Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Τα θύματα της astra zeneca δεν είναι κι αυτά ένα κομμάτι της ουσίας; Εάν δεν επικρατούσε η ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ άποψη ότι όλα τα εμβόλια είναι εξίσου ασφαλή για όλους με μηδέν αντενδείξεις και ότι η επιλογή εμβολίου ήταν άσκοπη, μήπως θα την είχαν γλυτώσει μερικοί; Ή μας βολεύει καλύτερα να πουλάμε πνεύμα περί τσιπακίων ώστε να μη χρειάζεται να μιλάμε γι' αυτούς;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

5 hours ago, Γιάννης_84 said:

Τα θύματα της astra zeneca δεν είναι κι αυτά ένα κομμάτι της ουσίας; Εάν δεν επικρατούσε η ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ άποψη ότι όλα τα εμβόλια είναι εξίσου ασφαλή για όλους με μηδέν αντενδείξεις και ότι η επιλογή εμβολίου ήταν άσκοπη, μήπως θα την είχαν γλυτώσει μερικοί; Ή μας βολεύει καλύτερα να πουλάμε πνεύμα περί τσιπακίων ώστε να μη χρειάζεται να μιλάμε γι' αυτούς;

Δεν νομίζω ότι υπάρχει δογματική άποψη ότι όλα τα εμβόλια είναι ασφαλή.

Εξαρχής οι επιστήμονες αναφέρουν ότι τα εμβόλια κάνουν περισσότερο καλό παρά κακό.

Είναι σαν να φτιάχνεις έναν υπολογιστή φοβερό και να σε ρωτάνε θα δουλεύει για πάντα; Και εκεί που όλοι θέλουν να ακούσουν ναι η όχι εσύ τι λες;

 

Τώρα αν κάποιος πολιτικός είπε καμιά μπαρουφα δε θα τους δικαιολογήσω αλλά είναι σαν τους πωλητές. Δεν γνωρίζουν και για να καταφέρουν την πώληση αρκετοί λένε ακόμα και ότι πετάει ο γάιδαρος πίνοντας red bull.

 

Έχει ξανά αναφερθεί αλλά ας πούμε και υποθετικά μιλώντας ότι το κάθε εμβόλιο έχει 1% θνησιμότητα. Ο covid πόσο θνησιμότητα θεωρείς ότι έχει. Πάνω από 1%? Αν είχε 1.1% ο covid θνησιμότητα τι θα διάλεγες εμβόλιο η covid?

Ναι γνωρίζω ότι πρέπει να προσθέσουμε και τις πιθανότητες να κολλήσεις και άρα τα νούμερα αλλάζουν αλλά ας υποθέσουμε ότι δεν υπολογίζουμε αυτόν τον παράγοντα για λόγους διευκόλυνσης.

Τι θα έκανες πάντα υποθετικά μιλώντας.

 

Δεν είναι ρεαλιστική η ερώτηση μου αλλά και τα νούμερα δεν είναι αληθινά για διάφορους λόγους. Πιθανών ψευδείς δηλώσεις, λάθος εικασίες και εκτιμήσεις των γιατρών, ανθρώπινα λάθη στα νοσοκομεία, μη δυνατότητα νεκροψίας ειδικά στην αρχή κλπ κλπ, δηλώνονταν covid αλλά μπορεί να μην ήταν.

 

Και ξέρεις όλα τα προβλήματα ο άνθρωπος τα δημιούργησε. Όπως δημιούργησε την τρύπα του όζοντος, το λιώσιμο των πάγων, τις κλιματικές αλλαγές, τον HIV, την πυρηνική βόμβα, τον καρκίνο, τα τροχαία, τις δολοφονίες.. κλπ κλπ.

Άρα πάλι την ανθρώπινη βλακεία και ανθρώπινα λάθη βιώνουμε. Τα δικά μας, των γονιών μας, των γύρω μας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

WWW.CELL.COM

 

manor-figure1.png
WWW.SALK.EDU

LA JOLLA—Scientists have known for a while that SARS-CoV-2’s distinctive “spike” proteins help the virus infect its host by latching on to healthy cells. Now, a major new study shows that the virus...

 

Έγινε επεξεργασία από Deus
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, minast said:

Ποιοι είναι οι "δηλώσουν" και οι "αναλαμβάνουν"; Από ποιον το έχεις ακούσει;

Η ασφάλιση πληρώνει έξοδα κηδείας είτε πεθάνεις από Covid, είτε από φυσικά αίτια:

WWW.EFKA.GOV.GR

Έξοδα κηδείας

 

Μέχρι τώρα δεν έχω βρει ούτε μία περίπτωση από κάποιον που ανακυκλώνει αυτές τις φήμες που να μπορεί να το τεκμηριώσει, εκτός ότι "το άκουσε".

Κι εγώ έχω ακούσει ότι η Γη είναι επίπεδη και ότι δεν πήγαμε ποτέ στο φεγγάρι, αλλά δεν το επαναλαμβάνω...

 

edit:

Για να μην νομίζετε ότι είμαι απλά πνεύμα αντιλογίας, έχω προσπαθήσει ενεργά να επιβεβαιώσω αυτές τις φήμες, γιατί δυστυχώς τις έχουν επαναλάβει και άνθρωποι που σέβομαι. Δεν έχω βρει ούτε ένα ψήγμα αλήθειας ή λογικής σε αυτό το σενάριο, ενώ αντίθετα έχω βρει πολλές αοριστίες και γενικότητες.

Στο νοσοκομείο του το είπανε. Τώρα αν αληθεύει δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που έχω πήξει στις βάρδιες με αυτά που διαβάζω στο θέμα, κι ευτυχώς που υπάρχουν ακόμη παλικάρια με υπομονή και αντοχή να απαντάνε

 

https://www.skai.gr/news/ygeia/apokalypsi-skai-9-stous-10-nosileyomenous-me-covid-den-exoun-emvoliastei

Επειδή έχω θέματα εμπιστοσύνης προς τα ΜΜΕ, επιβεβαιώνεται αυτό;

Καμία εντύπωση δε μου κάνει βέβαια, όταν πετυχαίνουμε νοσούντα πλήρως εμβολιασμένο σχεδόν τον βλέπουμε σαν εξωγήινο, ένα μείγμα από απορία και θαυμασμό!!! (λόγω σπανιότητας) χαχαχα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

Δε σου εκανε εντυπωση ο εμβολιασμενος που νοσηλευτηκε?

