Jump to content



Αγορά νέου Monitor 2017


Recommended Posts

Δοκίμασε το speccy.

 

Θέλω ακριβές μοντέλο, γιατί μπορεί πχ το chip να υποστηρίζει την ανάλυση, αλλά ο κατασκευαστής να μην το έχει υλοποιήσει. 

(βασικά είναι σχεδόν σίγουρο, γιατί η κάρτα σου είναι παλιά).

 

Για αγορά νέας να έχεις υπόψη να βγάζει 2Κ σε displayport ή HDMI. Για displayport οι πιο φτηνές έχουν κάπου στα 100 ευρώ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Trexx said:

1050ti δες καλύτερα.

χωρίς να θέλω να βγω και πολύ off topic...  επειδή έχω AMD επεξεργαστή, δε συνεργάζεται καλύτερα με GPU της AMD..?!?

 

Α! και η μητρική μου υποστηρίζει Crossfire σε περίπτωση που βάλω δύο AMD κάρτες...

Έγινε επεξεργασία από anubis
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μπορείς να κάνεις όλους τους πιθανούς συνδυασμούς. Aπλά η 1050ti θα σου βγει κανα 10αρικο παραπάνω αλλά θα σου δώσει ένα +10% σε επιδόσεις με χαμηλότερη κατανάλωση και θερμοκρασίες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το world of tanks δεν ενδιαφερεσαι βασικα? Για να πιανεις σταθερα 60 fps με γραφικα στα high στα 1440p θελεις τουλαχιστον μια 1070. Χαμηλώνοντας τα γραφικα ή βαζοντας limiter στα 40-50 fps μπορεις να κανεις δουλεια με 470 / 570 / 480 / 580 / 1060. Μην μπεις καν στον κοπο να αγορασεις φθηνοτερη καρτα ομως, οι επιδόσεις της θα ειναι απογοητευτικες.

 

ΕDIT: Με limiter στα 30 fps μπορεις να τη βγαλεις και με μια 1050ti. Η 470 όμως ειναι σιγουρα πιο vfm σε τετοια περιπτωση.

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, XMorsX said:

Με limiter στα 30 fps μπορεις να τη βγαλεις και με μια 1050ti. Η 470 όμως ειναι σιγουρα πιο vfm σε τετοια περιπτωση.

30fps έχω τώρα με το μηχάνημα της υπογραφής μου (όχι με full ρυθμίσεις εννοείται)  χε χε...  Άρα με βλέπω να πηγαίνω σε καλή καρτούλα... Ή 470 ή 1060... Πάνε τα λεφτά μουουουου

Link to comment
Share on other sites

Σου κάνει με την έννοια ότι μέχρι τα 200 € που θα έδινες δεν έπαιρνες καλύτερη κάρτα σε καινούρια. Θα είσαι περίπου στα επίπεδα μιας 1060 6GB ή μιας RX 580 που μόλις κυκλοφόρησε και καλύτερα από RX 480. Στα 1440p βέβαια μπορεί να βρεις τοίχο από την μνήμη σε μερικά παιχνίδια αλλά ανάλογα με το πόσο θα σου την αφήσει ενδέχεται να είναι και καλή αγορά.

 

ΕΝΤΙΤ: Πολύ πιθανό να έχεις θέμα με το τροφοδοτικό, τώρα το είδα. FX (που σίγουρα θα πρέπει να κλοκαριστεί για να δουλέψει το κατά δύναμιν η 980) + 980 δεν περπατάνε σε 400 watt τροφοδοτικό κι ας είναι enermax. Γενικά πας για αλλαγές και σε πλατφόρμα + τροφοδοτικό αν θες να πεις ότι κάνεις κάτι σωστό και ολοκληρωμένο.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για την παρατήρηση...  Το είχα υπόψιν μου το τροφοδοτικό ΚΑΙ γι' αυτόν το λόγο και είχα ξεκινήσει να ψάχνω από χθες κιόλας... Έλεγα για αυτό. Τι λέτε..?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου κάνει αυτό, όχι. Καταρχήν δεν είναι συμβατό (είναι sfx, εσύ κοιτάς για atx), δεύτερον είναι ακριβό, τρίτον νομίζω ότι η revolution είναι η φτηνή σειρά της enermax.

Καλύτερα θα ήταν να ανοίξεις ένα νέο θέμα εδώ: https://www.thelab.gr/forums/forum/52-γενικά-για-ηυ/

που να αφορά την αναβάθμιση γιατί στο τόπικ που είσαι (οθόνες) και off είμαστε αλλά και δεν κάνεις τη δουλειά σου καθώς το βλέπουν λιγότεροι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Trexx said:

στο τόπικ που είσαι (οθόνες) και off είμαστε αλλά και δεν κάνεις τη δουλειά σου καθώς το βλέπουν λιγότεροι.

