Jump to content


Εργαλεία Lidl (Powerfix, parkside κλπ)


Recommended Posts

14 minutes ago, f117 said:

Έλα ρε λακαρε!! επιτυχημένοοοοοοο ήτανε....

Όλο λέω να πάω να χαζεψω και όλο δεν το κάνω από τον φόβο των ουρων...

Βάλε κάναν τόνο κι εσύ, γιατί καθόμουν και αναρωτιόμουν ποιός ουρεί :).

 

Για να είμαι και λίγο εντός θέματος, σκέφτηκα να αντικαταστήσω το "μικρό" 16V δραπανοκατσάβιδο που έχω με το 12V παλμικό(?) που είχε αυτές τις μέρες, για μεγαλύτερη φορητότητα. Φοβήθηκα την απόδοσή του στο τρύπημα, και επειδή είναι λίγο πιο περιοριστική η υποδοχή bit από τσοκ, αντιστάθηκα. Έχει κανείς εικόνα πώς τα πάει για περιστασιακά τρυπήματα σε τοίχο?

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος f117 έγραψε:

Έλα ρε λακαρε!! επιτυχημένοοοοοοο ήτανε....

Όλο λέω να πάω να χαζεψω και όλο δεν το κάνω από τον φόβο των ουρων...

 

Δεν εχει ποια μεγαλες ουρες σε 2 λεπτα εχεις μπει απλα ισως περιμένεις στα ταμια πιο πολυ.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την καλησπέρα μου στην παρέα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει το φαλτσοπρίονο PZKS 1500 B2 και εάν έχει καταφέρει να το ρυθμίσει ώστε να κάνει σωστές κοπές. Έχω ξεκινήσει ένα καινούριο project και προσπαθώ να το ρυθμίσω αλλά δεν μπορώ να το καταφέρω με τίποτα και έχουν σπάσει τα νεύρα μου. Από εκεί που το ρυθμίζω να κόβει ευθεία ένα ξύλο με πλάτος 32 cm,  πάω να κόψω μετά ένα μικρό πλάτους 10 cm και το κόβει στραβά. Το ξανά ρυθμίζω για να κόβει το μικρό ξύλο ίσια, και ξαναβάζω το μεγάλο ξύλο για το ξανά τσεκάρω αλλά τώρα κόβει θεόστραβα εκείνο. Η μέθοδος που χρησιμοποιώ είναι να βάλω την γωνιά να εφάπτεται πάνω στον δίσκο (χωρίς να βρίσκει σε δόντι) και φέρνω τον φράκτη πάνω στην γωνιά. Επίσης δοκίμασα να ευθυγραμίσω την γωνιά πρόσωπο με την κοπή στο zero insert που έχω κάνει, μιας και η λογική λέει ότι ακολουθώ το πέρασμα του δίσκου. Όπως και να χει όμως δεν μπορώ να το φέρω στα ίσα του. Επίσης, όλο αυτό έχει να κάνει με το ότι το εργαλείο είναι του lidl ή το ίδιο δύσκολο είναι να ρυθμίσεις και κάποιο επώνυμο? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

https://www.e-shop.gr/pistoleto-pneymatiko-mpatarias-einhell-te-hd-18v-li-ion-solo-sds-plus-12j-4513812-p-TLS.051248 

Γεια σας παιδια. Να ρωτησω θελω, αν οι 20βολτες μπαταριες κανουν σ αυτο εδω το εργαλειο.

 

Έγινε επεξεργασία από Duplicata
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις θήκες για τα ηλεκτρονικά ζαχαρώνω. Εχουμε κάτι καλύτερο σε αυτή τη τιμή ή κοιταω προς αυτα?

 

 

(καντε κλικ μεχρι να φορτώσει η εικόνα στην οθόνη για να φανει καθαρα)

 

 

image.thumb.png.ff018ebd474a2781ef3545fb4b13b0e9.png

image.thumb.png.cf6e315acc024869fc2036600eb1eaf2.png

image.thumb.png.0039abc7f30d778a72d86b0a65202446.png

Έγινε επεξεργασία από georgeps
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτή με τα 33 συρτάρια εδώ και αρκετά χρόνια. Φθηνοκατασκευή μεν (χαλαρά συρτάρια, όχι στιβαρή) αλλά κάνει τη δουλειά της μια χαρά.

Δείτε και την Stranley για σύγκριση. 3 συρτάρια λιγότερα, 20mm πιο βαθειά.

skroutz.gr - Stanley Συρταριέρα 10,90€

20170131121243_stanley_tampakiera_1_93_9

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Απ'το φυλλάδιο βολικές φαίνονται!

 

Το πρώτο μου σχόλιο στο team!!! Καλώς σας βρήκα!!!

Έχω μαζέψει κάποια λεφτά και λέω να αρχίσω να παίρνω τα πρώτα μου εργαλεία(είμαι φοιτητής) σαν ερασιτέχνης και σκέφτηκα ότι αυτά των lidl είναι οικονομικά και τίμια και πόσο μάλλον για την ελαφριά χρήση που θα τους κάνω ιδανικά! Ειδικά αφού θα τα πάρω σε ένα βάθος χρόνου, θα μπορώ να μαζέψω και άλλα λεφτά. Θα ήθελα να ξεκινήσω σύντομα και είδα πέμπτη 20/9 έχει σετ με 3 κάβουρες, να το δοκιμάσω;

 

Σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!

Νίκος

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ninis nick έγραψε:

Απ'το φυλλάδιο βολικές φαίνονται!

