Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

πριν 11 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

ο p55 παραπάνω, θα δούμε αν έκανε ο Αρχηγός, έφαγα ωραία τυλιχτά από το Dirty Manh στην παλιά σου γειτονιά. Εσύ;

Γιάγκο, τι χάλια είναι αυτά; Σε αμπούλα έχει ορό αν θες να πιεις. Ζεστό ρόφημα με τζίντζερ-κανέλα μ΄΄αλιστα, τέτοιο να μας δείξεις. Έχουμε και το υπερόπλο, ginger snaps, Waitrose Essentials, πας σε M&S που έχει τμήμα τροφίμων -νομίζω υπάρχει στον Πειραιά- αγοράζεις τέτοια. Μπισκοτάκι για θαλασσόλυκους, παραδοσιακό, θερμιδούλες, γευστικότατο, ανεβάζει το ζάχαρο, μια χαρούλα. Δυστυχώς δεν φέρνει ούτε τα αντίστοιχα McVitties ο τοπικός Γαλαξίας, κάποια άλλα σουπερμαρκετ τα έχουν ενίοτε. Τότε που κυριεύαμε τον κόσμο τα βουτάγαμε και στο τσάι μας. 
Ginger Snaps/Ginger Nuts τέτοια ονοματάκια έχουν. Από αυτά διάλεξε το όνομα του ο Κουκης ελπίζω

 

Σαν το Bon Bon  που μας έστειλες στον παράδρομο της Μαυρομιχάλη ;

Που στηριχτήκαμε στις πληροφορίες σου και γίναμε ρεζίλι στα διπλανά μαγαζιά;

-«Μην κλωτσάτε την πόρτα κύριε είναι κλειστό χρόνια, δεν δουλεύει κανένας μέσα»

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ΓιαγκΤ said:

Σαν το Bon Bon  που μας έστειλες στον παράδρομο της Μαυρομιχάλη ;

Που στηριχτήκαμε στις πληροφορίες σου και γίναμε ρεζίλι στα διπλανά μαγαζιά;

-«Μην κλωτσάτε την πόρτα κύριε είναι κλειστό χρόνια, δεν δουλεύει κανένας μέσα»


στην Αθήνα αγόρασα. Αν έκλεισε στον Πειραιά τι να σου κάνω; Δες στην σελίδα τους. Μπισκοτάκι τζίντζερ δείχνει στη σελίδα του Μ&S, σε ποιες περιοχές το έχει δεν ξέρω. Ερμού το είχε μέχρι πέρυσι, έχω καιρό να πάω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


στην Αθήνα αγόρασα. Αν έκλεισε στον Πειραιά τι να σου κάνω; Δες στην σελίδα τους. Μπισκοτάκι τζίντζερ δείχνει στη σελίδα του Μ&S, σε ποιες περιοχές το έχει δεν ξέρω. Ερμού το είχε μέχρι πέρυσι, έχω καιρό να πάω. 

Ποιος ξέρει τι έχουν μέσα τα μπισκότα…

Μεταπροπονητικο : 200γρ γιαούρτι 5 κγ βρώμη με ξηρούς καρπούς, 8 σταγόνες Slim fix, 1κγ γεμάτο τζινζερ σκόνη και 1 κγ κοφτό πιπέρι καγιέν. Ένα μήλο  : )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

Ποιος ξέρει τι έχουν μέσα τα μπισκότα…

μα για αυτό στα έδειξα! Εσύ μας έδειξες τον χυμό σε ποσότητα φαρμάκου! Δεν μας λυπήθηκες, δεν σε λυπάμαι :p Στο έγραψα κιόλας, ανεβάζουν ζάχαρο, έχουν θερμίδες κλπ. Νοστιμότατα πάντως!

