Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ΦΓΗΦΓΗ-600x300.jpg
MIKROPRAGMATA.LIFO.GR

Ανοικτή επιστολή προς το διδακτικό ερευνητικό προσωπικό της Ιατρικής Σχολής του Αριστοτέλειου

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, acct said:

 

Δεν ξέρω πώς φαντάστηκες ότι δεν το πήραμε χαμπάρι. Ίσα-ίσα, το συζητήσαμε και στις Ειδήσεις και σ' αυτό το θέμα. Σχώρα μου την αυτοαναφορά, αλλά μου είναι ευκολότερη.

 

 

 

Αφού κόπτεσαι γι αυτήν, μπαίνω στον πειρασμό να ρωτήσω αν εμβολιάζεσαι για την εποχική γρίπη, δεδομένου ότι τα εμβόλιά της έχουν μικρότερη αποτελεσματικότητα από αυτά που βαφτίζεις "πειραματικά".

 

 

Προσπαθώ να είμαι πολύ προσεκτικός και να αποφεύγω τους χαρακτηρισμούς, οπότε πολύ καλοπροαίρετα θα σου πω απλά ότι έχεις μεσάνυχτα για τις διαδικασίες αδειοδότησης φαρμακευτικών σκευασμάτων. Πραγματικά πιστεύω ότι αυτός ο κύκλος έκτακτων αδειοδοτήσεων ήταν ο πιο δίκαιος και πιο δημοκρατικός που έχει υπάρξει ποτέ.

 

Έχε υπόψη ότι οι 3 φάσεις των κλινικών δοκιμών που έγιναν (εσπευσμένα, αλλά σωστά) για όλα τα εμβόλια είναι αυτές που πάγια απαιτούνται. Η φάση 4, που ακολουθεί για όλες τις αδειοδοτούμενες ουσίες είναι αυτή που προκύπτει από τα συστήματα φαρμακοεπαγρύπνησης, μετά την κυκλοφορία τους. Και, σε αντίθεση με ό,τι συμβαίνει παραδοσιακά, δεν κατέφυγαν σε ενδεείς Αφρικανούς ως εθελοντές, αλλά σε "Δυτικούς", που είναι οι πρώτοι ωφελούμενοι από τα εμβόλια.

 

Είναι απολύτως ορθό ότι θα θέλαμε μακροχρόνια δεδομένα ασφάλειας και αποτελεσματικότητας, αλλά δεν έχουμε την πολυτέλεια να χαζολογάμε με 100 χιλιάδες εθελοντές όσο οι ζωές εκατομμυρίων είναι σε κίνδυνο, εφόσον έχουμε ήδη δεδομένα που αποδεικνύουν κατηγορηματικά ότι τα εμβόλια είναι ωφέλιμα.

 

Είναι το ίδιο σκεπτικό που υποχρεώνει μια εταιρεία να διακόψει μια τυφλή κλινική δοκιμή με χρήση εικονικού σκευάσματος (placebo), αν από τα αρχικά δεδομένα προκύπτει ότι η εξεταζόμενη θεραπευτική αγωγή είναι επωφελής. Γιατί θα ήταν ανήθικο να θυσιάζεις την υγεία των εθελοντών δίνοντάς τους ζάχαρη, όταν υπάρχει θεραπεία για τη νόσο τους.

 

Εν τέλει, ο μαζικός εμβολιασμός που συμβαίνει τώρα είναι η μεγαλύτερη Φάση 4 που έχει διεξαχθεί ποτέ και θα δημιουργήσει δεδομένα για να γίνουν τα εμβόλια ακόμη ασφαλέστερα και ακόμη αποτελεσματικότερα. Αυτό μας αγοράζει χρόνο μέχρι το '22-'23, που πιστεύουμε βάσιμα ότι θα υπάρχουν μικρομοριακά φάρμακα ως θεραπευτική αγωγή αναστολής του ιού για τους πληθυσμούς που κινδυνεύουν λιγότερο και έτσι θα μπορούμε να πάψουμε να μιλάμε για καθολικό εμβολιασμό.

