Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

"Κόβει κλαδιά πάχους εώς 20cm"    ??????

 

kladia.thumb.jpg.ef0c5f8a3ce7e05163ef3682e86d1c00.jpg

 

Αν τα κλαδιά είναι 20εκ ο κορμός τι πάχος θα έχει?

 

red_03.thumb.jpg.40f9c5a037780b3612171f923031a73d.jpg  red_02.thumb.jpg.70b69b27aa83a7b68db982b9ccb77c74.jpg

 

red_01.jpg.c6d466fb0fd74583159201a7cca22332.jpg

 

Θα έλεγα να δεις στις οδηγίες τι λένε οι προδιαγραφές για την χρήση του εργαλείου.

20 εκατοστά μου φαίνεται πολύ.

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Asxetius έγραψε:

"Κόβει κλαδιά πάχους εώς 20cm"    ??????

 

 

 

Αν τα κλαδιά είναι 20εκ ο κορμός τι πάχος θα έχει?

 

  

 

 

 

Θα έλεγα να δεις στις οδηγίες τι λένε οι προδιαγραφές για την χρήση του εργαλείου.

20 εκατοστά μου φαίνεται πολύ.

 

 

 

τα 20εκ ειναι πολλα για παχος κλαδιου? σε λιγο καιρο που θα παω για ξυλα θα παω με πριονι λαμας 90 εκ. μηπως δεν εχω καταλαβει κατι καλα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Arkan said:

Το ίδιο πράγμα δεν είναι; Εκτός αν λένε πάχος αλλά μιλάνε για κάτι άλλο.

εχεις δικιο - μπερδευτηκα !  περιμετρο ηθελα να γραψω!

 

17 minutes ago, vellamos said:

τα 20εκ ειναι πολλα για παχος κλαδιου? σε λιγο καιρο που θα παω για ξυλα θα παω με πριονι λαμας 90 εκ. μηπως δεν εχω καταλαβει κατι καλα?

 

με 90ρα λαμα σε αλυσοπριονο  (αν εννοεις) ριχνεις οτι δεντρο βρεθει μπροστα σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος vellamos έγραψε:

τα 20εκ ειναι πολλα για παχος κλαδιου? σε λιγο καιρο που θα παω για ξυλα θα παω με πριονι λαμας 90 εκ. μηπως δεν εχω καταλαβει κατι καλα?

 

Το εργαλείο του LIDL κάνει 79.99€

το δικό σου πόσο κοστίζει?

 

Τα 20εκ πάχος-διάμετρος είναι 62.8cm περίμετρος κλαδιού

Αν η περίμετρος είναι 20εκ το πάχος-διάμετρος του κλαδιού είναι 6.37εκ 

Πιο λογικό μου ακούγεται, γιατί μιλάμε για ένα εργαλείο των 79.99€ και όχι των 500€

 

Τα εργαλεία του LIDL νομίζω προορίζονται για δουλειές σπιτιού.

Αλλη ιστορία ότι κάποιοι τα παίρνουν και τα χρησιμοποιούν για επαγγελματική σκληρή χρήση.


Το 'χω πει και άλλες φορές, δεν έχω υψηλές απαιτήσεις από εργαλεία χαμηλής τιμής :)

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω προς τι η απορία, λέει κλαδιά 20 εκατοστών. Φυσικά και εννοεί τη διάμετρο, ήδη έκοψα ένα σχεδόν 15. Είπα ότι είναι για ερασιτέχνη στον κήπο του. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος Asxetius έγραψε:

 

Το εργαλείο του LIDL κάνει 79.99€

το δικό σου πόσο κοστίζει?

 

Τα 20εκ πάχος-διάμετρος είναι 62.8cm περίμετρος κλαδιού

Αν η περίμετρος είναι 20εκ το πάχος-διάμετρος του κλαδιού είναι 6.37εκ 

Πιο λογικό μου ακούγεται, γιατί μιλάμε για ένα εργαλείο των 79.99€ και όχι των 500€

 

Τα εργαλεία του LIDL νομίζω προορίζονται για δουλειές σπιτιού.

Αλλη ιστορία ότι κάποιοι τα παίρνουν και τα χρησιμοποιούν για επαγγελματική σκληρή χρήση.


Το 'χω πει και άλλες φορές, δεν έχω υψηλές απαιτήσεις από εργαλεία χαμηλής τιμής :)

http://www.litsakis.gr/product/106/MS 461 - Ισχυρό αλυσοπρίονο STIHL δασικών εργασιών

αυτο εχω. σιγουρα μιλαει για διαμετρο και οχι περιμετρο. ειναι οπως στις σωλινες. φ72 δλδ 72 χιλ η 7.2 εκ. στην προκειμενη φ200 χιλ η 20 εκ. σωστα τα λεει. δεν λεει κατι παραλογο

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εγώ σας πιάνω :p 

Αμα η λάμα του πριονιού είναι λίγο μεγαλύτερη των 20εκ, τότε γιατί να μη κόψει 20cm διαμέτρου ξύλου; Και 40 θα κόψει με λίγο έμπειρο χρήστη.

