήταν για τα φαγητά σου, μη νομίζεις ότι επικροτώ την φαβο-φοβία σου ?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, minast said:

μη νομίζεις ότι επικροτώ την φαβο-φοβία σου

χαχα, στα κουκιά δεν ξέρω μη τυχόν έχει κάνα δίκιο. Μου θύμισε την γιαγιά μου και τη μάνα μου η άλλη, τα έτρωγαν ευχάριστα, ως ενήλιξ δεν τα δοκίμασα ποτέ. Δεν θυμάμαι όμως να τα έκαναν σε μορφή φάβας. Τα κουκιά τα θυμάμαι σε τραπέζι με βολβούς, αμπελοφάσουλα και τέτοια πράγματα, λογικά στη νηστεία της Μεγ. Σαρακοστής.
Δεν ακουμπούσα τίποτα από αυτά.

Την γνωστή φάβα όμως, όχι μόνο την εκτιμώ αλλά ήταν και το μοναδικό φαγητό που είχα ζητήσει από την γιαγιά μου να μου πει πώς το έφτιαχνε. Το τρώγαμε πολλές Τετάρτες.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

πριν 14 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

 

Μετά από αυτό το ποστ δεν γλυτώνεις την πίτσα ανανά.

 

πριν 13 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

εκεί την είχα δοκιμα΄σει κι αυτήν. Btw ο ανανάς μου αρέσει. Όχι στην πίτσα βέβαια αλλά ΟΚ. Μόλις εμφανίσει την λέμον πάι ο Αρχηγός, αυτό θα είναι το επόμενο τσάλεντζ: να μας δείξει βιντεοσκοπημένο, το καθάρισμα του ανανά, όχι με τον συνήθη τρόπο αλλά όπως το κάνει ένας κινέζος, πλανόδιος στο γιουτιουμπ. Γιατί ο φον Πέτα έτσι τα χειρίζεται τα μαχαιράκια. Σε δευτερόλεπτα.

Το φρούτο που ενώ το τρως προσπαθεί να σε φάει κι αυτό! - ΠΕΡΙΕΡΓΑ - STRANGE (periergaa.blogspot.com)

 

:hehe:

Έγινε επεξεργασία από orderlover
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρίτη χρονιά από διαφορετικούς φούρνους που αγοράζω ψωμί σε μορφή λαγάνας. Με τις έτοιμες ζύμες που αγοράζουν όλοι οι φούρνοι, εξαίρεση θα είναι να φτιάχνει λαγάνα κάποιος

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Τρίτη χρονιά από διαφορετικούς φούρνους που αγοράζω ψωμί σε μορφή λαγάνας. Με τις έτοιμες ζύμες που αγοράζουν όλοι οι φούρνοι, εξαίρεση θα είναι να φτιάχνει λαγάνα κάποιος

Πες τα!! Δεν τρώμε λαγάνες πλέον, ψωμί σε σχήμα λαγάνας τρώμε!

Αν έχει κανείς καμία καλή συνταγή για παροδιακή λαγάνα και όχι ψωμί, ας κάνει την καλή να την δώσει και εμάς.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, astrolabos said:

Έχετε και ποντικό στο σπίτι βλέπω ε;


Για το καλό! Και σε αυτό μου μοιάζεις αρχηγούλη, δεν είναι να σε στείλουμε να αγοράσεις φρέσκο ψωμί. Το πιάσαμε το υπονοούμενο.

Και του χρόνου παιδιά, να είστε καλά να χαίρεστε τους δικούς σας εσείς που ετοιμάσατε κι ανεβάσατε και φωτογραφίες.

Γιάγκο, κατ΄ εξαίρεση σήμερα, μαζί σου 100%

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.