 

Μείνε εσύ με τους 9, δε πειράζει ? 

Αν διάβασες το θέμα (πλέον είναι προαιρετικό, συνήθως βγάζουμε πόρισμα από το τίτλο και μόνο) λέει "ένα 8-9% είναι εμβολιασμένοι με την πρώτη δόση και μόνο ένα 2-3% είναι πλήρως εμβολιασμένοι, αλλά πιθανόν με ήδη βεβαρυμμένη υγεία."

Άρα, από το 10% που λέει ο τίτλος, το 30% αυτού είναι πλήρως εμβολιασμένο, από το οποίο μεγάλο ποσοστό έχει ήδη επιβαρυμένη υγεία. οπότε μιλάμε για ένα 30-40% του 30% του 10%, το οποίο ανάγεται σε περίπου 0,9% όσων νοσηλεύονται με κορονοϊό να έχει κάνει και τις δύο δόσεις και να μην έχει ήδη βεβαρυμμένη υγεία. 

Τώρα, αν με ρωτάς αν μου κάνει εντύπωση το >1%; Όχι, δεν μου κάνει.

 

Edit: Τώρα που το ξαναδιαβάζω, βλέπω ότι ίσως εννοεί αθροιστικά ότι ένα 8-9% έχει κάνει τη πρώτη δόση και ένα 2-3% έχει κάνει και τις δύο, αλλά μεγάλο ποσοστό (άνω του 50%) έχει βεβαρυμμένη υγεία. Και πάλι, πέφτουμε στο >1,5%, οπότε αν με ρωτάς αν μου κάνει εντύπωση το ποσοστό, σου ξαναλέω ότι δεν μου κάνει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

Δεν νομίζω ότι υπάρχει δογματική άποψη ότι όλα τα εμβόλια είναι ασφαλή.

Έγραψα εξίσου ασφαλή (εννοώντας μεταξύ τους) για όλους (εννοώντας κατηγορίες όπως ηλικία φύλο κτλ). Και ναι, όλες οι δηλώσεις πολιτικών ΚΑΙ επιστημόνων ήταν κάντε όποιο εμβόλιο λάχει και δεν υπάρχει λόγος επιλογής και μην επηρεάζεστε από την προσωρινή παύση του τάδε εμβολίου στην τάδε χώρα. Έχω ακούσει τέτοιες δηλώσεις, δεν θα με βγάλετε τρελό. Και ναι αυτή η άποψη ήταν δογματική, δεν είχε επιστημονική βάση γιατί τα συγκεκριμένα εμβόλια δεν είναι μεταξύ τους πανομοιότυπα άρα δεν θα έχουν και πανομοιότυπο αποτέλεσμα ούτε πανομοιότυπες ενδείξεις και αντενδείξεις. Δεν έγραψα γενικά για την ασφάλεια των εμβολίων. Στην κατηγορία που ανήκε η Νεκταρία η οποία ΠΕΘΑΝΕ ας πούμε, το Moderna ή κάποιο άλλο μήπως θα ήταν πιο ασφαλές ή είμαστε δογματικοί; Και δεν ξέρω, όπως ούτε κι εσύ ξέρεις, τι πιθανότητες θα είχε εάν κολλούσε τον αληθινό covid. Μήπως θα ήταν περισσότερες να επιβιώσει ΚΑΙ να αποκτήσει ανοσία ή και εκεί θα πετάξουμε ένα δογματικό όχι; Ή εάν εξακολουθούσε απλώς να προσέχει όπως ήδη έκανε από την αρχή της πανδημίας και γι'αυτό και δεν είχε κολλήσει, πάλι δεν θα ζούσε; Ή για πνεύμα αντιλογίας πρέπει να πούμε ότι της ήταν γραφτό να πεθάνει γιατί ΕΤΣΙ; Πως εκμηδενίζετε ορισμένοι αυτές τις περιπτώσεις μόνο και μόνο για να μπορείτε να κάνετε χιουμοράκι με τα τσιπάκια;

Παράθεση

Εξαρχής οι επιστήμονες αναφέρουν ότι τα εμβόλια κάνουν περισσότερο καλό παρά κακό.

Είναι σαν να φτιάχνεις έναν υπολογιστή φοβερό και να σε ρωτάνε θα δουλεύει για πάντα; Και εκεί που όλοι θέλουν να ακούσουν ναι η όχι εσύ τι λες;

Όχι, που είναι η αλήθεια. Εάν έλεγα ότι θα δουλεύει για πάντα θα έλεγα ψέματα και θα ερχόταν η στιγμή που αυτό θα αποδεικνυόταν με αποτέλεσμα να αμφισβητηθεί συνολικά το πόσο καλός είναι ο υπολογιστής αφού θα είχα πιαστεί να λέω ψέματα εγώ που είχα πει ότι είναι φοβερός και θα δουλεύει για πάντα. Εάν τώρα το ναι μου ή το όχι μου θα ήταν μοναδικό κριτήριο για το εάν ο υπολογιστής που έφτιαξα είναι φοβερός ή όχι, λυπάμαι αλλά πάλι όχι θα έλεγα κι ας είχαν λίγο μυαλό να ασχοληθούν και να καταλάβουν τις λεπτομέρειες και το γιατί, παρότι φοβερός, κάποια στιγμή θα πάψει να δουλεύει.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Γιάννης_84 έγραψε:

