Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

47 minutes ago, gdp77 said:

Όσο και να χτυπιέσαι πρόκειται για μη πιστοποιημένο εμβόλιο. Κανένας νόμος δεν αναφέρεται σε κάτι τέτοιο. Θα καταπέσει για πλάκα και θα φάει τα μούτρα του όποιος υπουργός "τσιράκι" των πολυεθνικών τολμήσει να περάσει τέτοιο πράγμα. 

 

ΥΓ πεθαίνω να μάθω ποιες οι πολιτικές σου πεποιθήσεις. Αποκλείεται να κόπτεσαι για τη δημόσια υγεία...

Ρε μπαγασα με έπιασες.

 

Είμαι μέτοχος στην Microsoft και συνεργάτης του bill gates. 

Είμαι ο άνθρωπος που έφερα τον covid στην Ελλάδα ώστε να σπείρω την διχόνοια στο Lab.

Τώρα αναπτύσσω τον ιό να κολλάει μέσω κινητού και με την χρήση google services.

Η canonical και το open source community όμως μάλλον θα με αποτρέψουν από τα σχέδιά μου.

Αχ, ανόητα μικρά στρουμφάκια.

 

Και μια που με ξεσκεπασες και τα λέμε όλα, φηφίζω μαύρο δαγκωτο.

Το μαύρο το καλό, από το κωριο.

Μυλοπόταμος forever.

 

Και μια που με ξεσκεπασες πάω να κρυφτώ στην bat σπηλιά μου και να μελετήσω φασιστικά μηνύματα κατά των ζόμπι και να εξιψωσω τον Θεό Cthulhu.

 

Δεν περιγράφω άλλο και αποχωρώ από το νήμα. Γιατί η βλακεία είναι άκρως μεταδοτική και μετά δεν ξέρω τι θεραπεία θα πρέπει να μου χορηγηθεί και αν θα έχει μακροχρόνια επιπτώσεις στο Ελληνικό μου DNA.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

fd36cfc73942490687e258c3c12e4635.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Ο δήμαρχος της Μόσχας εμφανίσθηκε απελπισμένος από την βραδύτητα του εμβολιασμού κατά της Covid-19 στην ρωσική πρωτεύουσα.

 

 

Quote

Όμως, σύμφωνα με δημοσκόπηση του ινστιτούτου Levada που πραγματοποιήθηκε τον Απρίλιο, το 62% των ερωτηθέντων δεν προτίθεται να εμβολιασθεί, λόγω της καχυποψίας που τρέφει ο ρωσικός πληθυσμός απέναντι στις αρχές της χώρας.

 

Οι ανθρωποι ειναι απειθαρχοι ιδεολογικα (εντος κ εκτος ελλαδας) κ αντιστεκονται σε οτιδηποτε ερχεται απο τις αρχες.

Γι αυτο ειναι μπαχαλο η Ελλαδα. Γιατι απο τον εμφυλιο κ μετα κυβερνουν χωρις να ειναι κυβερνηση.

Ιδιο ποιημα μια ζωη. Πολυεθνικες, τσεπες, τσιπακια, δημοκρατιες, νυρεμβεργες και φασισμοι. Ολοι εναντιων αυτων.

Των μοναδικων ελευθερων αλλα πραγματικα ψεκασμενων.

 

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 8
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, GFFermari said:

Των μοναδικων ελευθερων αλλα πραγματικα ψεκασμενων.

 

Ναι ρε φίλε ψεκασμένος είμαι. Γουστάρω. Τιμή μου ο τίτλος σου. Και ο Κούλης το ίδιο είπε. Καλύτερα τέτοιος ψεκασμένος, παρά να τρυπιέμαι κάθε 8 μήνες με τα πειραματικά σου εμβόλια. Ποιος είσαι εσύ και ο κάθε δημοκράτης που θα αμφισβητήσετε την αυτοδιάθεση στο σώμα μου? Πόσο μάλλον όταν εσύ τρυπιέσαι και είσαι προστατευμένος. Εμένα τι ανάγκη με έχεις? 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, gdp77 said:

 

Ναι ρε φίλε ψεκασμένος είμαι. Γουστάρω. Τιμή μου ο τίτλος σου. Και ο Κούλης το ίδιο είπε. Καλύτερα τέτοιος ψεκασμένος, παρά να τρυπιέμαι κάθε 8 μήνες με τα πειραματικά σου εμβόλια. Ποιος είσαι εσύ και ο κάθε δημοκράτης που θα αμφισβητήσετε την αυτοδιάθεση στο σώμα μου? Πόσο μάλλον όταν εσύ τρυπιέσαι και είσαι προστατευμένος. Εμένα τι ανάγκη με έχεις? 

