Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Ό,τι και να λέμε ό,τι και να γράφουμε εμείς εδώ, όλη η σειρά RyZen R7 ξεπουλάει σαν ζεστό ψωμάκι από Amazon και Newegg.

Σε κάποια φάση το Amazon είχε βγάλει και δελτίο - 1 cpu ανά παραγγελία.

Κακά τα ψέματα, δεν υπάρχει καλύτερη all around επιλογή για καινούργια CPU από την σειρά RyZen R7 αυτή την στιγμή.

Μάλλον το ίδιο πιστεύουν κι αυτοί που αγοράζουν σαν τρελοί, κόντρα στα στερεότυπα που κρατάνε από το 2007 τουλάχιστον και θέλουν τις Intel CPU ως καλύτερες επιλογές για καινούργια συστήματα.

Αυτό που (ξανα)έκανε η AMD μετά από πάνω από 10 χρόνια είναι Athlon.

 

Μα δεν ήταν στερεότυπα, πραγματικότητα ήταν. Τώρα που όντως ισχύει αυτό που λες και οι r7 είναι λίρα 100 (ο 1700 βασικά), η αγορά ανταποκρίνεται και ο ryzen ξεπουλάει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, billpeppas said:

Μια χαρά χρόνο είχαν για τα πάντα.

Τι νομίζεις, πως το performance lab πήρε τους CPU όταν τους πήραν και οι reviewers και οι εκλεκτοί beta testers ? ( 1-2, μαξ 3 εβδομάδες πρίν το review NDA lift )

Και εσύ τώρα θες να μας πεις ότι σε 3 βδομάδες προλαβαίνουν να βγουν patch για τα windows ή να γίνουν optimizations σε κώδικα παιχνιδιών, δηλαδή σε εκατομμύρια γραμμές κώδικα συνολικά;

Link to comment
Share on other sites

Στα προηγούμενα ποστ μου φαίνεται απίστευτο που διαβάζω κάποιους να τους φαίνεται φυσιολογικό να αγοράζουμε 50 ευρώ τον πυρήνα επί μία δεκαετία. Αντιλαμβάνομαι το ότι οι Mobile συσκευές δεν έχουν άμεση συσχέτιση αλλά στα κινητά αγοράζες τότε με 100 ευρώ smartphone με 1 πυρήνα και τώρα αγοράζεις 8πυρηνο με τα ίδια λεφτά.
Προφανώς άλλη αρχιτεκτονική κλπ. αλλά δεν είναι φυσιολογική αυτή η επίτηδες "αργή" εξέλιξη.... 
Πως γκένεν αυτό;

Έγινε επεξεργασία από devaggos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, devaggos said:

 επίτηδες "αργή" εξέλιξη.... 
 

όταν δεν έχεις ανταγωνισμό κάνεις ότι θέλεις και το πουλάς όσο θέλεις . αυτό λογικά θα αλλάξει από εδώ και πέρα γιατί πλέον υπάρχει ανταγωνισμός και μεγάλος μάλιστα .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
Μα δεν ήταν στερεότυπα, πραγματικότητα ήταν. Τώρα που όντως ισχύει αυτό που λες και οι r7 είναι λίρα 100 (ο 1700 βασικά), η αγορά ανταποκρίνεται και ο ryzen ξεπουλάει.


Όλα τα στερεότυπα έχουν βάσεις αλήθειας και για αυτό επικρατούν και βαστάνε χρόνια, δεκαετίες.

Με τον καιρό η σχετική τους αλήθεια γίνεται απόλυτη και καθίσταται σχεδόν αδύνατο να την αποβάλλεις ως νοοτροπία και καθεστωτικη πια αντίληψη που μπορεί να επιβληθεί με διάφορους τρόπους.

Είναι αυτό που έγραψε κάποιος παραπάνω:
"Ναι ωραία, καλοί και οι RyZen αλλά εγώ πάντα Intel αγοράζω"

Είναι μια κλασική θρησκευτικού τύπου αντίληψη για πιστούς - έχει φτιάξει πολλούς πιστούς η Intel και η Nvidia.
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dfk_7677 said:

i7-7700 (313$) vs Ryzen1700 (330$). Χωρίς σχόλιο.

Βασικά κακώς δεν κάνεις σχόλιο γιατί εγώ έγραψα για το πως η Ίντελ κατάφερε να βγάζει το ένα σόκετ μετά το άλλο κ από το ανοιχτό οβερκλόκιγκ σε πήγε στο k suffix premium.