Έγραψα εξίσου ασφαλή (εννοώντας μεταξύ τους) για όλους (εννοώντας κατηγορίες όπως ηλικία φύλο κτλ). Και ναι, όλες οι δηλώσεις πολιτικών ΚΑΙ επιστημόνων ήταν κάντε όποιο εμβόλιο λάχει και δεν υπάρχει λόγος επιλογής και μην επηρεάζεστε από την προσωρινή παύση του τάδε εμβολίου στην τάδε χώρα. Έχω ακούσει τέτοιες δηλώσεις, δεν θα με βγάλετε τρελό. Και ναι αυτή η άποψη ήταν δογματική, δεν είχε επιστημονική βάση γιατί τα συγκεκριμένα εμβόλια δεν είναι μεταξύ τους πανομοιότυπα άρα δεν θα έχουν και πανομοιότυπο αποτέλεσμα ούτε πανομοιότυπες ενδείξεις και αντενδείξεις. Δεν έγραψα γενικά για την ασφάλεια των εμβολίων. Στην κατηγορία που ανήκε η Νεκταρία η οποία ΠΕΘΑΝΕ ας πούμε, το Moderna ή κάποιο άλλο μήπως θα ήταν πιο ασφαλές ή είμαστε δογματικοί; Και δεν ξέρω, όπως ούτε κι εσύ ξέρεις, τι πιθανότητες θα είχε εάν κολλούσε τον αληθινό covid. Μήπως θα ήταν περισσότερες να επιβιώσει ΚΑΙ να αποκτήσει ανοσία ή και εκεί θα πετάξουμε ένα δογματικό όχι; Ή εάν εξακολουθούσε απλώς να προσέχει όπως ήδη έκανε από την αρχή της πανδημίας και γι'αυτό και δεν είχε κολλήσει, πάλι δεν θα ζούσε; Ή για πνεύμα αντιλογίας πρέπει να πούμε ότι της ήταν γραφτό να πεθάνει γιατί ΕΤΣΙ; Πως εκμηδενίζετε ορισμένοι αυτές τις περιπτώσεις μόνο και μόνο για να μπορείτε να κάνετε χιουμοράκι με τα τσιπάκια;

Όχι, που είναι η αλήθεια. Εάν έλεγα ότι θα δουλεύει για πάντα θα έλεγα ψέματα και θα ερχόταν η στιγμή που αυτό θα αποδεικνυόταν με αποτέλεσμα να αμφισβητηθεί συνολικά το πόσο καλός είναι ο υπολογιστής αφού θα είχα πιαστεί να λέω ψέματα εγώ που είχα πει ότι είναι φοβερός και θα δουλεύει για πάντα. Εάν τώρα το ναι μου ή το όχι μου θα ήταν μοναδικό κριτήριο για το εάν ο υπολογιστής που έφτιαξα είναι φοβερός ή όχι, λυπάμαι αλλά πάλι όχι θα έλεγα κι ας είχαν λίγο μυαλό να ασχοληθούν και να καταλάβουν τις λεπτομέρειες και το γιατί, παρότι φοβερός, κάποια στιγμή θα πάψει να δουλεύει.

 

Εξίσου ασφαλής δεν είναι καν η παρακεταμόλη και η ασπιρίνη.

Μετά Χριστό, όλοι προφήτες είναι. Όταν η σύσταση ήταν "κάντε όποιο εμβόλιο βρείτε", ήταν σωστή, με τα δεδομένα εκείνης της στιγμής.

 

Κάθε μέρα πεθαίνουν τουλάχιστον 40 νοσούντες και συζητάμε εάν μπορούσε να αποφευχθεί ένας θάνατος σε εκατομμύρια εμβολιασμών.

Πόσοι δυνητικοί θάνατοι αποφεύχθηκαν λόγω εμβολιασμών; Ούτε αυτό το ξέρουμε, αλλά με τα δεδομένα που έχουμε μπορούμε με ασφάλεια να εικάσουμε ότι είναι περισσότεροι από όσους αντιμετώπισαν βαριές παρενέργειες ή και πέθαναν.

 

Η νεκρή γυναίκα ήταν ένας μοναδικός άνθρωπος με ανυπολόγιστη σημασία για τους δικούς της. Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γινόταν εάν δεν έκανε εμβόλιο, εάν έκανε κάποιο άλλο, εάν κολλούσε, ή πως θα ανταποκρινόταν στην νόσο.

Εξίσου σημαντικοί ήταν και όλοι οι νεκροί από Covid. Όμως με επικήδειους δεν μπορείς να χαράξεις πολιτική. Όσο κυνικό και να είναι, είναι ένα πρόβλημα αριθμών. Στον πραγματικό κόσμο τίποτα δεν είναι τέλειο. Και στο παράδειγμα του υπολογιστή, βάσει στατιστικής θα έλεγες ότι θα δουλεύει για 10 χρόνια και εάν παρ' ελπίδα ήταν από αυτούς τους λίγους που θα χαλούσαν, θα ζητούσες εγγύηση. Στις χαμένες ζωές δεν γίνεται, ενώ η ατομική απώλεια είναι ανυπολόγιστη, η συλλογική δυστυχώς αποτιμάται με νούμερα.

Θα μπορούσαμε να είχαμε καλύτερη πολιτική για την πανδημία; Ναι, σκέφτομαι δεκάδες λανθασμένες αποφάσεις. Για κάποιες από αυτές το ξέραμε εξαρχής, για άλλες το μάθαμε εκ των υστέρων.

Προσωπικά, έκανα το ίδιο εμβόλιο με την άτυχη γυναίκα, στην ίδια ευρύτερη περιοχή, στον ίδιο χρόνο και με κοντινή ηλικία. Ζύγισα όλα τα δεδομένα που ήταν διαθέσιμα, και πήρα την απόφαση για τον εαυτό μου. Δεν με υποχρέωσε κανείς, και ανέλαβα συνειδητά και το όποιο κομμάτι προσωπικού κινδύνου μου αντιστοιχεί. Ακόμη και σήμερα, δεν πιστεύω ότι πήρα λάθος απόφαση, και ευτυχώς ή δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι με τα σημερινά δεδομένα θα άλλαζα κάτι.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, minast said:

Προσωπικά, έκανα το ίδιο εμβόλιο με την άτυχη γυναίκα, στην ίδια ευρύτερη περιοχή, στον ίδιο χρόνο και με κοντινή ηλικία. Ζύγισα όλα τα δεδομένα που ήταν διαθέσιμα, και πήρα την απόφαση για τον εαυτό μου. Δεν με υποχρέωσε κανείς, και ανέλαβα συνειδητά και το όποιο κομμάτι προσωπικού κινδύνου μου αντιστοιχεί. Ακόμη και σήμερα, δεν πιστεύω ότι πήρα λάθος απόφαση, και ευτυχώς ή δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι με τα σημερινά δεδομένα θα άλλαζα κάτι.

 

that's all !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

 

Εξίσου ασφαλής δεν είναι καν η παρακεταμόλη και η ασπιρίνη.

Τώρα αυτό μας λέει κάτι υποτίθεται; please

Παράθεση

Μετά Χριστό, όλοι προφήτες είναι.

