Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Στην Κόκκινη Κυρία το έγραψα, ωραίο το seignant αλλά απαιτητικό για να γίνει σωστά. Με το μάτι σε κρέατα δεν... Κανονικά θες και διαφορετικά για άλλου είδους χρήσεις αλλά ας μην πάμε μέχρι εκεί.

Εσύ αρχηγούλη αν έχεις γενεθλιάκια ματς μουτς, ΥΓΕΙΑ, θέλω δούμε κεράκια τούρτα, χρωστάς δείξεις λέμον πάι φτιαγμένη από τα χεράκια σου.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ αγχος σας επιασε με τη θερμοκρασια του κρεατος βλεπω :p

 

Ενα κανονικο medium rare ειναι κ θα το ηθελα 30 δευτερολεπτα λιγοτερο ψημενο. 

Οι συγκεκριμενες κοντρα κοπηκαν στον χασαπη και μπηκαν σε vacuum για να κανω δοκιμες για wet aged, μιας και dry aged δεν γινεται στο σπιτι, τουλαχιστον το δικο μου :p. Σε καμια βδομαδα που θα βγαλω κ τις αλλες θα πω κ συμπερασματα συγκριτικά.

 

 700gr το κομματι με 2+2+2+2 λεπτα ψησιμο. Προσωπικα στην μπριζολα οσο χοντρη κ να ειναι πλεον δεν χρειαζομαι θερμομετρο. Στην αρχη ημουν καλωδιωμενη. Πλεον απλα αρκει ενα άγγιγμα για να καταλαβω. Τα μοσχαρισια λουκανικα τα χαραζω για το λογο που ειπε ο αντωνης.

 

Και επειδη δε μου αρεσει να φαινεται οτι απολογουμαι για το πως επιθυμω το φαγητο μου, αψητο για καποιους ή καρβουνο για αλλους, περι ορέξεως κολοκυθοπιτα :)

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, karmen1983 said:

μιας και dry aged δεν γινεται στο σπιτι, τουλαχιστον το δικο μου :p.

Αυτό Αγάπη, ξανασκέψου το ως εξής :
Τις "απλώνεις" στον αέρα , στήνεις και μια κάμερα απέναντι με ευαισθησία στην κίνηση και . . . . 

 

Viral θα γίνει ! ! !   :hehe:

Εγγυημένα πράματα ! ! !  :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, karmen1983 said:

700gr το κομματι με 2+2+2+2 λεπτα ψησιμο.

 

 

Την επόμενη φορά, βάλε στο τέρμα της θερμοκρασίας την μισή ψησταριά και σε πολύ χαμηλό την υπολοιπη.

Μόλις κάνεις τα πρώτα 2+2 λεπτά στην πολύ υψηλή θερμοκρασία,  μετέφερε στο άλλο μισό τα κομμάτια και τελείωσε τες εκεί με 2.5 και 2.5 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

vacuum έχω και τις είχα δει τις σακουλες αυτές. Δε ξέρω κατά πόσο λειτουργούν στο δικό μου vacuum γιατί δεν είναι σαγρέ αλλά λείες.

Ειδα σε ένα άλλο βίντεο ότι μαζί με τις σακούλες δίνουν και κάτι σαν "γαζα" για να καταφέρει το vacuum να τραβήξει τον αέρα.

 

Προς το παρόν δεν ειναι καν στα άμεσα σχέδια, οπότε άφησα και το ψάξιμο για να ειμαι ειλικρινης. Αν το κάνεις ασε κανα Post εδω με πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

ώφου το μωλέ, μην φοβάσαι τόσο. Ένα μικρούλι φαγκρί εκεί πέρα, βγάλε κόκκαλα, κεφάλια, τι έμεινε, σιγά που δεν το καταφέρνουν δυο άνθρωποι. Κατάλυσες σίγουρα κι εσύ τη νηστεία σου αρχηγούλη μου σήμερα. Ψαράκι, να πιεις κι ένα ποτήρι κρασί εις υγείαν.
 

17 hours ago, karmen1983 said:

Και επειδη δε μου αρεσει να φαινεται οτι απολογουμαι για το πως επιθυμω το φαγητο μου, αψητο για καποιους ή καρβουνο για αλλους, περι ορέξεως κολοκυθοπιτα

να σου απαντήσω σε αυτό: εννοείται ότι δεν απολογείται κανείς εδώ πέρα για τις προτιμήσεις του. Στο γευστικό μέρος, ισχύει όπως ακριβώς το γράφεις, δεν έχει καν μεγάλη σημασία. Εμένα η εμμονή μου με τη χρήση κατάλληλου θερμόμετρου, όταν θέλουμε να κινηθούμε κοντά στο όριο ασφάλειας με πρώτη ύλη κρέας, δεν έχει να κάνει με γευστικά. Για την ασφάλεια του τροφίμου μιλώ, απολειστικά. Να είμαστε βέβαιοι ότι έχει περάσει όλη η τροφή σε ζώνη κατάλληλη προς κατανάλωση.                                   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/24/2021 at 4:28 PM, 2cpu said:

Λιγο ψησιμο (προσωπικη αποψη ) θα τις εριχνα λιγο ακομα + δεν θα χαραζα το λουκανικο γιατι

χανει ολα τα υγρα του και γινεται σαν χαρτι μετα (στεγνο μη ζουμερο και αγευστο).

 

On 4/24/2021 at 4:32 PM, astrolabos said:

 

Αν δε το χαράξεις, δε σου σκάει όταν ψήνεται;

 

 

Ουτε εγω το χαρασω, μου σπανε τα νευρα οταν παιρνουν φωτια τα καρβουνα.

 

Για να μην σκασει και για να μην χασει ζουμια ...5-6 Τρυπούλες με οδοντογλυφίδα και είσαι πένα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.