 

Εγώ τοποθετήθηκα επί της φημολογούμενης (FUD imo) υποχρεωτικότητας. Επ' αυτής αν θες τοποθετήσου. Για όλα τα υπόλοιπα θα δείξει το μέλλον της "δημοκρατικής διαδικασίας" που επικαλείσαι. btw καμία δημοκρατία δεν βλέπω, προσωπικά, όταν τα media παγκοσμίως παρουσίασαν μονόπλευρα (γκεμπελικά σχεδόν) την ενημέρωση για τα εμβόλια. Η τελευταία παράγραφος της απάντησής σου θα ήταν εξαιρετική αν έμπαινε στα δελτία ειδήσεων αντί των κραυγών και των ψευδών που έπαιξαν και παίζουν ακόμα.

31 minutes ago, acct said:

 

Δεν ξέρω πώς φαντάστηκες ότι δεν το πήραμε χαμπάρι. Ίσα-ίσα, το συζητήσαμε και στις Ειδήσεις και σ' αυτό το θέμα. Σχώρα μου την αυτοαναφορά, αλλά μου είναι ευκολότερη.

 

 

 

Αφού κόπτεσαι γι αυτήν, μπαίνω στον πειρασμό να ρωτήσω αν εμβολιάζεσαι για την εποχική γρίπη, δεδομένου ότι τα εμβόλιά της έχουν μικρότερη αποτελεσματικότητα από αυτά που βαφτίζεις "πειραματικά".

 

 

Προσπαθώ να είμαι πολύ προσεκτικός και να αποφεύγω τους χαρακτηρισμούς, οπότε πολύ καλοπροαίρετα θα σου πω απλά ότι έχεις μεσάνυχτα για τις διαδικασίες αδειοδότησης φαρμακευτικών σκευασμάτων. Πραγματικά πιστεύω ότι αυτός ο κύκλος έκτακτων αδειοδοτήσεων ήταν ο πιο δίκαιος και πιο δημοκρατικός που έχει υπάρξει ποτέ.

 

Έχε υπόψη ότι οι 3 φάσεις των κλινικών δοκιμών που έγιναν (εσπευσμένα, αλλά σωστά) για όλα τα εμβόλια είναι αυτές που πάγια απαιτούνται. Η φάση 4, που ακολουθεί για όλες τις αδειοδοτούμενες ουσίες είναι αυτή που προκύπτει από τα συστήματα φαρμακοεπαγρύπνησης, μετά την κυκλοφορία τους. Και, σε αντίθεση με ό,τι συμβαίνει παραδοσιακά, δεν κατέφυγαν σε ενδεείς Αφρικανούς ως εθελοντές, αλλά σε "Δυτικούς", που είναι οι πρώτοι ωφελούμενοι από τα εμβόλια.

 

Είναι απολύτως ορθό ότι θα θέλαμε μακροχρόνια δεδομένα ασφάλειας και αποτελεσματικότητας, αλλά δεν έχουμε την πολυτέλεια να χαζολογάμε με 100 χιλιάδες εθελοντές όσο οι ζωές εκατομμυρίων είναι σε κίνδυνο, εφόσον έχουμε ήδη δεδομένα που αποδεικνύουν κατηγορηματικά ότι τα εμβόλια είναι ωφέλιμα.

 

Είναι το ίδιο σκεπτικό που υποχρεώνει μια εταιρεία να διακόψει μια τυφλή κλινική δοκιμή με χρήση εικονικού σκευάσματος (placebo), αν από τα αρχικά δεδομένα προκύπτει ότι η εξεταζόμενη θεραπευτική αγωγή είναι επωφελής. Γιατί θα ήταν ανήθικο να θυσιάζεις την υγεία των εθελοντών δίνοντάς τους ζάχαρη, όταν υπάρχει θεραπεία για τη νόσο τους.