Μήπως μετά Χριστό άπιστοι θα ταίριαζε καλύτερα; Το τι εννοώ στο απαντάει καλύτερα ο σύζυγος της Νεκταρίας:

Παράθεση

Ελπίζω να μην έχουν ήσυχη την συνείδηση τους αυτοί που πήραν την απόφαση χορήγησης του εμβολίου της AstraZeneca σε ηλικίες 40 έως 44 και δη σε γυναίκες ως μόνη επιλογή, γνωρίζοντας τις επιπτώσεις που αυτό αποδεδειγμένα έχει...

 

Παράθεση

...Είναι πια γνωστό και έχει εκφραστεί και επίσημα από τις ανακοινώσεις της Ελληνικής Αιματολογικής Εταιρείας ότι κατά κανόνα οι γυναίκες κάτω των 50 ετών παρουσιάζουν αυτές τις παρενέργειες. Γινεται αναφορά σε στατιστική ότι αφορά 1 κρούσμα στο εκατομμύριο, αλλά αυτό αφορά τον γενικό πληθυσμό. Σε γυναίκες κάτω των 50 το ποσοστό είναι τουλάχιστον 16 φορές μεγαλύτερο.

Θα έπρεπε η πολιτεία να έχει επιδείξει θάρρος διακόπτοντας την χορήγηση του συγκεκριμένου εμβολίου σε ηλικίες κάτω των 50 ετών και δη σε γυναίκες.

Παρά τις σοβαρές παρενέργειες που παρουσιάστηκαν το τελευταίο χρονικό διάστημα η πολιτεία επέλεξε να συνεχίσει την χορήγησή του με τα αποτελέσματα αυτά. Είναι ευτύχημα που ο κόσμος έχει ενημερωθεί και έτσι έχουν αποτραπεί άλλα παρόμοια θλιβερά περιστατικά.

Παράθεση

 Όταν η σύσταση ήταν "κάντε όποιο εμβόλιο βρείτε", ήταν σωστή, με τα δεδομένα εκείνης της στιγμής.

Όχι δεν ήταν σωστή ακριβώς με τα δεδομένα εκείνης της στιγμής. Βλέπε παραπάνω.

Παράθεση

Κάθε μέρα πεθαίνουν τουλάχιστον 40 νοσούντες και συζητάμε εάν μπορούσε να αποφευχθεί ένας θάνατος σε εκατομμύρια εμβολιασμών.

Πεθαίνουν 40 νοσούντες. Σαν να λέμε μπαίνουν στη φυλακή ένοχοι. Πόσοι από αυτούς από λανθασμένα ιατρικά πρωτόκολλα; Πόσοι από άμπαλες ΜΕΘ με σχεδόν 100% θνητότητα; Πάντως με πρωταρχική αιτία τον ιό. Δηλαδή επειδή δεν πρόσεξαν ή ενώ πρόσεχαν ήταν απλώς άτυχοι και κόλλησαν, όχι από την προσπάθεια να προστατευθούν και επειδή έκαναν όποιο εμβόλιο τους κλήρωσε. Πως είναι αυτό που λένε καλύτερα 10 ένοχοι ελεύθεροι παρά ένας αθώος στη φυλακή; Ο ένας αθώος στη φυλακή είναι ο υγιής που πήγε από το εμβόλιο και όχι από τον ιό. Και όχι, δεν είναι μόνο ένας σε εκατομμύρια εμβολιασμών, το πόσοι είναι  θα φανεί με το χρόνο και επίσης με βάση ποιους αριθμούς βγαίνει το το 1/1000000 είναι συζητήσιμο γιατί πρέπει να εστιάζουμε σε ομάδες, όχι στο γενικό πληθυσμό. 

Παράθεση

Πόσοι δυνητικοί θάνατοι αποφεύχθηκαν λόγω εμβολιασμών; Ούτε αυτό το ξέρουμε, αλλά με τα δεδομένα που έχουμε μπορούμε με ασφάλεια να εικάσουμε ότι είναι περισσότεροι από όσους αντιμετώπισαν βαριές παρενέργειες ή και πέθαναν.

Ναι, λογικά είναι περισσότεροι, δεν το αμφισβήτησε κανείς.

Παράθεση

Η νεκρή γυναίκα ήταν ένας μοναδικός άνθρωπος με ανυπολόγιστη σημασία για τους δικούς της. Δυστυχώς όμως δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γινόταν εάν δεν έκανε εμβόλιο, εάν έκανε κάποιο άλλο, εάν κολλούσε, ή πως θα ανταποκρινόταν στην νόσο.

Ξέρουμε όμως με σιγουριά τι γινόταν πριν το εμβόλιο. Ζούσε. Και εάν ήταν αρνητική στο να κάνει το astra, θα έμπαινε στο γκρουπ των ψεκασμένων αλλά θα εξακολουθούσε να ζει τουλάχιστον μέχρι νεωτέρας. Αλλά ψεκασμένη πάντα.

Παράθεση

Εξίσου σημαντικοί ήταν και όλοι οι νεκροί από Covid. Όμως με επικήδειους δεν μπορείς να χαράξεις πολιτική.

Ούτε με υπεραπλουστεύσεις του τύπου όλα τα εμβόλια είναι ίδια κι όποιος διαφωνεί είναι ψεκασμένος. Λέξη η οποία ακούγεται και από κυβερνητικά και επιστημονικά χείλη πλέον.

Παράθεση

Όσο κυνικό και να είναι, είναι ένα πρόβλημα αριθμών. Στον πραγματικό κόσμο τίποτα δεν είναι τέλειο.

Μπορεί να γίνεται καλύτερη χρήση των αριθμών. Για παράδειγμα τι λένε οι αριθμοί για ηλικίες εφηβίας και κάτω; Για να δούμε πως θα αντιμετωπιστεί το θέμα εμβολιασμού και αυτών των ομάδων.

Παράθεση

Και στο παράδειγμα του υπολογιστή, βάσει στατιστικής θα έλεγες ότι θα δουλεύει για 10 χρόνια και εάν παρ' ελπίδα ήταν από αυτούς τους λίγους που θα χαλούσαν, θα ζητούσες εγγύηση.

Θα έλεγα την αλήθεια χωρίς υπεραπλουστεύσεις. Το ίδιο θα έπρεπε να γίνεται παντού.

Παράθεση

Στις χαμένες ζωές δεν γίνεται, ενώ η ατομική απώλεια είναι ανυπολόγιστη, η συλλογική δυστυχώς αποτιμάται με νούμερα.