Ναι οκ θα πάει πιο αργά από την βενζίνα ή ένα καλύτερο μπαταρίας αλλά δε βρίσκω λόγο να μην το κόψει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Δεν καταλαβαίνω προς τι η απορία, λέει κλαδιά 20 εκατοστών. Φυσικά και εννοεί τη διάμετρο, ήδη έκοψα ένα σχεδόν 15. Είπα ότι είναι για ερασιτέχνη στον κήπο του. 

Πιστεύω θα το βάλεις κ στις ελιές

...

Εγώ θα το εβαζα...Κ φίλος μου το ήθελε για ελιές...

Δε συγκρίνεται με βενζίνης όπως ειπές αλλά καλά θα είναι

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος f117 έγραψε:

Πιστεύω θα το βάλεις κ στις ελιές

...

Εγώ θα το εβαζα...Κ φίλος μου το ήθελε για ελιές...

Είπα ότι είναι για ερασιτέχνη στον κήπο του.

 

  • Like 1
  • Agree 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Είπα ότι είναι για ερασιτέχνη στον κήπο του.

 

Δηλαδή οι ερασιτέχνες δεν έχουν ελιές στον κήπο τους; :p 

 

20190908_152213.jpg

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/9/2019 at 11:08 ΜΜ, το μέλος Lakisss έγραψε:

Πήρα το τηλεσκοπικό αλυσοπρίονο του Lidl.

dsjds.JPG  100_6431.jpg

Έκανα μια υποτυπώδη δοκιμή στον κήπο. Φυσικά δεν έχει την δύναμη ούτε την ταχύτητα της βενζίνης/ρεύματος, αλλά η δουλειά γίνεται. Εκεί που μου έβγαιναν τα χέρια με το τηλεσκοπικό χειρός αυτό πάει αέρα. Εδώ έκανα μερικά κοψίματα σε καρυδιά και ένα μικρό λιγούστρο. Για αυτά που το θέλω είναι υπέραρκετο.

 

IMG_20190907_192451.jpg IMG_20190907_193316.jpg

 

Η μπαταρία δεν έριξε ούτε μία γραμμή. Ευχαριστημένος μέχρι στιγμής, αναμένεται σκληρότερη δοκιμή όταν πάω χωριό. Το λάδι καταναλώνει αρκετά γρήγορα.

 

Η συνέχεια έγινε την Κυριακή στο χωριό, κλαδεύτηκαν λεμονιές που είχαν να κοπούν χρόνια. Συνέχισα με την ίδια μπαταρία απ' την Αθήνα.

Κόβει με ευκολία, έτυχε να κόψω και κλαδί με 6-7 πόντους διάμετρο ανετότατα. Με εντυπωσίασε η αντοχή της μπαταρίας αφού κράτησε 3.5 ώρες και έβγαλε όλη τη δουλειά. Οι τρεις σοροί στις φωτό είναι διαφορετικοί, χαλαρά γεμίζουν δύο αγροτικά.

100_6447.jpg 100_6452.jpg

 

100_6450.jpg

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μοναδικό μειονέκτημα ότι κουράζονται τα χέρια σου κρατώντας το τόσες ώρες όρθιο. Αυτό βέβαια είναι στο χέρι σου, κάνεις το διάλειμμα σου.

 

Έγινε επεξεργασία από Lakisss
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

 

Η συνέχεια έγινε την Κυριακή στο χωριό, κλαδεύτηκαν λεμονιές που είχαν να κοπούν χρόνια. Συνέχισα με την ίδια μπαταρία απ' την Αθήνα.

Κόβει με ευκολία, έτυχε να κόψω και κλαδί με 6-7 πόντους διάμετρο ανετότατα. Με εντυπωσίασε η αντοχή της μπαταρίας αφού κράτησε 3.5 ώρες και έβγαλε όλη τη δουλειά. Οι τρεις σοροί στις φωτό είναι διαφορετικοί, χαλαρά γεμίζουν δύο αγροτικά.

100_6447.jpg 100_6452.jpg

 

100_6450.jpg

 

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μοναδικό μειονέκτημα ότι κουράζονται τα χέρια σου κρατώντας το τόσες ώρες όρθιο. Αυτό βέβαια είναι στο χέρι σου, κάνεις το διάλειμμα σου.

 

Ωραίος...

Πες κ τις διαστάσεις σου μην το πάρει κανας 1.60 και δεν μπορεί να κάνει το αντίβαρο :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.