Jump to content



Assassin's Creed Odyssey


Recommended Posts

Στο 100% φτανεις σχετικα γρηγορα. Απλα τα side quests κ οι εξτρα χαρτες το κανουν μεγαλο. Ποσο μαλλον αν σκοπευεις να καθαρισεις τους χαρτες απο καθε εικονιδιο.

 

Προσωπικα, καθαρισα την Ελλαδα μονο. Με τον καιρο θα γινουν κ οι αλλοι. ((...εχω 199 ωρες αλλα εχω τελειωσει σχεδον κ το Discovery))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2020 at 11:03 ΠΜ, το μέλος GFFermari έγραψε:

Στο 100% φτανεις σχετικα γρηγορα. Απλα τα side quests κ οι εξτρα χαρτες το κανουν μεγαλο. Ποσο μαλλον αν σκοπευεις να καθαρισεις τους χαρτες απο καθε εικονιδιο.

 

Προσωπικα, καθαρισα την Ελλαδα μονο. Με τον καιρο θα γινουν κ οι αλλοι. ((...εχω 199 ωρες αλλα εχω τελειωσει σχεδον κ το Discovery))

Δεν μπορώ να αφήνω εικονίδια πίσω μου. Όταν πάω σε μια περιοχή, την καθαρίζω ολόκληρη.

Με αυτά που δεν ασχολούμαι, είναι τα συμβόλαια στα message boards.

Στην αρχή την πάτησα και ανέλαβα κάποια, αλλά μετά τα παράτησα και, έκτοτε, δεν μπαίνω στον κόπο να διαβάσω τους "πίνακες ανακοινώσεων".

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω να πηγαίνεις και να αναλαμβάνεις μονο όσες αποστολές δεν έχουν χρονικό περιθώριο ολοκλήρωσης  (π.χ. σκότωσε 10 archers/ athenean-spartan brutes /followers of ares etc)...θα παιζεις και χωρίς να το καταλαβαίνεις θα ολοκληρώνονται κερδίζοντας xp...Έτσι ήμουν και εγώ...αλλά δεν είχε κανένα νόημα ... ΑΥΤΑ είναι από τα σημεία που πρέπει να βελτιώσουν στην σειρά...όχι το πόσο μεγάλος (*σαν την Πελοπόννησο !) ειναι ο χάρτης κ.α.τ. Καταντάει βαρετό ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

εγώ λέω να πηγαίνεις και να αναλαμβάνεις μονο όσες αποστολές δεν έχουν χρονικό περιθώριο ολοκλήρωσης  (π.χ. σκότωσε 10 archers/ athenean-spartan brutes /followers of ares etc)...θα παιζεις και χωρίς να το καταλαβαίνεις θα ολοκληρώνονται κερδίζοντας xp...Έτσι ήμουν και εγώ...αλλά δεν είχε κανένα νόημα ... ΑΥΤΑ είναι από τα σημεία που πρέπει να βελτιώσουν στην σειρά...όχι το πόσο μεγάλος (*σαν την Πελοπόννησο !) ειναι ο χάρτης κ.α.τ. Καταντάει βαρετό ...

Κοίτα, έχω φτάσει level 59 χωρίς να κάνω τέτοιες αποστολές.

Είχα ρωτήσει τον Χρυσόστομο για μια αποστολή που απαιτούσε από εμένα να σκοτώσω 10 ιέρειες/κυνηγούς, η οποία είχε χρονικό όριο ολοκλήρωσης. Προφανώς δεν έχουν όλες αυτές οι αποστολές τέτοιο όριο, αλλά βαριέμαι θανάσιμα ν' ασχοληθώ μαζί τους.

Τώρα είμαι στο 77% και βαδίζω προς το τέλος.

Το παιχνίδι έχει πολλά στραβά. Ενδεικτικά, αναφέρω τη Μεσσηνία. Ολόκληρη περιοχή και δεν είχε τίποτα απολύτως να κάνεις. Οκ, έχει 3-4 ancient cultists και κάνα δυο cultists (σκέτο).

Πλην αυτών, τη γέμισαν με camps (military, bandit). Ήμαρτον δηλαδή.

Καλά, οι αποστολές που ξεκινάς να πας 60 μέτρα παρακάτω, για να ρωτήσεις έναν ηλίθιο τι ώρα είναι, αυτός δε σου απαντά "δεν πας ακόμα πιο παρακάτω να μου φέρεις δυόσμο, γιατί πονάει ο πισινός μου;", μόνο εκνευρισμό προκαλούν (να θες να τελειώσεις μια αναθεματισμένη περιοχή και η καταραμένη η αποστολή να είναι ένας συνδυασμός Λάμψης και Καλημέρα Ζωής μαζί).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έφτασα, αισίως, στο 99%. Έχω γράψει 164 ώρες και έχω τελειώσει και το legacy of the first blade.

