Jump to content



Αγορά νέου Monitor 2017


Recommended Posts

 

 

επειδή κατέληξα στο τι ζητάω (με σειρά προτεραιότητας), βοηθήστε λιγάκι ακόμη και μετά θα σας αφήσω στην ησυχία σας...  

- 27''-28''

- 1440p

- 144Hz

- IPS

- VESA / Pivot (όπως θέλετε πείτε το)

- πολύ ή απλά λεπτό bezel

- glossy (ΑΝ γίνεται, γιατί κάπου διάβασα ότι είναι δύσκολο να βρεις ΚΑΙ glossy ΚΑΙ 144Hz)

 

Αυτά...  Όσο για το budget που το είχα θέσει γύρω στα €400, πείτε ότι ενδέχεται να το αυξήσουμε λιγάκι, αρκεί να μην υπερβεί πολύ τα €500, ε?

 

Θερμά ευχαριστώ για την υπομονή σας....

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος anubis έγραψε:

επειδή κατέληξα στο τι ζητάω (με σειρά προτεραιότητας), βοηθήστε λιγάκι ακόμη και μετά θα σας αφήσω στην ησυχία σας...  

- 27''-28''

- 1440p

- 144Hz

- IPS

- VESA / Pivot (όπως θέλετε πείτε το)

- πολύ ή απλά λεπτό bezel

- glossy (ΑΝ γίνεται, γιατί κάπου διάβασα ότι είναι δύσκολο να βρεις ΚΑΙ glossy ΚΑΙ 144H

μήπως τα 144hz (με 1440p+ ips) είναι το τελευταίο σαν προτεραιότητα που θα κοιτάξεις? Αν το έχεις ως 3η επιλογή πας σε tn panel, οπότε για την δουλειά που το θες και στα χρήματα που κοιτάς, πας σε κάποιο 60άρι ή με amd freesync. 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Just now, idonthave said:

μήπως τα 144hz (με 1440p+ ips) είναι το τελευταίο σαν προτεραιότητα που θα κοιτάξεις? Αν το έχεις ως 3η επιλογή πας σε tn panel, οπότε για την δουλειά που το θες και στα χρήματα που κοιτάς, πας σε κάποιο 60άρι ή με amd freesync. 

μπορείς να το κάνεις λίγο πιο λιανά, σε παρακαλώ..?  

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος anubis έγραψε:

μπορείς να το κάνεις λίγο πιο λιανά, σε παρακαλώ..?  

η χρήση που θέλεις 

On 9/4/2017 at 7:42 ΜΜ, το μέλος anubis έγραψε:

Χρήση: programming, surfing, ταινίες, World of Tanks (με αυτή τη σειρά). Δε θα κάνω ούτε video/photo editing ούτε τέτοιου είδους productivity.

Το κόστος για 27" - 1440p - 144hz μέχρι εδώ μπορείς να βρεις στα χρήματα που κοιτάς αλλά σε tn panel.

"Γρήγορα"  monitor αλλά για την χρήση που θέλεις δεν νομίζω να κάνουν..

http://www.skroutz.gr/s/9372608/AOC-AG271QX.html

http://www.skroutz.gr/s/7528107/Asus-MG278Q.html

*πρέπει να έχει και πιο φθηνά από τα παραπάνω.

 

Τώρα αν προσθέσεις ips panel (που θα είναι και πιο ξεκούραστο για τα μάτια) στα παραπάνω χαρακτηριστικά χρειάζεται να δώσεις παραπάνω χρήματα.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ όλους...!  Έχω καταλήξει κατά 99% (απλά πρέπει να δω από που θα την παραγγείλω, άρα αν έχετε άποψη πάνω και σ' αυτό... καλοδεχούμενη), στην Dell U2715H...  Αν έχετε κάποια ένσταση, είμαι έτοιμος να την ακούσω

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, anubis said:

γι' αυτό και για την ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ της βάση...!  Απλά, ψάχνομαι από που να την παραγγείλω...  Καμμιά ιδέα..?!?

Νόμιζα οτι θα δουλέψεις με vesa mount αρα ηα βάση πάει στο ντουλάπι:D
Δεν έχω να προτίνω απο πούαν την αγοράσεις αλαλ θα σου έλεγα να κάνεις για αρχή 3 βασικά search...
skroutz
amazon.co.uk
amazon.de

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΟΚ, η αγορά έγινε..!  Dell U2715H. Σας ευχαριστώ πολύ όλους..!!!  Είναι πανέμορφη, εξωτερικά δε μου φαίνεται τεράστια η αλλαγή μεγέθους από την 24άρα που είχα, αλλά η εικόνα είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ...!  Πάμε τώρα σε κάτι πρακτικό...: 

Την έχω συνδέσει με HDMI καλώδιο και μου δίνει max ανάλυση 2048 x 1152. Να χρησιμοποιήσω ένα καλώδιο DP που δίνει ?  Αυτό φταίει ?

Link to comment
Share on other sites

http://en.community.dell.com/support-forums/peripherals/f/3529/t/19609388

 

2048x1152 means that something in the chain is not HDMI version 1.4. The monitor HDMI hardware is 1.4. So that leaves either the cable, the port on the video card, or the video card driver as the culprit. Some users with HDMI 1.3 or older have created a custom resolution using a lower Hz setting of 50Hz to 59Hz to get 2560x1440.

 

7563.Chris_2D00_M.jpg

 

Βάλε το dp. Αλλά έχει η 9800 dp?

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι, το είχα δει αυτό το ποστ, αλλά ΚΑΙ η οθόνη ΚΑΙ το καλώδιο είναι 1.4, άρα..?  Έχω τους 342.01 εγκατεστημένους... και έχω βάλει και τους drivers της οθόνης... Win7 64-bit έχω... Τι να φταίει..?!? Α! Η μία άκρη του DP (αυτή που μπαίνει στην κάρτα) μοιάζει με HDMI... 

Έγινε επεξεργασία από anubis
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω την "πάτησες".

Πες μας το ακριβές μοντέλο της κάρτας γραφικών σου.

Κατά πολύ μεγάλη πιθανότητα η κάρτα σου δεν υποστηρίζει έξοδο 2k στο HDMI, αλλά μπορεί να την υποστηρίζει στο DVI Dual link.  Οπότε πας για νέα καρτούλα :).

Δεν μπορώ να καταλάβω βέβαια γιατί πολλοί κατασκευαστές το κάνουν αυτό, αφού οθόνες με είσοδο DVI Dual Link δεν υπάρχουν (δεν έχω δει εγώ τουλάχιστον).

 

(* Μην κοιτάξεις για αντάπτορες DVI Dual Link σε HDMI, δε θα παίξουν σε 2K).

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, anonymous-root said:

(* Μην κοιτάξεις για αντάπτορες DVI Dual Link σε HDMI, δε θα παίξουν σε 2K).

όχι όχι... δε θα κοίταζα για αντάπτορα για κανένα λόγο... Απλά, θα επισπεύσω την αγορά κάρτας, γιατί κανονικά δε θα το έκανα πριν από τον Αύγουστο... :(

το μοντέλο θα το δω αργότερα, γιατί

1) η κάρτα είναι χαρισμένη από φίλο που δεν τη χρειαζόταν, όταν μου κάηκε η 8800 που είχα από το '07, άρα και δεν έψαξα μοντέλο κλπ...  

2) είναι διαδικασία να ανοίγω κουτί

 

Α! υπάρχει software να σου λέει λεπτομερώς τι κάρτα φοράς? Εταιρεία εν προκειμένω..?!?

δε νομίζω να φαίνεται από εδώ, ε?

1.gif

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.