Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

55 minutes ago, f117 said:

Τόσες λάμες?γιατί?

Για να της κόβει πολύ ?

 

Αγάπη, αφού ασχολείσαι, ξέρεις κάτι αντίστοιχο με αυτές, που να κυκλοφορεί στην Ευρώπη. Πήρα μια 5άδα από USA αλλά τα μεταφορικά είναι θέμα.

 

download.jpg

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος pol77 έγραψε:

Για να της κόβει πολύ ?

 

Αγάπη, αφού ασχολείσαι, ξέρεις κάτι αντίστοιχο με αυτές, που να κυκλοφορεί στην Ευρώπη. Πήρα μια 5άδα από USA αλλά τα μεταφορικά είναι θέμα.

 

download.jpg

δε τις ξέρω βγαζει όμως η Stanley Αυτες που ειναι εξαιρετικες

https://www.amazon.com/Stanley-11-800-Carbide-Utility-5-Pack/dp/B005CJNJ0W

https://www.amazon.com/Stanley-11-800-Carbide-Utility-5-Pack/dp/B005CJNJ0W/ref=sr_1_1?keywords=stanley+11-800&qid=1567420981&s=gateway&sr=8-1

 

stanley 11-800

https://www.stanleycenter.gr/ergaleia-xeiros-apothikeysh/koph-kai-sygkrathsh/lames-maxairion/statheres-lames/carbide-antallaktikes-lames-50-tmch-stanley-8-11-800

Μία ώρα πριν, το μέλος f117 έγραψε:

Τόσες λάμες?γιατί?

Και για να σου λυσω την απορία είναι για το τμήμα του μαγαζιού με τους υπαλλήλους που συσκευάζουν και τις τρώνε σαν καραμέλες

@tommybertsen

  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Κάπως έτσι τις παίρνουμε κι εμείς στο εργοστάσιο. Σε λίγο με παλέτες θα έρχονται. Μια που τις ανέβασες λέω να τις δοκιμάσω κι εγώ, να δούμε διαφορά από KDS.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

Τόσες λάμες?γιατί?

 

πριν 2 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Παρεμπόριο :p

 

Μαρικα.. σαμουραιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ?

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

δε τις ξέρω βγαζει όμως η Stanley Αυτες που ειναι εξαιρετικες

https://www.amazon.com/Stanley-11-800-Carbide-Utility-5-Pack/dp/B005CJNJ0W

https://www.amazon.com/Stanley-11-800-Carbide-Utility-5-Pack/dp/B005CJNJ0W/ref=sr_1_1?keywords=stanley+11-800&qid=1567420981&s=gateway&sr=8-1

 

stanley 11-800

https://www.stanleycenter.gr/ergaleia-xeiros-apothikeysh/koph-kai-sygkrathsh/lames-maxairion/statheres-lames/carbide-antallaktikes-lames-50-tmch-stanley-8-11-800

Και για να σου λυσω την απορία είναι για το τμήμα του μαγαζιού με τους υπαλλήλους που συσκευάζουν και τις τρώνε σαν καραμέλες

@tommybertsen

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Arkan έγραψε:

Κάπως έτσι τις παίρνουμε κι εμείς στο εργοστάσιο. Σε λίγο με παλέτες θα έρχονται. Μια που τις ανέβασες λέω να τις δοκιμάσω κι εγώ, να δούμε διαφορά από KDS.

Παίρναμε εδώ και καιρό κάτι λάμες με τις οποίες, εκτός των άλλων, κόβουμε και οντουλέ. Κόβοντας οντουλέ οι λάμες ήταν άχρηστες σε λίγα λεπτά. Κάτι κινέζικες της πλάκας. Ακόμη και οι μαμίσιες, σε 1-2 ημέρες ήταν off, ενώ κάτι γερμανικές, επίσης. Με τις παραπάνω (carbide), χρησιμοποίησα την ίδια λάμα για 1 εβδομάδα (5 ημέρες) και στην δεύτερη εβδομάδα, αφού άρχισε να φαίνεται η  πολλή χρήση, αλλάχτηκε. Ωστόσο ακόμη και την έκτη ημέρα, ήταν παλέψιμη, οι άλλες δεν παλεύονται ούτε για 1 ημέρα. Τέτοια η διαφορά. Και είναι "το δεξί μου χέρι" το κοπίδι στην δουλειά, όπως καταλαβαίνετε. Νομίζω ότι και τα υπόλοιπα παιδιά που τις χρησιμοποιούν πλέον, κατάλαβαν την διαφορά αμέσως! 

