Jump to content



Deus Ex: Mankind Divided


xtrmsnpr

Recommended Posts

Στο βιντεακι παντως η διαφορα που ειδα ειναι οτι στο DX12 το cpu usage μοιραζεται καλυτερα στους πυρηνες και δεν ειναι μονιμα φορτωμενος ο 1ος οπως στο DX11.

 

Απο καρε ουτε +5% δεν ειναι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το dx12 βγήκε κυρίως για να εκμεταλλεύομαστε στο έπακρο cpu με πολλά threads αλλά αδύναμα cores, σαν τον 920.

Αν σκεφτείτε ότι μόλις φέτος άρχισαν οι μεγάλοι του χώρου(crytek κτλ.) να αναβαθμίζουν τις engine τους για το dx12 τότε καταλαβαίνετε ότι απέχουμε 1 με 2 χρόνια από ένα proper dx12 game και ακόμα περισσότερα για εντελώς νέες τεχνικές rendering που θα μεταμορφώσουν τον φωτισμό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Petrossortep said:

Το dx12 βγήκε κυρίως για να εκμεταλλεύομαστε στο έπακρο cpu με πολλά threads αλλά αδύναμα cores, σαν τον 920.

Αν σκεφτείτε ότι μόλις φέτος άρχισαν οι μεγάλοι του χώρου(crytek κτλ.) να αναβαθμίζουν τις engine τους για το dx12 τότε καταλαβαίνετε ότι απέχουμε 1 με 2 χρόνια από ένα proper dx12 game και ακόμα περισσότερα για εντελώς νέες τεχνικές rendering που θα μεταμορφώσουν τον φωτισμό.

Γιατί όμως βλέπουμε σε ένα single player τον 920 στα 4ghz να πλησιάζει έναν 6700κ στα 4,7ghz μήπως τελικά ή Intel πουλάει όντος σανό ? 

Τώρα μην μου πείτε για το online κομάτι εκεί οκ όντως εχει γίνει πρόοδος αλλά δεν θέλουμε όλοι 140+fps ...

Όπως είπα περιμένω τα πολλά threads με τους Zen σε λογικές τιμές μάλλον θα έχει την τιμή ο summit ridge ενός 6800κ !

Αλλά βλέπουμε πολύ φρενάρισμα στο dx12 από Intel και Nvidia , αν θέλεις threads πλερωσε αδρά ! Από την άλλη ή Nvidia περιμένει το θαύμα !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πραγματικά αξιέπαινοι οι Ιταλοί. Μεγάλο fan base στο reddit με το οποίο δεν διστάζουν να επικοινωνήσουν(μέσω των ίνφο). Πρωτοκλασσάτα ονόματα έχουν παραδώσει(εκτός και αν ετοιμάζουν παρασκηνιακά κάποια οριστική λύση).

Προσωπικά βρίσκω πολλά θετικά στο Denuvo:

1) Προστατεύει τα κέρδη των ΑΑΑ, για λίγους μήνες, αναγκάζοντας τους ανυπόμονους πειρατές με οικονομική δυνατότητα να πληρώσουν. Έτσι δίνει κίνητρο για την κυκλοφορία console exclusives στο pc.

2) Απέδειξε στους αφελείς ότι η πειρατεία ή μη δεν επηρεάζει στον ελάχιστο τον σεβασμό των developers απέναντι στο πορτοφόλι και το ακριβοπληρωμένο hardware του πελάτη. Οι κακές πόρτες και το μάδημα μέσω DLC έσπασαν κάθε ρεκόρ.

3) Αναγκάζει τους ηθικολόγους να τρώνε στη μάπα(με κάθε pre-order) μισοτελειωμένα πορτ από τους πολυαγαπημένους τους δημιουργούς. Χωρίς δυνατότητα δοκιμής πλέον(τα προβλήματα μπορεί να προκύψουν στις επόμενες πίστες π.χ.). Ενώ ο τζαμπατζής παίρνει το σουλουπωμένο προϊόν λίγους μήνες μετά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Πραγματικά αξιέπαινοι οι Ιταλοί. Μεγάλο fan base στο reddit με το οποίο δεν διστάζουν να επικοινωνήσουν(μέσω των ίνφο). Πρωτοκλασσάτα ονόματα έχουν παραδώσει(εκτός και αν ετοιμάζουν παρασκηνιακά κάποια οριστική λύση).