 

Εν τέλει, ο μαζικός εμβολιασμός που συμβαίνει τώρα είναι η μεγαλύτερη Φάση 4 που έχει διεξαχθεί ποτέ και θα δημιουργήσει δεδομένα για να γίνουν τα εμβόλια ακόμη ασφαλέστερα και ακόμη αποτελεσματικότερα. Αυτό μας αγοράζει χρόνο μέχρι το '22-'23, που πιστεύουμε βάσιμα ότι θα υπάρχουν μικρομοριακά φάρμακα ως θεραπευτική αγωγή αναστολής του ιού για τους πληθυσμούς που κινδυνεύουν λιγότερο και έτσι θα μπορούμε να πάψουμε να μιλάμε για καθολικό εμβολιασμό.

 

Εγώ τοποθετήθηκα επί της φημολογούμενης (FUD imo) υποχρεωτικότητας. Επ' αυτής αν θες τοποθετήσου. Για όλα τα υπόλοιπα θα δείξει το μέλλον της "δημοκρατικής διαδικασίας" που επικαλείσαι. btw καμία δημοκρατία δεν βλέπω, προσωπικά, όταν τα media παγκοσμίως παρουσίασαν μονόπλευρα (γκεμπελικά σχεδόν) την ενημέρωση για τα εμβόλια. Η τελευταία παράγραφος της απάντησής σου θα ήταν εξαιρετική αν έμπαινε στα δελτία ειδήσεων αντί των κραυγών και των ψευδών που έπαιξαν και παίζουν ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

 

@acct

 

Για να "κερδίσει χρόνο" η ανθρωπότητα, γιατί δεν επιλέχθηκαν τα φάρμακα με μονοκλωνικά αντισώματα (ή άλλα) που υπάρχουν επίσης εδώ και μήνες και προτιμήθηκε ο παγκόσμιος πειραματικός εμβολιασμός; Και για να κερδίσει ακόμα περισσότερο χρόνο η ανθρωπότητα από τους ανθρωπιστές κυβερνώντες, γιατί δεν δόθηκε το πράσινο φως από τον EMA και για άλλα εμβόλια π.χ. sputnik ? Αυτά δεν μας κερδίζουν χρόνο? Ή μήπως το παιχνίδι της "σωτηρίας της ανθρωπότητας" περνάει μόνο μέσα από συγκεκριμένες τσέπες?

 

@acct

 

Για να "κερδίσει χρόνο" η ανθρωπότητα, γιατί δεν επιλέχθηκαν τα φάρμακα με μονοκλωνικά αντισώματα (ή άλλα) που υπάρχουν επίσης εδώ και μήνες και προτιμήθηκε ο παγκόσμιος πειραματικός εμβολιασμός; Και για να κερδίσει ακόμα περισσότερο χρόνο η ανθρωπότητα από τους ανθρωπιστές κυβερνώντες, γιατί δεν δόθηκε το πράσινο φως από τον EMA και για άλλα εμβόλια π.χ. sputnik ? Αυτά δεν μας κερδίζουν χρόνο? Ή μήπως το παιχνίδι της "σωτηρίας της ανθρωπότητας" περνάει μόνο μέσα από συγκεκριμένες τσέπες?

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, gdp77 said:

Για να "κερδίσει χρόνο" η ανθρωπότητα, γιατί δεν επιλέχθηκαν τα φάρμακα με μονοκλωνικά αντισώματα (ή άλλα) που υπάρχουν επίσης εδώ και μήνες και προτιμήθηκε ο παγκόσμιος πειραματικός εμβολιασμός; Και για να κερδίσει ακόμα περισσότερο χρόνο η ανθρωπότητα από τους ανθρωπιστές κυβερνώντες, γιατί δεν δόθηκε το πράσινο φως από τον EMA και για άλλα εμβόλια π.χ. sputnik ? Αυτά δεν μας κερδίζουν χρόνο? Ή μήπως το παιχνίδι της "σωτηρίας της ανθρωπότητας" περνάει μόνο μέσα από συγκεκριμένες τσέπες?