σωστός είσαι..!  Απλά συνεχίζω εδώ, γιατί το όλο θέμα προέκυψε από την ανάγκη αγοράς monitor και αφού αυτό δε μου ανέβασε την ανάλυση που περίμενα, χε χε. Θα ξαναγράψω κάτι μόνο σαν closure, όταν δοθεί λύση στο όλο θέμα, με την αγορά GPU. Ευχαριστώ πολύ.....!!!! 

Link to comment
Share on other sites

Θες και cpu-mobo-ram. Πάρε υπόψιν σου ότι το corsair που πρότεινα παραπάνω έχει 10 χρόνια εγγύηση. (δεν το είχα δει όταν στο πρότεινα, νόμιζα ότι έχει 7. Τώρα νομίζω είναι μονόδρομος ίσως η καλύτερη επιλογή σε αυτό το μπάτζετ-wattage).

 

Η περίπτωσή σου με την ανάλυση και την gpu είναι η παροιμία με τα μεταξωτά βρακιά...

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Trexx said:

Θες και cpu-mobo-ram

δεν υπάρχει περίπτωση..!  Η αιώνια συζήτηση με συμφορουμίτες... Δε διαθέτω τόσα χρήματα και τόσο συχνά, όσο κάνει η πλειοψηφία εδώ μέσα... Το σετάκι αγοράστηκε γύρω στα Χριστούγεννα του '14 (ένα κομμάτι κάθε μήνα, ελλείψει χρημάτων) και αντικατέστησε σετάκι αγορασμένο από το '07. Αν δεν είχε καεί το προηγούμενο (μητρική), πιθανόν να το είχα ακόμη. Γενικά, παρόλο που ασχολούμαι με υπολογιστές από το '85 (έτος κατά το οποίο οι γονείς των περισσότερων συμφορουμιτών δεν είχαν σκεφτεί καν να τους γεννήσουν), ξέρω ότι όσο δουλεύει κάτι σωστά (ή όσο σε εξυπηρετεί)... δεν το αλλάζεις! Αν λοιπόν, αλλάζοντας οθόνη, κάρτα γραφικών και τροφοδοτικό κάνω τη δουλειά μου ικανοποιητικά (programming, surfing, entertainment, gaming(soft)) και με αυτήν τη σειρά... είμαι super..! Έχω γνωρίσει άτομα που συναγωνίζονταν σε πόσα millisecond boot-άρει ο υπολογιστής τους (πράγμα το οποίο μου θυμίζει άλλους διαγωνισμούς μετρήσεων στα εφηβικά χρόνια)...  Δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία χε χε... Ένα βήμα τη φορά και έχει ο Θεός (εμάς μας τα πήρε ο Τσίπρας) :(

Έγινε επεξεργασία από anubis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, anubis said:

δεν υπάρχει περίπτωση..!  Η αιώνια συζήτηση με συμφορουμίτες... Δε διαθέτω τόσα χρήματα και τόσο συχνά, όσο κάνει η πλειοψηφία εδώ μέσα... Το σετάκι αγοράστηκε γύρω στα Χριστούγεννα του '14 (ένα κομμάτι κάθε μήνα, ελλείψει χρημάτων) και αντικατέστησε σετάκι αγορασμένο από το '07. Αν δεν είχε καεί το προηγούμενο (μητρική), πιθανόν να το είχα ακόμη. Γενικά, παρόλο που ασχολούμαι με υπολογιστές από το '85 (έτος κατά το οποίο οι γονείς των περισσότερων συμφορουμιτών δεν είχαν σκεφτεί καν να τους γεννήσουν), ξέρω ότι όσο δουλεύει κάτι σωστά (ή όσο σε εξυπηρετεί)... δεν το αλλάζεις! Αν λοιπόν, αλλάζοντας οθόνη, κάρτα γραφικών και τροφοδοτικό κάνω τη δουλειά μου ικανοποιητικά (programming, surfing, entertainment, gaming(soft)) και με αυτήν τη σειρά... είμαι super..! Έχω γνωρίσει άτομα που συναγωνίζονταν σε πόσα millisecond boot-άρει ο υπολογιστής τους (πράγμα το οποίο μου θυμίζει άλλους διαγωνισμούς μετρήσεων στα εφηβικά χρόνια)...  Δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία χε χε... Ένα βήμα τη φορά και έχει ο Θεός (εμάς μας τα πήρε ο Τσίπρας) :(

