Jump to content



Recommended Posts

πριν 40 λεπτά, το μέλος ginosvougas έγραψε:

Χαλασε ενας μικρος πλαστικος "μανάβης" στη κουζινα κ (πριν ανοιξουν) τα μαγαζια προσπαθησα να φτιαξω εναν απο οτι ρεταλια ειχα στο μπαλκονι. Το σκελετο τον εκανα απο δοκαρακια που ειχα με τρυπες σα νταβιδια κ τα συρταρια απο ενα κουτι osb για να βαζω εργαλεια. 

Βασικα δεν ειναι μαστορεμα ημερας αλλα γιοφυρι της Αρτας (το ξεκινησα πριν 3 εβδομαδες με αμφιβολο αποτελεσμα γιαυτο δεν εχω αρχικες φωτο) γιατι με 3 κορες κ η μια 4 μηνων εχω ελαχιστες ωρες εκτος δουλειας για μαστορεματα. 

Το εχω περασει 2 χερια αχρωμο βερνικι εμποτισμου κ θα το περασω τωρα αχρωμο κρουστας.

Το κακο ειναι οτι δεν τα υπολογισα καλα κ αν ανοιξεις κ τα 4 συρταρια με βαρος μεσα δεν ειναι αρκετα βαρυ κ φεύγει μπροστά πραγμα επικίνδυνο για σπιτι που κυκλοφορουν παιδια.

Αλλη λυση εκτος απο το βιδωμα στο τοιχο υπαρχει; για να αποφυγω τη τρυπα μιας που η σπιτονοικοκυρα μενει απο πανω κ θα παρει τηλεφωνο μολις πατησω το δραπανο. (Εχει ξαναγινει) Εξάλλου αν το βιδωσω δεν εχουν νοημα κ τα ροδακια.

Διορθωνεται; Να του βαλω βαρος στη βαση ή να το διαλύσω;

20210414_141137.jpg

20210414_140724.jpg

Μια χαρά φαίνεται, δεν μαρτυράει καθόλου ότι γεννήθηκε από ρετάλια ;)

Εκτός βάρος στη βάση, μπορείς να βάλεις και στην πλάτη, που βλέπω ότι το έχεις κενό. Και στα πλαϊνά βεβαίως, αλλά εκεί η επίδραση θα είναι μικρότερη...

Γενικά ότι σου περισσεύει να βάλεις πάνω από την βάση στήριξης, όσο πιο κάτω και όσο πιο πίσω γίνεται, καλό είναι :).

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφη δουλειά.

Μια μεγάλη μεταλλική πλάκα στο πίσω & στο κάτω της κατασκευής σου, με αρκετό πάχος, θα σου δώσει μια καλή αντίσταση. 

Το έχω κάνει στα δύο κομοδίνα στην κρεβατοκάμαρα μου με άριστα αποτελέσματα. 

Επίσης μείωσε το άνοιγμα των συρταριών έστω & με μηχανικό stop. Να μην βγαίνουν τόσο έξω τα συρτάρια. 

Τέλος (μάλλον πρώτο από όλα) για τα μικρά παιδιά προμηθεύσου μηχανισμούς που να εμποδίζουν το ανεξέλεγκτο άνοιγμα των συρταριών.

Είχε & το Jumbo κάποιο φεγγάρι. 

Keep walking. 

Έγινε επεξεργασία από costas1965
Ορθογραφία
  • Like 3
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Μια χαρά φαίνεται, δεν μαρτυράει καθόλου ότι γεννήθηκε από ρετάλια 

 

Αυτό ακριβώς, πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Το μόνο μειονέκτημα που βλέπω είναι η σκόνη που θα μπαίνει στο εσωτερικό από πλάι/πίσω. 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στέλιο ....με κούφανες !!!!??

Το μόνο που δεν σχεδίασες είναι αυτόματο τρόπο να βγαίνουν τα ποδαράκια στο κάτω συρτάρι !!!

 ginosvougas βίδωσε το στον τοίχο να πάει στο δ......  ???

 

Ιδέα :  Σε ροδάκια δεν είναι ??? Κάνε να ανοίγουν τα 2 συρτάρια από μπροστά και τα άλλα 2 από πίσω ....

