Jump to content



Official Ryzen Club


acct

Recommended Posts

τα VRM ψήνονται !!!
βάλε κάτι να πετάει αέρα εκεί μέσα στα VRM

 

image.thumb.png.c52c7bc1a2716671fd7a113ddfa95813.png

 

τα Vrm σε κόβουν όπως βλέπεις 100 φεύγα βαθμούς !

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

άνοιξε το κουτί βάλε ένα ανεμιστηράκι στα VRM και τρέξε ένα stresstest αν δεν ρίξει τα ρολόγια πάει να πει τα vrm ζεσταινόντουσαν τις άλλες φορές και για αυτό έριχνε ρολόγια 

δεν υπάρχει κάτι άλλο που να σου ρίχνει τα ρολόγια σε φυσιολογικές συνθήκες

Link to comment
Share on other sites

Αν η θερμοκρασία των vrm ήταν 110 βαθμοί στο boot, όπως δείχνεις στην πρώτη εικόνα, τότε η λύση δεν είναι να βάλεις αέρα και ανεμιστήρες. Αν είχες τόσο μεγάλες θερμοκρασίες, τότε έχει πρόβλημα η μητρική σου. Κανονικά, με τον επεξεργαστή να είναι κοντά 30 βαθμούς, ακόμα και χωρίς καμία ψύκτρα στα vrm δεν θα έπρεπε να ανεβαίνουν πάνω από 60-65, και λιγο περισσότερο από την θερμοκρασία της cpu με ψύκτρα (ανάλογα την μητρική)

 

Στη δική σου όμως περίπτωση ΔΕΝ είναι τα vrm στους 110 βαθμούς. Τα auxtin είναι αισθητήρες για το psu που τις περισσότερες φορές δίνουν λάθος ενδείξεις. Αν είχες 110 στο psu θα είχε σκάσει.

 

Επομένως, πρέπει να βρεις ενα πρόγραμμα να δεις τις θερμοκρασίες των vrm σωστά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω το απαντησα και γω αυτο πριν και εδωσα και λινκ που επιβεβαιωνει οτι η τιμη ειναι λαθος γιατι σκαλωσατε ολοι (αναφερει μεσα οτι ειναι Psu τιμες οπως ειπε και ο φιλος).

 

Αν ειχα 100αρια με το που ανοιγω το πισι και ηταν πραγματικη η τιμη θα ειχα ελλατωματικο hardware

 

Οποτε επανερχομαι με την ερωτηση του που λεει, και αν λεει τη τιμη του VRM (και οχι που εναι τα VRM στην μητρικη ;) )

 

Εντας νουμπας αξιολατρευτος ειμαι αλλα οχι και τοσο

 

 

 

15 hours ago, therock said:

Για δες τωρα αν θες μηπως βγαλουμε καμμια ακρη. Δε βλεπω πουθενα τα vrm στο σημειο που μου δειξες. Μονο κατι auxtin δειχνουν μεγαλες θερμοκρασιες αλλα διαβαζω οτι ειναι λαθος οι μετρησεις.

 

http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2375584/auxtin-high-temp.html

 

Πρωτη εικονα απο idle οταν ανοιγω, και η επομενη σε φουλ load απο aida

image1

image2

 

Έγινε επεξεργασία από therock
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Γράφω το παρακάτω προς ενημέρωση κατόχων G.Skill Aegis 3000MHz ram (Hynix M-die) με Ryzen που δεν μπορούν να τις κάνουν να παίξουν στα 3000ΜΗz σε Asrock μητρικές... 

 

Έχω τις ίδιες ram στο δικό μου (Ryzen 2600X, Asrock X370 Gaming X) και στου ανηψιού μου (Ryzen 1600, Asus B350-F Gaming).

Οι μνήμες δεν παίζουν σταθερά στο δικό μου πάνω από τα 2667 ακόμα και με ανεβασμένες τάσεις. Παίξανε μόνο όταν άλλαξα το ProcODT σε 48 Ohm (από auto). Τώρα παίζουν στα 3066 χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να αλλάξω καμία άλλη ρύθμιση. 

 

Y.Γ. Στην Asus παίζουν με XMP στα 2933 χωρίς καμία αλλαγή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αναβάθμιση BIOS σε 6101 από το ενός έτους 1403 (6ος/17) καθώς είμαι της λογικής ότι δουλεύει σωστά δεν το πειράζουμε :lol: αλλά ήρθε ο καιρός να δούμε την πρόοδο που έχει γίνει.