anubis φίλε δεν νομίζω να σε ανάγκασε κανείς να αγοράσεις κάτι απλά οταν ανοίγεις μια κουβέντα ο καθένας περιμένεις να σου προτίνει αυτο που νομίζει ο καλο κατα την δικη το άποψη, επομένως θεωρώ κάπως περιττό να γράφεις ενα κατεβατό για να μας εξηγήσεις αν σου πήρε(μας) ο Τσίπρας τα λεφτά η' αν σου θυμίζει το ποιος την έχει πιο μεγάλη.
Αλλωστε ο καθένας κάνει αυτο που μπορεί σύμφωνα με την τσέπη του ακ ιτις προτεραιότητες του.Επίσης το οτι υπαρχουν αλλοι που θα μετράνε milisecond για το boot είναι το ίδιο πράγμα για αυτού που θα πάρουν μια titan X για να παίζουν candy crush στο fb και μόλις βγέι η νέα titan X θα πάνε να την πάρουν γιατι δεν του καλύπτει,είναι κάτι που δεν μπορώ να το καταλάβω ούτε εγώ αλλα θεωρώ κάπως περιττή μια "επίθεση" σαν και αυτή(το έβαλα σε "" γιατι δεν είαν ιακριβώς επίθεση αλαλ δεν μπορώ να το γράψω αλλιώς).
Τώρα τι games μπορείς να παίζεις με ενα low budget pc που έκανες πρίν 10χρόνια δεν ξέρω.Προφανώς και θα αγοράζεις κάτι γιατι σε εξυπηρετεί και το αντέχει η τσέπη σου,να έχει ουσία δηλαδή η οποιαδήποτε αγορά.


PS:Ο λόγος που έκανα και εγώ το Post είναι γιατι δεν μου αρέσει σε ενα forum Που θα μπεί κάποιος να γράψει τι πρέπει να κανεις κατα την δική του άποψη να βρίσκει ο ενδιαφερόμενς έναν τρόπο για να "του την πεί"

Οτι και να πάρεις καλές αγορές και να σε εξυπηρετήσουν στα μέγιστα:D

Link to comment
Share on other sites

Παρά το γεγονός ότι συμφωνώ με τον anubis , πάνω στο θέμα με τις περιττές αναβαθμίσεις , στους υπολογιστές δεν μπορείς κανείς και πολλά πράματα οικονομία . Με την οθόνη αυτή , όσο όμορφη και αν είναι , προκαλεσες μία αύξηση 80% σε πιξελς , χοντρικά διπλάσιο ας πούμε .  Και η 9800 να έβγαζε καλώδιο σωστό , είναι τόσο παλιά που θα κολλαγε και στην πασιέντζα με αυτήν την ανάλυση . Όπως λένε και από πάνω , 570 τουλάχιστον και με μειωμενα τα settings ..... (Βέβαια ολική αναβάθμιση θα ήταν περφεκτο)

 

 

 Δεν βάζεις μεταχειρισμένα λάστιχα σε καινούργια Φερράρι ....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Staxtis said:

είναι το ίδιο πράγμα για αυτού που θα πάρουν μια titan X για να παίζουν candy crush στο fb και μόλις βγέι η νέα titan X θα πάνε να την πάρουν γιατι δεν του καλύπτει

lol :D 

 

6 hours ago, Staxtis said:

α βρίσκει ο ενδιαφερόμενς έναν τρόπο για να "του την πεί"

σε ποιον ακριβώς "την είπα"...?!?  Εδώ έχω ευχαριστήσει ήδη 3(!) φορές ΟΛΑ τα παιδιά για τη βοήθεια με την οθόνη...!  Να βγει ο φίλος ο Trexx που κυρίως έγραφε στα τελευταία post και αν τον έχει πειράξει κάτι, να το πει...

 

6 hours ago, Staxtis said:

Οτι και να πάρεις καλές αγορές και να σε εξυπηρετήσουν στα μέγιστα:D

για 4(!) φορά... ευχαριστώ :D

Link to comment
Share on other sites

@Staxtis

 

Δεν μου την είπε. Τις προτεραιότητές του ξεκαθάρισε ο άνθρωπος, του κανα και like. Διαφωνώ αλλά δεν πληρώνω εγώ. Αν αλλάξει προτεραιότητες ή αν αποφασίσει να κάνει κάτι πιο balanced τότε εδώ είμαστε να κάνουμε προτάσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.