Προσωπικά βρίσκω πολλά θετικά στο Denuvo:

1) Προστατεύει τα κέρδη των ΑΑΑ, για λίγους μήνες, αναγκάζοντας τους ανυπόμονους πειρατές με οικονομική δυνατότητα να πληρώσουν. Έτσι δίνει κίνητρο για την κυκλοφορία console exclusives στο pc.

2) Απέδειξε στους αφελείς ότι η πειρατεία ή μη δεν επηρεάζει στον ελάχιστο τον σεβασμό των developers απέναντι στο πορτοφόλι και το ακριβοπληρωμένο hardware του πελάτη. Οι κακές πόρτες και το μάδημα μέσω DLC έσπασαν κάθε ρεκόρ.

3) Αναγκάζει τους ηθικολόγους να τρώνε στη μάπα(με κάθε pre-order) μισοτελειωμένα πορτ από τους πολυαγαπημένους τους δημιουργούς. Χωρίς δυνατότητα δοκιμής πλέον(τα προβλήματα μπορεί να προκύψουν στις επόμενες πίστες π.χ.). Ενώ ο τζαμπατζής παίρνει το σουλουπωμένο προϊόν λίγους μήνες μετά.

6 μηνες μετα το αγοραζεις μιση τιμη original... αν το πετυχεις κιολας σε προσφορα θα κανεις παρτυ. 

Link to comment
Share on other sites

3 μήνες όχι 6. Αναλόγως και του πόσο "καυτή" θεωρείται μια κυκλοφορία μπαίνει σε προτεραιότητα. Μελλοντικά ίσως να είναι και λιγότερο.

Για τις προσφορές που γίνονται κατά καιρούς συμφωνώ, αν και δεν αφορούν όλους τους τίτλους. Όμως πριν λίγο καιρό(πριν τις προσφορές του φθινοπώρου) το ROTTR στο Steam είχε 30€. Μετά από ένα χρόνο. Το Lords of the fallen(μετριότητα) 20€, μετά από δύο χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι να το παρεις απο το steam? Κλειδαδικο με 5-15 ευρω μετα απο σχεδον χρονο και τελος.

Στην τελικη δεν καταλαβαινω γιατι το gaming πρεπει να ειναι τσαμπα, οχι οτι με χαλαει αλλα αν ο αλλος δεν μπορει να δωσει 100-200 ευρω μεσα στη χρονια για τα παιχνιδια που θελει να παιξει εχει σοβαροτερα προβληματα να ασχοληθει. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τα εμπιστεύομαι πλήρως τα κλειδάδικα, μου μυρίζει κάπως ημι-παράνομη η φάση. Δε λέω όχι ως πρακτική πώλησης, αλλά δε θα αγοράσω. Δε ξέρω ποιού είναι το παιχνίδι και με τί μέσα έχει έρθει στην κατοχή της εταιρίας.

Έγινε επεξεργασία από konnos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, fatalara said:

Στην τελικη δεν καταλαβαινω γιατι το gaming πρεπει να ειναι τσαμπα, οχι οτι με χαλαει αλλα αν ο αλλος δεν μπορει να δωσει 100-200 ευρω μεσα στη χρονια για τα παιχνιδια που θελει να παιξει εχει σοβαροτερα προβληματα να ασχοληθει. 

Για να κλείσω το off-topic εκ μέρους μου. Δες απλά τα συστήματα που κυριαρχούν στο steam, από αυτούς που προφανώς έχουν τα ~200€/χρονιά. Προσωπικά δεν θα είχα ασχοληθεί ποτέ με gaming σε τέτοια συστήματα.

