Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

ΑΖ εχουν σχεδον ολα, ο Προμηθεας πρεπει να εχει ελλειψη, γι'αυτο δε δινει αλλα ραντεβου

Θα παμε μια βολτα 2 φορες σε ενα μηνα, πιες και μια μπυρα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 hour ago, gdp77 said:
5072666.jpg?itok=Q_QkpJgY
WWW.KOUTIPANDORAS.GR

«Σβήνουν» και οι τελευταίες ελπίδες για την άτυχη Γλυκερία Μανουσάκη, ο οποία νοσηλεύεται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου, λίγες...

 

 

Αναρωτιέμαι αυτή η γυναίκα που το πιθανότερο ήταν ότι θα περνούσε ασυμπτωματικά covid -αν ποτέ κολλούσε-, γιατί έπρεπε να εμβολιαστεί.

 

Γιατί λοιπόν δαιμονοποιούνται όσοι επιλέγουν να σταθμίσουν τα δεδομένα και αποφασίζουν να μην εμβολιαστούν ή όσοι προσπαθούν να αποδείξουν ότι είναι επικίνδυνα; Από πότε η επιστήμη έγινε μονόπλευρη και δογματική;

 

Αυτές οι ειδήσεις είναι δίπλα δίπλα:

image.thumb.png.37c1146f048ef23f046ab15986986b52.png

 

Τι θα πει πνευμονική ίνωση? 

3.2% όλων όσων νόσησαν σοβαρά, εμφανίζουν ευρήματα στις αξονικές 15 χρόνια μετά τη νόσηση.

https://www.newsit.gr/ellada/koronoios-anisyxia-epistimonon-gia-osous-nosisan-poioi-kindyneyoun-apo-pneymoniki-inosi/3289492/

 

Επίσης μην μπερδεύεις την επιστήμη με τους οπαδούς της :p 

Είναι σαν να βαφτίσεις λινουξά όποιον έχει android :hehe: 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, GFFermari said:

Οπως γνωριζεις η Αγγλια ηταν απο τις χειροτερες, αν οχι η χειροτερη, ως προς τους θανατους απο covid.

H Αγγλία είχε μηδενισμένους θανάτους και τον περασμένο Αύγουστο, χωρίς εμβόλιο. Θα μπορούσα να πω ότι πρόκειται περί κύκλων που παρατηρούνται και σε ένα σωρό άλλες περιπτώσεις. Το εμβολιάκι έχει και added bonus των δεκάδων εκατομμυρίων που έχουν ήδη νοσήσει πριν από αυτό, επομένως ατόμων με καλή ανοσία. Θα τη χρεωθεί και αυτή την ανοσία το εμβόλιο ε; Για να πουλήσει το αφήγημα?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, gdp77 said:

H Αγγλία είχε μηδενισμένους θανάτους και τον περασμένο Αύγουστο, χωρίς εμβόλιο. Θα μπορούσα να πω ότι πρόκειται περί κύκλων που παρατηρούνται και σε ένα σωρό άλλες περιπτώσεις. Το εμβολιάκι έχει και added bonus των δεκάδων εκατομμυρίων που έχουν ήδη νοσήσει πριν από αυτό, επομένως ατόμων με καλή ανοσία. Θα τη χρεωθεί και αυτή την ανοσία το εμβόλιο ε; Για να πουλήσει το αφήγημα?

 

Δεν ξέρω που ακριβώς μένεις και τι ακριβώς καθημερινότητα έχεις.

Αν μένεις π.χ. σε χωριό 10.000 κατοίκων, δε νομίζω να άλλαξε κάτι προ ή μετά.

Εγώ προσωπικά θα ήθελα να μένω στο χωριό μου και να μαι χαλαρός, δεν το λεώ για κακό.

Αν μένεις όμως στο Λονδίνο, το να είναι παράνομο να βγεις έξω, να ταξιδέψεις, να ψωνίσεις και να χρησιμοποιήσεις τα ΜΜΜ, δεν το λες κανονικότητα. Δεν μπορείς να κρίνεις αυτά που κρίνεις όταν έχεις τα πρωτοφανή παγκόσμια μέτρα περιορισμού.

