Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Μην τους ρωτάτε, μην τους απαντάτε, μην τους quotaρετε.

 

Έχουν βρει ευκαιρία από την αναγνωσιμότητα αυτού του thread να πάρουν λίγη από την λάμψη του και γράφουν διάφορα.

 

Αν τους βάζετε συνέχεια στο παιχνίδι, θα στριφογυρίζουν εδώ γύρω καλά και δήθεν ότι ενδιαφέρονται για τους RyZen.

Στην πραγματικότητα τους ενδιαφέρει μόνο το spamming και το trolling του RyZen και της AMD.

 

Don't feed the trolls.

 

Αγνοήστε τους, κάποια στιγμή θα βαρεθούν και θα φύγουν.

 

Μην πέφτετε στην παγίδα.

Αποκλείεται να αλλάξουν μυαλά, αυτό είναι βέβαιο.

Link to comment
Share on other sites

Τεράστιο βίντεο (40 λεπτά) αλλά παραθέτω screenshot από τα graphs στο τέλος καθώς και το σχόλιο/κατακλείδα του τυπά:


Capture1.thumb.JPG.8a03e1a7ae9897f66fa6f6726c2bcb13.JPG

Quote

NOTE - Yes, this is a long video, but there is lots to talk about! - 4 CPUs tested, what are the pros/cons, what to expect, what I recommend, and of course actually seeing the game play on them, rather than just looking at benchmark charts.
RX 580 - Yes, the RX 580 was just released, yes it is "faster", but not by much, about 5%. For the same price, of course get the RX 580 which is why it is linked first in the video description, but for awhile you'll find deals on the RX 480 for less money.
MORE TO COME - I've tested 20 different games on these 4 CPUs, my goal is to look at performance across CPUs and generations and show game play to give you an idea of what to expect if you replace a 5 or 6 year old CPU with a brand new one, using a reasonable RX 480 graphics card playing at 1080p resolution.
1440p - If you want similar performance at 1440p, replace the RX 480/580 with a GTX 1070 - If you want to play at 4K, then I'd step up to a GTX 1080 TI
CROSSFIRE - Crossfire actually works well in GTA V, a pair of RX 580 cards will run GTA V at 4K around 60 FPS, but it is the exception, most games don't and I wouldn't bother personally. Yes, I've tried, no it isn't worth it unless you limit yourself to just a few games that work well.

 

Έγινε επεξεργασία από devaggos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τρεις συμφορουμίτες πήγαν ταμείο αγνοώντας αυτό που ζήτησα. Μείνετε στο θέμα και σταματήστε τα "σου είπα, μου είπες" και ασχοληθείτε με το σχολιασμό ΜΟΝΟ των επεξεργαστών.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η AMD κούνησε τα νερά αρκετά ...

Coffee lake από την Intel σε λίγους μήνες , επίσης και Volta σε λίγους μήνες χωρίς ακόμα να έχει δείξει το Vega , δηλαδή αν το είχε δείξει η Nvidia θα έβγαζε στο καπάκι το Pame ...

 

Παιδιά δεν μπορώ ήρεμα με τις ειδήσεις !

 

 

Edit 

 

Το επόμενο agesa λένε ότι θα διωρθωνει το compability και άλλο με τις ram 

Δεν έχω καταφέρει 3200 ακόμα αλλά 2933, 14 -15 -15 -15 -36

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

@Trexx

Ελπίζω να γνωρίζεις ότι ακόμα και capture να κάνω οποιοσδήποτε μπορεί να αμφισβητήσει το αποτέλεσμα, ισχυριζόμενος ότι προγράμματα τρέχουν στο background ή άλλες οποιεσδήποτε παρεμβολές. Τα αποτελέσματα που έγραψα, όπως και τα αναλυτικά γραφήματα που θα κάνω μετά από αρκετές μέρες δοκιμών, δε θα γίνουν για να αποδείξω κάτι, αλλά για να ενημερώσω χρήστες του φόρουμ πως ο συγκεκριμένος επεξεργαστής συμπεριφέρεται σε σχέση με τον 4590 στο BF1 σε συγκεκριμένες συνθήκες.

 

Η μεθοδολογία θα είναι συγκεκριμένη και μακράν καλύτερη από ότι reviews υπάρχουν γιατί το συγκεκριμένο game το ξέρω καλά, για να μπορώ να το τεστάρω εκεί που πρέπει. Το αν θα πιστέψετε τα αποτελέσματα ή όχι, είναι δικό σας θέμα.