 

Για τα μονοκλωνικά έχει μιλήσει πολλάκις και ο @schumifer, αλλά αν έχεις κάποια νεότερη δημοσίευση που τα βρίσκει αποτελεσματικά (προσπερνώ το κόστος και τη διαθεσιμότητα), σε παρακαλώ βάλε ένα λινκ. Το αυτό και για άλλες "θεραπείες". Δεν μπορώ να μετρήσω πόσα "θαυματουργά φάρμακα" ακόμη και από "Έλληνες επιστήμονες" έχουν καλύψει τα δελτία τον τελευταίο χρόνο. Είδες κανένα να κάνει τεράστια διαφορά κλινικά και να αποτρέπει συλλήβδην τη νοσηλεία, όπως τα εμβόλια; Απλώς έχουμε πετύχει (και δεν είναι καθόλου αμελητέα επιτυχία) να βελτιώνουμε λίγο την έκβαση της νόσου σε περιστατικά με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

 

Για το Sputnik έχω εκφράσει την άποψή μου, που θεωρώ ότι στηρίζεται επαρκώς από τα δημοσιευμένα δεδομένα, ότι είναι επίσης αρκετά ασφαλές και αποτελεσματικό. Γενικά περισσότερο αποτελεσματικό (ίσως λίγο λιγότερο ασφαλές) από το AZ, που είναι ίδιας τεχνολογίας, γιατί χρησιμοποιεί 2 διαφορετικούς οροτύπους αδενοϊού και αντιμετωπίζει το ενδεχόμενο προϋπάρχουσας (ή προκληθείσας από την 1η δόση) προσωρινής ανοσίας στο στέλεχος που χρησιμοποιείται ως φορέας.

 

Πάντως, δε στεναχωριέμαι ιδιαίτερα που δεν κυκλοφορεί στην Ευρώπη, δεδομένου ότι το σύνολο της παραγωγής του διατίθεται σε άλλες χώρες. Δεν είναι ότι πλεονάζουν δόσεις που πάνε χαμένες.

 

Εν τέλει, αν κοπτόμαστε για τα οικονομικά συμφέροντα, θα έπρεπε όλοι να προτιμάμε αποκλειστικά AZ, που τα προμηθευόμαστε ουσιαστικά σε τιμή κόστους, είναι ευκολότερα διαχειρίσιμα και μπορούμε να αγοράσουμε 15 στην τιμή 1 Pfizer (από μνήμης τα νούμερα, ίσως κάνω λίγο λάθος). Όμως, αφενός δεν φτάνουν για όλους, αφετέρου τα έχουμε δαιμονοποιήσει ως το εργαλείο του Εξαποδώ.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να προσθεσω και το εξης.

 

Λεμε συνεχεια οτι δε φερουν ευθυνη οι φαρμακευτικες σε περιπτωση που κατι αρνητικο συμβει με τα εμβολια. Νομιζω χανουμε τελειως τη μεγαλη εικονα... δεν ειναι καταναλωτικο προιον πλεον το εμβολιο αυτο, η ανθρωποτητα ολη το ζηταει και 3-4 εταιριες μανιωδως φανταζομαι τρεχουν να εξυπηρετησουν.  Δε μπορει ο ενας να ζηταει τα ρεστα απο τον αλλο στην περιπτωση αυτη, προκειται για συνεργασια και ομαδικη προσπαθεια.

Link to comment
Share on other sites

Ανοιξαν σημερα ολα τα εμβολια για τους 40-44

Προς το παρον, εχει Moderna στο κεντρο Ξιφασκιας 1, και Pfizer στο 2

 

Οπου αλλου και να κοιταξα, απο Ελευσινα μεχρι Βαρη, δεν εχει ή εχει ΑΖ

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, gdp77 said:
EN-VOLVE.COM

A group of 57 leading scientists, doctors and policy experts has released a report calling in to question the safety and efficacy of the current COVID-19 vaccin

 