Spoiler

Βρίσκομαι στη Σάμο για την τελευταία από τις lost tales of Greece (με τον Ηρόδοτο) και μετά πάω για το fate of Atlantis (έχω περάσει, αφού τοποθέτησα τα 4 artifacts από τα mythical creatures, το απίστευτα βαρετό 25λεπτο με τις φιλοσοφικές αναλύσεις-cutscenes).

Ο completionist μέσα μου δεν μπορεί να ησυχάσει με το 97% των discovered regions. Έχω πάει παντού, αλλά κάτι μου διαφεύγει. Oh well, δεν θα σκάσω κιόλας..

Θα γράψω αναλυτικό review για το παιχνίδι μόλις τελειώσω και το 2ο dlc.

Spoiler

Hint: θα το θάψω, αλλά με επιχειρήματα...

Α, είδα το happy ending.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Εχεις τελειωσει

  Reveal hidden contents

Elysium k Hades

??

 

 

Όχι. Τώρα ξεκινάω το dlc της Ατλαντίδας.

Έχω τελειώσει main story+legacy of the first blade.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

....έχεις ακόμα δρόμο. Ατλαντιδα γουατεβερ κ lost tales of Greece.

Αν κ προσωπικά μου άρεσε πολύ, δε θα μπορούσα να το παίξω μέχρι το τέλος χωρίς διαλείμματα με άλλο game.

 

Βρε, δεν συνεννοούμαστε:p.

Τα έχω τελειώσει όλα. Και lost tales+mythical creatures+legendary animals+cultists+ancient cultists+τα πάντα όλα.

Μόνο το fate of Atlantis έμεινε. 

Link to comment
Share on other sites

Αν το κρίνεις ως τον απόγονο των AC τίτλων, τότε θα το θάψεις. Αν το κρίνεις ως ένα standalone game (που απλά τυχαίνει να είσαι assassin και κάπου κάπου να βλέπεις και το animus), του αξίζει κάτι παραπάνω. Αν εξαιρέσεις το πολύ πήγαινε-έλα, ανάλογα με το πως θα το προσεγγίσεις, το πρώτο σου μέλημα είναι να ξεκλειδώνεις τα sync points για να μπορείς να ταξιδεύεις γρήγορα. Η προσέγγιση του χαρακτήρα,της μάχης κλπ, είναι ξεκάθαρα δική σου υπόθεση. Έχει καλά στοιχεία, απλά, όπως και το Origins, δεν είναι AC. Είναι κάτι άλλο με τη μάσκα του AC

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν το κρίνεις ως τον απόγονο των AC τίτλων, τότε θα το θάψεις. Αν το κρίνεις ως ένα standalone game (που απλά τυχαίνει να είσαι assassin και κάπου κάπου να βλέπεις και το animus), του αξίζει κάτι παραπάνω. Αν εξαιρέσεις το πολύ πήγαινε-έλα, ανάλογα με το πως θα το προσεγγίσεις, το πρώτο σου μέλημα είναι να ξεκλειδώνεις τα sync points για να μπορείς να ταξιδεύεις γρήγορα. Η προσέγγιση του χαρακτήρα,της μάχης κλπ, είναι ξεκάθαρα δική σου υπόθεση. Έχει καλά στοιχεία, απλά, όπως και το Origins, δεν είναι AC. Είναι κάτι άλλο με τη μάσκα του AC

Πίστεψέ με, η κριτική μου δεν (θα) βασίζεται σε όσα (πολύ σωστά) αναφέρεις.

Έχει πολλά και σοβαρά προβλήματα το παιχνίδι, ανεξαρτήτως του αν είναι γνήσιο ή μπασταρδεμένο AC.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Έχει πολλά και σοβαρά προβλήματα το παιχνίδι, ανεξαρτήτως του αν είναι γνήσιο ή μπασταρδεμένο AC.

 

Καλά, αυτό εννοείται. Χαίρομαι που δεν τα βλέπω μόνο εγώ! :p 

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα το fate of Atlantis. Μια απ' τα ίδια. 

Ξεκλείδωσα και το hermes homie achievement.

Έπρεπε να πάω με το πλοίο στα σημεία που υπήρχαν θαλάσσιες τοιχογραφίες (πάνω από την Εύβοια, βόρεια της Λέσβου και κάτω από την Κρήτη), για να δω το επίτευγμα.

Βέβαια, στο regions discovered το ποσοστό παραμένει στο 97%. Οπότε δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τι με βάζεις και κάνω κυριακάτικα! Πολλά κιλά μελομακάρονα θα σου φάω αν βρω λύση χωρίς να παίζω το παιχνίδι
(επίσης όλατα νησιά και τα πιο μικρά)
 

I had the same problem. There are two chests for the Tut’s Temple location:

1- First is outside of the temple near a small building with Anubis soldiers. If you’re looking at the temple from the front, it’s to the left of the entry way stairs on the lower ledges with buildings. Senu can highlight it; it’s pretty easy to find.