Έγινε επεξεργασία από osa
  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος osa έγραψε:

Το μόνο που δεν σχεδίασες είναι αυτόματο τρόπο να βγαίνουν τα ποδαράκια στο κάτω συρτάρι !!!

Και γι' αυτό κάτι μπορεί να γίνει ! :D

Πλάκα πλάκα όμως, ακόμα και χωρίς το βαριδάκι μπορεί να δουλέψει και τότε η λύση θα είναι γελοιωδώς απλή !  :dance:

 

πριν 42 λεπτά, το μέλος osa έγραψε:

Σε ροδάκια δεν είναι ??? Κάνε να ανοίγουν τα 2 συρτάρια από μπροστά και τα άλλα 2 από πίσω ....

Σωστό αυτό !  :T:
Αν δε, τα βάλει εναλλάξ , θα μπορεί να είναι όλα τα συρτάρια ανοιχτά και όλα προσβάσιμα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Seafalco έγραψε:

Edit:  Απορροφήθηκα με την "πατέντα" και δεν είπα το βασικό !
Μεγειά πολύ ωραία δουλειά έκανες ! !   :T: 

Πάμε τώρα στο θέμα σου . . .

 

 

Βασικά η περίπτωσή σου είναι λίγο δύσκολη!
Ένας λόγος γι΄αυτό είναι ότι έχει διαλέξει -και πολύ καλά έχεις κάνει !- μηχανισμούς που βγάζουν ολόκληρο το συρτάρι έξω !

Έτσι με το 100% των συρταριών έξω και άδεια να είναι χρειάζεσαι κάποιο βάρος στην πλάτη κατά προτίμηση για να μη μπατάρει!

Αν τώρα τα συρτάρια είναι γεμάτα, τότε το πρόβλημα όπως καλά το είπες είναι σοβαρό!

Θα μπορούσες να σαβουρώσεις την πλάτη βάζοντας της κάτι πραγματικά βαρύ (ένα κομμάτι από μολύβι (!) ή σίδερο, αλλά δεν νομίζω ότι αυτό "λέει" !   :) 
Μία άλλη λύση η οποία θα μπορούσε να μειώσει το πρόβλημα είναι τα ροδάκια να τοποθετηθούν πιο εμπρός (πάνω σε κάποια τραβέρσα στο κάτω μέρος, αλλά αυτό θα δημιουργούσε ένα σημείο στο οποίο θα σκόνταφτες συνέχεια !

Πιστεύω ότι η λύση μπορεί να έρθει από αλλού, αν δούμε το πράγμα στην ουσία του!
Κατ' αρχήν δεν έχει κανένα νόημα να είναι και τα τέσσερα συρτάρια ανοιχτά, ούτε καν τα τρία από αυτά, το μόνο που θα είχε κάποια χρηστική λογική είναι να είναι ανοιχτά τα συρτάρια που δεν είναι διαδοχικά έτσι ώστε να μπορείς -έστω και με κάποια δυσκολία να έχεις πρόσβαση στο περιεχόμενό τους!

 

Έχω μια ιδέα που μου φαίνεται απλή στην εφαρμογή, μπορείς να την δοκιμάσεις και να δεις πως πάει!

 

Α. Το κάτω συρτάρι θα το κάνεις βοηθό της ισορροπίας , όταν είναι ανοιχτό !

Αυτό θα το πετύχεις προσθέτοντας δυο πηχάκια δεξιά και αριστερά από την μετόπη του έτσι ώστε αυτά ίσα να μην ακουμπάνε στο πάτωμα, και να την ακολουθούν στο άνοιγμα του συρταριού..

Όταν ανοίγει το συρτάρι, με το παραμικρό "στραβοπάτημα" τα  πηχάκι αυτά θα πατάνε στο πάτωμα και θα εμποδίζουν την ανατροπή του επίπλου.

 

Β. Για τα άλλα συρτάρια η ιδέα είναι να εγκαταστήσεις ένα σύστημα που θα επιτρέπει μόνο σε ένα συρτάρι να ανοίγει.

