Jump to content



Recommended Posts

Δεν τον έχω τελειώσει...

Πίσω ακριβώς από το πριόνι έχω αφήσει κενό. Σκέπτομαι να κάνω ένα κουτί περιμετρικά σαν κουβούκλιο το οποίο θα οδηγεί τη σκόνη και τα ρινίσματα στο χώρο κάτω από το πριόνι όπου θα υπάρχει κάδος συλλογής. Ούτως ή άλλως οι δουλειές που κάνω δεν είναι με πίεση χρόνου.. πέντε ξύλα κόβω και αμέσως σκουπίζω κ.ο.κ  :D

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Περί λεκανών πλυσίματος και τροφίμων.

Μιλάμε για λεκάνες διαμέτρου 40 με 50 εκατοστά.

Υπάρχουν οι πλαστικές που έχει όλος ο κόσμος, και για τους πιό ψαγμένους οι μεταλλικές ανοξείδωτες ή αλουμινένιες.

Οι ανοξείδωτες είναι λεκάνες για τρόφιμα, αλλά κανείς δεν σου απαγορεύει να τις χρησιμοποιείς και για  πλύσιμο ρούχων.

Οι ανοξείδωτες εκτός ότι είναι πιό υγιεινές για τρόφιμα έχουν και το προσόν να μην αλλοιώνονται όταν τις έχεις έξω από το σπίτι και τις βλέπει ο ήλιος.

Εγώ έχω το πρόβλημα με τον ήλιο γιατί έχω τις λεκάνες στο μπαλκόνι έξω από την κουζίνα.

Υπάρχει ένα ακόμη πρόβλημα με τις λεκάνες, πως τις αποθηκεύεις ειδικά στο μπαλκόνι που δεν έχεις ντουλάπια και φυσάει συχνά αέρας.

Έχω καταλήξει ότι η καλύτερη λύση είναι να τις κρεμάς σε κάποιον τοίχο. Την μία μέσα στην άλλη εννοείται.

Αλλά πως θα κρεμάσεις μια λεκάνη που δεν έχει κανένα σημείο να την πιάσει το γατζάκι;

Η λύση που βρήκα είναι να της κάνεις μια τρύπα στο χείλος Φ8-Φ10 χιλιοστά, με την προϋπόθεση ότι έχει φαρδύ χείλος.

Ναι αλλά η λαμαρίνα της λεκάνης είναι λιγότερο από 1 χιλιοστό και εύκολα θα χαλάσουν τα χείλη της τρύπας.

Γι αυτό πρέσαρα και ένα ανοξείδωτο μποντούζι σε κάθε τρύπα.

 

Στην φώτο οι δύο τρύπες είναι στην όψη, και η μία όπως φαίνεται από πίσω.

 

Λεκάνες.jpg

Έγινε επεξεργασία από Γιώργος 1
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

6 ώρες πριν, το μέλος Papakitou έγραψε:

Ωραιος..!

Το σπιραλ απο που το προμηθευτηκες;

Απο καταστημα που πουλαει ανταλλακτικα για ηλεκτρικες σκουπες.

 

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται κι ένα θέμα επισκευές νομίζω... δεν ξέρω αν υπάρχει... το πιο βασικό είναι αποτυχημένες επισκευές :p 

Έχω ... κληρονομήσει ένα πλυντήριο siemens iq300 όρθιας/κάθετης φόρτωσης (τα κλασσικά 40ρια).

Το έχουμε από το 2014 και το δούλευε η μητέρα μου με τον αδερφό μου (2 άτομα, όχι λόχος).

Από σχεδόν καινούριο, άρχισε τις οξειδώσεις. Το μεταλλικό του καπάκι σκούριασε και αρχισε να τρίβεται. Αποτέλεσμα πέρυσι το καλοκαίρι αναγκάστικα και αγόρασα το μεταλλικό καπάκι ανταλλακτικό (52 ευρώ και με ρίσκο να το πάρω από άλλη μάρκα που είχα βρει στο internet ότι κουμπώνει - στην πραγματικότητα είναι διακοσμητικό / βοηθάει να στέκεται ανοιχτό το καπάκι λόγω βάρους, το actual καπάκι είναι πλαστικό). 