Pre print, not peer reviewed διαβάζω. Θέλω να το δω δημοσιευμένο. Μόνο το abstract να διαβάσεις αναρωτιέσαι τι είδους αποδείξεις θα έχουν τα παραρτήματα. Από τους δε συγγραφείς οι μισοί αντί για νοσοκομεία αναφέρουν ως προέλευση το

Médicos por la Verdad όπως και το Epidemiólogos Argentinos Metadisciplinarios. Για γέλια αν δεν ήταν για κλάματα. Αν γνωρίζετε τη γλώσσα πείτε μου σας παρακαλώ αν ισχύουν αυτά που διαβάζω στη μετάφραση. Ανοσία της αγέλης, και άλλες ιστορίες για αγρίους ή μικρά παιδιά.

 

Αναρωτιέμαι πότε θα σταματήσει το βάρος της απόδειξης να πέφτει στους άλλους και όχι να το φέρουν ακέραιο όσοι πρεσβεύουν παράλογες αντιλήψεις. Αναρωτιέμαι γιατί δεν κοιτούσα το ταβάνι μου αντί να κάτσω να διαβάσω το άρθρο και να μελετήσω το υπόβαθρο των συγγραφέων.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, schumifer said:

Pre print, not peer reviewed διαβάζω. Θέλω να το δω δημοσιευμένο. Μόνο το abstract να διαβάσεις αναρωτιέσαι τι είδους αποδείξεις θα έχουν τα παραρτήματα. Από τους δε συγγραφείς οι μισοί αντί για νοσοκομεία αναφέρουν ως προέλευση το

Médicos por la Verdad όπως και το Epidemiólogos Argentinos Metadisciplinarios. Για γέλια αν δεν ήταν για κλάματα. Αν γνωρίζετε τη γλώσσα πείτε μου σας παρακαλώ αν ισχύουν αυτά που διαβάζω στη μετάφραση. Ανοσία της αγέλης, και άλλες ιστορίες για αγρίους ή μικρά παιδιά.

 

Αναρωτιέμαι πότε θα σταματήσει το βάρος της απόδειξης να πέφτει στους άλλους και όχι να το φέρουν ακέραιο όσοι πρεσβεύουν παράλογες αντιλήψεις. Αναρωτιέμαι γιατί δεν κοιτούσα το ταβάνι μου αντί να κάτσω να διαβάσω το άρθρο και να μελετήσω το υπόβαθρο των συγγραφέων.

 

 

 

 

Να μας πεις εσύ ποιους θεωρείς σοβαρούς επιστήμονες και ποιες είναι οι εργασίες τους ή οι αποδείξεις τους για την ασφάλεια και την αποτελεσματικότητα των εμβολίων. Ποιος δικαιούται να ομιλεί εν πάση περιπτώσει για να μην του πετάξετε συστημική λάσπη;

Link to comment
Share on other sites

Ο Covid19 είναι ένα οργανωμένο σχέδιο ώστε να αφανιστεί ο πληθυσμός, βασικά, αλλά κοιμάστε (αν και μια απλή γριπούλα είναι, το 99.9% είναι ασυμπτωματικοί και 0.1% - και πολύ λέω - είναι κάποιοι απρόσεκτοι που απλά χρειάστηκαν ΜΕΘ γιατί κάπνιζαν σαν φουγάρα - εντάξει αυτό με τις 12.000 νεκρούς, καλό αστείο , σας πιστέψαμε χαχαχαχα εδώ από την γρίπη είναι 10πλάσιοι οι θάνατοι #tinalemetora).

Κάποιοι μακάκες έβγαλαν και τα εμβόλια ώστε να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια (ότι και καλά θα μας προστατεύσουν από τον αόρατο εχθρό), να αλλάξουν το DNA μας και να μας υποτάξουν. Το σχέδιο μετακόμισής μας σε άλλους πλανήτες, τώρα ξεκινά και εσείς απλά αδυνατείτε να το δείτε. Δεν το βλέπετε γιατί τα chemtrails ήδη έχουν πειράξει το μυαλό σας. 