 

Το singleplayer (που απαιτεί περίπου τα 2/3 της επεξεργαστικής ισχύς του multi), τα predefined routes σε multiplayer, ultra preset όπου το game γίνεται bottleneck από τη GPU, ή μετρήσεις με χαμηλές συχνότητες μνήμης στους Ryzen δε θα έπρεπε να λαμβάνονται σοβαρά υπόψη. Αντίθετα εγώ θα παραθέσω 3000+ fps samples από multiplayer battle conquest 60+ players σε κάθε map, σύνολο πάνω από 30Κ δείγματα. Εσύ προτίμησε τα reviews.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Δεν έχω καταφέρει 3200 ακόμα αλλά 2933, 14 -15 -15 -15 -36

Τα timings για τα 3200 στις μνήμες σου  είναι αυτά 16-18-18-36 στα 1.35V , μιας και από ότι είδα xmp δεν παίζει βάλε τα manual (λογικά θα δουλέψουν).

Αν δεν δοκίμασε και 16 20 20 38 να δεις.

Επίσης δοκίμασε να βάλεις το cl 16 (στα 3200 + την τάση) και τα άλλα στο auto να δεις τι χρονισμούς θα βάλει η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, dfk_7677 said:

@Trexx

Ελπίζω να γνωρίζεις ότι ακόμα και capture να κάνω οποιοσδήποτε μπορεί να αμφισβητήσει το αποτέλεσμα, ισχυριζόμενος ότι προγράμματα τρέχουν στο background ή άλλες οποιεσδήποτε παρεμβολές. Τα αποτελέσματα που έγραψα, όπως και τα αναλυτικά γραφήματα που θα κάνω μετά από αρκετές μέρες δοκιμών, δε θα γίνουν για να αποδείξω κάτι, αλλά για να ενημερώσω χρήστες του φόρουμ πως ο συγκεκριμένος επεξεργαστής συμπεριφέρεται σε σχέση με τον 4590 στο BF1 σε συγκεκριμένες συνθήκες.

 

Η μεθοδολογία θα είναι συγκεκριμένη και μακράν καλύτερη από ότι reviews υπάρχουν γιατί το συγκεκριμένο game το ξέρω καλά, για να μπορώ να το τεστάρω εκεί που πρέπει. Το αν θα πιστέψετε τα αποτελέσματα ή όχι, είναι δικό σας θέμα.

 

Το singleplayer (που απαιτεί περίπου τα 2/3 της επεξεργαστικής ισχύς του multi), τα predefined routes σε multiplayer, ultra preset όπου το game γίνεται bottleneck από τη GPU, ή μετρήσεις με χαμηλές συχνότητες μνήμης στους Ryzen δε θα έπρεπε να λαμβάνονται σοβαρά υπόψη. Αντίθετα εγώ θα παραθέσω 3000+ fps samples από multiplayer battle conquest 60+ players σε κάθε map, σύνολο πάνω από 30Κ δείγματα. Εσύ προτίμησε τα reviews.

 

Τσάμπα χάνεις τον χρόνο σου, θα έχεις επικοδομητικά σχόλια του στύλ το γκαζόν την μια φορά ήταν κουρεμένο την άλλη όχι, είχε παλιόκαιρο την μέρα που το τράβηξες το βίντεο, ποιος χρειάζεται πάνω από 60fps, εμείς ζητήσαμε νούμερα και εσύ τρέχεις μόνο cb και bf1 κ.τ.λ. :rolleyes:

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, τα video του tech deals, επειδή τα παρακολουθώ, σε κάνουν να σκέφτεσαι: "πού πάω και ξοδεύω τα χρήματά μου χωρίς λόγο και δώστου κάρτες γραφικών και δώστου επεξεργαστές και δώστου το ένα και δώστου το άλλο., όταν με 400-500 Ευρώ συνολικά μπορώ να παίξω αξιοπρεπώς και να είμαι άρχοντας;". Τα εν λόγω videάκια λειτουργούν ως ξυπνητήρι.

Link to comment
Share on other sites

Μικρές διαφορές τελικα στις mid budget κάρτες, σύμφωνα με το HardwareUnboxed, όσο αναφορά την πιο γρήγορη μνήμη στους Ryzen.