Θα μπορούσαμε να είχαμε καλύτερη πολιτική για την πανδημία; Ναι, σκέφτομαι δεκάδες λανθασμένες αποφάσεις. Για κάποιες από αυτές το ξέραμε εξαρχής, για άλλες το μάθαμε εκ των υστέρων.

Για αυτές που το ξέραμε εξαρχής έχω θέμα.

Παράθεση

Προσωπικά, έκανα το ίδιο εμβόλιο με την άτυχη γυναίκα, στην ίδια ευρύτερη περιοχή, στον ίδιο χρόνο και με κοντινή ηλικία. Ζύγισα όλα τα δεδομένα που ήταν διαθέσιμα, και πήρα την απόφαση για τον εαυτό μου. Δεν με υποχρέωσε κανείς, και ανέλαβα συνειδητά και το όποιο κομμάτι προσωπικού κινδύνου μου αντιστοιχεί. Ακόμη και σήμερα, δεν πιστεύω ότι πήρα λάθος απόφαση, και ευτυχώς ή δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι με τα σημερινά δεδομένα θα άλλαζα κάτι.

Καλά έκανες και εύχομαι ποτέ να μην αντιμετωπίσεις την παραμικρή παρενέργεια.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Γιάννης_84 said:

Όχι, που είναι η αλήθεια. Εάν έλεγα ότι θα δουλεύει για πάντα θα έλεγα ψέματα και θα ερχόταν η στιγμή που αυτό θα αποδεικνυόταν με αποτέλεσμα να αμφισβητηθεί συνολικά το πόσο καλός είναι ο υπολογιστής αφού θα είχα πιαστεί να λέω ψέματα εγώ που είχα πει ότι είναι φοβερός και θα δουλεύει για πάντα. Εάν τώρα το ναι μου ή το όχι μου θα ήταν μοναδικό κριτήριο για το εάν ο υπολογιστής που έφτιαξα είναι φοβερός ή όχι, λυπάμαι αλλά πάλι όχι θα έλεγα κι ας είχαν λίγο μυαλό να ασχοληθούν και να καταλάβουν τις λεπτομέρειες και το γιατί, παρότι φοβερός, κάποια στιγμή θα πάψει να δουλεύει.

Άρα σε αυτόν τον χρήστη θα του πεις να μην αγοράσει υπολογιστή για να καλύψει την ανάγκη του ώστε να αναπτυχθεί ο ίδιος/η επιχείρησή του.
Γιατί το να πάρει υπολογιστή αλλά μπορεί να χαλάσει δε είναι αποδεκτό από τον χρήστη. Πρέπει να δουλεύει για πάντα σωστά.

Και μετά π.χ. αν είναι επιχείρηση αλλά δεν έχει ψηφιακή υπόσταση και δεν έχει έσοδα θα φταίει το κράτος που δε μερίμνησε.

Και αν και συζητάμε για ανθρώπινες ζωές και τα λάθη πρέπει να είναι ελάχιστα, δυστυχώς το ίδιο ωμά είναι τα πράγματα στην επιστήμη (υγεία/τεχνολογία/κ.α.) και ακριβώς τέτοιες ωμές απαντήσεις ζητάνε οι περισσότεροι με ένα Ναι ή Όχι.

 

Και το ψεκασμένοι ξέρεις πολύ καλά και το ξανα αναφέρουμε για πολλοστή φορά, είναι για συγκεκριμένους ανθρώπους που λένε πραγματικά ανήκουστα πράγματα για τσιπάκια, μπολιάσματα (λες και είμαστε πορτοκαλιές), σκευωρίες του Bill Gates και ότι ο Covid είναι ένα ψέμα και όλοι ηθοποιοί. 

Και πίστεψέ με υπάρχουν πάρα πολλοί ειδικά στα Social Media και ζουν και αναμεσά μας, φίλοι και γνωστοί.

 

Το να μην κάνεις το εμβόλιο, να κυκλοφορείς έξω μέσα σε πλήθος, πλατείες, super market και να λές δεν θα κολλήσω ούτε εγώ ούτε θα κολλήσω κανέναν άλλον όμως, ναι είσαι ψεκασμένος γιατί ζείς σε μια δικιά σου διάσταση.

 

Μην κάνεις το εμβόλιο, δικαίωμά σου είναι.

Αλλά δεν μπορείς να είσαι δασκάλα με ρίσκο να κολλήσεις από κάποιο παιδί ή εσύ να κολλήσεις κάποιο παιδί και αντίστοιχα τους συγγενείς του.

Να είσαι πωλήτρια στο super market, χωρίς να κάνεις εμβόλιο και να συναναστρέφεσαι με κόσμο στο super market επίσης είναι το ίδιο επικύνδινο γιατί όταν βλέπεις 50 πελάτες στην βάρδυα σου για 5 ημέρες την εβδομάδα οι πιθανότητες είναι μεγάλες.

Να είσαι ιατρικό προσωπικό και να βλέπεις κόσμο, νοσούντες πάσης φύσης.

Καταλαβαίνεις το νόημα των παραπάνω ελπίζω.

Και στην τελική, εσύ κόλλα, δικαιώμά σου, μην κολλήσεις κάποιον άλλο όμως.

Και στα νοσοκομεία χωρίς υποδομές (όπως τίποτα δεν έχει στην Ελλάδα) κάνουν ότι καλύτερο μπορούν, σωστό ή λάθος. Γιατί και αυτοί άνθρωποι είναι.

Αν θεωρείς ότι δε κάνουν καλά την δουλειά τους έχεις την δυνατότητα να πας σε ιδιωτικό ή να μείνεις σπίτι.

Όχι όμως ενώ είσαι θετικός να πηγαίνεις στο φαρμακείο βόλτα, ή γονείς που βρέθηκαν θετικοί να γκρινιάζουν/βρίζουν γιατί δε δέχτηκαν τα παιδιά τους στο σχολείο.

Γιατί υπάρχουν και καρκινοπαθής που αναγκάζονται να πάνε στο φαρμακείο μετά από χημειοθεραπεία με ευάλωτο ανοσοποιητικό.

Και ναι οι ίδιοι άνθρωποι που λένε, "γιατί δεν βρίσκουν τον ιό για το AIDS και τον καρκίνο" οι ίδιοι κυκλοφορούν νοσούντες εν γνώση τους ή μη τριγύρω. 

Όπως το βλέπω εγώ, το επιχείρημα το χρησιμοποιούν εκεί που τους βολεύει αλλά τους ίδιους τους ανθρώπους δε τους σκέφονται πραγματικά.

