Jump to content



Αγορά νέου Monitor 2017


Recommended Posts

θα ήθελα γνώμες για αγορά Monitor με τα παρακάτω χαρακτηριστικά :

- Glossy

- IPS

- VESA (για να τη βάλω σε βάση στο μέλλον

- LG / Samsung κατά προτίμηση

- 2-5ms

- 1000:1 - 3000:1 contrast (real)

- 27'' - 32''

 

Το τωρινό μου Monitor είναι ένα 24'' LG, από την πρώτη σειρά LED που είχαν βγει '09-'10 νομίζω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Επειδή όμως μου τη ζητάει φίλος και θέλω κι εγώ να πάω σε μεγαλύτερο Monitor, ζητάω τις γνώμες σας. Έχω πήξει με αυτά που διαβάζω στο Internet πάντως...  Χρήση: programming, surfing, ταινίες, World of Tanks (με αυτή τη σειρά). Δε θα κάνω ούτε video/photo editing ούτε τέτοιου είδους productivity. Ουφ! Πολλά έγραψα...  Ό,τι άλλο θέλετε.. ρωτάτε..  Ευχαριστώ προκαταβολικά

Present Monitor--> https://www.cnet.com/products/lg-flatron-w2486l/specs/

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η απαίτηση 2-5 ms με παραμέμπει σε gaming, αντίθετα με τις προτεραιότητες που βάζεις στο ποστ σου. Από την άλλη gaming με ποιό σύστημα; Κοιτάς σε αναβάθιση; Το ρωτάω αυτό γιατί κατά τη γνώμη μου εφόσον αλλάζεις μονιτορ και κοιτάς σε αυτές τις ίντσες θα παίξεις πλέον σε 1440p, ανάλυση και όχι σε 1080p για να πεις ότι έκανες ουσιαστική αναβάθμιση. Επίσης δεν δίνεις ένα μπάτζετ που θα κινηθείς. Π.χ. βλέπω τώρα αρκετά μόνιτορ στο price range 500-700 € που πιθανώς να σε ενδιέφεραν αλλά είσαι εντός;

 

Σίγουρα ο @XMorsX θα έχει αρκετές προτάσεις.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα 2-5 ms μόνο σε περίπτωση που αλλάζοντας κάρτα γραφικών, θα θέλω να παίξω κάτι. Την οθόνη όμως, επειδή δε θα την αλλάζω κάθε τρεις και λίγο (βλέπε από πότε έχω την προηγούμενη), τη θέλω από τώρα καλή. Όσο για το budget, κάτω από €400. Δεν έχω την ανάγκη για 4Κ, αφού βασικά προγραμματισμό και surfing θα κάνω. Επειδή όμως είμαι 44 ετών και από πέρυσι "γυαλάκιας" δε θελω να πεθαίνω τα μάτια μου καθημερινά με άκυρη οθόνη

 

ΥΓ1: Μην κολλάτε στην αρχαία μου κάρτα. Θα αλλάξει εν καιρώ. Αλλά επαναλαμβάνω, όχι κυρίως για παιχνίδια η οθόνη

ΥΓ2: Είχα 2 ίδιες οθόνες αλλά τη μία την έχω δώσει ήδη. Το λέω, γιατί θα μπορούσε κάποιος να προτείνει να πάω σε 2 μικρότερες από το 27-32 που ζητάω. Θέλω όμως μόνο 1, γιατί ξέρω ΚΑΙ από τον εαυτό μου, αλλά ΚΑΙ από άλλους ότι το ένα monitor καταλήγεις να μην το πολυχρησιμοποιεις στο τέλος

Έγινε επεξεργασία από anubis
Link to comment
Share on other sites

Για 4Κ δεν έγραψε κανείς. Γράφεις ότι επιθυμείς οθόνη μεγαλύτερη από 24 ίντσες και μάλιστα 27-32. Αυτό σημαίνει μεγαλύτερη ανάλυση για να έχει νόημα η αγορά αλλιώς κάθεσαι και στις 24, αγοράζοντας αν θες εκεί καλύτερη οθόνη. Αλλά μάλλον δεν είναι αυτό που αναζητάς. Οπότε στις 27 ίντσες κοιτάς για οθόνες με ανάλυση 1440p. Αν είναι του γούστου σου μπορείς να δεις και οθόνες με λόγο 21:9 (στενόμακρες), κοίτα σε κάποιο κατάστημα να αντιληφθείς κάπως αν ο συγκεκριμένος λόγος σε βολεύει ή αν τις αποκλείεις. Στην ανάλυση 1440p μπαίνεις στη λογική της αλλαγής τουλάχιστον κάρτας γραφικών συντόμως, για το σκέλος των παιχνιδιών. 

 

Αυτό: «δε θελω να πεθαίνω τα μάτια μου καθημερινά με άκυρη οθόνη»
τι σημαίνει; Ότι θέλεις οθόνη με καλά χρώματα (το οποίο μάλλον απορρίπτεις στο πρώτο σου μήνυμα όταν γράφεις «Δε θα κάνω ούτε video/photo editing ούτε τέτοιου είδους productivity»)

Για να μην πήζεις θα σε βοηθήσει να ιεραρχήσεις τις προτεραιότητές σου (χρήμα, ποιότητα εικόνας, χρήση που σε ενδιαφέρει πιο πολύ) και να προσανατολιστείς αναλόγως.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα. Με το budget που δινεις προτεινω την παρακατω liyama.