 

Άρα λοιπόν τι σύγκριση κάνεις?Ενός επεξεργαστή που τρέχει στα 3.6 κ δεν μπορείς να κλοκάρεις καθόλου μπας κ παρατείνεις κατάτι τη διάρκεια ζωής του -εκτός κ αν καταφύγεις σε μαιμουδιές- ή το γεγονός οτι με το που πάρεις τη μητρική την παντρεύτηκες?Για μένα που συχνά πυκνά βαριέμαι ακόμη κ να φυσήξω το κουτί μια ντρόπ ιν αναβάθμιση είναι ταμάμ,από το να έχω να βαζω-βγάζω πράγματα.Μικρότερος που είχα την διάθεση κ ενέργεια το έκανα με χαρά,τώρα όμως μέχρι κ πριμπίλτ θα σκεφτόμουν αν ήταν κοντά οικονομικά.

 

ή μήπως πρέπει να δεχτώ ως δεδομένο το άρμεγμα κ να πάω με τη ροή που λένε κ στο χωριό μου?

 

Για να είμαστε κ πιο ακριβείς επειδή δεν αγοράζω από νιούεγκ ούτε έχω μπάρμπα/φίλο/τριτοξάδερφο Κινέζο οι τιμές στο Ελλάντα είναι 322 με 384 γιούρος αντίστοιχα.

 

Είναι γεγονός πως λόγω απουσίας ανταγωνισμού η Ιντέλα κατάφερνε κ έκανε οτι ήθελε κ μεις δυστυχώς λόγω μη ικανοποιητικής εναλλακτικής τα στάζαμε.Σήμερα όμως ή έστω σε μερικούς μήνες θα έχουμε τη δυνατότητα να πάρουμε κάτι ομοιότιμο ίσως κ φτηνότερο με αρκετά κοντινές επιδόσεις κ ίσως καλύτερη αντοχή στο χρόνο συνεπικουρούμενης της αναβαθμισιμότητας -εκτός κ αν θεωρούμε τα 10 παραπάνω φρέιμς ως πανάκεια-.

 

υγ:αρνούμαι να τσακωθώ με τη λογική -τη δική μου για να μην θίξω κανένα- οτι με τα ίδια χρήματα μου δίνει λιγότερα κ να ελπίζω πως αυτό θα συνεχιστεί αενάως.

 

υγ2:επίσης με εντυπωσιάζει πως ενώ οι περισσότεροι πόστερς έχουν απέιρως περισσότερες γνώσεις από μένα σε οτι αφορά τους επεξεργαστές καταφέρνουν να βγάζουν το βασικό κριτήριο ενός καταναλωτή που είναι το vfm με βάση τις εκάστοτε ανάγκες εντελώς εκτός κ να αναλώνονται σε νούμερα που ο κάθε κατασκευαστής μέσω μάρκετινγκ πουλά ως βασικά.

Έγινε επεξεργασία από sosna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος sosna έγραψε:

Για να είμαστε κ πιο ακριβείς επειδή δεν αγοράζω από νιούεγκ ούτε έχω μπάρμπα/φίλο/τριτοξάδερφο Κινέζο οι τιμές στο Ελλάντα είναι 322 με 384 γιούρος αντίστοιχα.

Ρουμανία η διαφορά είναι 24 ευρώ (κατ' αναλογία τις διαφοράς σε $). 7700: 327, 1700: 351. Απλά προς το παρόν στην Ελλάδα οι τιμές για 1700 είναι πολύ υψηλές, προς όφελος των retailers.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος konnos έγραψε:

Θα ήθελα να ξέρω... τί σόι testing έκαναν οι τύποι στην AMD τόσο καιρό... Τίποτα benchmarks δεν τρέξανε αυτοί; Τα αποτελέσματα δεν τους παραξένεψαν; Τί να πω ρε γαμώτο, μια χαρά ο Ryzen και θα βελτιωθεί, είμαι σίγουρος. Αλλά τί στο διάολο, μαρμελάδα έχουν στα μάτια εκεί το testing department?...

Μπορεί να είναι και θέμα marketing, βάλε και τις δηλώσεις οτι θα υπάρξει περαιτέρω βελτίωση κτλ. Σαν τα patch fixes για τα παιχνίδια και τους drivers ένα πράγμα (δίνεται η εντύπωση για συνεχή βελτίωση στο μέλλον ενώ με τους intel δεν ξέρω αν ισχύει κάτι ανάλογο).