Spoiler

 

Spoiler

Shiba Inu Wow GIF by Feliks Tomasz Konczakowski

 

 

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, gdp77 said:

 

Να μας πεις εσύ ποιους θεωρείς σοβαρούς επιστήμονες και ποιες είναι οι εργασίες τους ή οι αποδείξεις τους για την ασφάλεια και την αποτελεσματικότητα των εμβολίων. Ποιος δικαιούται να ομιλεί εν πάση περιπτώσει για να μην του πετάξετε συστημική λάσπη;

 

Είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις την ήρα από το στάρι σε αυτό το επίπεδο.

Συνήθως αφήνεις τους ειδικούς να το ξεχωρίσουν. 

Π.χ. εγώ που η κύρια δουλειά μου είναι ερευνητής τα τελευταία 10 χρόνια, δεν μπορώ να κατανοήσω εύκολα ένα αντικείμενο εκτός του πεδίου εξειδίκευσής μου.

Δηλαδή αν διαβάσω ένα άρθρο σε popular science τύπου οι επιστήμονες ανακάλυψαν τον πλανήτη τάδε που είναι ο πρώτος που κλπ κλπ, ανοίγω μετά τη δημοσίευση όλο χαρά στο nature και βλέπω κάτι ακαταλαβίστικα τύπου η IR απορρόφηση στην xyz γωνία ήταν τόσο αντί για τόσο. 

 

Ένα πράγμα ξέρω σίγουρα: 

Αν ξεκινήσεις να στρογγυλεύεις την επιστήμη με βάση αυτά που καταλαβαίνεις, κινδυνεύεις να βρεθείς εκτός πραγματικότητας :)

 

Τώρα αυτές οι μελέτες δεν είναι πραγματική επιστήμη, είναι στατιστική επεξεργασία έωλων δεδομένων, όπως η κάθε στατιστική ανάλυση που βασίζεται σε ερωτηματολόγια ή σε μαρτυρίες, ή σε μη συστηματοποιημένη καταγραφή συμβάντων. Γι' αυτό και έχει εξαιρετική σημασία η κλινική δοκιμή και ο έλεγχος σε όλες τις φάσεις και όλα τα στάδια. Αν αφήσεις μια κλινική δοκιμή να γίνει στην Κίνα με υπεύθυνο συνδεδεμένο με την εκεί κυβέρνηση, θα βρεθείς με τόσο μαγειρεμένα αποτελέσματα που το Σινοβάκ θα είναι το φάρμακο για το συνάχι, τον κορωνοϊό και τα προβλήματα στυτικής δυσλειτουργίας, τα πάντα όλα 3 σε 1.

 

Αν θες πραγματική απάντηση, αυτή είναι ότι κανεις δεν ξέρει. Κανείς δεν ξέρει τη μακροπρόθεσμη ασφάλεια των εμβολίων. Θα ξέρουμε σε 5-10 χρόνια. Σύμφωνα με τα έως τώρα γνωστά δεδομένα, δεν υπάρχει σοβαρή παρενέργεια εκτός από τις αναφερόμενες (κινδύνους θρομβώσεων), αλλά αυτό θα το μάθουμε σε βάθος χρόνου. Επίσης, θα πρέπει πάντα να συγκριθεί με τον long covid, τα ποσοστά του κλπ. Το να συγκρίνουμε ένα εμβόλιο με το τίποτα, δεν είναι δίκαιη σύγκριση. Προφανώς κάτι vs τίποτα, το τίποτα κερδίζει.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

5072666.jpg?itok=Q_QkpJgY
WWW.KOUTIPANDORAS.GR

«Σβήνουν» και οι τελευταίες ελπίδες για την άτυχη Γλυκερία Μανουσάκη, ο οποία νοσηλεύεται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ηρακλείου, λίγες...

 

 

Αναρωτιέμαι αυτή η γυναίκα που το πιθανότερο ήταν ότι θα περνούσε ασυμπτωματικά covid -αν ποτέ κολλούσε-, γιατί έπρεπε να εμβολιαστεί.