Το εμβόλιο έχει νόημα για να αρθούν οι περιορισμοί. Εννοείται ότι αν κάτσουν όλοι για πάντα σπίτι, η πανδημία μπορεί να ελεγχθεί χωρίς εμβόλιο. Γίνεται? Το impact του να κάτσουν όλοι σπίτι το γνωρίζεις? Ποιος θα πληρώσει τη νύφη? 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:
5072666.jpg?itok=Q_QkpJgY
WWW.KOUTIPANDORAS.GR

«Σβήνουν» και οι τελευταίες ελπίδες για την άτυχη Γλυκερία Μανουσάκη, ο οποία...

 

 

Αναρωτιέμαι αυτή η γυναίκα που το πιθανότερο ήταν ότι θα περνούσε ασυμπτωματικά covid -αν ποτέ κολλούσε-, γιατί έπρεπε να εμβολιαστεί.

 

Γιατί λοιπόν δαιμονοποιούνται όσοι επιλέγουν να σταθμίσουν τα δεδομένα και αποφασίζουν να μην εμβολιαστούν ή όσοι προσπαθούν να αποδείξουν ότι είναι επικίνδυνα; Από πότε η επιστήμη έγινε μονόπλευρη και δογματική;

 

1 hour ago, gdp77 said:

Η 44χρονη (και άλλοι πολλοί) πέθαναν σίγουρα με καταλύτη το εμβολίο. Οι αριθμοί που αναφέρεις ότι "σώθηκαν" από το.εμβολιο είναι εικασίες και θεωρητικοί. Ποτέ δεν θα ξέρεις. Ποτέ δεν θα μάθεις. Δεν υπάρχει καμία απολύτως απόδειξη ότι εμβολιασμενος τη γλίτωσε, ενώ αν δεν ήταν εμβολιασμενος θα πέθαινε  Όπως πιθανότατα δεν θα μάθεις και πόσοι θα πεθάνουν από μακροπρόθεσμες παρενέργειες του εμβολίου. Είναι πολλά τα εκατομμύρια των εμβολιασμένων και ποτέ δεν θα ανακοινωθεί η οποία μελλοντική επίπτωση. Μου αρέσει η σιγουριά σου πάντως. Αναφέρεις στοιχεία χωρίς καμία απολύτως απόδειξη. 

 

 

Και εγώ σου λέω ότι αν δίνονταν άλλα φάρμακα από την αρχή δεν θα είχαμε αυτές τις εκατόμβες νεκρών και δεν θα υπήρχε η ανάγκη για πείραματικό εμβολιασμο. Αλλά αυτό δεν σε.απασχολει προφανώς, γιατί τα εμβόλια ελευθερώνουν.

 

Πώς μας πετσοκοψες έτσι.

Με αναγκάζεις να απαντήσω αν και δεν έχει νόημα.

 

Η 44χρονη θα πέρναγε αναίμακτα σίγουρα Covid; Έχεις απτά δεδομένα αλλά δε τα μοιράζεσαι για να μην πάθουμε σοκ.

Επίσης έχεις απτά δεδομένα ότι τα εμβόλια δεν βοήθησαν στην αντιμετώπιση του ιού πάλι γιατί σκέφτηκες ότι δε θα το αντέξουμε και δε θα μπορούμε να διαχειριστούμε αυτή την βόμβα αλήθειας.

 

Δε θέλω να σας στεναχωρήσω και δεν ξέρω αν θα το αντέξει η καρδιά σας αλλά ο υποχρεωτικός εμβολιασμός δεν είναι αντισυνταγματικός αν...

f572387349bed94aa33877af7e6843eb_L.jpg
WWW.DIKAIOLOGITIKA.GR

Η απόφαση για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό των στελεχών της ΕΜΑΚ είναι «απολύτως σύμφωνη με τους...

 

 

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, sotiris said:

 

Δεν ξέρω που ακριβώς μένεις και τι ακριβώς καθημερινότητα έχεις.

Αν μένεις π.χ. σε χωριό 10.000 κατοίκων, δε νομίζω να άλλαξε κάτι προ ή μετά.

Εγώ προσωπικά θα ήθελα να μένω στο χωριό μου και να μαι χαλαρός, δεν το λεώ για κακό.

