Jump to content



Recommended Posts

πριν 13 ώρες, το μέλος costas1965 έγραψε:

Ίσως το πιο δύσκολο έργο που έχω φτιάξει μέχρι τώρα, τελείωσε πριν λίγο.
Με παίδεψε αρκετά !
(σσσσσσσσσσ! παρήγγειλα τελικά & flocker από Αγγλία)για τα εσωτερικά στα κουτάκια)

Spoiler

 

11.JPG12.JPG

13.JPG14.JPG

15.JPG16.JPG

17.JPG18.JPG

 

 

Unbelievablol , πραγματικα! 

ΕΥΓΕ! 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το μπροστινό plexi (όταν είναι η ουρά της φάλαινας είναι προς τα δεξιά όπως κοιτάς την φωτο) είναι κολλητό με κόλλα 2 συστατικών.

Το πίσω plexi είναι "κουμπωτό - πρεσαριστό" με μια μικρή εγκοπή στο κάτω μέρος του.

Εκεί βάζεις  ένα μικρό κατσαβίδι & "τσουπ" βγαίνει !!! 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κατασκευή πλαίσιο πριζών και διακοπτών για το σπίτι στο χωριό. Ευτυχώς την γλύτωσε από τον προχτεσινό σεισμό. Άλλα ~10 σπίτια δεν είχαν την ίδια τύχη.

IMG_20170612_171210.thumb.jpg.b54b4f1dc0bdcdc4cbf792ebb9f88b66.jpg

 

 

Στις φωτογραφίες οι χρωματισμοί ψιλό διαφέρουν. Τα πλαίσια θα τα ήθελα καλύτερα αλλά δεν με παίρνει ο χρόνος.

Στους διακόπτες για τα φώτα χρησιμοποιήθηκαν διακόπτες on-off 250V/15A από ebay.

s-l1600.thumb.jpg.bd128f513255e1574554c6c7cc86e10e.jpg

19181912_10213384665393257_1648806849_o.thumb.jpg.48877ee28636969247a11924c77f89c6.jpg19126345_10213384665353256_757149265_o.thumb.jpg.30866ed3d411b890fdd10ed39058dee3.jpg19212853_10213384658313080_798268168_o.thumb.jpg.6ad7136d46dd5cace9d9706e45992c78.jpg

Έγινε επεξεργασία από panava
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη όσο μ' αρέσουν τα τυφλά παξιμάδια στη κατασκευή ! :T:

Μια πρόταση για μεγαλύτερη ασφάλεια:

Επειδή αυτοί οι διακόπτες έχουν μεταλλικό χειριστήριο, ποντάρουν για το θέμα ασφάλειας στην γείωσή τους μέσω της γείωσης του μεταλλικού σασί στο οποίο θα βιδωθούν.

Στην περίπτωσή σου όμως δεν υπάρχει τέτοιο γειωμένο σασί. Οπότε σε περίπτωση που κλατάρει ο διακόπτης και κάνει τόξο στο εσωτερικό του, τότε η τάση μπορεί κάλλιστα να "εμφανιστεί" και στο μεταλλικό λεβιέ του διακόπτη ! :(

Μια λύση είναι να μονωθεί ο λεβιές και γενικά όλα τα μεταλλικά εξαρτήματα που προβάλουν από την ξύλινη ροζέτα του διακόπτη.

 

https://www.google.gr/search?q=Toggle+Switch+Rubber+Boot&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjRzq-5-r3UAhXhCMAKHRNNAYgQ_AUICigB&biw=1317&bih=697

 

rBVaEFcxkiOANBf3AAFgKdap0NY786.jpgTENDBOOTA.jpg

 

Από τιμές όμως είναι λίγο κάπως . . .  :(

Αλλά δεν υπάρχουν και πολλές εναλλακτικές!

Νομίζω τέτοια εξαρτήματα μπορεί να έχει και Αθήνα ο Μασούρας (Μαρνης) μπορεί και ο Κατουμάς (Πραξιτέλους)

Αυτά είναι για αδιαβροχοποίηση του διακόπτη αλλά θα κάνουν και τη δουλειά που χρειάζεται στο θέμα της προστασίας!

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σήμανση για τα δύο WC.
Υλικό: Μαόνι, με τελικό πάχος μετά την επεξεργασία τα 8 mm, το κάθε ανθρωπάκι/κεφαλάκι. 
Ύψος: 100 mm (όπως είναι τοποθετημένα) & πλάτος 5 cm στο πιο πλατύ σημείο τους.
Σχέδιο φτιαγμένο στο ταπεινό Word.

Κόπηκαν στην κορδέλα από ένα ρεταλάκι ξύλου πάχους 20 mm οι δύο φιγούρες & μετά σχίστηκαν στην μέση & έγιναν τέσσερις.
Υπολείπεται το λαδάκι τους.

Ερώτηση: Ποιά φιγούρα πάει πρώτη στην τοποθέτηση ?
Λογικά η Κυρία (βλ. το ...οι κυρίες προηγούνται).

 

01.JPG02.JPG

03.JPG04.JPG

05.JPG06.JPG

07.JPG

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος costas1965 έγραψε:

Ερώτηση: Ποιά φιγούρα πάει πρώτη στην τοποθέτηση ?
Λογικά η Κυρία (βλ. το ...οι κυρίες προηγούνται).