Να σημειώσω πως πολλές φορές κόβουμε κομμάτια διάφορα στην επιφάνεια του πάγκου. Αν και έχουμε κάποιο πλαστικό (για να γλιστράει σαν την σως :bleh: ), εκεί οι λάμες ξεσκίζονται. Αυτές οι carbide είναι ατάραχες οι άτιμες! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Νομίζω ότι και τα υπόλοιπα παιδιά που τις χρησιμοποιούν πλέον, κατάλαβαν την διαφορά αμέσως! 

 

Ενα λουλουδακι ομως δε μου στειλατε :(

 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, tommybertsen said:

Παίρναμε εδώ και καιρό κάτι λάμες με τις οποίες, εκτός των άλλων, κόβουμε και οντουλέ

Ένα μεγάλο μέρος των κοπών που κάνουν τα παιδιά στην παραγωγή, είναι να κόβουν και οντουλέ πολλές φορές πάνω σε πάγκο. Τρισκατάρατο υλικό, τρώει τις λεπίδες λες και είναι φτιαγμένες από κρέμα ζαχαροπλαστικής... Παίζει να τις καταστρέφει χειρότερα κι από τις φορμάικες ή τις μελαμίνες που καθαρίζουν σε κάποια σημεία.

Θα τις δοκιμάσω κι αυτές και βλέπουμε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Arkan έγραψε:

Ένα μεγάλο μέρος των κοπών που κάνουν τα παιδιά στην παραγωγή, είναι να κόβουν και οντουλέ πολλές φορές πάνω σε πάγκο. Τρισκατάρατο υλικό, τρώει τις λεπίδες λες και είναι φτιαγμένες από κρέμα ζαχαροπλαστικής... Παίζει να τις καταστρέφει χειρότερα κι από τις φορμάικες ή τις μελαμίνες που καθαρίζουν σε κάποια σημεία.

Θα τις δοκιμάσω κι αυτές και βλέπουμε!

Σκέψου ότι στο όρθιο τα κόβουμε (άλλοι στον πάγκο αλλά δεν με βολεύει καθόλου). Ατιμο υλικό αλλά προστατεύει καλά τη συσκευασία! 

Link to comment
Share on other sites

Ρολοι γραφτης και μαγνητικη βαση με μικρορυθμιση.

σε προσεγμενη συσκευασια και βολικη θηκη ο γραφτης.

Παρατηρησα οτι το μηδεν δεν ειναι στην ωρα ‘12, αλλα μαλλον ολα ετσι ειναι. 

Σε πρωτη δοκιμη στο κολωνατο τα αποτελεσματα ειναι πολυ ενθαρρητικα. Εβαλα 12mm τρυπανι και σε ολη τη κινηση του δραπανου πανω -κατω χανει σε ενα σημειο 0,03mm. Ειχε ενα τζογο η υπερκατασκευη του τσοκ αλλα σφιγογντας απο διπλα μια βιδα και λιπαινοντας εκμηδενιστηκε. Οποτε μενω στα 0,03 m. Θα δοκιμασω και με δυο τρια νουμερα ακομη.