1 hour ago, sotiris said:

Κανείς δεν ξέρει τη μακροπρόθεσμη ασφάλεια των εμβολίων. Θα ξέρουμε σε 5-10 χρόνια.

 

Γιατί λοιπόν δαιμονοποιούνται όσοι επιλέγουν να σταθμίσουν τα δεδομένα και αποφασίζουν να μην εμβολιαστούν ή όσοι προσπαθούν να αποδείξουν ότι είναι επικίνδυνα; Από πότε η επιστήμη έγινε μονόπλευρη και δογματική;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η 44χρονη (και άλλοι πολλοί) πέθαναν σίγουρα με καταλύτη το εμβολίο. Οι αριθμοί που αναφέρεις ότι "σώθηκαν" από το.εμβολιο είναι εικασίες και θεωρητικοί. Ποτέ δεν θα ξέρεις. Ποτέ δεν θα μάθεις. Δεν υπάρχει καμία απολύτως απόδειξη ότι εμβολιασμενος τη γλίτωσε, ενώ αν δεν ήταν εμβολιασμενος θα πέθαινε  Όπως πιθανότατα δεν θα μάθεις και πόσοι θα πεθάνουν από μακροπρόθεσμες παρενέργειες του εμβολίου. Είναι πολλά τα εκατομμύρια των εμβολιασμένων και ποτέ δεν θα ανακοινωθεί η οποία μελλοντική επίπτωση. Μου αρέσει η σιγουριά σου πάντως. Αναφέρεις στοιχεία χωρίς καμία απολύτως απόδειξη. 

 

 

Και εγώ σου λέω ότι αν δίνονταν άλλα φάρμακα από την αρχή δεν θα είχαμε αυτές τις εκατόμβες νεκρών και δεν θα υπήρχε η ανάγκη για πείραματικό εμβολιασμο. Αλλά αυτό δεν σε.απασχολει προφανώς, γιατί τα εμβόλια ελευθερώνουν.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Θα προτιμουσες να ζει η 44χρονη ή οι 2-3000 ισως κ παραπανω που σωθηκαν απο το εμβολιο?

Εγω θα προτιμουσα να μπορουσε να διαλεξει εμβολιο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Η 44χρονη (και άλλοι πολλοί) πέθαναν σίγουρα με καταλύτη το εμβολίο. Οι αριθμοί που αναφέρεις ότι "σώθηκαν" από το.εμβολιο είναι εικασίες και θεωρητικοί. Ποτέ δεν θα ξέρεις. Ποτέ δεν θα μάθεις. Δεν υπάρχει καμία απολύτως απόδειξη ότι εμβολιασμενος τη γλίτωσε, ενώ αν δεν ήταν εμβολιασμενος θα πέθαινε  Όπως πιθανότατα δεν θα μάθεις και πόσοι θα πεθάνουν από μακροπρόθεσμες παρενέργειες του εμβολίου. Είναι πολλά τα εκατομμύρια των εμβολιασμένων και ποτέ δεν θα ανακοινωθεί η οποία μελλοντική επίπτωση. Μου αρέσει η σιγουριά σου πάντως. Αναφέρεις στοιχεία χωρίς καμία απολύτως απόδειξη. 

 

Η σιγουριά ότι πέθανε με καταλύτη το εμβόλιο είναι επειδή σχετίζονται χρονικά, ή έχεις και πραγματικά στοιχεία;

Πώς διαλέγεις τα σίγουρα από αυτά που δεν αποδεικνύονται, εκτός του ότι τυχαίνει να συμφωνούν με τις προκαταλήψεις σου;

Σοβαρά ρωτάω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, gdp77 said:

Η 44χρονη (και άλλοι πολλοί) πέθαναν σίγουρα με καταλύτη το εμβολίο. Οι αριθμοί που αναφέρεις ότι "σώθηκαν" από το.εμβολιο είναι εικασίες και θεωρητικοί. Ποτέ δεν θα ξέρεις. Ποτέ δεν θα μάθεις. Δεν υπάρχει καμία απολύτως απόδειξη ότι εμβολιασμενος τη γλίτωσε, ενώ αν δεν ήταν εμβολιασμενος θα πέθαινε  Όπως πιθανότατα δεν θα μάθεις και πόσοι θα πεθάνουν από μακροπρόθεσμες παρενέργειες του εμβολίου. Είναι πολλά τα εκατομμύρια των εμβολιασμένων και ποτέ δεν θα ανακοινωθεί η οποία μελλοντική επίπτωση. Μου αρέσει η σιγουριά σου πάντως. Αναφέρεις στοιχεία χωρίς καμία απολύτως απόδειξη. 

 

 

Και εγώ σου λέω ότι αν δίνονταν άλλα φάρμακα από την αρχή δεν θα είχαμε αυτές τις εκατόμβες νεκρών και δεν θα υπήρχε η ανάγκη για πείραματικό εμβολιασμο. Αλλά αυτό δεν σε.απασχολει προφανώς, γιατί τα εμβόλια ελευθερώνουν.

 

Τα στοιχεια που εχουμε κ μπορουμε να αξιολογησουμε ειναι τα στατιστικα. Κανενα επιστημονικο υποβαθρο δε μπορω να χρησιμοποιησω εγω, εσυ η οποιοσδηποτε χωρις να ειναι γνωστης του αντικειμενου. Δε κανουμε πολιτικη εδω, ουτε μπορεις κ μπορω να εχω αποψη επι του θεματος. Μονο τα στατιστικα, εχουμε δικαιωμα να αξιολογησουμε κ να κρινουμε.

May be an image of text that says 'Χώρα 20-Μαϊ Μέσος ημερήσιος όρος θανάτων ανά εκατομμύριο κατοίκους για την εβδομάδα που έληξε την: 6-Μαϊ 13-Μαϊ 29-Απρ Ελλάδα Γαλλία Γερμανία Δανία Ιταλία Ισπανία Μεγάλη Βρετανία Ολλανδία 22-Απρ 5,14 1,97 2,19 0,17 2,52 0,98 0,11 0,82 5,74 2,96 2,44 0,15 3,50 1,70 0,14 1,28 7,29 3,41 2,66 0,25 4,06 1,97 0,18 1,28 7,22 4,32 2,83 0,40 5,17 1,78 0,34 1,22 7,53 4,38 2,61 0,44 5,72 1,88 0,34 1,36'

Οπως γνωριζεις η Αγγλια ηταν απο τις χειροτερες, αν οχι η χειροτερη, ως προς τους θανατους απο covid.

Επειδη οι εμβολιασμοι εδω πηγαινουν δυσαναλογα καλα σε σχεση με την υπολοιπη Ευρωπη, τα αποτελεσματα ειναι εμφανη.

Ειναι κατι παραπανω απο προφανες πως τα εμβολια αλλαξαν κατακορυφα τα δεδομενα. Δλδ τους θανατους.

Ασχετα με τις οποιες παρενεργειες που μπορει να εχουν, κανεις αλλωστε δεν απεκλεισε το γεγονος οτι δε θα εχουν - εδω κ τα ντεπον εχουν, το ισοζυγιο θετικων-αρνητικων ειναι υπερ αυτων.

 

Οπως κ να χει, κανεις δε μπορει να σου αλλαξει τη γνωμη. Δεν ειναι θεμα στοιχειων, στατιστικων, επικλισεων σε αρθρα ή ντοκουμεντα.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

παντως μεγαλη απατη το "ανοιγμα της πλατφορμας για ολα τα εμβολια για τους 40+ "

για να βρω ραντεβου πρεπει να παω στην ξιφασκια....τα υπολοιπα κεντρα στην ευρυτερη περιοχη του κεντρου(20+) ειναι χωρις ραντεβου απο το πρωτο δευτερολεπτο.

φιασκο,γιατι δε λενε οτι δεν εχουμε εμβολια...

Έγινε επεξεργασία από steve_m
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.