 

Σε εχω αναγκη απο τη στιγμη που δε ζεις σε σπηλια.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 8 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αναρωτιέμαι αυτή η γυναίκα που το πιθανότερο ήταν ότι θα περνούσε ασυμπτωματικά covid -αν ποτέ κολλούσε-, γιατί έπρεπε να εμβολιαστεί.

Με προβλημάτισε αυτή σου η σκέψη. Έχουμε νούμερα που να δείχνουν τι ποσοστό όσων έχουν προσβληθεί από COVID είναι ασυμπτωματικοί;

 

Ανεξάρτητα από αυτό όμως αν ισχύει πχ το 0,15% της θνητότητας (συνολικά για όλες τις ηλικίες ή ένα ακόμα μικρότερο αν θες για την συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα) δεν είναι μεγαλύτερο από το 0,00004% της πιθανότητας να πεθάνεις από το εμβόλιο;

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, tragikos said:

Έχουμε νούμερα που να δείχνουν τι ποσοστό όσων έχουν προσβληθεί από COVID είναι ασυμπτωματικοί;

 

 

Όχι γιατί ένα μεγάλο ποσοστό, ίσως και η συντριπτική πλειονότητα δεν το κατάλαβαν ποτέ και ποτέ δεν πήγαν σε νοσοκομείο για test.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tragikos said:

 

Με προβλημάτισε αυτή σου η σκέψη. Έχουμε νούμερα που να δείχνουν τι ποσοστό όσων έχουν προσβληθεί από COVID είναι ασυμπτωματικοί;

 

Ανεξάρτητα από αυτό όμως αν ισχύει πχ το 0,15% της θνητότητας (συνολικά για όλες τις ηλικίες ή ένα ακόμα μικρότερο αν θες για την συγκεκριμένη ηλικιακή ομάδα) δεν είναι μεγαλύτερο από το 0,00004% της πιθανότητας να πεθάνεις από το εμβόλιο;

 

Δύσκολη η ερώτησή σου και η απάντηση πρέπει να βασιστεί δυστυχώς σε περιορισμένα δεδομένα. Βλέπεις οι περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες δεν έχουν κάνει τεστ σε εθνικό επίπεδο για να απαντηθεί η ερώτηση πέραν αμφιβολίας. Παλαιότερες αναφορές που είχα πετύχει ανέφερε κάπου στο 40% το ποσοστό των φορέων χωρίς συμπτώματα. ένα μέρος αυτών ήταν ακριβώς στο παράθυρο πριν εκδηλώσουν συμπτώματα όμως. Όποτε τρεχαγυρευόπουλος.

 

Αυτές οι μαθηματικές σου ακροβασίες να προσπαθείς να αποδείξεις ότι το 0.0004 είναι μικρότερο του 0.15 δεν θα βρουν εύφορο έδαφος φοβάμαι.

 

Σε άλλα νέα

 

https://www.in.gr/2021/05/21/world/pou-thnitotita-apo-tin-pandimia-einai-2-3-fores-megalyteri-apo-tous-episimous-arithmous/

 

Βασική μου αντίδραση πάλι, γιατί ρε άνθρωπε δε βάζεις το link από τον WHO και πρέπει να το ψάχνω;;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, schumifer said:

Σε άλλα νέα

 

https://www.in.gr/2021/05/21/world/pou-thnitotita-apo-tin-pandimia-einai-2-3-fores-megalyteri-apo-tous-episimous-arithmous/

 

Βασική μου αντίδραση πάλι, γιατί ρε άνθρωπε δε βάζεις το link από τον WHO και πρέπει να το ψάχνω;;;

 

Η θνητότητα είναι μικρότερη από τους επίσημους αριθμούς γιατί οι μη καταγεγραμμένοι ασυμπτωματικοί, αν υπήρχε τρόπος να καταγραφούν, θα έριχναν τα ποσοστά ακόμα χαμηλότερα. Ο ΠΟΥ θεωρεί θνητότητα= νεκροί / επιβεβαιωμένα κρούσματα * 100. Το πρόβλημα είναι στα επιβεβαιωμένα κρούσματα. Τα μη επιβεβαιωμένα και ασυμπτωματικά είναι πολλαπλάσια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα δε θα υποχρεωθεί κανείς σε εμβόλιο. Απλά όσοι δεν θέλουν να εμβολιαστούν θα τους στείλουμε σε γκέτο για να προστατέψουμε τους υπόλοιπους. Συνταγματικότατο.