Δες όμως τα υπόλοιπα που σου έγραψα: τζίντζερ ρόφημα (για τα γούστα σου ως προς τα περιεχόμενα, δεν ξέρω αν γευστικά σε καλύπτει) έχω φτιάξει σε στιγμή παρακμής που μ΄ έπιασε «Γιάγκος», το άλλο που σου είπα: Νερό που πλησιάζει τον βρασμό αλλά χαμηλότερα-φέτες τζίντερ-κανέλλα. Αν σου αρέσει δες καμιά συνταγή στο νετ (έχει παραλλαγές). Θα μπορούσα να το φανταστώ και με σταγόνες λεμόνι. Εννοείται τα βγάζεις στο τέλος, τις φέτες του τζίντερ και τα ξύλα της κανέλλας, πίνεις σε κούπα το υγρό. Ας πούμε σα να πίνεις τσάι (είναι πικάντικο/καυτερό, έχε το νου σου στην ποσότητα τζίντζερ και στο χρόνο που το αφήνεις να εκχυλιστεί).

Τα δε μπισκότα, οκ αγοράζω όπου τα πετύχω τα σκουπιδοειδή αλλά οι αυθεντικές τους εκδοχές ήταν για ναυτικούς. Θεόσκληρα, τα βουτούσαν σε ρόφημα να μουλιάσουν, άντεχαν μήνες εκτός ψυγείου (παξιμάδι στάιλ). Εξευγενίστηκαν στην πορεία, τα βιομηχανοποιημένα είναι παρόμοια με αυτό που σου έδειξα, έχει και σε εκδοχές πιο αγνές, νομίζω κι ο φίλος σου ο Κάρολος βγάζει. Μπορείς να τα φτιάξεις σπίτι, αν σε ενδιαφέρουν οι δοκιμές είναι γεμάτο το ίντερνετ με συνταγές.
Πρόσεχε, μπισκότα με τζίντζερ έχουν κι οι κεντροευρωπαίοι, τύπου αυτά τα χριστουγεννιάτικα ανθρωπακια, είναι διαφορετικά, προτιμώ τα αγγλικά. Αν φτιάξεις ποτέ δείξε μας, τα βιομηχανικά σου είπα, νοστιμότατα. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, spH3RiCal said:

full on butter με λευκη σοκολατα

? Walkers είναι; Shortbread βουτύρου;

Μερσί για το τιπ, μπορεί να χρησιμεύει στα άλλα παιδια. Έχω το τικ -ανάμεσα στα άλλα- να μην εκτιμώ το καλό βούτυρο σε γλυκά φαγητά. (κουραμπιέδες, μπακλαβάδες, μπισκότα κλπ). Ευτυχώς δλδ γιατί μάλλον θα είχα προβλήματα απ΄πο τα 9 μου αν το αποζητούσα κι αυτό.

Αν σου αρέσουν βουτυρένια μπισκότα, εξαιρετικά κάτι γαλλικά μιας φίρμας LA MERE POULARD. Πολύ σπάνια τα έχω δει σε καταστήματα, τα είχα ανακαλύψει τυχαία σε ένα παντοπωλείο στη Νέα Σμύρνη -κοντινή απόσταση από την Πλατεία Νέας Σμύρνης) που ειδικεύεται σε κάτι δυσεύρετα αλλοδαπά (αγγλικές μάρκες, γαλλικές κλπ που συνήθως δεν έρχονται Ελλάδα). Τα καλά γαλλικά βούτυρα είναι αρκετά καλά.

Αυτά που πα στον Γιάγκο είναι η σαβούρα των ginger biscuits, αλλά είναι δοκιμασμένη σαβούρα. Σαν να τρως πατατάκια, mcdonalds,  πακοτίνια και τέτοια. Δεν είναι γκουρμεδιά, υπάρχουν και σε αναβαθμισμένες εκδοχές, έχει και Walkers αλλά η χάρη της σαβούρας είναι αλλιώς. Έχουν και διάφορα Ε στα συστατικά, must άμα είναι να τα προτείνεις στον Γιάγκο :p 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

σκωτσέζε αρχηγούλη μου, τα χεράκια σου τα έφτιαξαν; Βρες να φτιάξεις τζίντζερ που μου αρέσουν κιόλας!