Έγινε επεξεργασία από Zenor
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος devaggos έγραψε:

Στα προηγούμενα ποστ μου φαίνεται απίστευτο που διαβάζω κάποιους να τους φαίνεται φυσιολογικό να αγοράζουμε 50 ευρώ τον πυρήνα επί μία δεκαετία. Αντιλαμβάνομαι το ότι οι Mobile συσκευές δεν έχουν άμεση συσχέτιση αλλά στα κινητά αγοράζες τότε με 100 ευρώ smartphone με 1 πυρήνα και τώρα αγοράζεις 8πυρηνο με τα ίδια λεφτά.
Προφανώς άλλη αρχιτεκτονική κλπ. αλλά δεν είναι φυσιολογική αυτή η επίτηδες "αργή" εξέλιξη.... 
Πως γκένεν αυτό;

 

πριν 45 λεπτά, το μέλος antonis έγραψε:

όταν δεν έχεις ανταγωνισμό κάνεις ότι θέλεις και το πουλάς όσο θέλεις . αυτό λογικά θα αλλάξει από εδώ και πέρα γιατί πλέον υπάρχει ανταγωνισμός και μεγάλος μάλιστα .

 

Με όλο το σεβασμό, αλλά δεν καταλαβαίνετε τι διαβάζετε μερικοί. Δεν είναι πατάτες οι πυρήνες να κοστολογούνται με το κιλό (=με τον αριθμό τους). Τετραπύρηνος είναι ο Q6600, τετραπύρηνος και ο i5 7400. Σας φαίνετε το ίδιο; Αν σας πω ότι ο τετραπύρηνος i7 7700K είναι αναβάθμιση από τον εξαπύρηνο i7 980x που κόστιζε χιλιάρικα πως θα σας φανεί;

πριν 50 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:


Είναι μια κλασική θρησκευτικού τύπου αντίληψη για πιστούς - έχει φτιάξει πολλούς πιστούς η Intel και η Nvidia.

+1. Και η AMD θα συμπληρώσω. Μην κοιτάς που εδώ μέσα κρύβονται επειδή υπάρχει γνώση. Αλλού παρτάρουν. Όλοι οι "πιστοί" το ίδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Trexx said:

 

 

Με όλο το σεβασμό, αλλά δεν καταλαβαίνετε τι διαβάζετε μερικοί. Δεν είναι πατάτες οι πυρήνες να κοστολογούνται με το κιλό (=με τον αριθμό τους). Τετραπύρηνος είναι ο Q6600, τετραπύρηνος και ο i5 7400. Σας φαίνετε το ίδιο; Αν σας πω ότι ο τετραπύρηνος i7 7700K είναι αναβάθμιση από τον εξαπύρηνο i7 980x που κόστιζε χιλιάρικα πως θα σας φανεί;

+1. Και η AMD θα συμπληρώσω. Μην κοιτάς που εδώ μέσα κρύβονται επειδή υπάρχει γνώση. Αλλού παρτάρουν. Όλοι οι "πιστοί" το ίδιο είναι.

Μα εσύ έκανες τη σύγκριση λέγοντας

 

Quote

Tελευταίο ποστ από μένα γιατί είμαστε οφτοπικ. Ο Q6600 είναι τετραπύρηνος και έκανε 200. Ο i5 7400 επίσης και κάνει επίσης τόσα. Άρα; Οι τετραπύρηνοι της intel εδώ και δέκα χρόνια κάνουν 200. 50 ευρώ τον πυρήνα αγοράζαμε, 50 τον αγοράζουμε και τώρα. Βέβαια ότι υπάρχει χάος στην απόδοση και την επίδοση δεν μας αφορά. Είπαμε, €/core. Ας σοβαρευτούμε.

 


 

Την πορεία των επεξεργαστών την παρακολουθω από το 1996-7 με τον pentium 200MMX

 

 

Κ ρωτάω πως γίνεται να συγκρίνεις επιδόσεις του σήμερα με το χτες -πέραν του παραδειγματισμού ή της ιστορικής αναδρομής για να κατανοήσεις καλύτερα το σήμερα-?Εγώ δεν έκανα αυτό,πολύ απλά είπα οτι με τα ίδια λεφτά τότε σου έδινε περισσότερα.Αν εσύ δεν το βλέπεις ή δεν συμφωνείς οκ -ας αφήσουμε δε οτι αλλάζει τα σόκετ σαν υποκάμισα-.

 

Αλλά ας προχωρήσουμε στην παραδοχή αυτού ως βασικό.

