Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

53 minutes ago, Snips said:

Τα 200+ άτομα σε super market είναι καθημερινή εικόνα.

τα 200 τα λες για γιγα-σούπερμάρκετ Σνιπς; Είμαι ειλικρινά περίεργος γιατί αν εξαιρέσουμε κάτι τεράστια (όπου όμως είναι περισσότερα τετραγωνικά) αυτοί 1)δεν έχουν τα περισσότερα τόσο μεγάλο χώρο 2)έχουν υπολογίσει αριθμό ατόμων και δίνουν υποτίθεται κάρτες με αριθμό κι όσο να ναι το προσέχουν όταν βλέπουν ότι φρακάρει. Από φόβο όχι από υπευθυνότητα. 3)στο κοντινό μου, όχι τεράστιο βέβαια, καμιά σχέση με τα ΜEGA AB ή παρόμοια, τις λίγες φορές που έχω μπει, ναι τα ψιλογειώνουν τα μέτρα αλλά 200 ούτε με σφαίρες δεν έχω πετύχει.

Πάντως ανεξαρτήτως αριθμού, τέτοια σημεία είναι που χρειάζονται σωρρευτικά την συνεργασία των πολιτών. Πάνω από δύο φορές έκανα μεταβολή επιτόπου κι έφυγα επειδή είδα ουρές 4-5 ατόμων σε τρία/τέσσερα ταμεία. Συν ότι όσο είμαι εντός προσπαθώ κάπως να επιταχύνω τον χρόνο μου (είμαι τραγικά αργός υπό κανονικές συνθήκες επειδή πάω σπάνια), αποφεύγω να πολυμιλάω, προσπαθώ να μην ακουμπώ ασκόπως συσκευασίες κλπ. Δεν είμαι με τίποτα πολύ καλός αλλά μια προσπάθεια την κάνω. Και αρκετές φορές -πάνω από 5-10- προτίμησα να αγοράσω από περίπτερο ή ψιλικατζίδικο δίπλα στο σούπερ παρότι πιο ακριβά.

Για τις μηχανές, άραγε αυτό γίνεται στην Αθήνα; Εκεί είναι που πρέπει να πέφτουν μεγάλα προστιμα κι αφαίρεση διπλώματος, αν όχι και κατάσχεση οχήματος. Είχε ανεβάσει προ καιρού ένα παρόμοιο ο Lakisss πάλι από Θεσσαλονίκη. Τι διάολο, φοβούνται τις ομάδες εκεί επάνω; Έχει ίδιο ποσοστό αντικοινωνικών όσο όλη η υπόλοιπη χώρα, έχω την εντύπωση ότι δεν γίνοντι ακριβώς τα ίδια σε όλη τη χώρα, μπορεί να κάνω λάθος. Αδικούμε την Θεσσαλονίκη ή υπάρχει κάποιου είδους εξήγηση;

Η Βόρεια Ελλάδα έπαθε διακριτά διαφορετική ζημιά, τουλάχιστον από Οκτώβριο έως τώρα, στο τέλος θα ισιώσουν κάπως τα ποσοστά με την Αττική, δεν με ικανοποιεί καμία εξήγηση που σκέφτομαι για την διαφορά.

Στην πόλη σου πώς πάει η κίνηση Σνιπς; Δείχνει ο κόσμος να βελτιώνει κάπως την κίνηση του ή είναι στυλ yolo;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Όποιος είναι Αθήνα και μπορεί να περάσει μία από τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ που είναι μετά το Κερατσίνι προς Πέραμα !
Τριώροφος και καμιά 40αρια ταμία :D

AF1QipPcfjaYiuBol5gWtTeSW1c0g96MIFbBhsZE
GOO.GL

★★★★★ · Supermarkt · Λεωφόρος Δημοκρατίας 200, & Σαλαμίνος

 

Την δεδομένη στιγμή το Κερατσίνι έχει ιικό φορτίο με δικιά σας ευθύνη έρχεστε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μεσαία μεγάλα μιλάω. ΑΒ κλπ. Αλλά και στα μικρά δεν ισχύει καμιά αναλογία τετραγωνικών κλπ. 