 

Φέτος που μετακόμισα Ελλάδα και το δούλευα καθημερινά άρχισε τα διάφορα πιο σοβαρά προβλήματα. Καταρχήν έκοβε την πλύση, λόγω του ότι δεν είχε νερό (βουλωμένο φίλτρο - το καθάρισα και βρήκα μεταλλικό αντικείμενο*). Είχε σκουριάσει επίσης το πλαϊνό καπάκι, οπότε με τιμή ανταλλακτικού 160 ευρώ αποφάσισα να το βγάλω / τρίψω / βάψω.

 

Σιγά σιγά άρχισαν να αυξάνονται οι κραδασμοί στο στίψιμο (πλυντήριο που διαφημίζει 1200 στροφές). Επίσης κάνει και ένα θόρυβο το μοτέρ εδώ και αρκετό καιρό, επίσης σαν ρουλεμάν.

 

Υπέθεσα ότι την άκουσαν τα ρουλεμάν του κάδου, οπότε πήρα το ανταλλακτικό, έλυσα το πλυντήριο, και στο λύσιμο διαπίστωσα ότι ο κάδος είχε αρκετά άλατα, αλλά όχι παντού, αλλά κυρίως στους άξονες. Οι άξονες λοιπόν δεν είναι από ανοξείδωτο ατσάλι αλλά από άλλο μέταλο (αλουμίνιο απ'ότι διαβάζω) πριτσινωμένο στον stainless steel κάδο. Οπότε έχει οξειδωθεί σε ελεεινή κατάσταση με συνέπεια ο κάδος να έχει offset στους άξονες - *από κει και το μεταλλικό πράγμα που βρήκα στο φίλτρο :hehe: Άλλαξα λοιπόν τα 2 ρουλεμάν τα οποία δεν είχαν κάποιο πρόβλημα, θαύμασα το πόσο ποιοτική κατασκευή κάνει η bosch / siemens / pitsos (τα αμορτισεράκια του κάδου όντως φαίνονται καλά) και αποφάσισα έχοντας δώσει 52+30 = 82 ευρώ να μην επενδύσω άλλα ευρώ στον κουβά. Ενδεικτικά χρειάζεται κάδο + μοτέρ για να επανέλθει (ή να βγάλω / λύσω το μοτέρ για να του αλλάξω ρουλεμάν και μετά να πάρω μόνο κάδο), οπότε πιστεύω ότι η siemens μου χρωστάει 82 ευρώ + τα μισά από όσα το αγόρασα (γιατί θα ήθελα να μου βγάλει τουλάχιστον 10 χρόνια) και θα πω το κλασσικό 

ΑΛΗΤΕΙΑ ΑΠΑΤΗ ΚΛΕΨΙΑ ΜΗΖΕΝΣ ΜΠΟΣ ΠΙΤΣΟΣ ΒΙΛΓΑΡΙΑ.

 

Το ίδιο πληντύριο με άλλα ονόματα / σήματα / κλπ. πωλείται στον Κωτσόβολο καινούριο ακόμα. Έχει τα ονόματα Bosch / Indesit / Whirlpool / Siemens / Pitsos / Gorenje / Hotpoint / Ariston / Ignis whatever και με τόση ώρα που έχω δαπανήσει να το δένω και να το λύνω το αναγνωρίζω από χιλιόμετρα.

 

Το 2019 που ήταν πενταετίας, είχα στείλει e-mail να παραπονεθώ στη siemens να μου δώσουν κομμάτια για τις οξειδώσεις, και η απάντηση στο e-mail ήταν να τους πάρω τηλέφωνο (κλασσική απάντηση για να μην έχεις πάτημα για μήνυση).

 

Σας ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με την εξυπηρέτηση πελατών των οικιακών συσκευών της Siemens.

 

Σας παρακαλούμε να μας στείλετε ένα τηλέφωνο επικοινωνίας ώστε εκπρόσωπός μας να έρθει σε επαφή μαζί σας.