 

Και πραγματικά τι ακριβώς συμβαίνει με τον ιό δε νομίζω να γνωρίζουν ακόμα.

Ούτε πως ακριβώς μεταδίδεται, ούτε ακριβή σύσταση, πυκνότητα και ούτε πολλά πράγματα ακόμα σχετικά.

Γι' αυτό το αντιμετωπίσαν/ζουν λάθος και αλλάξανε απόψεις και αλλάζουν συνέχεια.

Πρέπει να κρατήσουν μια λεπτή ισοροπία της υγείας, της οικονομίας, της κοινωνίας που μπάζει από παντού γιατί όλα τους δεν έχουν σταθερές βάσεις και είναι εύθραστα.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος swatoner έγραψε:

Άρα σε αυτόν τον χρήστη θα του πεις να μην αγοράσει υπολογιστή για να καλύψει την ανάγκη του ώστε να αναπτυχθεί ο ίδιος/η επιχείρησή του.
Γιατί το να πάρει υπολογιστή αλλά μπορεί να χαλάσει δε είναι αποδεκτό από τον χρήστη. Πρέπει να δουλεύει για πάντα σωστά.

Και μετά π.χ. αν είναι επιχείρηση αλλά δεν έχει ψηφιακή υπόσταση και δεν έχει έσοδα θα φταίει το κράτος που δε μερίμνησε.

Και αν και συζητάμε για ανθρώπινες ζωές και τα λάθη πρέπει να είναι ελάχιστα, δυστυχώς το ίδιο ωμά είναι τα πράγματα στην επιστήμη (υγεία/τεχνολογία/κ.α.) και ακριβώς τέτοιες ωμές απαντήσεις ζητάνε οι περισσότεροι με ένα Ναι ή Όχι.

Κακό του κεφαλιού τους.

πριν 1 ώρα, το μέλος swatoner έγραψε:

Και το ψεκασμένοι ξέρεις πολύ καλά και το ξανα αναφέρουμε για πολλοστή φορά, είναι για συγκεκριμένους ανθρώπους που λένε πραγματικά ανήκουστα πράγματα για τσιπάκια, μπολιάσματα (λες και είμαστε πορτοκαλιές), σκευωρίες του Bill Gates και ότι ο Covid είναι ένα ψέμα και όλοι ηθοποιοί. 

Και πίστεψέ με υπάρχουν πάρα πολλοί ειδικά στα Social Media και ζουν και αναμεσά μας, φίλοι και γνωστοί.

ΟΚ

πριν 1 ώρα, το μέλος swatoner έγραψε:

Το να μην κάνεις το εμβόλιο, να κυκλοφορείς έξω μέσα σε πλήθος, πλατείες, super market και να λές δεν θα κολλήσω ούτε εγώ ούτε θα κολλήσω κανέναν άλλον όμως, ναι είσαι ψεκασμένος γιατί ζείς σε μια δικιά σου διάσταση.

Και τσουπ! Νάτοι πάλι οι ψεκασμοί και οι αφορισμοί!

πριν 1 ώρα, το μέλος swatoner έγραψε:

Μην κάνεις το εμβόλιο, δικαίωμά σου είναι.

Το λες, αλλά δεν φαίνεται να το εννοείς. Τέλος πάντων. Για την περιέργεια μόνο (άν έχεις), δεν έχω αποφασίσει αν θα το κάνω, ποιο θα κάνω και πότε. Μέχρι τότε δεν πάω πουθενά με κόσμο, είδη supermarket μόνο delivery και μάσκα παντού εκτός από μέσα στο σπίτι μου ή όταν οδηγώ μόνος μου. Βέβαια με βάση τον ορισμό που μόλις έδωσες, τίποτα από αυτά δε με γλυτώνει από διάφορους χαρακτηρισμούς.

 

Κρατήστε και καμιά επιφύλαξη ορισμένοι, δεν είναι τόσο ακραίο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Κακό του κεφαλιού τους.

 

 

Αν όμως σε μια εταιρεία αυτός ήταν "υπάλληλος" σου η ο συνεργάτης σου, μέρος της ομάδας σου;

Και εσύ για να βγάλεις την άλφα δουλειά την έκανες στον υπολογιστή, και μετά σου ζήταγε ο συνάδελφος να την βγάλεις σε χαρτί για να την δεί αλλιώς δε θα παραδώσετε το έργο. Και μετά να περνάς εσύ τις αλλαγές στον υπολογιστή ξανά.

Και ο προυστάμενος κράζει και τους δύο καθημερινά γιατί είστε ομάδα.

Τότε ποιον επηρεάζει; Πόσο θα το αντέξεις;

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι σε μια κοινωνία δεν έχεις τις επιλογές να "απολύσεις" ή "αντικαταστήσεις" αυτό και αν είναι αντισυνταγματικό.

Θα αποχωρήσεις και που θα πάς όταν σε κάθε εργασία υπάρχουν τέτοιοι συνάδελφοι και τέτοιοι προυστάμενοι;
Ελπίζω να καταλαβαίνεις το νόημα, ότι δυστυχώς οι αντίστοιχες πρακτικές που στην καθημερινότητά σου και στην εργασία σου δεν μπορούν να υλοποιηθούν γιατί εκεί χαρακτηρίζονται αντισυνταγματικές, ρατσιστικές, φασιστικές κλπ. κλπ.

 

43 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Το λες, αλλά δεν φαίνεται να το εννοείς.

Κάνεις όμως μοντάζ τα γραφώμενά μου και αναφέρεις μόνο ότι σε συμφέρει και όπως θέλεις εσύ. Γιατί δε μετέφρασες το σύνολο της παραγράφου εσκεμένα αλλά μόνο την πρόταση.

 

43 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Τέλος πάντων. Για την περιέργεια μόνο (άν έχεις), δεν έχω αποφασίσει αν θα το κάνω, ποιο θα κάνω και πότε. Μέχρι τότε δεν πάω πουθενά με κόσμο, είδη supermarket μόνο delivery και μάσκα παντού εκτός από μέσα στο σπίτι μου ή όταν οδηγώ μόνος μου. Βέβαια με βάση τον ορισμό που μόλις έδωσες, τίποτα από αυτά δε με γλυτώνει από διάφορους χαρακτηρισμούς.