Ο κόσμος είναι έξω όπου μπορεί. Η νεολαία σαφώς και είναι έξω και γυμνάζεται περπατάει κλπ. Όταν είναι νόμιμο το εξαρι και το δυάρι ανεξαιρέτως, θα το χρησιμοποιήσουν άπαντες. Με ή χωρίς καφέ στο χέρι. Προσωπικά στέλνω 6αρι κάθε μέρα, διότι έτσι και δεν γυμναστώ είμαι καταδικασμένος, και δυαράακι σίγουρα κάθε μέρα (όταν δεν δουλεύω). Ναι, πολλές φορές δεν παντρεύονται την ίδια ώρα. Συνήθως είναι ψιλικατσιδικο, περίπτερο κλπ, στα οποία φυσικά κανείς καταστηματάρχης δεν εφαρμόζει τίποτα. Επαφίεται στον πελάτη η να μπει ή να μην μπει αν είναι άλλος μέσα κλπ κλπ. 

Μην κατηγορουμε όμως τον "αδιάφορο" πολίτη επειδή δεν υπακουει σε ημίμετρα. Με τον όρο "αδιάφορο" δεν αναφέρομαι σε ζώα όπως αυτούς τους καγκουρες του Ζάχου φυσικά.

Όπως προ είπαν και οι άλλοι, όλο αυτό το μια έτσι μια γιουβέτσι έχει κουράσει. Ή εφαρμόζουμε κάτι ή αφήνουμε 10 παραθυράκια για την μη εφαρμογή του και άρα κοροϊδεύουμε τον κόσμο. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@jax7480 τι να τους πει η πανδημία ... θα λένε για τους κουβάδες με ρόδες που έχουν και θα τσακώνονται ποιος την έχει πιο μεγάλη ( την τουρμπίνα την εξάτμιση την αεροτομή  και ότι άλλο συγκρίνουν τα καγκουρια )

Κατάσχεση τα αμάξια και έλεγχος και πρόστιμο βαρβάτο.  

άντε γιατί ο κάθε βλάκας βγάζει τον κουβά του στους δρόμους για "δοκιμές" λες και έχουν αγώνα την Κυριακή .

 

Έγινε επεξεργασία από antonis
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

τα μηχανάκια σε δρόμο δεν έχω δει αλλού. Αυτοκίνητα και κοντρες ναι, γινόταν και παλιότερα. Παλιά και μηχανάκια ήξερα για Αθήνα, ήταν διαφορετικό κοινό όμως. Εντελώς περιθωριακό τότε, αναμορφωτήρια, κλεφτρόνια, αυτό με τις μηχανές στη Θεσσ. οι τύποι δείχνουν «μέσος άνθρωπος». Τελος πάντων, εν μέσω κόβιντ σςε καλό να μας βγουν.
(το πρόβλημα που είχε η Β. Ελλάδα με τα κρουσματα δεν έγινε από τέτοια νομίζω αλλά σίγουρα επιδεινώνεται εμμέσως)

@Snips και @fatalara δεν είναι παραξενο αυτό που υποστηρίζετε. Είναι η φυσική θέση, το default position σε πολλές καταστάσεις. Κάνε κάτι άριστα ή μην το κάνεις καθόλου. Ε, σε μακροχρόνια προσπάθεια αποφυγής λοίμωξης δεν ενδείκνυται. Τέλεια αποκλείεται να το καταφέρεις μακροχρόνια κι επαναλαμβανόμενα, απ΄την άλλη να το παρατήσεις αφήνοντας το στην τύχη είναι ολέθριο. Είτε μιλάμε για συλλογικές συμπεριφορές είτε για ατομική προσπάθεια.
Πρέπει να περιορίζεις τις περιπτώσεις όπου είναι όντως επιτακτικό να γίνει τέλεια και στα υπόλοιπα να προσπαθείς απλώς όσο καλύτερα μπορείς. Χωρίς να φρικάρεις μόλις αντιλαμβάνεσαι ότι κάποια στιγμή δεν το κατάφερες. Πέφτεις, σηκώνεσαι, συνεχίζεις την προσπάθεια, δεν εγκαταλείπεις.