Αν μένεις όμως στο Λονδίνο, το να είναι παράνομο να βγεις έξω, να ταξιδέψεις, να ψωνίσεις και να χρησιμοποιήσεις τα ΜΜΜ, δεν το λες κανονικότητα. Δεν μπορείς να κρίνεις αυτά που κρίνεις όταν έχεις τα πρωτοφανή παγκόσμια μέτρα περιορισμού.

Το εμβόλιο έχει νόημα για να αρθούν οι περιορισμοί. Εννοείται ότι αν κάτσουν όλοι για πάντα σπίτι, η πανδημία μπορεί να ελεγχθεί χωρίς εμβόλιο. Γίνεται? Το impact του να κάτσουν όλοι σπίτι το γνωρίζεις? Ποιος θα πληρώσει τη νύφη? 

 

Και ρωτάω ξανά, αλλά δεν έχω πάρει απάντηση, αν το πρόβλημα είναι το οικονομικό (που προφανώς αυτό είναι και δεν το παραβλέπω), γιατί προτιμήθηκαν τα εμβόλια αντί άλλων θεραπειών με σαφέστατα θετικά κλινικά αποτελέσματα? 

4 minutes ago, swatoner said:

 

 

Πώς μας πετσοκοψες έτσι.

Με αναγκάζεις να απαντήσω αν και δεν έχει νόημα.

 

Η 44χρονη θα πέρναγε αναίμακτα σίγουρα το εμβόλιο; Έχεις απτά δεδομένα αλλά δε τα μοιράζεσαι για να μην πάθουμε σοκ.

Επίσης έχεις απτά δεδομένα ότι τα εμβόλια δεν βοήθησαν στην αντιμετώπιση του ιού πάλι γιατί σκέφτηκες ότι δε θα το αντέξουμε και δε θα μπορούμε να διαχειριστούμε αυτή την βόμβα αλήθειας.

 

Δε θέλω να σας στεναχωρήσω και δεν ξέρω αν θα το αντέξει η καρδιά σας αλλά ο υποχρεωτικός εμβολιασμός δεν είναι αντισυνταγματικός αν...

f572387349bed94aa33877af7e6843eb_L.jpg
WWW.DIKAIOLOGITIKA.GR

Η απόφαση για τον υποχρεωτικό εμβολιασμό των στελεχών της ΕΜΑΚ είναι «απολύτως σύμφωνη με τους...

 

 

Ο τύπος είναι γιωτάς και δεν ξέρει τι λέει. Υποχρεωτικότητα με μη πιστοποιημένο εμβόλιο δεν υπάρχει. Έχει μπλέξει την π#$@α με τη β@#!α. Είναι ξεκάθαρα αντισυνταγματικό και αντιβαίνει και σε διεθνείς συνθήκες που έχουν ισχύ συνταγματικού νόμου. Όταν πιστοποιηθεί το εμβόλιο σε 5-6 χρόνια, ναι θα μπορούσε να είναι υποχρεωτικό.

 

https://fonirodopis.gr/press/110556/thanou-antisyntagmatikos-o-ypohreotikos-emvoliasmos-kai-ta-pronomia/

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, gdp77 said:

 

Και ρωτάω ξανά, αλλά δεν έχω πάρει απάντηση, αν το πρόβλημα είναι το οικονομικό (που προφανώς αυτό είναι και δεν το παραβλέπω), γιατί προτιμήθηκαν τα εμβόλια αντί άλλων θεραπειών με σαφέστατα θετικά κλινικά αποτελέσματα? 

Ποιες είναι οι άλλες θεραπείες που εσύ έχεις αποδείξεις ότι συμβάλουν και βελτιώνουν τους ασθενείς σε κρίσιμη κατάσταση και ο υπόλοιπος πλανήτης δεν ξέρει.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, swatoner said:

Ποιες είναι οι άλλες θεραπείες που εσύ έχεις αποδείξεις ότι συμβάλουν και βελτιώνουν τους ασθενείς σε κρίσιμη κατάσταση και ο υπόλοιπος πλανήτης δεν ξέρει.

 

Εσύ δεν ξέρεις και τα συστημικά media δεν αναφέρουν.

 

Πρόσφατα ο EMA έδωσε και πράσινο φως για μονοκλωνικά. Ρώτα όλους τους "μεγάλους" που πήραν αυτά τα φάρμακα. Γιατί στον λαουτζίκο ποτέ δεν δόθηκαν. Η λύση ήταν οξυγόνο και διασωλήνωση... που όλοι ξέρουμε πού οδηγεί. Ειδικά στην Ελλάδα...