Το FBI που κυνηγάει το τζάμπα για απώλεια εσόδων στο software ποιά χώρα το έχει; Τις κάρτες γραφικών(hardware) ποιά χώρα τις έχει; Ρητορικό το ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Για να κλείσω το off-topic εκ μέρους μου. Δες απλά τα συστήματα που κυριαρχούν στο steam, από αυτούς που προφανώς έχουν τα ~200€/χρονιά. Προσωπικά δεν θα είχα ασχοληθεί ποτέ με gaming σε τέτοια συστήματα.

Το FBI που κυνηγάει το τζάμπα για απώλεια εσόδων στο software ποιά χώρα το έχει; Τις κάρτες γραφικών(hardware) ποιά χώρα τις έχει; Ρητορικό το ερώτημα.

Σε αυτον τον κοσμο που ζουμε για να ασχοληθεις με κατι πρεπει να πληρωσεις ειτε λιγα ειτε πολλα.

Αν δεν εχεις τα λεφτα να ασχοληθεις με το χομπι που σου αρεσει δεν το κανεις... βρες κατι αλλο που να μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα.

Δεν υπαρχει κατι πιο απλο απο αυτο, οποιος δεν εχει λεφτα να παρει παιχνιδια να μην παρει παιχνιδια οχι να παει να κλεψει το παιχνιδαδικο, αυτο ηθελα να πω. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2016 at 11:29 ΠΜ, το μέλος fatalara έγραψε:

Σε αυτον τον κοσμο που ζουμε για να ασχοληθεις με κατι πρεπει να πληρωσεις ειτε λιγα ειτε πολλα.

Αν δεν εχεις τα λεφτα να ασχοληθεις με το χομπι που σου αρεσει δεν το κανεις... βρες κατι αλλο που να μπορεις να ανταπεξελθεις οικονομικα.

Δεν υπαρχει κατι πιο απλο απο αυτο, οποιος δεν εχει λεφτα να παρει παιχνιδια να μην παρει παιχνιδια οχι να παει να κλεψει το παιχνιδαδικο, αυτο ηθελα να πω. 

 

Εντάξει εν μέρει συμφωνώ μ' αυτά  που γράφεις όμως δεν σου πέρασε απο το μυαλό ή δεν σου έτυχε προσωπικά πολλές φορές οι εταιρίες βιντεοπαιχνιδιών (όχι όλες) να μας πιάνουν κορόιδα μ' αυτά που μας πλασάρουν και δεν αξίζουν τόόόσα λεφτά τα προϊόντα  που μας προσφέρουν;  Πρίν λίγες ημέρες κυκλοφόρησε το Dishonore 2 εγώ που είμαι φαν του

πρώτου το έκανα  προπαραγγελία απο κλειδάδικο 36 ευρώ, το παιχνίδι είναι κακογραμμένο και έχει πολλά προβλήματα ακόμη και σε high end συστήματα που διαβάζω σε διάφορα φόρα και στο steam ακόμη και μετα το patch που νομίζω είναι beta.

Εγώ δεν μπορώ να το παίξω γιατί εχώ phenom II x4 955 και δεν υποστιρίζει το SSE4.1 (Streaming SIMD Extensions 4) το ξέρω πως χρειάζομαι αναβάθμιση θα μου πείς τυφλός είσαι στα specs έγραφε πως τα minimum είναι Intel Core i5-2400/AMD FX-8320 or better ωραία το δέχομαι και είναι δικό μου λάθος όμως και στο doom έχει ακριβώς τα ίδια specs και το παιχνίδι έτρεχε μια χαρά στους phenom  και υποστήριζε SSE4.1, το Metal Gear Solid V για μία μόνο ημέρα μετά απο την κυκλοφορία δεν το υποστήριζε, αμέσως η εταιρία 

κυκλοφόρησε patch και το έλυσε άμεσα το ίδιο και το No Man's Sky και δεν ξέρω αν υπάρχουν και άλλα.