 

Ναι, προφανώς trollάρω, αλλά από κάποιο σημείο και πέρα δεν έχει νόημα η συζήτηση από ότι φαίνεται...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, dfk_7677 said:

Ναι, προφανώς trollάρω, αλλά από κάποιο σημείο και πέρα δεν έχει νόημα η συζήτηση από ότι φαίνεται...

 

H συζήτηση θα έχει νόημα σε μια 5ετία που θα έχουμε μια εικόνα για το ποιες είναι (και αν υπάρχουν) παρενέργειες από τα εμβόλια. 

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση δεν θα έχει ποτέ νόημα, γιατί σε 5 χρόνια θα κουνήσετε κι άλλο το τέρμα.

Είτε βγείτε και πείτε "εντάξει είχαμε άδικο", είτε πείτε "είχαμε δίκιο, παρ' όλο που τελικά δεν υπάρχουν παρενέργειες", είτε "μπορεί να μην είδαμε παρενέργειες, άρα πρέπει να περιμένουμε κι άλλο"... Στα πέντε χρόνια πολλοί ανεμβολίαστοι θα έχουν ήδη παρενέργειες από Covid-19, συμπτωματικό ή όχι, και συζητάμε ακόμα what ifs.

Ακόμη και εάν όλα όσα ξέρουμε αποδειχτούν λάθος και εμφανιστούν μακροπρόθεσμες παρενέργειες των εμβολίων, η τεκμηριωμένα σωστή απόφαση σήμερα για όσους θέλουν να σταματήσουν οι περιορισμοί, είναι εμβολιασμός. Όλα τα άλλα είναι για να έχουμε να λέμε. 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, tommybertsen said:

 

Screenshot_2021-05-23-12-44-17-664_com.facebook.katana.jpg

Φάτε την σκόνη μου 

 

Αφήνω στην άκρη αυτά που ανεβάζεις.

 

Θα ποστάρω ένα παράδειγμα (πηγή wikipedia) από τα πάρα πολλά που έχει στο "βιογραφικό" της η ανθρώπινη ιστορία όταν δίνονται σκευάσματα στους ανθρώπους χωρίς σωστή έρευνα και μελέτη.

 

Quote

Η θαλιδομίδη (από την πλήρη ονομασία της, Ν-φθαλίμιδο-γλουταριμίδη) είναι ανοσορυθμιστικό φάρμακο και το πρωτότυπο της κατηγορίας των φαρμάκων της θαλιδομίδης. Κυκλοφόρησε για πρώτη φορά το 1957 στη Δυτική Γερμανία, υπό την εμπορική ονομασία Contegran. Το φάρμακο ανέπτυξε και κυκλοφόρησε πρώτη στην αγορά η γερμανική φαρμακευτική εταιρεία Chemie Grünenthal. Συνταγογραφούνταν, κατά κύριο λόγο, σαν υπνωτικό ή ηρεμιστικό, αλλά και για τη θεραπεία του άγχους, της αϋπνίας, της γαστρίτιδας και της υπερέντασης.[1] Στη συνέχεια, χρησιμοποιήθηκε ως φάρμακο ενάντια στη ναυτία και ως ανασχετικό της πρωινής ναυτίας για τις εγκύους. Την 1η Οκτωβρίου 1957, η θαλιδομίδη χαρακτηρίστηκε μη συνταγογραφούμενο φάρμακο στη Γερμανία.

Λίγο μετά την κυκλοφορία του φαρμάκου στη χώρα, γεννήθηκαν 5.000 έως 7.000 βρέφη με δυσπλασία των άκρων (φωκομέλεια). Μόνο το 40% αυτών των παιδιών επέζησαν. Παγκόσμια αναφέρθηκαν περίπου 10.000 περιπτώσεις βρεφών με φωκομέλεια λόγω της θαλιδομίδης, από τα οποία μόνο το 50% επέζησαν.[2] Τα παιδιά αυτά έμειναν γνωστά ως "παιδιά της θαλιδομίδης". Τα νεογνά που εκτέθηκαν στη θαλιδομίδη ενόσω ήταν στη μήτρα παρουσίασαν αναπηρίες στα άκρα, τα οποία είτε δεν αναπτύχθηκαν είτε αναπτύχθηκαν ατελώς. Άλλες παρενέργειες περιελάμβαναν ανωμαλίες στα μάτια, την καρδιά, την πεπτική και την ουροφόρο οδό, καθώς και τύφλωση και κώφωση.[3] Οι αρνητικές επιπτώσεις της χρήσης της θαλιδομίδης οδήγησαν στην ανάπτυξη περισσότερο αυστηρών ελέγχων και κανονισμών όσον αφορά τη χρήση και την ανάπτυξη των φαρμάκων.[4]