2- The second chest (that gave me trouble) is inside the temple all the way in the back and to the left of Tut’s throne. It’s too deep in the mountain for Senu to pick up, even with max perception. It’s one of the smaller carbon crystal chests up on a waist high decorative feature. If you stand by the throne and animus pulse, you should find it.

Hope that helps!

Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS

Spoiler

The three volcanic islands over Messara/Pephka. I was at 99.57% going over everything until I hit the far-most island and Anaphi. I can absolutely confirm the viewpoints don't count for the people saying it does - I had three missing that I turned on guided mode for (I thought they'd help me get 100%) and they didn't change the total at all. It's a landmass you're missing. If you can screenshot it, I'd be happy to take a look and help but there are a few people have a tendency to think they've hit and they haven't.

Here's a few other locations:
Kithairon Foothills in Megaris
Mount Koryphe in Argolis (there's two parts to this area)
Kradia Isle under Samos
Chytra Atoll under Kythera Island
Valley of the Two Kings in Lakonia (Credit to Mr 4T7)
Marble Bay in Naxos,



https://www.reddit.com/r/assassinscreed/comments/9uckac/odyssey_is_there_a_way_to_clearly_see/
 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

@DEADLAZARUS

  Hide contents

The three volcanic islands over Messara/Pephka. I was at 99.57% going over everything until I hit the far-most island and Anaphi. I can absolutely confirm the viewpoints don't count for the people saying it does - I had three missing that I turned on guided mode for (I thought they'd help me get 100%) and they didn't change the total at all. It's a landmass you're missing. If you can screenshot it, I'd be happy to take a look and help but there are a few people have a tendency to think they've hit and they haven't.

 

Here's a few other locations:
Kithairon Foothills in Megaris
Mount Koryphe in Argolis (there's two parts to this area)
Kradia Isle under Samos
Chytra Atoll under Kythera Island
Valley of the Two Kings in Lakonia (Credit to Mr 4T7)
Marble Bay in Naxos,



https://www.reddit.com/r/assassinscreed/comments/9uckac/odyssey_is_there_a_way_to_clearly_see/
 

 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.

Έχω πάει σε όλα τα μέρη που αναφέρει ο σύνδεσμος που παραθέτεις.

Από τη στιγμή που ξεκλείδωσα το achievement, δεν θ' ασχοληθώ περαιτέρω.

97%; Ας είναι, δεν θα πάθω εγκεφαλικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

μιλάνε και για θάλασσα -γκρι περιοχές μπορεί να τα περάσεις για βράχους-. Ένιγουέι, λίγο από δω λίγο από κει είναι σαν να το παιξα κι εγώ το παιχνιδάκι.

Ναι, ανέφερα παραπάνω για τις θαλάσσιες τοιχογραφίες. Ήταν, τελικά, σημεία, που έπρεπε να επισκεφτώ και έτσι ξεκλείδωσα το achievement.

Πίστεψέ με, αν δεν σπαταλήσεις 180 ώρες για το παιχνίδι, δεν ξέρεις τι θα πει να παίζεις ένα τόσο μονότονο game?.

Κοντεύω να τελειώσω το fields of Elysium και, ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω τι σκέπτονταν οι devs. Σκέφτηκα να το παρατήσω, αλλά, έχοντας φτάσει τις 170 ώρες, θα πετούσα την προσπάθειά μου στον κάλαθο των αχρήστων.

Το παιχνίδι, πέραν των υπόλοιπων προβλημάτων, είναι too big for it's own good. Ό,τι έκανες στον χάρτη της Ελλάδας, τα ίδια ακριβώς κάνεις και στον χάρτη των Ηλυσίων Πεδίων.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μονότονο full...τι σκεπτονταν αραγε; ας μεγαλώσουμε τον χάρτη κιας κάνει ο παιχτης τα ίδια και τα ίδια... Αν το Vikings κινηθεί στα ίδια - δεν βλέπω να κάνουν κάτι διαφορετικό, δεν υπάρχει περίπτωση να το αγοράσω...Κρίμα...γιατί στις 20 πρώτες ώρες ειχα εντυπωσιαστεί...πολλές και καλές αλλαγές από το Origins αλλά πάσχει και για μένα αποτυγχάνει...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αισίως 170 ώρες.... Συνήθεια της καραντίνας που έμεινε. Δοκίμασε κανείς με gpu scheduling on για να δει διαφορές;

 

Επίσης υπάρχει κάποιος που έχει τεστάρει με DDR3 1600 vs 1866+, ώστε να πει εντυπώσεις για το performance gain?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.