Τις προάλλες ''παραβίασαν'' ένα παιχνίδι που ήθελα να το πάρω όμως δεν ήταν προτεραιότητα μου το Deus: Ex Mankind Divited δεν το κρύβω

πως το κατέβασα παράνομα όμως αυτό το παιχνίδι μου άρεσε πολύ σε όλους τους τομείς και ναι θα το πληρώσω γιατί το αξίζει

και φαίνεται πως η εταιρία που το κυκλοφόρησε σεβάστικε τους πελάτες της τουλάχιστον έτσι νιώθω εγώ οπότε είναι μεγάλο θέμα για συζήτηση το θέμα του τζαμπέ gaming.

Συγγνώμη για το Off Topic

 

 

Έγινε επεξεργασία από johnIV
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω πληρως.Αν εβγαιναν παιχνιδαρες οπως witcher 3,Skyrim κλπ δε θα χρειαζονταν καμια εταιρια να κλειδωσει τα παιχνιδια της.

    Κλασικο παραδειγμα  "εταιριουλες" (μονο στο ονομα) που σεβονται το pc gaming ακομα και στις μαυρες εποχες που ζουσαμε, γιατι τωρα βλεπω αχνο φως στο οριζοντα μετα τις τελευταιες δηλωσεις πολλων μεγαλων,να εχουν ανοιξει τα ματια στις μεγαλες εταιριες στα θεματα ποιοτητα-κερδος-σεβασμος απο καταναλωτη και τσαμπα διαφημιση απο το hype - fanbase.

  Απο την αλλη να συμφωνησω οτι μισω τους απανταχου τσαμπατζηδες που απο προσωπικη εμπειρια στην πλειοψηφια των περιπτωσεων ειναι ατομα που τα διαθετουν και με το παραπανω και οχι μονο τα 15-25ευρω που θεωρω λογικες τιμες για ενα game(key-retail αντιστοιχα)αλλα και τα 40-60.Aπλα το παιζουν κλασικη νοοτροπια δε πληρωνω γιατι πρεπει ολα τα πνευματικα αγαθα να ειναι δωρεαν και αλλα @@ καλαβρεζικα.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το οτι υπαρχουν εταιριες και παιχνιδαρες πως οντως αξιζουν τα χρηματα τους . Δηλαδη με το Witcher3 , ακομα και 60ε να το παρεις , το παιχνιδι θα το λιωσεις ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ που θα βγαλει τα λεφτα του και με το παραπανω . Τωρα κατι γυφτιες με 3ωρες gameplay μην εχετε την απαιτηση να σας πληρωσει ο κοσμος , την στιγμη που και μονο που το παιζει εστω και παρανομα , μαλλον χαρη τους κανει .... 

 

Τελος με την νοοτροπια του τζαμπα ειναι καπως 50-50 τα πραματα , διοτι υπαρχει ο ενας που απο την εποχη του τσιπαρισμενου playstation την εβγαζε φτηνα και τωρα την βγαζει τσαμπα , ασχετα με το αμα εχει η οχι . Υπαρχουν ομως και αλλοι που ναι μεν εχουν συστημα αλλα δεν εχουν πλεον την οικονομικη δυνατοτητα . Σαν παραδειγμα βαζω εμενα  , πριν 1-2 χρονια που εφτιαξα το pc μου , δουλευα και εβγαζα το κατιτις μου , οποτε εφτιαξα ενα αξιοπρεπες συστημα . Τωρα ομως που δεν εχω καποιο αξιολογο εσοδο , δεν μπορω να πω οτι θα στερισω 60ε απο τις μηνιαιες μου δαπανες για να παιζω ενα παιχνιδι , οσο φοβερο,ουαου και γαματο αν ειναι . Ακομα και 30 να μου πεις απο steam , ειναι οι βενζινες και το σερβις που βγαζω στην ακρη . 

 

Την στιγμη που ο υπολογιστης ειναι η μοναδικη ευκαιρια "αποδρασης" απο την καθημερινη μαλακια που δεν υπαρχουν δουλειες , προβληματα κλπ . Ειναι λιγο κουλο να τους λες ολους τσαμπατζηδες . Πιστευω πως αν ολοι ειχαν +1000 μηνας μπει/μηνας βγει , δεν θα υπηρχαν καν τετοιου ειδους ποστς . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.