Εάν το πάρεις με βάση τους κανόνες αβροφροσύνης σαφώς και έχεις δίκιο.

Αν όμως οπτικά η εικόνα θυμίζει ζευγάρι, τότε οι κυρίες πάνω συνήθως δεξιά των κυρίων (είδες τι κάνει το να είναι οι περισσότεροι άνθρωποι δεξιόχειρες! :p)

Υπάρχει και ο πρακτικός τρόπος διάταξής τους, αν αυτά είναι σήμανση σε ένα ενιαίο "προθάλαμο" των WC, τότε βάλε το κάθε ανθρωπάκι κατά πως είναι ο προσανατολισμός των ιδιαίτερων χώρων (πχ αριστερά οι ανδρικές , δεξιά οι των κυριών! ) :)

 

Και επί του σοβαρού τώρα:

Πολύ μου αρέσει το στυλιζάρισμα με βάση τις "πλατες" ! :T:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Στέλιο για τις υποδείξεις, Το θέμα ασφάλειας  με έχει απασχολήσει και εμένα. Δεν έχω καταλήξει ακόμα, αν και ποντάρω στα 15Α που αντέχουν καθώς θα ανοιγοκλείνουν λαμπτήρες Led (220V). Θα βάλω ένα ρελέ διαφυγής και το πρόβλημα θα λυθεί. Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα σαν μέγεθος μετράει φυσικά στο ενδεχόμενο να αστοχήσει μια επαφή, αλλά στην περίπτωσή σου δεν νομίζω ότι θα είναι θέμα.

Ποιο πολύ με απασχολεί η σε βάθος χρόνου επικαθίσεις και η σταδιακή αλλοίωση των πλαστικών μερών και φυσικά το αστάθμητο μιας υπέρτασης.

Το ρελέ διαφυγής σαφώς και θα αυξήσει κατά πολύ την ασφάλεια και αν τύχει κάτι δεν θα επιτρέψει αυτό να κλιμακωθεί σε επικίνδυνο βαθμό! :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα λίγο χρόνο & ξεκίνησα ένα Piggy Bank  δώρο για έναν φίλο που του το υποσχέθηκα.
To σχέδιο (η φωτο καλύτερα), είναι από τις χιλιάδες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο.

 

01.JPG02.JPG

03.JPG04.JPG

05.JPG06.JPG

Επίσης για την εξώπορτα ¨γράμματα & αριθμοί¨ από πεύκο (κομμένα στην σέγα πάγκου).

 

DSC07885.JPG

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

97 γραμμάρια πλαστικό και για το καπέλο μόνο θέλει περίπου 8-9 ώρες εκτύπωση για 2 λόγους.

Πρώτον όταν ξεκινάει η εκτύπωση τα πρώτα 12mm το έχω στα 150 micron (μετά στα 250 micron) ώστε να βγούν καλά τα σπειρώματα και να βιδώνει σωστά στο ντουί, οπότε θέλει αρκετή ώρα λόγω υψηλής ανάλυσης. Ο δεύτερος λόγος είναι ότι δεν προλαβαίνει να επιταχύνει ή να έχει μια σταθερή ταχύτητα η κεφαλή επειδή κάνει πολλές μεταπηδήσεις από στύλο σε στύλο.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.  Σημερα βρηκα χρονο να κανω ενα μικρο αλλα πολυ χρησιμο upgrade σε 6 μεχρι στιγμης ηλεκτρικα εργαλεια.  Ποιος απο εσας δεν εχει βρισει η απλα νευριασει οταν χρησιμοποιησει πανω απο 3 εργαλεια με καλωδιο  για μια κατασκευη και μπλεκονται τα καλωδια; η απλα να μην φτανουν οι πριζες στο πολυπριζο.  Ετσι λοιπον πηρα φις σαν αυτα των υπολογιστων και με απλα βηματα εχω αυτο το αποτελεσμα. 

IMG_20170617_114055.thumb.jpg.4f434602ef3a7556c14495d4b5d9d2b2.jpgIMG_20170617_114047.thumb.jpg.d2169d1130d0b2216c7684d4be06cd55.jpg

 

μετα απο δοκιμη ειναι πολυ χρησιμο.  Με ενα καλωδιο στην πριζα μπορω πλεον και χρησιμοποιω ολα τα εργαλεια και με βασικο πλεονεκτημα να μην γινεται χαμος και μπερδευωμαι με τα καλωδια.  Θα συνεχισω και με τα υπολοιπα εργαλεια οταν θα εχω παλι χρονο. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα σου, αλλά γιατί δεν χρησιμοποίησες σούκο;

Αν χρειαστεί να δουλέψεις τα εργαλεία εκτός του χώρου σου και ξεχάσεις το καλώδιο σου δεν νομίζω πως θα βρεις iec μπαλαντέζα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή η ιδέα, και θα γίνει ακόμα καλύτερη αν στο τροφοδοτικό καλώδιο βάλεις ένα θηλυκό βύσμα, με κλείδωμα: 

http://www.ieclock.com/technical-information/c13-iec-lock-rewireable/

 

http://www.ieclock.com/videos/?slug=iec-lock-rewireable

 

θα αποφύγεις τα τυχαία ξεκουμπώματα των δύο φις. :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.