 

9D2C2F52-C705-438F-8A2E-F6FF8607FA4A.jpeg

1EC333F3-0CB8-4349-9A72-78EA5C47FD37.jpeg

144E3417-909C-4610-BB55-C92078C4EDE8.jpeg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε κανα βιντεάκι να πάρουμε μια ιδέα πως λειτουργεί αυτή η ιστορία; Δεν έχω κολωνάτα κι άλλα τέτοια που μπορεί να χρειαστούν γράφτη κλπ, αλλά ότι μαθαίνεις καλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

Σε πρωτη δοκιμη στο κολωνατο τα αποτελεσματα ειναι πολυ ενθαρρητικα. Εβαλα 12mm τρυπανι και σε ολη τη κινηση του δραπανου πανω -κατω χανει σε ενα σημειο 0,03mm.

 

 

Για μέτρα μια φορά όταν τρυπάει κάθετα επιφάνεια σιδήρου και άλλη μια φορά όταν πας να τρυπήσεις όχι κάθετα επιφάνεια σιδήρου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Τα λουλουδακια παλι, ακομα δεν ανθισανε απο οτι φαινεται :p

 

Μπορώ να σου στείλω ένα λουλουδάκι, φτιαγμένο από οντουλέ :hehe: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος Arkan έγραψε:

Έχουμε κανα βιντεάκι να πάρουμε μια ιδέα πως λειτουργεί αυτή η ιστορία; Δεν έχω κολωνάτα κι άλλα τέτοια που μπορεί να χρειαστούν γράφτη κλπ, αλλά ότι μαθαίνεις καλό είναι.

 

Πολλά !   

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&channel=crow&biw=1406&bih=682&tbm=vid&sxsrf=ACYBGNSqSm8Vf_eWsp9as8VlDo0rm53LUg%3A1567799117709&ei=TbdyXeiCK8vKwQLdqoKoDw&q=Press+drill+chauck+%2C+spindle+runout+measurement&oq=Press+drill+chauck+%2C+spindle+runout+measurement&gs_l=psy-ab.12...27286.38538.0.42003.17.17.0.0.0.0.135.1946.0j16.16.0....0...1c.1.64.psy-ab..2.6.762...33i10k1.0.pkZ1fHahcno

 

:)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Seafalco said:

Αχα! Ώστε έτσι λέγονται αυτά. Μερικές φορές είναι δύσκολο να βρεις αυτό που ψάχνεις αν δεν ξέρεις καν πως λέγεται στα αγγλικά. Thank youuu

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το τηλεσκοπικό αλυσοπρίονο του Lidl.

dsjds.JPG  100_6431.jpg

 

Μια χαρά φαίνεται ποιοτικά, η αλυσίδα.

100_6432.jpg 100_6433.jpg

 

Μπορεί κόψει υπό γωνία σε δύο θέσεις.

100_6435.jpg

 

Η ασφάλεια που ανοίγει και αυξάνει το μήκος.

100_6436.jpg

 

Το δοχείο λαδιού και τα συνοδευτικά, ιμάντας φορτιστής και λάδι.

100_6439.jpg 100_6437.jpg

 

Η μπαταρία είναι 4 ampere και έχει ένα λαστιχένιο περίβλημα, ωραία λεπτομέρεια.

100_6438.jpg

 

Έκανα μια υποτυπώδη δοκιμή στον κήπο. Φυσικά δεν έχει την δύναμη ούτε την ταχύτητα της βενζίνης/ρεύματος, αλλά η δουλειά γίνεται. Εκεί που μου έβγαιναν τα χέρια με το τηλεσκοπικό χειρός αυτό πάει αέρα. Εδώ έκανα μερικά κοψίματα σε καρυδιά και ένα μικρό λιγούστρο. Για αυτά που το θέλω είναι υπέραρκετο.

 

IMG_20190907_192451.jpg IMG_20190907_193316.jpg

 

Η μπαταρία δεν έριξε ούτε μία γραμμή. Ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, αναμένεται σκληρότερη δοκιμή όταν πάω χωριό. Το λάδι καταναλώνει αρκετά γρήγορα.

 

edit: Περί λίπανσης αλυσίδας https://www.supereverything.gr/2017/12/diafora-orykto-biodiaspomeno-ladi.html

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 7
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.