Είδες τι καλά τα βρίσκεις μόνος σου Snips: ακριβώς αυτό είναι που παθαίνουμε, η κούραση. Θα το υποστούμε, διαρκώς σε κατάσταση on off. Έτσι θα πάει ανεξαρτήτως επιλογής μέτρων μέχρι να «ψιλοεξαφανιστεί» ο ιός από τον περίγυρο. Στο ενδιάμεσο εμείς, ατομικά ο καθένας μας, το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μάθουμε -με κόπο και προσπάθεια- να κινούμαστε με προσοχή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν με ενδιαφερει τι θα αποφασισουν. Λεω οτι αυτο που αποφασιζεται πρεπει να γινεται κιολλας αλλιως τι κανουμε? και δευτερον, δεν ειναι δυσκολο να διορθωθουν οι παραφωνιες. Το πιο απλο, ολος ο κοσμος ειναι καθε πρωι στις καφετεριες και στις πλατειες ετσι και αλλιως. Τα μαγαζια γιατι ειναι κλειστα και δεν λειτουργουν με καθεστως σουπερ μαρκετ π.χ και τα καφε γιατι δεν δουλευουν μετα μισα τραπεζοκαθισματα. Ουτε ανα ενα μετρο κλπ ουτε επεκταση χωρου ουτε τιποτα. Ποσα εχεις δηλωμενα στο δημο? Θα βαλεις τα μισα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

 Είδες τι καλά τα βρίσκεις μόνος σου Snips: ακριβώς αυτό είναι που παθαίνουμε, η κούραση. Θα το υποστούμε, διαρκώς σε κατάσταση on off. Έτσι θα πάει ανεξαρτήτως επιλογής μέτρων μέχρι να «ψιλοεξαφανιστεί» ο ιός από τον περίγυρο. Στο ενδιάμεσο εμείς, ατομικά ο καθένας μας, το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μάθουμε -με κόπο και προσπάθεια- να κινούμαστε με προσοχή. 

 

Εγώ τις έχω τις αμφιβολίες μου για όλο το θέμα του ιού. Αλλά εγώ είμαι εγώ. Έχω σταθερή δουλειά και σίγουρο μισθό. Με αμφιβολίες η χωρίς, δεν μου λείπει τίποτα. Και αν μου έλειπε απλά μόνο το έξω, μπορεί να κατέβω στο χωράφι από κάτω ή στο ποτάμι και να τα πιω, να κάνω σεξ, τα κάνω πικ νικ κλπ. Δεν υπαρχει κανείς διότι είναι ιδιωτικός χώρος.

 

Πες τα όμως σε έναν που τα έξοδα τρέχουν, δεν έχει δουλειά, χάνει πελατεία και ταυτόχρονα ακούει και βλέπει ηλιθιότητες από την πολιτεία. Δύο μέτρα δύο σταθμά, έλεγχος μόνο όπου μας περνει, υπέρογκη στήριξη στα Ιδιωτικά ΜΜΕ, "επαγγελματικά ταξίδια" καταμεσής των γιορτών στο Dubai, κλπ.

 

Ούτε εγώ κατηγορώ την κυβέρνηση, ΑΝ θεωρήσουμε ότι ΔΕΝ κρύβεται κάτι άλλο από πίσω με την ευκαιρία του ιού, και άρα όλα αυτά τα μέτρα, προκύπτουν κατόπιν μελετών ΜΟΝΟ των λεγόμενων επιστημόνων. Διότι σε τέτοια κατάσταση κάνει πολιτικός δεν θα τολμούσε να μην λάβει υπόψη του την άποψη και συμβουλή του ειδικού επιστήμονα. Οπότε ή έχουμε να κάνουμε με ηλίθιους επιστήμονες συμβούλους ή με αμιγώς πολιτική απόφαση που δεν έχει πρωταρχικό στόχο την καταπολέμηση της διασποράς του ιού.