 

Με εκτίμηση,

 

 

sie_logo_petrol

Ο όμιλος BSH είναι κάτοχος άδειας του εμπορικού σήματος της Siemens AG

 

 

Εξυπηρέτηση Πελατών Οικιακών Συσκευών Siemens

 

Τηλέφωνο Εξυπηρέτησης:  210-4277600

 

 

Το e-mail μου ήταν αυτό:

Παράθεση

    
Χαίρετε, έχω το συγκεκριμένο πλυντήριο και έχει οξειδώσεις στο καπάκι. Τις είχε από τα 2 πρώτα χρόνια απλά σαν φουσκώματα στο χρώμα. Τώρα είναι λογικά λίγο κάτω από 5 ετών, καλύπτεται από εγγύηση η αλλαγή στο καπάκι δεδομένου ότι είναι μη φυσιολογική φθορά?

 

Η λίστα συμβατότητας (aka same shit different package) στο μεταλλικό καπάκι φαίνεται εδώ:

MC10170_BOSCH-00778142_401802447028_1.jp
KOKORIS.GR

Γνήσιο εξωτερικό μεταλλικό καπάκι της ανοιγόμενης πόρτας σε πλυντήριο ρούχων άνω φόρτωσης. Το καπάκι είναι σε λευκό...

 

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 3
  • Agree 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Δραμα αυτα τα ανω φορτωσης..

ΕΙμαι στην ερευνα αγορας τωρα για τετοιο, και διαβαζω πολλα και διαφορα, βεβαια πολλα πρεπει να ειναι και θεμα τυχης

Τι να ψωνισω τελικα; εως 400 ;; 😅

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος Papakitou έγραψε:

Δραμα αυτα τα ανω φορτωσης..

ΕΙμαι στην ερευνα αγορας τωρα για τετοιο, και διαβαζω πολλα και διαφορα, βεβαια πολλα πρεπει να ειναι και θεμα τυχης

Τι να ψωνισω τελικα; εως 400 ;; 😅

 

ΟΧΙ κάποιο από τα παραπάνω, εκτός αν το βλέπεις 100 ευρώ το χρόνο.

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

 

Καλά ψησίματα : P

 

Εισαι σιγουρος οτι βολευουν αυτα τα πλυντηρια (ανω καδου και στενα) για να γινουν ψησταρια ?   :D :D 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
2 ώρες πριν, το μέλος Stelios13 έγραψε:

 

Μικρο παπαρακι, στο μεγεθος του αντιχειρα , αισθητηρας πιεσης ελαστικων λεγετε...

λειτουργει με μια cr2032 μπαταρια ο καθενας , αξιας 1 ευρω...

Η υπεροχη αυτη Γερμανικη φυλη, αντι να εχει ενα καπακι [ετσι κ αλλοιως στο εσωτερικο της ζαντας παταει το μεσα μερος, οποτε ουτε δικαιολογια οτι μπορει να ξεκουμπωσει κ να φυγει λογω φυγοκεντρου] κ σε καθε αλλαγη ελαστικων να αλλαζεις κ τις μπαταριες προληπτικα το χουν μπλαστρωσει με κολλα κ ζητανε για το καθενα 140 ευρω!!!!!!!!!!

Μολις βρω λιγο χρονο θα το ανοιξω, θα αλλαχτουν μπαταριες ,θα ξανακλεισουν κ θα μπουν παλι στις ζαντες της μηχανης.

Να το βαλω εδω στα μαστορεματα , η να ανοιξω αλλο θεμα ,μηπως κ σωσουμε κ καναν αλλο χριστιανο?????

Γιατι εκτος απο τις μοτο ,αυτα τα παπαρακια πλεον εχουν εξαπλωθει κ σχεδον σ ολα τα αυτοκινητα...

Τα συγκεκριμενα ειναι για μοτο BMW, to μοναδικο γερμανικο διτροχο η τετρατροχο που πηρα στη ζωη μου....

 

Για βάλε και φωτογραφία πως είναι πάνω στην ζάντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
5 ώρες πριν, το μέλος costas1965 έγραψε:

Γιατί όχι! 

 

αρχείο λήψης.jpeg

 

Να σου ηλεκτροκολλήσω μία μπέρτα από κρίκους αλυσίδας  και μετά ένα ψιλο-γερμανικό κράνος από παξιμάδια 16άρια ;

χε χε χε χε  

Έγινε επεξεργασία από Τζίμης
  • Like 1
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.