 

https://www.skroutz.gr/s/10630680/Iiyama-Prolite-XUB2792QSU-B1.html?cf=iyama+XUB2792QSU-B1&keyphrase=iiyama+xub2792qsu-b1

 

Eιναι νεα, με αριστα σχετικα color presets, γρηγορους χρονους αποκρισης χωρις overshoot ghosting, αμελητεο Input lag, 70Hz και Freesync. Δεν ειναι glossy, αλλα εχει το συγχρονο ελαφρυ matte coating το οποιο δεν υποφερει απο τη θολουρα των πιο βαριων παλιων matte coatings.

 

Δυστυχως τα καθαρα glossy coatings εχουν σχεδον εγκαταληφθει απο τους κατασκευαστες, με ελαχιστες φωτεινες εξαιρεσεις. Eιναι κριμα, καθως τα νεα glossy coatings ειναι πολυ πετυχημενα, κρατωντας τις αντανακλασεις στο ελαχιστο ενω διατηρουν την καθαροτητα τους. Μια τετοια ειναι η HP 27es, με ωραιο σχεδον glossy coating. Με 400 ευρω budget παντως παντως η liyama ειναι συνολικα η καλυτερη αγορα. 

 

Οριστε και review.

 

https://be.hardware.info/reviews/7288/iiyama-prolite-xub2792qsu-b1-review-speels-werkpaard

Έγινε επεξεργασία από XMorsX
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λέω κι εγώ, γιατί δεν βρίσκω τόση ώρα οθόνη που να πληροί ταυτόχρονα όλες τις απαιτήσεις... glossy + 27 + 1440p < 400 ευρώ. To ερώτημά μου είναι, αν είναι να μείνει σε 1080p, που απ ότι φαίνεται δεν τον ενοχλει, αυτή https://www.skroutz.gr/s/10441059/Dell-SE2717H.html

δεν είναι λουκούμι για τα λεφτά της με το δεδομένο ότι είναι και κανονική glossy? Και μένει κι ένα 200αρι για κάρτα χωρίς να χαλάσει τα μάτια του.

Η παραπάνω είναι

-glossy

-ips

-75Hz

-freesync

-εγγύηση αλλαγής dell

 

Απορώ βασικά γιατί κάνει 200 ευρώ.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Trexx έγραψε:

Λέω κι εγώ, γιατί δεν βρίσκω τόση ώρα οθόνη που να πληροί ταυτόχρονα όλες τις απαιτήσεις... glossy + 27 + 1440p < 400 ευρώ. To ερώτημά μου είναι, αν είναι να μείνει σε 1080p, που απ ότι φαίνεται δεν τον ενοχλει, αυτή https://www.skroutz.gr/s/10441059/Dell-SE2717H.html

δεν είναι λουκούμι για τα λεφτά της με το δεδομένο ότι είναι και κανονική glossy? Και μένει κι ένα 200αρι για κάρτα χωρίς να χαλάσει τα μάτια του.

Nαι ειναι πολυ καλη περιπτωση, η καλυτερη σε 27" 1080p ενδεχομενως, αλλα δεν ειναι glossy.

 

Yποψιν η Dell εβγαλε και τον αντικαταστατη της, την S2718Η, αλλα δεν εχουμε ακομη review.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος XMorsX έγραψε:

Nαι ειναι πολυ καλη περιπτωση, η καλυτερη σε 27" 1080p ενδεχομενως, αλλα δεν ειναι glossy.

 

Yποψιν η Dell εβγαλε και τον αντικαταστατη της, την S2718Η, αλλα δεν εχουμε ακομη review.

Θεωρούσα δεδομένο ότι το S στα μοντέλα της dell αναφέρεται σε glossy ίσως από την S2316H που πήρα για τη γυναίκα. Γράψτε λάθος λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος anubis έγραψε:

ευχαριστώ πολύ για τις ως τώρα παρατηρήσεις/γνώμες/προτάσεις. Ήθελα να ρωτήσω για το θέμα "glossy": Τι κερδίζω (εκτός από την προφανή ζωντάνια στην εικόνα)..?

Kερδιζεις ζωντανια και καθαροτητα στην εικονα, χανεις σε αυξημενες αντανακλασεις. Αν μπορεις να τις ελεγξεις ειναι πλεονεκτημα. Αλλιως οι περισσοτερες νεες matte οθονες εχουν πολυ ελαφρυ coating οποτε δεν ειναι προβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ωραία, οπότε πάμε για glossy, γιατί πίσω μου δε θα έχω καμία πηγή φωτός, σε καμία περίπτωση. Άρα, δεν έχουμε πρόβλημα...  Βέβαια, αν ξηλωθώ για καλύτερη κάρτα σε σύντομο χρονικό διάστημα, θα πρέπει να πάρω οπωσδήποτε 1440p, έτσι ?