 

Το πρώτο μου σχόλιο στο team!!! Καλώς σας βρήκα!!!

Έχω μαζέψει κάποια λεφτά και λέω να αρχίσω να παίρνω τα πρώτα μου εργαλεία(είμαι φοιτητής) σαν ερασιτέχνης και σκέφτηκα ότι αυτά των lidl είναι οικονομικά και τίμια και πόσο μάλλον για την ελαφριά χρήση που θα τους κάνω ιδανικά! Ειδικά αφού θα τα πάρω σε ένα βάθος χρόνου, θα μπορώ να μαζέψω και άλλα λεφτά. Θα ήθελα να ξεκινήσω σύντομα και είδα πέμπτη 20/9 έχει σετ με 3 κάβουρες, να το δοκιμάσω;

 

Σας ευχαριστώ και καλώς σας βρήκα!

Νίκος

Ναι, στην τιμη που τα χει...

Αργοτερα θα αναγκαστεις να τα πεταξεις γιατι στο πρωτο ζορι θα σκορπισουν κ θα στραβωσουν....:)

Μ αυτα τα χρηματα παρε για αρχη ενα καλο εργαλειο, ΚΝΙΡΕΧ πενσα ας πουμε, που θα σου ειναι χρησιμο καθημερινα κ καθε φορα που θα περισσευουν 10 - 20 ευρω παιρνε ενα καλο επωνυμο εργαλειο που θα το χεις για μια ζωη...

Τα φτηνα θα τα πετας καθε φορα που θα προκυπτει το κατι παραπανω απο θεμα απαιτησεων , οποτε ειναι πεταμενα λεφτα, ζημια κ σπασιμο νευρων .

Καλως ηρθες!

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι αγαπητέ Νίκο από την δική μου πλευρά και λαμβάνοντας υπ΄όψιν τις ανάγκες εργασιών τις οποίες δήλωσες ότι θα έχεις ...θα σου έλεγα αγόραζε ότι μπορείς από τα εργαλεία που βάζει κατά περιόδους ... να έχεις όσο μπορείς περισσότερα για όλες τις εργασίες και αν ...λέω αν χρειασθείς κάτι καλύτερο στο μέλλον θα ξέρεις πλέον τις ανάγκες σου και θα το αντικαταστήσεις.

Στα λέω αυτά γιατί εγώ έχω σχεδόν τα περισσότερα εργαλεία από αυτά που φέρνει το Lidl και έχω κάνει πάρα πολλές και πολλές φορές απαιτητικές εργασίες και τις έκαναν μέχρι ώρας. Δεν μιλάω για επαγγελματικές συνθήκες εργασίας αλλά απλά θα πω ότι αν ο ταινιολειαντήρας και το πολυεργαλείο  δούλεψαν προχθές φουλ και με τα γυαλόχαρτα της Parkside μάλιστα  και μου ζωντάνεψαν  4 παντζούρια παλαιού τύπου με γρίλιες που ήταν  σε χάλια κατάσταση χωρίς να παραδώσουν πνεύμα ...αυτό εμένα για τα χρήματα που είχα δώσει για την αγορά τους μου φτάνει.

Από την άλλη έχω διαβάσει και άλλους που είναι τρομερά δυσαρεστημένοι .... αν δεν δοκιμάσεις μόνος σου δεν θα μάθεις την αλήθεια :D

 

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ω ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

Τα σχόλια σας ήταν όλα βοηθητικά πραγματικα!

Κοίταξα κάποια και πιο επαγγελματικά εργαλεία όπου πολλά από αυτά δεν είναι δραματικά ακριβά, όπως την cobra ή κάποια πένσα από την knipex και θα μπορούσα να πάρω και κάποια από αυτά. Την Πέμπτη λογικά θα το επισκεφτώ το lidl γιατί παράδειγμα αυτός ο κάβουρας σιφονιών (δεν ήξερα καν ότι υπάρχει τέτοιο εργαλείο) μπορεί να μη μου χρειαστεί ποτέ, αλλά αν μου χρειαστεί και 5 φορές θα τον έχω ήδη και αγορασμένο φθηνά (που από ότι μου φαίνεται δεν είναι και για βαριές εργασίες). Καθώς και τα υπόλοιπα θα τα έχω για σφιξήματα και τέτοιες δουλίτσες. Σίγουρα θα προσέξω αυτό που είπατε με τον κόφτη και θα κοιτάξω να πάρω κάτι καλύτερο, όπως και για μυτοτσίμπηδο ή κατσαβίδια! και γενικά λογικά θα το πηγαίνω κάθε βδομάδα ψάχνοντας, θα μπαίνω και στο φόρουμ εδώ που σίγουρα θα έχετε γράψει κάτι για να δω γνώμες σας για τα συγκεκριμένα εργαλεία κάθε φορά.

Ένα παράδειγμα για να αιτιολογήσω το παραπάνω, φαντάζομαι ότι αν φέρει ένα σετάκι με γερμανοπολύγωνα, δε θα είναι και τόσο λάθος η ποιότητα του, δηλαδή έτσι φαντάζομαι, αυτό εννοώ ότι θα κοιτάζω κάθε βδομάδα.

Σας ευχαριστώ πολυ για την ανταπόκριση! Καλημέρα!!??

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Παιδια λιγο εκτος θεματος αλλα μηπως εχει παρει το ματι σας ποτε ηταν η τελευταια φορα που εφερε το lidl το ξυπνητηρι auriol?

 

Ευχαριστω πολυ.

 

 

auriol.jpg

Έγινε επεξεργασία από zmanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.