Σήμερα η θαλιδομίδη διατίθεται στο εμπόριο από την εταιρεία Celgene κυρίως για τη θεραπεία ορισμένων καρκίνων (πολλαπλό μυέλωμα) και μιας επιπλοκής της λέπρας.

 

Δεν λέω ότι τα εμβόλια έχουν την ίδια επικινδυνότητα. Λέω ότι δεν ξέρουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που κι αυτό το έχουμε ξανακαλύψει... Ποιος θα το φανταζόταν; ?‍♂️

 

On 12/23/2020 at 12:51 PM, acct said:

Ανιστόρητο επιχείρημα. Κι επειδή χρειάζεται μόνο ένα αντιπαράδειγμα: Θαλιδομίδη. O FDA δεν έδωσε άδεια κυκλοφορίας την ίδια στιγμή που στην Ευρώπη κυκλοφορούσε ελεύθερα χωρίς καν συνταγή. Και όλοι οι αδειοδοτικοί φορείς έγιναν έκτοτε ΠΟΛΥ καλύτεροι. Πλέον και ο FDA και o ΕΜΑ είναι τάξεις μεγέθους καλύτεροι στα αδειοδοτικά τους καθήκοντα.

 

Τα περισσότερα σκευάσματα πριν δοκιμαστούν σε ανθρώπους έχουν περάσει εκτενείς δοκιμές σε πειραματόζωα (κυριολεκτικά, όχι μεταφορικά -ας αφήσουμε αυτό το φιλοσοφικό σκέλος εκτός συζήτησης για την ώρα) και έχουν υποστεί εκτενείς αναλύσεις για τα φαρμακοκινητικά τους χαρακτηριστικά. Τα χιλιάδες φάρμακα που κυκλοφορούν στην αγορά είναι γενικά ασφαλή ακριβώς γιατί οι εμπλεκόμενοι φορείς κάνουν τη δουλειά τους.

 

Τα υπόλοιπα, συγγνώμη, αλλά είναι "-Τι κάνεις Γιάννη; -Κουκιά σπέρνω!"...

 

Στο θέμα της νέας νόσου υπάρχει μια επιστημονική χροιά και μια πολιτική χροιά. Ανακατεύοντας συνεχώς τις δύο μεταξύ τους βοηθάμε μόνο εκείνους που προσπαθούν να κρύψουν την ανεπάρκεια της πολιτικής τους  πίσω από τις φυσιολογικές προκλήσεις της επιστημονικής διαδικασίας.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

On 22/5/2021 at 5:33 ΜΜ, το μέλος swatoner έγραψε:

Δεν αναφέρθηκαν εγώ σε εικασίες σαν δεδομένο.

Άλλος φάσκει και αντιφάσκει ανάλογα το "συμφέρον" του.

 

Στην μία περίπτωση έβγαλε πόρισμα ότι αν κόλλαγε θα το πέρναγε αναίμακτα και αμέσως ακύρωσε το πόρισμα ότι το εμβόλιο έχει συμβάλει στην μείωση των κρουσμάτων και των σοβαρών συνεπειών του.

 

Γιατί εσύ έκανες κάτι άλλο;

Σίγουρα για σένα η γυναίκα θα κόλλαγε covid. Φραγμένο το είχε ο ΟΠΑΠ.

Και ότι θα τα κακάρωνε. Επίσης φραγμένο.

Ευτυχώς που χρησιμοποίησες επιστημονικά δεδομένα.

 

Eπίσης η κοινωνική ευθύνη κάποιων ΜΟΝΟ σε αυτό το κομμάτι είναι για μελέτη. "Ας σταματήσει το lockdown, ας εμβολιαστούμε όλοι και σας γράφω στα @@ μου μετά όλους τους άλλους. Κάθε μέρα, όλη μέρα."

 

Spoiler

lemmings-countdown.gif

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.