 

Και δείτε και στο Ισραήλ που το έχετε ως παράδειγμα επιτυχημένου εμβολιασμού, ποια ήταν η ιατρική αντιμετώπιση στο νοσοκομείο? Τα ίδια πρωτόκολλα εφάρμοζαν?

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, gdp77 said:

 

Εσύ δεν ξέρεις και τα συστημικά media δεν αναφέρουν.

 

Πρόσφατα ο EMA έδωσε και πράσινο φως για μονοκλωνικά. Ρώτα όλους τους "μεγάλους" που πήραν αυτά τα φάρμακα. Γιατί στον λαουτζίκο ποτέ δεν δόθηκαν. Η λύση ήταν οξυγόνο και διασωλήνωση... που όλοι ξέρουμε πού οδηγεί. Ειδικά στην Ελλάδα...

 

Και δείτε και στο Ισραήλ που το έχετε ως παράδειγμα επιτυχημένου εμβολιασμού, ποια ήταν η ιατρική αντιμετώπιση στο νοσοκομείο? Τα ίδια πρωτόκολλα εφάρμοζαν?

Μα είμαστε και εμείς σε χώρες που τα δοκιμάζουμε από τον Μάρτιο.

Η Φάση 2 ξεκίνησε τον Απρίλιο.

FDA δεν τα έχει εγκρίνει και ο EMA αποδέχτηκε χτες την χρήση τους γιατί οι προηγούμενες μελέτες δεν ήταν επαρκείς.

Επίσης είναι ομοίως επικίνδυνο με τα mRNA γιατί η πρωτεϊνη είναι κατασκευασμένη και πειραματική χωρίς να γνωρίζουν επιπτώσεις μακροπρόθεσμα αλλά και επίσης δεν αναλαμβάνει η φαρμακευτική ευθύνη γιατί πειραματικά.

Τυγχάνει και έχω φίλο που παίρνει μονοκλωνικά για αυτοάνοσο πειραματικά.

 

Δηλαδή τα μονοκλωνικά δεν είναι πειραματικά αλλά τα εμβόλια είναι;

Που γίναμε όλοι γιατροί και ερευνητές με ξεπερνά.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, gdp77 said:

Και ρωτάω ξανά, αλλά δεν έχω πάρει απάντηση, αν το πρόβλημα είναι το οικονομικό (που προφανώς αυτό είναι και δεν το παραβλέπω), γιατί προτιμήθηκαν τα εμβόλια αντί άλλων θεραπειών με σαφέστατα θετικά κλινικά αποτελέσματα? 

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει παραγωγή μονοκλωνικών αντισωμάτων σε κλίμακα που να καλύπτει τις ανάγκες των πασχόντων από κορωνοϊό, μόνο για τους εκάστοτε ημέτερους.

Επίσης, με τη ραγδαία εξέλιξη της νόσου, δεν είναι σίγουρο ότι θα προλάβεις να τα χορηγήσεις σε όλους, ακόμη κι αν τα είχες διαθέσιμα σε κάθε νοσοκομείο και σε αφθονία. Δεν μπορείς να κάνεις εισαγωγή σε νοσοκομείο προληπτικά, κάνεις όταν βαραίνουν τα συμπτώματα. Σε πολλούς από αυτούς που έχουν βαρύνει τα συμπτώματα η βλάβη στους πνεύμονες μπορεί να είναι μόνιμη, ανεξάρτητα της χορήγησης θεραπείας μονοκλωνικών αντισωμάτων (τα οποία δεν είναι τόσο αποτελεσματικά όσο τα διαφημίζεις).