Capture.thumb.JPG.a5252e7b1405a1dad15686a915c91c10.JPG

 

 

Έγινε επεξεργασία από devaggos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ποσο θα το κρατήσεις το σύστημα και αν και πόσο συχνά θα αλλάξεις gpu.
Πχ εγώ στον 3570κ τον έβαλα αρχικά​ με gtx580 και έφτασε να φοράει μέχρι gtx1070. Τώρα αν η NV ακολουθήσει παρόμοια λογική στην επόμενη γενιά τις επιδόσεις της ti θα τις έχεις με την 70αρα κάρτα. Και έρχονται και οι Vega.

Αλλά οι τιμές για της flare x 3200 είναι φωτιά... 220 για 16gb τελευταία φορά που κοίταξα skroutz.
Πρέπει να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι με αναβάθμιση GPU θα πρέπει ενδεχόμενος να αλλάξεις και ram, αν έχεις πάρει "απλές", αν θες να έχει όλη την δύναμη της νέας GPU.

Sent from my LEX720 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος devaggos έγραψε:

Μικρές διαφορές τελικα στις mid budget κάρτες, σύμφωνα με το HardwareUnboxed, όσο αναφορά την πιο γρήγορη μνήμη στους Ryzen.

Τί διαφορά να έχει όταν τα games γίνονται bottleneck από την GPU; Η συγκεκριμένη μέτρηση δεν κάνει benchmark τον επεξεργαστή σε σχέση με την ταχύτητα μνήμης, αλλά τις κάρτες...

 

Στο Battlefield 1 για παράδειγμα, όταν δεν υπάρχει GPU bottleneck, ο Ryzen με 2133 έχει 30-40% χαμηλότερη απόδοση από ότι με 3200.

 

Ναι, αν ένα game το παίζεις με mid budget κάρτα στα ultra, δεν έχει νόημα να έχεις επεξεργαστή ακριβότερο από 200 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, dfk_7677 said:

Τί διαφορά να έχει όταν τα games γίνονται bottleneck από την GPU; Η συγκεκριμένη μέτρηση δεν κάνει benchmark τον επεξεργαστή σε σχέση με την ταχύτητα μνήμης, αλλά τις κάρτες...

 

Στο Battlefield 1 για παράδειγμα, όταν δεν υπάρχει GPU bottleneck, ο Ryzen με 2133 έχει 30-40% χαμηλότερη απόδοση από ότι με 3200.

 

Ναι, αν ένα game το παίζεις με mid budget κάρτα στα ultra, δεν έχει νόημα να έχεις επεξεργαστή ακριβότερο από 200 ευρώ.

Νομίζω πως χάνεις το point. Καταρχάς δεν θα θεωρήσω δεδομένο ότι η αγορά ενός pc αφορά μόνο το gaming. Δεύτερον το βίντεο εστιάζει στο ότι είναι πιθανό κάποιος να πάρει ryzen ως κάτοχος μίας rx 480 ή μίας gtx 1060 άντε και 1070. Που σημαίνει ότι δεν έχει νόημα να την τεστάρεις σε gtx 1080 ti που κοστίζει κοντά 1k και να βγάλεις το συμπέρασμα οτι αν πάρεις Ryzen χρειάζεται οπωσδήποτε γρήγορη RAM (άρα έξτρα κόστος).
Ασχέτως όμως του βίντεο που κατανοώ αυτό το συμπέρασμα, θεωρώ ότι gpu κάποιος που ασχολείται ΚΑΙ με το gaming, θα ανανεώνει πολύ συχνότερα από την cpu ή ένα ολόκληρο build. ΑΡΑ αν έχεις τον ίδιο ryzen σε 3 χρόνια απο τώρα και η τότε mid budget κάρτα σου έχει δυνατότητες κοντά σε gtx 1080 ti, τότε πιθανότατα έχει νόημα να δώσεις κάτι παραπάνω για πιο γρήγορη RAM. Αλλά θα μου πεις και τότε μπορεί να υπάρχει ακόμα πιο γρήγορη RAM.......
οπότε το θεωρώ ελάχιστης σημασίας το να πάρεις γρήγορη ram για τον ryzen (με γνώμονα ότι έχει σημασία το έξτρα κόστος για σένα)

//για BF1 μιλάς υποθέτω για online 64p maps Κλπ. που προσωπικά ίσως το θεωρώ πιο κοντά σε benchmark cpu παρά gaming task :p  αλλά δεκτόν ότι έχει μεγάλη σημασία εκεί

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος devaggos έγραψε:

Νομίζω πως χάνεις το point. Καταρχάς δεν θα θεωρήσω δεδομένο ότι η αγορά ενός pc αφορά μόνο το gaming. Δεύτερον το βίντεο εστιάζει στο ότι είναι πιθανό κάποιος να πάρει ryzen ως κάτοχος μίας rx 480 ή μίας gtx 1060 άντε και 1070. Που σημαίνει ότι δεν έχει νόημα να την τεστάρεις σε gtx 1080 ti που κοστίζει κοντά 1k και να βγάλεις το συμπέρασμα οτι αν πάρεις Ryzen χρειάζεται οπωσδήποτε γρήγορη RAM (άρα έξτρα κόστος).
Ασχέτως όμως του βίντεο που κατανοώ αυτό το συμπέρασμα, θεωρώ ότι gpu κάποιος που ασχολείται ΚΑΙ με το gaming, θα ανανεώνει πολύ συχνότερα από την cpu ή ένα ολόκληρο build. ΑΡΑ αν έχεις τον ίδιο ryzen σε 3 χρόνια απο τώρα και η τότε mid budget κάρτα σου έχει δυνατότητες κοντά σε gtx 1080 ti, τότε πιθανότατα έχει νόημα να δώσεις κάτι παραπάνω για πιο γρήγορη RAM. Αλλά θα μου πεις και τότε μπορεί να υπάρχει ακόμα πιο γρήγορη RAM.......
οπότε το θεωρώ ελάχιστης σημασίας το να πάρεις γρήγορη ram για τον ryzen (με γνώμονα ότι έχει σημασία το έξτρα κόστος για σένα)

//για BF1 μιλάς υποθέτω για online 64p maps Κλπ. που προσωπικά ίσως το θεωρώ πιο κοντά σε benchmark cpu παρά gaming task :p  αλλά δεκτόν ότι έχει μεγάλη σημασία εκεί

Η Corsair Vengeance (αυτή αγόρασα παρεμπιπτόντως) έχει 10% (13 ευρώ) διαφορά από τα 2133MHz στα 3200MHz. Νομίζω ότι αξίζει να τα δώσει κάποιος ακόμα και σε ένα σύστημα που δεν είναι τόσο memory frequency dependent όπως ο Ryzen.

 

Γνώμη μου είναι ότι όταν κάνεις CPU benchmarking σε games, είναι άσκοπο να δείχνεις αποτελέσματα στα οποία υπάρχει GPU bottleneck. Το αν είναι ένας επεξεργαστής αρκετός για να έχει Χ FPS σε ένα game, φαίνεται με μια 1080ti. Κατανοώ βέβαια ότι οι περισσότεροι χρήστες μπορεί να μην γνωρίζουν τι σημαίνει bottleneck και απλά να τους ενδιαφέρει πόσα fps δίνει ο υποψήφιος προς αγορά επεξεργαστής με την κάρτα που έχουν. Μόνο σε αυτήν την περίπτωση έχουν αξία αυτά τα benchmarks, σε καμία όμως περίπτωση για να αξιολογήσουμε το τι προσφέρει πραγματικά η CPU.

 

Σου απάντησα περί games γιατί το γράφημα που ανέβασες αφορά games. Ξέρουμε ότι οι Ryzen είναι πολύ καλύτεροι από τον ανταγωνισμό (στις ίδιες τιμές) σχεδόν σε οποιοδήποτε άλλο workload.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, dfk_7677 said:

Η Corsair Vengeance (αυτή αγόρασα παρεμπιπτόντως) έχει 10% (13 ευρώ) διαφορά από τα 2133MHz στα 3200MHz. Νομίζω ότι αξίζει να τα δώσει κάποιος ακόμα και σε ένα σύστημα που δεν είναι τόσο memory frequency dependent όπως ο Ryzen.

 

Γνώμη μου είναι ότι όταν κάνεις CPU benchmarking σε games, είναι άσκοπο να δείχνεις αποτελέσματα στα οποία υπάρχει GPU bottleneck. Το αν είναι ένας επεξεργαστής αρκετός για να έχει Χ FPS σε ένα game, φαίνεται με μια 1080ti. Κατανοώ βέβαια ότι οι περισσότεροι χρήστες μπορεί να μην γνωρίζουν τι σημαίνει bottleneck και απλά να τους ενδιαφέρει πόσα fps δίνει ο υποψήφιος προς αγορά επεξεργαστής με την κάρτα που έχουν. Μόνο σε αυτήν την περίπτωση έχουν αξία αυτά τα benchmarks, σε καμία όμως περίπτωση για να αξιολογήσουμε το τι προσφέρει πραγματικά η CPU.

