Jump to content


Χρεωθηκα από μια εφαρμογή για κινητά


Recommended Posts

Είμαι ανήλικος και ενώ έπαιζα ένα παιχνίδι , πάτησα να κάνω ένα offer για να πάρω κάποια credits.

Στη συνέχεια αφού κατέβασα την εφαρμογή (που ζητούσε το offer) με χρέωσε αυτόματα μέσω sms 7 ευρώ την εβδομάδα όμως δεν είχα κάρτα στο κινητό μου για να μου την φάει οποτε δεν έχασα τίποτα (πιστεύω). Και μου έλεγε να στείλω MC STOP στο 54444 για να σταματήσει η χρέωση. 

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Δεν ξέρω τι να κάνω.

Έγινε επεξεργασία από Geoa151
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην θέση σου θα περνούσα από ένα κατάστημα vodafone/cosmote/(ότι έχεις) ή θα έπαιρνα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών και θα τους ζητούσα αν γίνεται να μου το μπλοκάρουν. Δεν ξέρω αν μπορείς να ξεγραφτείς από τις λίστες τους με ένα απλό sms.

 

 

Υ.Γ. Αυτό πρέπει να σου γίνει μάθημα γιατί αν είσαι τόσο ανυποψίαστος θα έχεις πρόβλημα στο μέλλον και με τον υπολογιστή σου και γενικά με ότι μπαίνει στο ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, ενημέρωσε τους γονείς σου το ίδιο αναλυτικά όπως τα έγραψες εδώ. Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς, ίσα ίσα η Μαμά και ο Μπαμπάς μπορούν να "τρέξουν" τη διαδικασία πιο εύκολα από εσένα. 

 

Κάντε όλοι μαζί μία επίσκεψη σε κατάστημα το οποίο ανήκει η σύνδεσή σου και θα βρεθεί λύση. 

 

Μέχρι τότε όμως μην ανανεώσεις λεπτά ομιλίας ή οτιδήποτε άλλο. 

 

Όλα καλά θα πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να διαβάζεις προσεκτικά πριν κάνεις κάτι, το μήνυμα που σου έστειλαν γράφει για την χρέωση που θα έχεις αν βάλεις το pin. Αν και είναι απάτη αυτό με τα μηνύματα, είναι νομότυπα γιατί στο γράφουν. 

Link to comment
Share on other sites

Την έχω πατήσει και εγώ χωρίς μάλιστα να παίζω παιχνίδι. Δεν είναι τίποτα. Μιας και είσαι ανήλικος, λογικά το νούμερο είναι στο όνομα κάποιου από τους γονείς σου. Θα τους εξηγήσεις τι έγινε και θα επικοινωνήσουν με την εξυπηρέτηση πελατών να κάνουν φραγή όλων των πενταψηφίων και διαγραφή από οποιαδήποτε συνδρομητική υπηρεσία μέσω SMS.

 

Το περίεργο είναι πως προχθές, ήρθε SMS εγγραφής σε συνδρομητική υπηρεσία παιχνιδιών στο Nokia 105 του 69χρονου πατέρα μου, ο οποίος φυσικά ούτε παίζει παιχνίδια ούτε δίνει το κινητό του όπου να 'ναι στο Internet (ιδιαίτερα μετά από τότε που έδωσε η μάνα μου το δικό της για να κερδίσει την δωροεπιταγή του Σκλαβενίτη)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι σύνηθες φαινόμενο πλέον , εταιρείες τύπου telebox , και dimoco  (με την ανοχή όλων των αρμοδίων υπηρεσιών) να ενεργοποιούν χωρίς την συγκατάθεση σου χρεώσιμες "υπηρεσίες" διαφόρων εφαρμογών.

 

Ενδεικτικά σας γράφω μερικά από τα 5ψήφια που χρησιμοποιούν

 

54009

54422

54578

 

54300

54500

54600

54800

54422

54433

54445

54666

54969

54870

 

Οταν αντιληφθείς το πρόβλημα των χρεώσεων , ξεκινάνε να παίζουν το παραμύθι , ότι αυτοί είναι μιά επιχείρηση - call center , και δέν ευθύνονται κλπ κλπ.

 

Κρίμα για την ΕΕΕΤ και τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος ... κρίμα που έχουμε καταντήσει χώρα της λαμογιάς χωρίς εφαρμογή νόμων.

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 3/6/2018 at 11:39 AM, TASOS said:

Δυστυχώς είναι σύνηθες φαινόμενο πλέον , εταιρείες τύπου telebox , και dimoco  (με την ανοχή όλων των αρμοδίων υπηρεσιών) να ενεργοποιούν χωρίς την συγκατάθεση σου χρεώσιμες "υπηρεσίες" διαφόρων εφαρμογών.

 

Ενδεικτικά σας γράφω μερικά από τα 5ψήφια που χρησιμοποιούν

 

54009

54422

54578

 

54300

54500

54600

54800

54422

54433

54445

54666

54969

54870

 

Οταν αντιληφθείς το πρόβλημα των χρεώσεων , ξεκινάνε να παίζουν το παραμύθι , ότι αυτοί είναι μιά επιχείρηση - call center , και δέν ευθύνονται κλπ κλπ.

 

Κρίμα για την ΕΕΕΤ και τη δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος ... κρίμα που έχουμε καταντήσει χώρα της λαμογιάς χωρίς εφαρμογή νόμων.

 

 

Την έχω πατήσει και εγώ δυστυχώς, χωρίς να κάνω κάτι περίεργο. Απλά κατέβασα μια εφαρμογή σε Android που (μάλλον) με την αποδοχή των όρων έδωσε δικαίωμα να σταλεί SMS σε 5ψήφιο νούμερο, το οποίο ενεργοποίησε την υπηρεσία που έστελνε SMS και με χρέωνε (πρωτοφανές για εμένα!). Όταν το πήρα χαμπάρι από το λογαριασμό απευθύνθηκα επί τόπου σε EETT και πάροχο όπου είχα εντυπωσιακά άμεσα αποτελέσματα + δεν πλήρωσα το ποσό που μου χρέωσαν! Απλά δε θέλει να τα αφήνεις αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.