 

κόλιανδρο και πολύ σου είναι :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω τιμησει τα poulard, οντως ειναι πολυ καλα. Τα ειχε φερει και ο Βασιλοπουλος τα Χριστουγεννα αλλα γενικα υπαρχουν σε deli/Θανοπουλο. Παρολαυτα ο συνδυασμος βουτυρο-λευκη σοκολατα του MS δεν υπαρχει ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχηγούλη, θα το ξεχάσω με τις αποσυνδέσεις μου, μέχρι να έρθει το κανονικό ίντερνετ, ήθελα να στο γράψω από προχθές αλλά με πέταγε τότε, επειδή η προκλητική φωτογραφιούλα σου με κυνηγάει στον ύπνο μου, έχω δυο ερωτησούλες:

α) τα έχεις φτιάξει εσύ με τα χρυσά χεράκια σου ή γενικώς «η οικογένεια». Να επαινέσω εσένα; (αν δεν είναι από τα δικά σου χεράκια κι είναι από καμιά σύζυγο, τα συγχαρητήρια μου σε εκείνη και να σου κοπανήσει το μαντέμι στο κεφάλι να μην είσαι ασαφής άλλη φορά)
β) σου πα δεν είναι η πρώτη μου προτίμηση τα βουτύρου, όμως η φωτογραφιούλα είναι εκπληκτική. Φαίνονται να έχουν καταπληκτική υφή, τόσο όσο. Ισχύει όντως ή πρόκειται για οφθαλμαπάτη; Αν ισχύει, μήπως φτιάχνετε και lemon pie; Αν πετυχαίνεις τέτοια υφή ζύμης στο pie του lemon pie (pâte brisée το λέω, shortcrust μου δείχνει το γκουγκλ ότι την λέτε εσείς οι σκωτσέζοι), έτσι και βάλεις φωτογραφία της εδώ με αποτελειώνεις. Να είναι φτιαγμένη από τα χεράκια σου! Όντως μου έκανε καλή εντύπωση η φωτογραφιούλα σου, δεν αστειεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, astrolabos said:

δικά μας


μόνο από τα χεράκια σου μετράει :p Όσο για τη lemon pie, οπωσδηποτε να το κάνεις, θα σκοράρεις εις βάρος μου μα δεν πειράζει! Το μαχαίρι ασφαλίστε το, να το πληρωθείτε τουλάχιστον όταν το κομματιάσει με τα ατσάλινα χέρια του ο Πέτα. Δεν μασάμε, ούτε σουγιάς ούτε τανκ δεν θα σώσουν το γλαστράκι. Μόλις σας έρθει το χαμπέρι πως πέρασε ο Φον Πέτα τον Ισθμό, τελειωσε. 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος salde έγραψε:

Δεν μασάμε, ούτε σουγιάς ούτε τανκ δεν θα σώσουν το γλαστράκι. Μόλις σας έρθει το χαμπέρι πως πέρασε ο Φον Πέτα τον Ισθμό, τελειωσε. 

 

Terminator_Meme.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για ποιο από τα τρία αρχηγέ; Ποιο σου γυάλισε περισσότερο, να επιβεβαιώσω κάτι είναι ο σκοπός της ερώτησης. Να μου απαντήσεις με μέγιστη σοβαρότητα, μπορεί να καθορίσει αν η λατρεία μου για σένα θα φτάσει σε τεράστια ύψη;

(ενώ αμφιταλαντευόμουν, η κυρία Κάρμεν μας έλυσε το δίλημμα, παράγγειλα μόλις τυλιχτά με γύρο, με καλαμάκι, με μπιφτέκι. Dirty Manh)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

για ποιο από τα τρία αρχηγέ; Ποιο σου γυάλισε περισσότερο, να επιβεβαιώσω κάτι είναι ο σκοπός της ερώτησης. Να μου απαντήσεις με μέγιστη σοβαρότητα, μπορεί να καθορίσει αν η λατρεία μου για σένα θα φτάσει σε τεράστια ύψη;

(ενώ αμφιταλαντευόμουν, η κυρία Κάρμεν μας έλυσε το δίλημμα, παράγγειλα μόλις τυλιχτά με γύρο, με καλαμάκι, με μπιφτέκι. Dirty Manh)

 

H μακαρονάδα εννοείται. Το δεύτερο φαίνεται σαν να ξέρασε το γατί της :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, astrolabos said:

H μακαρονάδα εννοείται.

ναι αρχηγούλη! απάντησες το σωστό. Το δεύτερο, πατάτες φαντάζομαι, το αδικεί η φωτογραφία. Αν είναι κάνα ξύγαλο στάιλ, είναι αρκετά νόστιμο τυρί.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.