Link to comment
Share on other sites

Έχει το wow factor η glossy! Αν δεν είχες ποτέ θα εντυπωσιαστείς. Στο γραφείο έχω μία U2414H και μία S2316H. Παρόλο που η πρώτη είναι άλλης κατηγορίας (calibrated, βάση, panel) πάντα όταν κάθομαι στη δεύτερη τη χαίρομαι περισσότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, anubis said:

θα πρέπει να πάρω οπωσδήποτε 1440p, έτσι ?

όχι απαραιτήτως. Αγοράζεις ό,τι εσύ νομίζεις καλύτερο για τις ανάγκες σου. Συνήθως -αλλά όχι πάντα- η ενδεδειγμένη ανάλυση για 27άρα οθόνη είναι στα 1440p. Νομίζω εκεί είναι καλύτερα να κινηθείς, ιδιαιτέρως αν σκοπεύεις να κρατήσεις την οθόνη για μεγάλο χρόνικό διάστημα. Επειδή αναφέρεις ως πρώτη χρήση τον προγραμματισμό δες αν σε βολεύουν οθόνες με λόγο 21:9.
Η συζήτηση για κάρτα/ανάλυση γίνεται με γνώμονα τα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

με προβληματίζει λίγο η ultra wide, γιατί ουσιαστικά όταν γράφεις/διαβάζεις κώδικα, αυτό που βολεύει είναι πολλές γραμμές σε ύψος και όχι σε πλάτος, άρα θα πρέπει να τη δω σε χρήση για να αποφανθώ αν βολεύει ή όχι

 

εν τω μεταξύ... χαζεύοντας την Iiyama, έχω πάθει ψιλοπλάκα, έτσι..? Κατ' αρχάς έχει ΠΟΛΥ λεπτό bezzel και μπορώ στο μέλλον να κοτσάρω και δεύτερη δίπλα της, κάνοντας ένα pivot και διπλασιάζοντας το χώρο εργασίας μου...!!!!!!!

Έγινε επεξεργασία από anubis
Link to comment
Share on other sites

έτσι να κινηθείς, αρχικά κάνε επιλογή λόγου και ανάλυσης οθόνης χωρίς να εστιάζεις σε επιμέρους χαρακτηριστικά (επίστρωση, βάσεις κλπ). Αφού κατασταλάξεις σε αυτό πέρνα μετά σε σύγκριση μοντέλων με τον λόγο/ανάλυση που αποφάσισες ώστε να μην πελαγώνεις συγκρίνοντας ανόμοια προϊόντα.
Δεν είναι της προτίμησής μου οι 21:9 αλλά κοίτα σε κάποιο κατάστημα τύπου Πλαίσιο μπας και σε βολεύουν. Αφού τις αποκλείσεις, μετά αποφάσισε αν προτιμάς 27άρα με 1440 ή 27άρα με 1080. Μεγαλύτερες μάλλον περιορίζεσαι από τα χρήματα έτσι κι αλλιώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος anubis έγραψε:

ΥΓ2: Είχα 2 ίδιες οθόνες αλλά τη μία την έχω δώσει ήδη. Το λέω, γιατί θα μπορούσε κάποιος να προτείνει να πάω σε 2 μικρότερες από το 27-32 που ζητάω. Θέλω όμως μόνο 1, γιατί ξέρω ΚΑΙ από τον εαυτό μου, αλλά ΚΑΙ από άλλους ότι το ένα monitor καταλήγεις να μην το πολυχρησιμοποιεις στο τέλος

 

πριν 2 ώρες, το μέλος anubis έγραψε:

 

εν τω μεταξύ... χαζεύοντας την Iiyama, έχω πάθει ψιλοπλάκα, έτσι..? Κατ' αρχάς έχει ΠΟΛΥ λεπτό bezzel και μπορώ στο μέλλον να κοτσάρω και δεύτερη δίπλα της, κάνοντας ένα pivot και διπλασιάζοντας το χώρο εργασίας μου...!!!!!!!

 

:):) Καλορίζικη-ες!

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2017 at 0:11 PM, XMorsX said:

αλλα δεν ειναι glossy.

http://www.displayspecifications.com/en/model/f4d7a73

58ecc21f531ae_.thumb.jpg.f0c4a1375e8deec5e510604124d4fc52.jpg

by the way... καλό site αυτό..!  Λοιπόν, προβληματισμών συνέχεια... ένα από τα αρχικά μου ζητούμενα ήταν η οθόνη να είναι IPS. Για τη δουλειά που τη θέλω όμως κατά κανόνα και ίσως για να αποφύγω το light bleeding στις γωνίες (που θα με εκνευρίζει), μήπως να πάω σε μη-IPS..?!?

Link to comment
Share on other sites

Glossy panel: no
δυστυχώς δεν το ξεκαθαρίζει η ίδια η εταιρεία στις τεχνικές προδιαγραφές. Αν δεν πας σε IPS σε τι να πας; Έχουν μειονεκτήματα και οι άλλες τεχνολογίες.

 

Το ξεκαθαρίζει η εταιρεία. Matte finish Panel IPS Panel Technology LED, matte finish

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.