 

Όταν σκίστηκα προ 5-6 ετών στο εξοχικό με μια σκουριασμένη βίδα, λέω βαριέμια να κάνω εμβόλιο, θα κάνω αντιτετανικό ορό, σιγά μην ξανασκιστώ. Τη δεύτερη φορά, το ίδιο. Τελικά με την τρίτη φορά που χρειάστηκα ορό, χτύπησα και ένα εμβόλιο. Το εμβόλιο πολωνικό με το συνοδευτικό χαρτί στα ρώσικα, btw. Στον κορωνοϊό δεν υπάρχει ορός. Επίσης δε χρειάζεται να κάνεις μαλ@κία, αρκεί το ότι αναπνέεις. Οπότε από τη στιγμή που βγει κάτι που σε προστατεύει, το χτυπάς. Ναι, υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να πάθεις κάτι. Σίγουρα η μικρή πιθανότητα όταν το κάνουν όλοι, γίνεται ο Μπάμπης ή η Σούλα που πέθανε από το εμβόλιο, κι είναι λυπηρό. Αλλά το ίδιο λυπηρό είναι ο Μήτσος κι η Γιώτα που πέθαναν από κορωνοϊό. Έχοντας κάνει το εμβόλιο της φυματίωσης, στο οποίο ακόμη και σήμερα δεν ξέρουμε πώς και γιατί δουλεύει, θεωρώ ότι όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, swatoner said:

Μα είμαστε και εμείς σε χώρες που τα δοκιμάζουμε από τον Μάρτιο.

Η Φάση 2 ξεκίνησε τον Απρίλιο.

FDA δεν τα έχει εγκρίνει και ο EMA αποδέχτηκε χτες την χρήση τους γιατί οι προηγούμενες μελέτες δεν ήταν επαρκείς.

Επίσης είναι ομοίως επικίνδυνο με τα mRNA γιατί η πρωτεϊνη είναι κατασκευασμένη και πειραματική χωρίς να γνωρίζουν επιπτώσεις μακροπρόθεσμα αλλά και επίσης δεν αναλαμβάνει η φαρμακευτική ευθύνη γιατί πειραματικά.

Τυγχάνει και έχω φίλο που παίρνει μονοκλωνικά για αυτοάνοσο πειραματικά.

 

Δηλαδή τα μονοκλωνικά δεν είναι πειραματικά αλλά τα εμβόλια είναι;

Που γίναμε όλοι γιατροί και ερευνητές με ξεπερνά.

 

Υπάρχει μια τεράστια διαφορά. Το φάρμακο θα το πάρεις μόνο αν αρρωστήσεις, οπότε και δεν έχεις άλλες επιλογές. Το εμβόλιο θα το πάρουν όλοι. Αν οι μελλοντικές παρενέργειες είναι άγνωστες, προτιμώ την πρώτη επιλογή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, gdp77 said:

 

Και ρωτάω ξανά, αλλά δεν έχω πάρει απάντηση, αν το πρόβλημα είναι το οικονομικό (που προφανώς αυτό είναι και δεν το παραβλέπω), γιατί προτιμήθηκαν τα εμβόλια αντί άλλων θεραπειών με σαφέστατα θετικά κλινικά αποτελέσματα? 

Ο τύπος είναι γιωτάς και δεν ξέρει τι λέει. Υποχρεωτικότητα με μη πιστοποιημένο εμβόλιο δεν υπάρχει. Έχει μπλέξει την π#$@α με τη β@#!α. Είναι ξεκάθαρα αντισυνταγματικό και αντιβαίνει και σε διεθνείς συνθήκες που έχουν ισχύ συνταγματικού νόμου. Όταν πιστοποιηθεί το εμβόλιο σε 5-6 χρόνια, ναι θα μπορούσε να είναι υποχρεωτικό.

 

%CE%92%CE%91%CE%A3%CE%99%CE%9B%CE%99%CE%
FONIRODOPIS.GR

«Ο εμβολιασμός δεν μπορεί να είναι υποχρεωτικός ούτε υπό την επίκληση της προστασίας της...

Ποιος έχει μπερδέψει τι δεν ξέρω να στο προσιοδιορισω.

Αλλα νομίζω είναι σαφές αν θέλεις να διαβάσεις και παρακατω την Νομική πλευρά. Και να διαβάσεις το αν.

Δε θα σου επιβάλει κανείς να κάνεις το εμβόλιο. Αλλά επειδή είσαι ρίσκο για τους υπόλοιπους εφόσον δε κάνεις το εμβόλιο εν μέσω πανδημίας μπορείς να μην εργαστείς και δεν έχεις και καμιά οικονομική απαίτηση.

Δεν είναι απόλυση αλλά επειδή κατά επιλογή ρισκάρεις την ζωή των άλλων τραβά στην σπηλιά σου και κάνε ότι θέλεις.