 

Κρατήστε και καμιά επιφύλαξη ορισμένοι, δεν είναι τόσο ακραίο.

Εγώ επιφύλαξη κρατάω, αντιθέτως εσύ βλέπω να είσαι με παρωπίδες.

Γιατί σου αναφέρω το σύνολο. Εσύ δεν είσαι σαν το σύνολο αλλά σε ενοχλεί η ταμπέλα του συνόλου γιατί σε συμπεριλαμβάνει?

Φέρε τη μύγα πίσω.

 

Γιατί αντί να κοιτάς/τε το δάσος κοιτάτε το δέντρο.

Και εγώ πριν αναλάβω ευθύνες για ομάδα/ες ανθρώπων το δέντρο έβλεπα δυστυχώς.

Όταν άρχισα όμως να πρέπει να αποφασίζω για πολλούς περισσότερους ανθρώπους (οικογένεια/εργασία) άρχισα να βλέπω ότι έκανα τραγικά λάθη.

 

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post μου, στην γυναίκα μου τις είπα περίμενε από Σεπτέμβρη αλλά μέχρι τότε ΠΡΟΣΟΧΗ*2

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος swatoner έγραψε:

 

 

Αν όμως σε μια εταιρεία αυτός ήταν "υπάλληλος" σου η ο συνεργάτης σου, μέρος της ομάδας σου;

Και εσύ για να βγάλεις την άλφα δουλειά την έκανες στον υπολογιστή, και μετά σου ζήταγε ο συνάδελφος να την βγάλεις σε χαρτί για να την δεί αλλιώς δε θα παραδώσετε το έργο. Και μετά να περνάς εσύ τις αλλαγές στον υπολογιστή ξανά.

Και ο προυστάμενος κράζει και τους δύο καθημερινά γιατί είστε ομάδα.

Τότε ποιον επηρεάζει; Πόσο θα το αντέξεις;

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι σε μια κοινωνία δεν έχεις τις επιλογές να "απολύσεις" ή "αντικαταστήσεις" αυτό και αν είναι αντισυνταγματικό.

Θα αποχωρήσεις και που θα πάς όταν σε κάθε εργασία υπάρχουν τέτοιοι συνάδελφοι και τέτοιοι προυστάμενοι;

Επιμένεις σε ένα άστοχο παράδειγμα με έναν υπολογιστή που θα έπρεπε όπως και δήποτε να απαντήσω με ένα ναι ή ένα όχι για το εάν θα δουλεύει ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ. Και επειδή δεν απαντάω όπως θεωρείς ότι πρέπει να απαντήσω το εμπλουτίζεις με περισσότερες σάλτσες. Και από αυτό χτίζεις επιχειρήματα και συμπεράσματα. Για τελευταία φορά. Εάν με ρωτήσουν κάτι στον τομέα μου και τυχαίνει η απάντησή μου να επηρεάζει κόσμο και καταστάσεις, θα αποφύγω να είναι υπερπλουστευτική, θα αποφύγω να είναι ψευδής και όποιος δεν συμβιβάζεται με ειλικρινείς και λεπτομερείς απαντήσεις, κακό του κεφαλιού του. Τώρα που το σκέφτομαι, ναι, όλο και κάποιες δουλειές έχω χάσει επειδή δεν έδινα τις μπακάλικες απαντήσεις που ο πελάτης περίμενε να ακούσει. Κάποιοι από αυτούς μάλιστα έχουν επανέλθει όταν κατάλαβαν με τον κακό τρόπο γιατί αντιμετώπιζα το θέμα όπως το αντιμετώπιζα. Αλλά πιο εκτός θέματος, δεν γίνεται.

Παράθεση


Ελπίζω να καταλαβαίνεις το νόημα, ότι δυστυχώς οι αντίστοιχες πρακτικές που στην καθημερινότητά σου και στην εργασία σου δεν μπορούν να υλοποιηθούν γιατί εκεί χαρακτηρίζονται αντισυνταγματικές, ρατσιστικές, φασιστικές κλπ. κλπ.

Δεν καταλαβαίνω καν πως βγαίνουν όλα αυτά από ένα pc το οποίο ΔΕΝ θα δουλεύει για πάντα ότι και να απαντήσω.

Παράθεση

Κάνεις όμως μοντάζ τα γραφώμενά μου και αναφέρεις μόνο ότι σε συμφέρει και όπως θέλεις εσύ. Γιατί δε μετέφρασες το σύνολο της παραγράφου εσκεμένα αλλά μόνο την πρόταση.

Δεν έκανα μοντάζ. Αναφέρθηκα στην πρόταση με βάση ακριβώς αυτά που έγραψες παρακάτω αλλά απλώς δεν τα ξαναπαρέθεσα για οικονομία χώρου. Τώρα εάν παρερμήνευσα που δεν νομίζω, δεν αποτελεί μοντάζ με την έννοια που το θέτεις. Και για να το αναλύσω, εννοώ ότι από τη μία λες δικαίωμά σου και από την άλλη χαρακτηρίζεις αυτό το δικαίωμα σαν αντικοινωνικό, επικίνδυνο και ανεύθυνο να το ασκείς, στο ακριβώς παρακάτω κείμενό σου σε σχέση με την πρόταση που <<μόνταρα>>.

Παράθεση

Εγώ επιφύλαξη κρατάω, αντιθέτως εσύ βλέπω να είσαι με παρωπίδες.

Απέκτησα και παρωπίδες επειδή καθυστερώ μια απόφαση και το ψάχνω. Ωραίο κι αυτό, αντιδιχαστικό. Εσύ ποια επιφύλαξη κρατάς; Ειλικρινά ρωτάω.

Παράθεση

Γιατί σου αναφέρω το σύνολο. Εσύ δεν είσαι σαν το σύνολο αλλά σε ενοχλεί η ταμπέλα του συνόλου γιατί σε συμπεριλαμβάνει?

Φέρε τη μύγα πίσω.

Πάρτη.

Παράθεση

Γιατί αντί να κοιτάς/τε το δάσος κοιτάτε το δέντρο.

Επιμένεις σε στερεότυπα αλλά στην προκειμένη περίπτωση κοιτάω και άνθρωπο (δέντρο) και το πλήθος (δάσος) αλλά δίνω περισσότερη σημασία στον άνθρωπο από ότι στο δέντρο και δεν είμαι ο πρωθυπουργός για να μπορώ να αποφασίσω για το πλήθος. Οι συστάσεις των αρχών επηρεάζουν το πλήθος, ενώ εγώ το πολύ πολύ καμια 100η νοματαίους (και πολλούς λέω) και δεν είναι ότι έχω πει και σε κανέναν να μην εμβολιαστεί ή να μην προσέχει. Εκφράζω προβληματισμούς και άρνηση των αφορισμών και της λοιδορίας στους αναποφάσιστους.