 

Σου απάντησα περί games γιατί το γράφημα που ανέβασες αφορά games. Ξέρουμε ότι οι Ryzen είναι πολύ καλύτεροι από τον ανταγωνισμό (στις ίδιες τιμές) σχεδόν σε οποιοδήποτε άλλο workload.

Δεν είχα τσεκάρει σκρουτζ, απλά είδα στο βίντεο 60$ διαφορά της 2400Mhz με τις 3200Mhz. 
Δεν τίθεται θέμα για το bottleneck τώρα, και αφού είναι τόσο μικρές οι διαφορές, τότε η επιλογή 3200 είναι και future proof οπότε κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

On 4/19/2017 at 7:29 PM, dfk_7677 said:

@Trexx

Ελπίζω να γνωρίζεις ότι ακόμα και capture να κάνω οποιοσδήποτε μπορεί να αμφισβητήσει το αποτέλεσμα, ισχυριζόμενος ότι προγράμματα τρέχουν στο background ή άλλες οποιεσδήποτε παρεμβολές. Τα αποτελέσματα που έγραψα, όπως και τα αναλυτικά γραφήματα που θα κάνω μετά από αρκετές μέρες δοκιμών, δε θα γίνουν για να αποδείξω κάτι, αλλά για να ενημερώσω χρήστες του φόρουμ πως ο συγκεκριμένος επεξεργαστής συμπεριφέρεται σε σχέση με τον 4590 στο BF1 σε συγκεκριμένες συνθήκες.

 

Η μεθοδολογία θα είναι συγκεκριμένη και μακράν καλύτερη από ότι reviews υπάρχουν γιατί το συγκεκριμένο game το ξέρω καλά, για να μπορώ να το τεστάρω εκεί που πρέπει. Το αν θα πιστέψετε τα αποτελέσματα ή όχι, είναι δικό σας θέμα.

 

Το singleplayer (που απαιτεί περίπου τα 2/3 της επεξεργαστικής ισχύς του multi), τα predefined routes σε multiplayer, ultra preset όπου το game γίνεται bottleneck από τη GPU, ή μετρήσεις με χαμηλές συχνότητες μνήμης στους Ryzen δε θα έπρεπε να λαμβάνονται σοβαρά υπόψη. Αντίθετα εγώ θα παραθέσω 3000+ fps samples από multiplayer battle conquest 60+ players σε κάθε map, σύνολο πάνω από 30Κ δείγματα. Εσύ προτίμησε τα reviews.

Δεν χρειάζονται επιστημοσύνες για τη δημιουργία μιας αξιόπιστης δοκιμής. Τα στατιστικά είναι περιγραφικά της πραγματικότητας(ένα υποκατάστατό της) και εύκολα παραπλανούν.

Αρκεί η πραγματικότητα(=ζωντανή ροή) από BF1-multi-64-players λίγων λεπτών, σε κάποιο απαιτητικό map, με afterburner ανοικτό και μετά έξοδος στο desktop όπου θα φαίνονται όλα τα ανοικτά προγράμματα και info από το cpuid, hwinfo κτλ. Κανένας δεν πρόκειται και δεν μπορεί να σε κατηγορήσει για παραποίηση δεδομένων έτσι, αφού το φοβάσαι τόσο πολύ. 15 λεπτά υπόθεση είναι.

Φυσικά, δοκιμή που τρώει μπουκάλα από τη gpu είναι άκυρη ως cpu δοκιμή.

 

Είναι καιρός πια να δούμε σοβαρές δοκιμές. Βαρεθήκαμε τα διαγράμματα του κάθε υστερόβουλου "επαγγελματία" στο νετ, όπως και τα cinebench των απλών κατόχων.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ουσία έχει.

 

Real life testing είναι.

 

Έχω Titan Xp.

Θέλω να παίρνω τα περισσότερα fps στα games μου που τα παίζω στα ultra settings & X resolution.

Αν με τον Χ CPU έχω παραπάνω FPS από ότι με τον Υ CPU, είναι άκυρη η σύγκριση δηλαδή επειδή δεν είναι καθαρό CPU test ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Κατανοώ βέβαια ότι οι περισσότεροι χρήστες μπορεί να μην γνωρίζουν τι σημαίνει bottleneck και απλά να τους ενδιαφέρει πόσα fps δίνει ο υποψήφιος προς αγορά επεξεργαστής με την κάρτα που έχουν. Μόνο σε αυτήν την περίπτωση έχουν αξία αυτά τα benchmarks, σε καμία όμως περίπτωση για να αξιολογήσουμε το τι προσφέρει πραγματικά η CPU.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.