 

covid19-gloves.jpg
WWW.LAWSPOT.GR

Γνώμη του Εργαστηρίου Μελέτης Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής της Νομικής Σχολής ΑΠΘ

 

5 minutes ago, gdp77 said:

 

Υπάρχει μια τεράστια διαφορά. Το φάρμακο θα το πάρεις μόνο αν αρρωστήσεις, οπότε και δεν έχεις άλλες επιλογές. Το εμβόλιο θα το πάρουν όλοι. Αν οι μελλοντικές παρενέργειες είναι άγνωστες, προτιμώ την πρώτη επιλογή.

Τα μονοκλωνικά στις μελέτες είναι αντιμετώπιση πρόληψης.

Δεν έχουν χορηγηθεί σε ασθενείς που ήταν αναγκαία η διασωληνωση.

Κοίτα ξανά πολλές πηγές γιατί νομίζω ενημερώνεσαι από συμμετέχοντες του fame story και όχι από ερευνητές.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, swatoner said:

Ποιος έχει μπερδέψει τι δεν ξέρω να στο προσιοδιορισω.

Αλλα νομίζω είναι σαφές αν θέλεις να διαβάσεις και παρακατω την Νομική πλευρά. Και να διαβάσεις το αν.

Δε θα σου επιβάλει κανείς να κάνεις το εμβόλιο. Αλλά επειδή είσαι ρίσκο για τους υπόλοιπους εφόσον δε κάνεις το εμβόλιο εν μέσω πανδημίας μπορείς να μην εργαστείς και δεν έχεις και καμιά οικονομική απαίτηση.

Δεν είναι απόλυση αλλά επειδή κατά επιλογή ρισκάρεις την ζωή των άλλων τραβά στην σπηλιά σου και κάνε ότι θέλεις.

 

Είναι αντισυνταγματική η οποιαδήποτε διάκριση βασίζεται σε τέλεση ιατρικής πράξης. Τα τρολάκια θα σιωπήσουν μόλις τους το πουν. Τώρα εκτελούν υπηρεσία. Αυτά έχουν λυθεί από τη δίκη της Νυρεμβέργης εδώ και δεκαετίες. 

15 minutes ago, swatoner said:

Δεν είναι απόλυση αλλά επειδή κατά επιλογή ρισκάρεις την ζωή των άλλων τραβά στην σπηλιά σου και κάνε ότι θέλεις.

 

Εγώ κυκλοφορώ και θα κυκλοφορώ ελεύθερα. Στη σπηλιά τους θα πάνε αυτοί που πιστεύουν και εφαρμόζουν μεσαιωνικές πρακτικές. Εκεί ανήκουν.  Στις σπηλιές ανήκουν αυτοί που πάνε και κάνουν εμβόλιο από τον φόβο μην αποκλειστούν ή δεν μπορούν να ταξιδέψουν. Στις σπηλιές ανήκουν και αυτοί που διαδίδουν αυτό το FUD.

 

 

ΥΓ και πού 'σαι... Όσο εμείς τσακωνόμαστε αν θα πρέπει να τρυπιώμαστε κάθε 6-8 μήνες για να είμαστε "ελεύθεροι" κάποιοι άλλοι γλεντάνε στη βουλή περνώντας εκτρώματα. Έχει και άλλη ελευθερία για τους εργαζόμενους στο μέλλον. Τον ελέφαντα ακόμα δεν τον έχετε δει....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

 

6 minutes ago, gdp77 said:

 

Είναι αντισυνταγματική η οποιαδήποτε διάκριση βασίζεται σε τέλεση ιατρικής πράξης. Τα τρολάκια θα σιωπήσουν μόλις τους το πουν. Τώρα εκτελούν υπηρεσία. Αυτά έχουν λυθεί από τη δίκη της Νυρεμβέργης εδώ και δεκαετίες. 

 

Εγώ κυκλοφορώ και θα κυκλοφορώ ελεύθερα. Στη σπηλιά τους θα πάνε αυτοί που πιστεύουν και εφαρμόζουν μεσαιωνικές πρακτικές. Εκεί ανήκουν.  Στις σπηλιές ανήκουν αυτοί που πάνε και κάνουν εμβόλιο από τον φόβο μην αποκλειστούν ή δεν μπορούν να ταξιδέψουν. Στις σπηλιές ανήκουν και αυτοί που διαδίδουν αυτό το FUD.