Παράθεση

Και εγώ πριν αναλάβω ευθύνες για ομάδα/ες ανθρώπων το δέντρο έβλεπα δυστυχώς.

Όταν άρχισα όμως να πρέπει να αποφασίζω για πολλούς περισσότερους ανθρώπους (οικογένεια/εργασία) άρχισα να βλέπω ότι έκανα τραγικά λάθη.

Ελπίζω αυτό που εννοείς να μην είναι ότι άρχισες τις ημιψευδείς και υπεραπλουστευμένες απαντήσεις/αποφάσεις του τύπου <<ο φοβερός υπολογιστής θα δουλεύει ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ>>.

Παράθεση

Όπως ανέφερα και σε προηγούμενο post μου, στην γυναίκα μου τις είπα περίμενε από Σεπτέμβρη αλλά μέχρι τότε ΠΡΟΣΟΧΗ*2

Δεν έχω να πω κάτι στο παραπάνω, καλά της είπες. Απλώς το έβαλα για να μην πεις ότι μοντάρω.

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιμένω σε ένα παράδειγμα για να σου τονίσω ότι το αντικείμενο αλλάζει, αλλά απάντηση δεν μπορείς να δώσεις και ο κόσμος όμως αυτό απαιτεί.

Μόνο που στη συγκεκριμένη κατάσταση παίζονται ζωές, τις οποίες όμως ούτε εγώ, ούτε εσύ θέλουμε να πάρουμε απόφαση και να εμπλακούμε. (Εγώ σίγουρα δεν έχω τα κότσια για να το κάνω και απλά αρκούμε σε υπολογιστές)

 

Όπως ο ίδιος είπες εν τέλη το δέντρο βλέπεις αλλά επηρεάζεις το δάσος.

Γιατί εσύ θα επηρεάσεις 100 άτομα να μην θέλουν το εμβόλιο, και αυτοί οι 100 άλλους 100 ο καθένας και έτσι γίνεται 100^100 και τα νούμερα από 1 δέντρο έγιναν δάσος.

Γι' αυτό επιμένω ότι βάζεις/τε παροπίδες.

 

Και όχι δεν είμαι άνθρωπος που λέω ναι, αντιθέτως είμαι πάντα του "ναι αλλά" γιατί όλα τα σκέτα τα ΝΑΙ τα έχω πληρώσει ακριβά.

Όπως και τώρα δε θα σου πώ ΝΑΙ κάνε εμβόλιο.

Θα σου πώ κάνε το εμβόλιο ΕΦΟΣΟΝ .....

Και ακριβώς αυτό πες στους άλλους 100 που μπορείς να επηρεάσεις.

Πρέπει να είμαστε με θετικό πρόσιμο και όχι με αρνητικό όμως.

 

Η επιφύλαξη είναι αναγκαία ώστε να υπάρξει βελτίωση.

Η άρνηση είναι ο ανασταλτικός παράγοντας.

 

Και δες το στην δουλειά σου, πόσοι τολμήσαν να μάθουν την τεχνολογία και τι έφτασαν να κάνουν και πόσοι δε τόλμησαν γιατί φοβούνται.

Και αμέσως η φοβία που δικάζουν όλοι και κρίνουν τους άλλους και κατηγορούν ότι είναι πρόβατα είναι και ο παράγοντας που τους ίδιους τους εμποδίζει να εξελιχθούν.

Γιατί φοβούνται και οι ίδιοι.

 

Είδες που απλά αλλάζει η οπτική γωνία στα ίδια πράγματα;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 6/6/2021 at 10:13 AM, astrolabos said:

 

Μείνε εσύ με τους 9, δε πειράζει ? 

Αν διάβασες το θέμα (πλέον είναι προαιρετικό, συνήθως βγάζουμε πόρισμα από το τίτλο και μόνο) λέει "ένα 8-9% είναι εμβολιασμένοι με την πρώτη δόση και μόνο ένα 2-3% είναι πλήρως εμβολιασμένοι, αλλά πιθανόν με ήδη βεβαρυμμένη υγεία."

Άρα, από το 10% που λέει ο τίτλος, το 30% αυτού είναι πλήρως εμβολιασμένο, από το οποίο μεγάλο ποσοστό έχει ήδη επιβαρυμένη υγεία. οπότε μιλάμε για ένα 30-40% του 30% του 10%, το οποίο ανάγεται σε περίπου 0,9% όσων νοσηλεύονται με κορονοϊό να έχει κάνει και τις δύο δόσεις και να μην έχει ήδη βεβαρυμμένη υγεία. 

Τώρα, αν με ρωτάς αν μου κάνει εντύπωση το >1%; Όχι, δεν μου κάνει.

 

Edit: Τώρα που το ξαναδιαβάζω, βλέπω ότι ίσως εννοεί αθροιστικά ότι ένα 8-9% έχει κάνει τη πρώτη δόση και ένα 2-3% έχει κάνει και τις δύο, αλλά μεγάλο ποσοστό (άνω του 50%) έχει βεβαρυμμένη υγεία. Και πάλι, πέφτουμε στο >1,5%, οπότε αν με ρωτάς αν μου κάνει εντύπωση το ποσοστό, σου ξαναλέω ότι δεν μου κάνει.

 

Ώπα μάστορα θα βρεις.

Αποφάσισε.

Quote

  επιβαρυμένος - επιβαρημένος - επιβαρρημένος - επιβαρυμμένος: Προτιμούμε το επιβαρυμένος. Το ομόρριζο βεβαρημένος έχει επίσης περιπετειώδη απόδοση. Οι επικρατέστεροι τύποι εδώ είναι βεβαρημένος και βεβαρυμένος.

Νομικά Ανάλατα http://nomika-analata.blogspot.com/2013/09/blog-post_18.html#ixzz6xBaIajbY
https://www.facebook.com/groups/515819975096677
Follow us: @NomikaAnalata on Twitter

 

Δεν μπορεί να βάζεις επιβαρυμένος και μετά καπάκι βεβαρυμμένη!

 

:hehe: 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.