Αν πας να ανοίξεις και δεύτερο συρτάρι, το πρώτο να κλείνει !   :)

 

Αυτό μοιάζει να είναι η ιδανική λύση, για την υλοποίηση της οποίας -ευτυχώς- δεν θα χρειαστούν περίεργα μέσα, έτσι τουλάχιστον το σκέφτομαι ! :) 

 

 

 

large.1189666323__ginosvougas.jpg

Η λογική της κατασκευής είναι ότι ανά δύο τα συρτάρια συνδέονται με ένα σπάγκο, ο οποίος περνάει από τρύπες στην πλάτη του επίπλου.

Η πλάτη στο σκαρίφημα έχει απεικονιστεί στο ίδιο επίπεδο με το πλαϊνό των συρταριών αλλά στην πραγματικότητα είναι κάθετη σε αυτό το επίπεδο!

Το μήκος του σπάγκου είναι τέτοιο ώστε αν  ένα συρτάρι να ανοίξει τελείως να τεντώνει και να μην επιτρέπει στο "συζυγές" συρτάρι να ανοίξει.

Αν δηλαδή η διαδρομή του συρταριού είναι Κ τότε το "περίσσευμα" του σπάγκου θα είναι και εκείνο Κ (ή όπως φαίνεται το "διπλωμένο" τμήμα του να ε΄χει μήκος Κ/2.

Αν επιχειρήσεις να ανοίξεις αυτό το δεύτερο συρτάρι ο σπάγκος θα τραβήξει το πρώτο συρτάρι και θα το κλείσει !

ή αν τραβήξεις και τα δύο συρτάρια θα ανοίξουν κατά το 1/2 της διαδρομής του. Αν επιχειρήσεις να ανοίξεις και τα τρία συρτάρια αυτά θα ανοίξουν κατά το 1/3 της διαδρομής τους.

Τα ανοίγματα στην πλάτη (οι τρύπες) καλό είναι να είναι καλά γυαλισμένες (ή το ακόμα καλύτερο -μη γελάσεις!- να έχουν φυτεμένο μέσα τους ένα δαχτυλιδάκι πορσελάνης (ανταλλακτικό καλαμιών ψαρέματος ή ένα λείο κρίκο μεταλλικό από κουρτινόξυλο ή κάτι παρόμοιο ) ώστε ο σπάγκος να ολισθαίνει αβίαστα πάνω του.

Το καφέ δαχτυλίδι που βλέπεις στο σχέδιο είναι κάτι με κάποιο βάρος ικανό ώστε να τραβάει το περίσσευμα του σπάγκου κάτω για να μένει αυτός συνέχεια τεντωμένος.

Και αυτό θα πρέπει να είναι ολισθηρό και λείο.  Το βάρος του δεν πρέπει να είναι τόσο μεγάλο ώστε να μπορεί να τραβήξει πίσω το συρτάρι και να το κλείσει χωρίς να το θέλουμε !

Η στήριξη του σπάγκου στα συρτάρια μπορεί να γίνει με βιδοθηλιές.

 

Αυτή η λογική είναι πολύ εύκολο να δοκιμαστεί και αν δουλεύει όπως θέλεις μεταξύ  δύο συρταριών (π.χ. Α και Β) μπορείς να την επεκτείνεις και στο τρίτο συρτάρι διασυνδέοντάς τα ανά δυο, όπως στο σκαρίφημα.

 

Είμαι περίεργος για το πώς θα δουλέψει αυτή η ιδέα, οπότε αν την εφαρμόσεις βάλε φωτογραφίες και σχόλια !  :) 

 

Καλή διασκέδαση !  :)

Πωπω φιλε εισαι απιστευτος!  (Κ δεν ειναι η πρωτη φορα που σε διαβαζω κ το λεω)

Τι να πω σε ευχαριστώ για το χρονο σου.

Αυτό το συστημα να μην ανοίγουν ολα τα συρταρια ειναι φοβερο (κ μου εδωσες ιδεα για μια αλλη κατασκευη που εχω στο μυαλο μου.)

Η πρωτη σκεψη μου ηταν να βαλω ενα στρογγυλο βαρος απο παλιο βαρακι πισω κ κατω αλλα επενεβησαν οι μεγαλες δυναμεις (ακα γυναικα) κ ειπε θα το βιδωσεις τελος. Απλα θα βαλω ενα γαντζο για να μπορει να το βγαζει οταν σκουπιζει.