Επειδή σου αρέσει να είσαι εριστικός, θα σε αφήσω στο επίπεδό σου.

Όπως είπαμε όσο νού έχεις τόσα καταλαβαίνεις.

 

 

3095404.jpg?itok=6w6hFqwm
WWW.ETHNOS.GR

Πόσο συμβατός με το Σύνταγμα είναι ο υποχρεωτικός εμβολιασμός, ενδεχόμενα προνόμια εμβολιασθέντων και αποκλεισμοί αρνητών του εμβολίου. Μιλούν στο ethnos.gr...

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, gdp77 said:

 

Είναι αντισυνταγματική η οποιαδήποτε διάκριση βασίζεται σε τέλεση ιατρικής πράξης. Τα τρολάκια θα σιωπήσουν μόλις τους το πουν. Τώρα εκτελούν υπηρεσία. Αυτά έχουν λυθεί από τη δίκη της Νυρεμβέργης εδώ και δεκαετίες. 

 

Εγώ κυκλοφορώ και θα κυκλοφορώ ελεύθερα. Στη σπηλιά τους θα πάνε αυτοί που πιστεύουν και εφαρμόζουν μεσαιωνικές πρακτικές. Εκεί ανήκουν.  Στις σπηλιές ανήκουν αυτοί που πάνε και κάνουν εμβόλιο από τον φόβο μην αποκλειστούν ή δεν μπορούν να ταξιδέψουν. Στις σπηλιές ανήκουν και αυτοί που διαδίδουν αυτό το FUD.

 

 

ΥΓ και πού 'σαι... Όσο εμείς τσακωνόμαστε αν θα πρέπει να τρυπιώμαστε κάθε 6-8 μήνες για να είμαστε "ελεύθεροι" κάποιοι άλλοι γλεντάνε στη βουλή περνώντας εκτρώματα. Έχει και άλλη ελευθερία για τους εργαζόμενους στο μέλλον. Τον ελέφαντα ακόμα δεν τον έχετε δει....

 

Δε νομίζω ότι όλοι οι επιστήμονες έχουν συμφωνήσει σε κάτι και έχουν γίνει συστημικοί. 

Δες λίγο αυτό: 

image.thumb.png.5c7108ab54c3b88964bf6e4d21644335.png

PUBS.ACS.ORG

 

Οι συμμετέχοντες είναι έγκριτοι. 

Αυτά είναι συμπτώματα / προβλήματα που μένουν σε ασθενείς που ΔΕΝ έχουν πάει νοσοκομείο (αλλά έχουν νοσήσει σοβαρά σπίτι).

Αυτό είναι το long-covid που λέμε.

Είναι κι αυτό μια πιθανότητα που την έχεις αποκλείσει με ένα δυαδικό σύστημα ναι/όχι, εντατική / ελαφρά.

 

Και σιγά σιγά θα βγαίνουν πολλές μελέτες και πράγματα που δεν γνωρίζουμε.

Έγινε επεξεργασία από sotiris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

187468425_1095223937637318_5734794267331

 

Ειλικρινά καταλαβαίνω αυτούς που διαλέγουν τη δεξιά μεριά. Η φούτσα που δέχεται ο ταλαίπωρος που τρώει τα παλούκια και τις σφαλιάρες της βασικής έρευνας επί χρόνια για να φτάσει να παράξει μία υπόθεση, και μετά από λίγο να δει ότι δε δουλεύει, και πάλι από την αρχή και πάλι τα ίδια.... δε συμφέρει. Άσε, καλύτερα να αποφασίσουμε ότι μας αρέσει το Α και αν οι τρελοί επιστήμονες βρουν το Β, εμείς ξέρουμε καλύτερα. Είναι συστημικοί. Τα παίρνουν. Έχουμε δικαιώματα. Έχουμε σύνταγμα.

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 6
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος swatoner έγραψε:

Η 44χρονη θα πέρναγε αναίμακτα σίγουρα Covid;

Και αν δεν κολλαγε?

 

πριν 38 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Ποιος έχει μπερδέψει τι δεν ξέρω να στο προσιοδιορισω.

Αλλα νομίζω είναι σαφές αν θέλεις να διαβάσεις και παρακατω την Νομική πλευρά. Και να διαβάσεις το αν.