 

Επιπλέον ως καταναλωτές δεν θα έπρεπε να έχουμε βασικό κριτήριο το vfm?

 

Δλδ αν έχω διαφορετική γνώμη είμαι ''πιστός''?Ας σοβαρευτούμε όπως είπες.

Έγινε επεξεργασία από sosna
Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος sosna έγραψε:

Μα εσύ έκανες τη σύγκριση λέγοντας

 

 

Κ ρωτάω πως γίνεται να συγκρίνεις επιδόσεις του σήμερα με το χτες -πέραν του παραδειγματισμού ή της ιστορικής αναδρομής για να κατανοήσεις καλύτερα το σήμερα-?Εγώ δεν έκανα αυτό,πολύ απλά είπα οτι με τα ίδια λεφτά τότε σου έδινε περισσότερα.Αν εσύ δεν το βλέπεις ή δεν συμφωνείς οκ -ας αφήσουμε δε οτι αλλάζει τα σόκετ σαν υποκάμισα-.

 

Αλλά ας προχωρήσουμε στην παραδοχή αυτού ως βασικό.

 

Επιπλέον ως καταναλωτές δεν θα έπρεπε να έχουμε βασικό κριτήριο το vfm?

 

Δλδ αν έχω διαφορετική γνώμη είμαι ''πιστός''?Ας σοβαρευτούμε όπως είπες.

Δεν ειναι το ιδιο... Μπορει να ειναι και οι 2 μεν τετραπυρηνοι αλλα περα απο αυτο αλλη ομοιοτητα δεν υπαρχει.. Δηλαδη ολα τα 1600αρια αυτοκινητα κοστιζουν το ιδιο επειδη εχουν 4 ροδες ενα τιμονι και 5 θεσεις; Μελετη, εξελιξη, αναπτυξη, effeciency, παραπανισια αποδοση δεν συνυπολογιζονται για την τιμη; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τετραπύρηνος είναι τετραπύρηνος, αλλιώς θα παίρναν όλοι νέους διπύρηνους αντί παλιούς τετραπύρηνους, θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε. Τώρα στη πίεση είδαμε classic διπύρηνο με ΗΤ από Intel, μετά από δεκαετία και πάνω στην ώρα που η AMD θα έκανε μπάσιμο. Το οτι η Intel κράτησε το 4core ψηλά είναι γεγονός όχι άποψη.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Και εσύ τώρα θες να μας πεις ότι σε 3 βδομάδες προλαβαίνουν να βγουν patch για τα windows ή να γίνουν optimizations σε κώδικα παιχνιδιών, δηλαδή σε εκατομμύρια γραμμές κώδικα συνολικά;

 

Σε 3 εβδομάδες να βγάλουν patch για τα Windows ?
Σήμερα έδωσε η AMD στους μεγάλους developers/software houses δείγματα λες ?


Ρε αγορίνα, κοροϊδεύομαστε τώρα ?

Η Microsoft, Asus, Gigabyte, MSI, ASRock, κλπ έχουνε QS & Pre-QS samples 6 μήνες τώρα... τώρα ξεκινήσανε να κάνουνε δουλειά λες ?

 

Το patch των Windows, και περισσότερο των games είναι κάτι που δεν έχει πει επισήμως κανείς από τους developers.

Αν περιμένεις πως θα βγάλει κάποιος patch βελτίωσης επιδόσεων των Ryzen για το BF4, BF1, CoD, LoL, WoW, Tomb Raider, Hitman, κλπ... περίμενε... για πολύ ακόμα.

 

Αν δεν το έχεις πάρει πρέφα ακόμα... τα τελευταία "optimized" με την έννοια που σκέφτεσαι εσύ games ήταν κάτι Unreal Tournament ( το 1ο... ), το FarCry 1 και ένα δυό ακόμα που δεν θυμάμαι ονομαστικά.

Έκτοτε κάθε νεότερο game είναι και λιγότερο optimized.

Το optimization των games έχει περιοριστεί στον compiler επί της ουσίας.

Και λόγο κόστους, και λόγω χρονικής πίεσης και αν το θες και λόγω ανικανότητας ( δεν είναι όλοι προγραμματισταράδες, ούτε τόσο φανατικοί γνώστες αρχιτεκτονικών για να κάνουνε 2 και 3 branch για fully optimized code για την κάθε αρχιτεκτονική ).

 

Να το πάμε και πιο πέρα... η Intel έχει SMT ( HyperThreading ) από την εποχή του Νώε... ακόμα και τώρα, τόσα χρόνια μετά, αν κλείσεις το HT σε κάποια games παίρνει αντιστοίχως και η Intel αύξηση επιδόσεων.