 

Διότι αν αυτό το μπουρδέλο το κράτος είχε ΜΙΑ ευκαιρία να αποδείξει ότι,  μπορεί και θέλει, μέσω αυστηρών ΕΛΕΓΧΩΝ να προστατέψει τον πολίτη, την έχασε. 

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

https://www.cnn.gr/ellada/story/249371/tha-parastei-telika-stin-orkomosia-ton-ypoyrgon-o-ieronymos

Το παπαδαριό έχει ξεφύγει. 

Δεν πειράζει, οι φυλακές είναι γεμάτες από καλούς και ευσεβείς χριστιανούς (και μετά ξύπνησα).

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Snips έγραψε:

Εγώ τις έχω τις αμφιβολίες μου για όλο το θέμα του ιού. Αλλά εγώ είμαι εγώ.

Λοιμοξιολόγος είσαι, δικαιούσαι να έχεις αμφιβολίες.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Snips έγραψε:

Έχω σταθερή δουλειά και σίγουρο μισθό. Με αμφιβολίες η χωρίς, δεν μου λείπει τίποτα. Και αν μου έλειπε απλά μόνο το έξω, μπορεί να κατέβω στο χωράφι από κάτω ή στο ποτάμι και να τα πιω, να κάνω σεξ, τα κάνω πικ νικ κλπ. Δεν υπαρχει κανείς διότι είναι ιδιωτικός χώρος.

 

Πες τα όμως σε έναν που τα έξοδα τρέχουν, δεν έχει δουλειά, χάνει πελατεία και ταυτόχρονα ακούει και βλέπει ηλιθιότητες από την πολιτεία. Δύο μέτρα δύο σταθμά

 

Σωστά, δυο μέτρα και δυο σταθμά υπάρχουν, αυτοί που τα 'χουν όλα σίγουρα (δεν πα να γίνει και πυρηνικός πόλεμος) και οι...άλλοι...

Να που μια φορά συμφωνούμε, ναι να αρθεί αυτή η αδικία.

 

Τι, δεν ζητάς αυτό; Παράξενο...

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Λοιμοξιολόγος είσαι, δικαιούσαι να έχεις αμφιβολίες.

 

Έλα πες. Σε ποιανού Άρχοντα το χορευτικό επιτελείο εργαζόσουν; 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος panoss1442169303 έγραψε:

Λοιμοξιολόγος είσαι, δικαιούσαι να έχεις αμφιβολίες.

 

 

Σωστά, δυο μέτρα και δυο σταθμά υπάρχουν, αυτοί που τα 'χουν όλα σίγουρα (δεν πα να γίνει και πυρηνικός πόλεμος) και οι...άλλοι...

Να που μια φορά συμφωνούμε, ναι να αρθεί αυτή η αδικία.

 

Τι, δεν ζητάς αυτό; Παράξενο...

 

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος Snips έγραψε:

 

Έλα πες. Σε ποιανού Άρχοντα το χορευτικό επιτελείο εργαζόσουν; 

 

CCOUQq5.gif

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

https://www.capital.gr/epikairotita/3506915/anebainei-o-arithmos-ton-neon-diagnoseon-foboi-gia-megaluteri-auxisi-tis-epomenes-imeres

Φόβοι; 

Ποιοι φοβούνται; Αφού όλοι κυκλοφορούν αβέρτα, διαβάζοντας Καζαντζάκη: δεν ελπίζουν τίποτα, δεν φοβούνται τίποτα, είναι λεύτεροι... 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1481883-dermitzakis-manolis-930.jpg
WWW.EURO2DAY.GR

«Να είσαστε σίγουροι ότι έχουμε τρίτο κύμα μπροστά και θα θρηνήσουμε πολλά θύματα», υποστηρίζει ο Ν. Καπραβέλος. Οι εκτιμήσεις του Μ. Δερμιτζάκη για

 

 

'Τρομολαγνεία'...