Κανένα θέμα με το νέο BIOS. Μάλιστα για πρώτη φορά φόρτωσα από preset που υπάρχει στο BIOS το Stilts Fast 3200 profile που τρέχει τις μνήμες μου σε ακόμα πιο σφικτές ρυθμίσεις από τις αναγραφόμενες 14-14-14-34-48 σε 14-13-13-28-42 και ένα σορό ακόμα υπορυθμίσεις που είμαι άσχετος για να καταλάβω τον ρόλο τους.

 

Τέλος δεν ξέρω αν είναι placebo effect ή ο συνδυασμός του νέου BIOS και των πιο σφικτών ρυθμίσεων μνήμης αλλά το σύστημα έχει μια μεγαλύτερη σπιρτάδα.

Σε ενδεικτικό τεστ Valley που έτρεξα πήρε 2.2 frames  στο minimum που για μένα με την απλή 60Hz οθόνη αυτό είναι που μετράει.

Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2018 at 7:57 ΜΜ, το μέλος Candyman έγραψε:

Γράφω το παρακάτω προς ενημέρωση κατόχων G.Skill Aegis 3000MHz ram (Hynix M-die) με Ryzen που δεν μπορούν να τις κάνουν να παίξουν στα 3000ΜΗz σε Asrock μητρικές... 

 

Έχω τις ίδιες ram στο δικό μου (Ryzen 2600X, Asrock X370 Gaming X) και στου ανηψιού μου (Ryzen 1600, Asus B350-F Gaming).

Οι μνήμες δεν παίζουν σταθερά στο δικό μου πάνω από τα 2667 ακόμα και με ανεβασμένες τάσεις. Παίξανε μόνο όταν άλλαξα το ProcODT σε 48 Ohm (από auto). Τώρα παίζουν στα 3066 χωρίς κανένα πρόβλημα και χωρίς να αλλάξω καμία άλλη ρύθμιση. 

 

Y.Γ. Στην Asus παίζουν με XMP στα 2933 χωρίς καμία αλλαγή. 

 

ASROCK AB350M PRO 4

 

OHM 54 ή 60

 

rrkjeFQZQburAGY4TMFybg.png

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα στήσω πρώτη φορά windows σε Ryzen, χρειάζεται κάτι άλλο πέρα από τα chipset drivers από το site της amd?

 

Υπόψη ότι στο Linux πλέον το microcode μπαίνει στον mainline kernel οπότε θα γίνεται αυτόματα update από το λειτουργικό και δεν θα χρειάζεται bios update. Τουλάχιστον αυτή είναι η ιδέα.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=AMD-Zen-Linux-Firmware-Add

 

Έγινε επεξεργασία από Jaco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Efialtis έγραψε:

Τέλος δεν ξέρω αν είναι placebo effect ή ο συνδυασμός του νέου BIOS και των πιο σφικτών ρυθμίσεων μνήμης αλλά το σύστημα έχει μια μεγαλύτερη σπιρτάδα.

Σε ενδεικτικό τεστ Valley που έτρεξα πήρε 2.2 frames  στο minimum που για μένα με την απλή 60Hz οθόνη αυτό είναι που μετράει.

 

Δεν είναι placebo effect. Σφιχτότερα timings ή/και μεγαλύτερα ρολόγια δίνουν μετρήσιμες διαφορές με κέρδος που ποικίλει ανάλογα την περίσταση.

Εγώ π.χ. έκανα μια δοκιμή στον R5 2600Χ με την RAM στα 2667 και στα 3066. H διαφορά π.χ. σε 3Dmark Physics test ήταν συν 2-3fps στο average, ΜΟΝΟ απο τις RAM.

Έγινε επεξεργασία από Candyman
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Jaco said:

Επειδή θα στήσω πρώτη φορά windows σε Ryzen, χρειάζεται κάτι άλλο πέρα από τα chipset drivers από το site της amd?

 

Υπόψη ότι στο Linux πλέον το microcode μπαίνει στον mainline kernel οπότε θα γίνεται αυτόματα update από το λειτουργικό και δεν θα χρειάζεται bios update. Τουλάχιστον αυτή είναι η ιδέα.

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=AMD-Zen-Linux-Firmware-Add

 

Και στα Windows 10 πλέον o microcode μπορεί να φορτώνεται από το λειτουργικό, αλλά νομίζω για Ryzen δεν έχει κυκλοφορήσει κάτι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.