Δε θα σου επιβάλει κανείς να κάνεις το εμβόλιο. Αλλά επειδή είσαι ρίσκο για τους υπόλοιπους εφόσον δε κάνεις το εμβόλιο εν μέσω πανδημίας μπορείς να μην εργαστείς και δεν έχεις και καμιά οικονομική απαίτηση.

Δεν είναι απόλυση αλλά επειδή κατά επιλογή ρισκάρεις την ζωή των άλλων τραβά στην σπηλιά σου και κάνε ότι θέλεις.

 

covid19-gloves.jpg
WWW.LAWSPOT.GR

Γνώμη του Εργαστηρίου Μελέτης Ιατρικού Δικαίου και Βιοηθικής της Νομικής Σχολής ΑΠΘ

 

Παράθεση

Το θέμα του υποχρεωτικού εμβολιασμού, εν όψει της πανδημίας της νόσου Covid-19, προβλέπεται στον v. 4675/2020 (ΦΕΚ 54Α/11.3.2020), που ορίζει ρητά ότι: «Σε περιπτώσεις εμφάνισης κινδύνου διάδοσης μεταδοτικού νοσήματος, που ενδέχεται να έχει σοβαρές επιπτώσεις στη δημόσια υγεία, μπορεί να επιβάλλεται, με απόφαση του Υπουργού Υγείας μετά από γνώμη της ΕΕΔΥ (Επιτροπή Εμπειρογνωμόνων Δημόσιας Υγείας), υποχρεωτικότητα του εμβολιασμού με σκοπό την αποτροπή της διάδοσης της νόσου.

οποτε οι εμβολιασμενοι δε μεταδιδουν?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, slalom said:

Και αν δεν κολλαγε?

Δεν αναφέρθηκαν εγώ σε εικασίες σαν δεδομένο.

Άλλος φάσκει και αντιφάσκει ανάλογα το "συμφέρον" του.

 

Στην μία περίπτωση έβγαλε πόρισμα ότι αν κόλλαγε θα το πέρναγε αναίμακτα και αμέσως ακύρωσε το πόρισμα ότι το εμβόλιο έχει συμβάλει στην μείωση των κρουσμάτων και των σοβαρών συνεπειών του.

 

 

12 minutes ago, slalom said:

οποτε οι εμβολιασμενοι δε μεταδιδουν?

 

Πόρισμα δικό σου μετά απο εικασίες;

Γιατί δεν αναφέρει κάτι τέτοιο αλλά "με σκοπό την αποτροπή".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, swatoner said:

Δεν αναφέρθηκαν εγώ σε εικασίες σαν δεδομένο.

Άλλος φάσκει και αντιφάσκει ανάλογα το "συμφέρον" του.

 

Στην μία περίπτωση έβγαλε πόρισμα ότι αν κόλλαγε θα το πέρναγε αναίμακτα και αμέσως ακύρωσε το πόρισμα ότι το εμβόλιο έχει συμβάλει στην μείωση των κρουσμάτων και των σοβαρών συνεπειών του.

 

 

 

Πόρισμα δικό σου μετά απο εικασίες;

Γιατί δεν αναφέρει κάτι τέτοιο αλλά "με σκοπό την αποτροπή".

 

Όσο και να χτυπιέσαι πρόκειται για μη πιστοποιημένο εμβόλιο. Κανένας νόμος δεν αναφέρεται σε κάτι τέτοιο. Θα καταπέσει για πλάκα και θα φάει τα μούτρα του όποιος υπουργός "τσιράκι" των πολυεθνικών τολμήσει να περάσει τέτοιο πράγμα. 

 

ΥΓ πεθαίνω να μάθω ποιες οι πολιτικές σου πεποιθήσεις. Αποκλείεται να κόπτεσαι για τη δημόσια υγεία...

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Πόρισμα δικό σου μετά απο εικασίες;

Γιατί δεν αναφέρει κάτι τέτοιο αλλά "με σκοπό την αποτροπή".

 

Δεν ειναι δικο μου, ο νομος το λεει, εκοψες και 3 λεξεις

 

πριν 50 λεπτά, το μέλος slalom έγραψε:

υποχρεωτικότητα του εμβολιασμού με σκοπό την αποτροπή

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.