Δεν εχω λογια για τις απαντησεις με εχετε βοηθησει πολυ γενικοτερα απο τοτε που αγορασα μια σεγα σε μια bf κ αρχισα να ασχολουμαι οσο χρόνο εχω.

Ειναι απιστευτη ψυχοθεραπεια κυριως για οσους απο μας κανουμε μια απροσωπη δουλεια να φτιαχνουμε κατι με τα χερια μας.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, panoss1442169303 said:

Δεν κατάλαβα πώς έκανες ζυγοστάθμιση.

 

αφηνεις ελευθερο η γυριζεις ελαφρως το αντικειμενο στη διαταξη που βλεπεις, και αυτο αν δεν ειναι ζυγοσταθμισμενο εχει την ταση να καθεται με συγκεκριμενη μερια κατω. οποτε προσθετεις βαρος στην αντιθετη πλευρα, οποτε γυριζοντας το να σταματαει οπουδηποτε. για βαρος κολλουσα χαρτοταινια ενα κομματι πανω στο αλλο.

 

πχ

 

 

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος fuz10n έγραψε:

Καραντινα ημερα 400. Το σκουπακι αρχισε να ουρλιαζει.

 

Ειναι ισως το πιο δυνατο της αγορας:

 

 

 

18v λιθιου κι τα ρεστα. Αν βαλεις στραβα το φιλτρο ομως και ρουφηξει μεσα σκονες, ξεκιναει το πανηγυρι.

 

Παρατηρησα με τα πολλα, οτι σκετο το μοτερ:

 

6FC52AF5-63E8-4DEC-B7DC-44B43DFEF362.thumb.jpeg.47fe5a06f0e5aadd3466857818756a86.jpeg

 

δε κανει θορυβο. Αλλα με τη φτερωτη-ρουφηχτρα πανω:

 

 

 

σειεται ο τοπος.

 

Οποτε παμε σε παραδοσιακη ζυγοσταθμιση με αυτοκολλητη ταινια ?

 

 

 

Και ως δια μαγειας δουλεψε. Ξανα σχετικα ησυχο!

 

Αυτα καλο σκ.

 

edit. φυσικα το παραξενο ειναι πως ξεκινησε το προβλημα. μεσα κατι σφηνωμενο δεν εχει, δεν εχει σπασει επισης, δε ξερω. θα δειξει.

 

Η έλλειψη ζυγοστάθμισης δεν αυξάνει το θόρυβο αλλά τον κραδασμό. Από τη φωτογραφία φαίνεται ότι έβρισκε η φτερωτή, μάλλον αυτό διόρθωσες ; )

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΓιαγκΤ said:

 

Η έλλειψη ζυγοστάθμισης δεν αυξάνει το θόρυβο αλλά τον κραδασμό. Από τη φωτογραφία φαίνεται ότι έβρισκε η φτερωτή, μάλλον αυτό διόρθωσες ; )

 

καλημερα. οχι δεν ηταν αυτος ο θορυβος αλιμονο, το χω ανοιξει 15 φορες. μπορουσα να τη βαλω και πιο εξω να μη βρισκει, αλλα και να εβρισκε εκοβε πολυ το μοτερ το καταλαβαινες.

 

ο κραδασμος που λες ειναι σωστος, ειχε σα συνεπεια ομως τρομερο θορυβο!

Link to comment
Share on other sites

Κατι παρομοιο με του @adpanos οχι σε τοσο μεγαλη εκταση εκανα και εγω σημερα.

 

Περασα το τηλεφωνικο καλωδιο μεσα απο τα κυτια μαζι με την υπολοιπη καλωδιωση του σπιτιου.Ατσαλινα και μαζι με την συζυγο και

απομακρυνα απο εκει που ηταν η παροχη του τηλεφωνου και την μοιρασα οπως ηθελα .

Εδω ειναι στο σημειο που φτανει στο ρουτερ.Με επιασε η μεση και δεν μπορεσα να τραβηξω τα πραγματα που ειχα απο κατω

ωστε να παει μεχρι την πριζα και το αφησα ετσι προς το παρον.

20210418_191551.thumb.jpg.2ddd18e8bc77ec94eb27d073ac4a999e.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.