'Μας τρουμουκρατούν'...

'Μας φουβίζ'ν'...:shifty:

σιξ σιξ σιξ

νέα τάξη πραγμάτων

μπιλ γκαίης

θα μας βάλουν του τσιπάκ'

να μας ιλέγχουν (ιμάς τους τσι γκιβάρες)

 

Έγινε επεξεργασία από panoss1442169303
Link to comment
Share on other sites

https://thepressproject.gr/espefsmeni-alla-mi-omofoni-apofasi-tis-epitropis-loimoxiologon-gia-to-anoigma-ton-scholeion/

Στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα...

Εμείς, πάντως, δεν θα τη στείλουμε τη μικρή στον παιδικό. Για ευνόητους λόγους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Εμείς, πάντως, δεν θα τη στείλουμε τη μικρή στον παιδικό. Για ευνόητους λόγους.

 

Και εμείς προς τα εκεί προσανατολιζόμαστε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φάρμακα για την αρθρίτιδα μειώνουν τον κίνδυνο θανάτου από κορονοϊό

 

Παράθεση

Επιστήμονες στη Βρετανία ανακοίνωσαν ότι δύο φάρμακα που μέχρι σήμερα χρησιμοποιούνταν κατά της φλεγμονής της αρθρίτιδας, μειώνουν κατά περίπου 27% τον κίνδυνο θανάτου εξαιτίας σοβαρής Covid-19.

 

Τι σημαίνει η συμφωνία Μέρκελ-Πούτιν για κοινό εμβόλιο

 

Παράθεση

 

Η πρώτη ορατή γεωπολιτική διάσταση της συμφωνίας είναι ότι η Γερμανία σπάει την άτυπη αλλά ισχυρή "απαγόρευση" για τις χώρες της ΕΕ να αναζητήσουν εμβόλιο εκτός των φαρμακευτικών εταιριών της Δύσης. Αποδεικνύοντας στην πράξη ποιος είναι το αφεντικό στην Ευρώπη. Και ποιος δεν δίνει σε κανέναν λογαριασμό. Ούτε στις ΗΠΑ που συνηθίζουν να παρεμβαίνουν όχι μόνο στους εξοπλισμούς (πχ Τουρκία S 400) αλλά στα πάντα ως Υπερδύναμη και ηγέτης της Δύσης.

 

 

Το τέταρτο θέμα είναι η έμμεση αλλά σαφής ομολογία "made in Germany" ότι η αποτελεσματικότητα των εν λόγω εμβολίων είναι υπό αμφισβήτηση. Και ότι οι κυβερνήσεις δεν καταφέρνουν να πείσουν τους λαούς τους να εμβολιαστούν. Ενώ το ρωσικό Σπούτνικ (όπως μάλλον και το κινέζικο) έχουν θετική αντιμετώπιση. Ασφαλώς όχι μόνο από το Κοινό αλλά και από τους ειδικούς.

 

Το τέταρτο θέμα είναι ότι μένουν έκθετες όλες οι άλλες κυβερνήσεις της ΕΕ που αποκαλύπτεται ότι είναι νάνοι χωρίς νου, χωρίς γνώση, χωρίς λόγο για τα συμφέροντα των λαών τους. Και ότι οι κατηγορίες πχ για τον Ούγγρο Ούρμπαν ή για όποιον άλλο διεκδικεί κάτι για τη χώρα και το λαό της είναι κυριολεκτικά για τα σκουπίδια. Το μόνο που πετυχαίνουν οι «δημοκράτες» «ηγέτες» είναι να δημιουργούν στον κόσμο τη (λάθος) εντύπωση ότι μόνο αν είσαι «φασίστας» έχεις το θάρρος να διεκδικήσεις δικαιώματα.

 

 

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.