Η Intel που λέμε ότι πληρώνει χοντρά sponsorship, έχει δικό της compiler, και πιέζει την βιομηχανία, δεν έχει απολαύσει ακόμα αυτό το optimization που περιμένεις αντίστοιχα για το SMT της AMD... μήπως τελικά περιμένουμε κάτι που απλά δεν θα γίνει όπως και στο παρελθόν ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Matia έγραψε:

Ο τετραπύρηνος είναι τετραπύρηνος, αλλιώς θα παίρναν όλοι νέους διπύρηνους αντί παλιούς τετραπύρηνους, θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε. Τώρα στη πίεση είδαμε classic διπύρηνο με ΗΤ από Intel, μετά από δεκαετία και πάνω στην ώρα που η AMD θα έκανε μπάσιμο. Το οτι η Intel κράτησε το 4core ψηλά είναι γεγονός όχι άποψη.

Οπως θες.... Αρα ο 1800Χ θα επρεπε να κοστιζει 157 ευρω οπως και ο 8350 αυτη τη στιγμη στο σκτουτζ μιας και οι 8 πυρηνες ειναι 8 πυρηνες.

Επισης απο ποτε απαγορευεται μια εταιρια να κανει καποιες κινησεις οταν πιεζεται;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, giorgos2187 said:

Δεν ειναι το ιδιο... Μπορει να ειναι και οι 2 μεν τετραπυρηνοι αλλα περα απο αυτο αλλη ομοιοτητα δεν υπαρχει.. Δηλαδη ολα τα 1600αρια αυτοκινητα κοστιζουν το ιδιο επειδη εχουν 4 ροδες ενα τιμονι και 5 θεσεις; Μελετη, εξελιξη, αναπτυξη, effeciency, παραπανισια αποδοση δεν συνυπολογιζονται για την τιμη; 

τελευταίο πόστ επί του θέματος γιατί βλέπω οτι μπαίνουμε σε δυναμικούς μονολόγους τύπου συμφωνείς μαζί μου όλα οκ,αλλά αν διαφωνείς είσαι x,y,z,δεν βλέπεις,δεν ξέρεις κλπ

 

ας μην μπούμε σε σοφιστείες

 

με τα 200 ευρά τότε σου έδινε περισσότερα από οτι σήμερα,αν αυτό είτε σκοπίμως μας διαφεύγει είτε ηθελημένα το βάζουμε στην άκρη είναι άλλο καπέλο

 

δεν θα κρίνουμε το παρελθόν με βάση το σήμερα ούτε τανάπαλιν -ως ιστορικός ήταν το πρώτο πράγμα που με δίδαξαν-

 

σίγουρα είχε κόστος στην ανάπτυξή των αλλά προφανώς αντίστοιχο κόστος αν όχι μεγαλύτερο είχε κ τότε οπότε γιατί εγώ ως καταναλωτής να κοιτώ τι κοστίζει στην Ίντελ να bγάλει ένα τσιπάκι κ όχι τι παίρνω εγώ με τα ίδια λεφτά -λαμβάνω τις ίδιες ή περισσότερες παροχές ή μήπως λιγότερες στο ίδιο price envelope-

 

Εμμένω στο ρόλο του καταναλωτή γιατί το θεωρώ κομβικό.

 

έντιτ:κ στο παράδειγμα τις αυτοκινητοβιομηχανίας που μου είναι πιο οικεία,δες τι 1600άρι έπαιρνες πριν 10 χρόνια κ τι σήμερα.Δεν έχεις σχεδόν στα ίδια χρήματα περισσότερες παροχές?Με την εμφάνιση της adsl στην αρχή πλήρωνες τα κέρατά σου κ τώρα έχεις με χαμηλές σχετικά τιμές καλούτσικες συνδέσεις.

 

Αν κ από τα παραπάνω δεν γίνεται κατανοητός ο συλλογισμός μου τότε συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω.

Έγινε επεξεργασία από sosna
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αφού τηρείται η στοιχειώδης ευρπέπεια, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αλλά, ρε παιδιά, μιλάμε για τους Ryzen και η συζήτηση έχει επιστρέψει στους Q6600. Έχει τόση σημασία πια να βρούμε ιστορικό ανάλογο; Το θέμα είναι αν οι Ryzen κάνουν για τις δουλειές που τους θέλουμε και αν αξίζουν τα λεφτά που ζητάνε. ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.