Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Τελικά αυτός που "τα λέει καλά" έχει ιστορία:

kouvelas_antigripiko-600x300.jpg
MIKROPRAGMATA.LIFO.GR

Ρεσιτάλ μπουρδολογίας με πιθανό σκοπό την τρομοκράτηση του κόσμου και την αποτυχία της εμβολιαστικής προσπάθειας

 

Αυτός τώρα πληρώνεται από εμάς. Καθηγητής πανεπιστημίου. Δεν μπορώ, ρε, άλλο, δεν μπορώ. Θέλω να φύγω από αυτό το τριμπούρδελο.

 

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Κάπου (νομίζω πως) θα πρέπει να σταματήσεις. Έχεις τραβήξει μια διαχωριστική γραμμή μεταξύ πραγματικότητας και φαντασίας και έχεις δημιουργήσει τη δική σου twilight zone.

Θεμιτή η παράθεση πηγών, όταν αυτές τεκμηριώνουν το ζήτημα το οποίο πραγματεύονται, δημιουργούν, δε, πεδίο γόνιμου προβληματισμού και συζήτησης.

Εξήγησέ μας τώρα τι ακριβώς πετυχαίνει η αναπαραγωγή της συζήτησης του βίντεο που έβαλες, συζήτηση μεταξύ, αφενός μεν, ενός ψεκασμένου, αφετέρου δε, μιας "δημοσιογράφου" που έχει κάψει ρίζα απ' τα ντεκαπάζ.

Σταχυολογώ: "φαίνεται πως", "μάλλον", "λογικά δημιουργούν πρόβλημα". Και έτσι και γιουβέτσι, δηλαδή, ώστε να μην μπορεί κάποιος να πει το παραμικρό.

Βέβαια, είναι γνωστός ο τρόπος λειτουργίας όλων των θεωριών συνωμοσίας. Παίρνουμε το αποτέλεσμα, αυτό που έχει συμβεί, το τραβάμε από 'δώ, το τραβάμε από 'κεί, και, voila, καταλήγουμε στο "είδατε, τα έλεγα εγώ, ο πρωτοξάδερφος του Λιακό".

Υ.Γ. Η αποδόμηση των αντιεπιστημονικών πηγών που παραθέτεις είναι πολύ εύκολη. Εξαίρετοι συμφορουμίτες έχουν ήδη καταθέσει την άποψή τους επί του θέματος.

Το γεγονός ότι επιμένεις, με κάνει ν' αμφιβάλλω για την εύρυθμη λειτουργία των φίλτρων ανοσίας που (θα πρέπει να) διαθέτεις ενάντια στις ιντερνετικές μπούρδες.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 hour ago, gdp77 said:

Ευτυχώς η πληροφορία δεν μπόρεσε να μείνει κρυφή. Υπάρχουν φάρμακα σε φάση ανάπτυξης. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα υπάρξουν επαναληπτικές δόσεις στο μέλλον για το καλό όλων μας. Όποιος νοσεί θα παίρνει ένα χαπάκι και τέλος.

 

 

χα! οι τωρινές θεραπείες βασίζονται σε κοκταιλ πολλαπλών φαρμάκων και για την πραγματική θεραπεία βασίζονται στα επονομαζόμενα "μονοκλωνικά". Τα οποία είναι αντισώματα, εργαστηριακά παρασκευασμένα, που τα βάζουμε στο σώμα μας για να σκοτώσουν τον ιο. (btw την ακίδα στοχεύουν και αυτά). Στην πορεία, το ανοσοποιητικό σου δεν έμαθε κάτι, έτοιμα τα πήρε.

 

Alsο, μιλώντας για κοκταιλ, πάντα βάζουν στο "μείγμα" κορτοκο-στεροιδή. Μόνο που αυτά φέρνουν αυξημένο κίνδυνο διαβήτη. Oh well! Pick you poison I guess!

Και βασικά στα κοκταίλ πρέπει να αντιμετωπίσεις τα side-effects για κάθε ένα από τα φάρμακα που τα απαρτίζουν. Δεν είναι σε καμμια περίπτωση πιο απλό ή πιο εύκολο!

 

Α, και που είσαι, κόστος! ότι υπάρχει τώρα που είναι είτε σε φάση ανάπτυξης ή δοκιμών δεν έχουν καμμια σχέση σε τιμή ακόμα και συγκρινόμενα με το ακριβό pfizer.

 

Edit: Το καλύτερο για το τέλος, και τα μονοκλωνικά αντισώματα δεν έχουν παρέχουν μόνιμη ανοσία. Όταν (όχι άμα) το σώμα σου τα απορρίψει, είσαι στο 0 πάλι

Έγινε επεξεργασία από JaguarOne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS

 

Αυτά που λέει δεν είναι λάθος. Όπως και ο Ιωαννίδης, αυτό που παρουσιάζουν είναι μια διαφορετική οπτική. Το λάθος έρχεται στην ερμηνεία που γίνεται σε αυτά που λένε, καθώς και στην εφαρμοσιμότητα όσων λένε. Η εφαρμοσιμότητα είναι μηδέν, διότι ο ίδιος ο Κουβελας έλεγε ότι είχε μπει/έπρεπε να μπει σε αεροπλάνο πέρυσι τον Απρίλιο (για πτήση εσωτερικού). Δεν υπάρχει πτήση εσωτερικού που να μην μπορείς να την αντικαταστήσεις με οδήγηση ή πλοίο. Οπότε δεν υπάρχει το σενάριο πρέπει να μπω σε αεροπλάνο, πάρε ταξί. ΑΛΛΑ επιστημονικά τα όσα λέει δεν είναι λάθος. Η επιστήμη φυλάει τα νώτα της, τα εμβόλια έχουν έγκριση κατεπείγοντος και αν διαβάσετε τις οδηγίες χρήσης του ΑΖ με τις παρενέργειες αναφέρει 1 στις 10.000 τις ανεπιθύμητες θρομβώσεις (προφανώς όχι όλες σοβαρές).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, sotiris said:

αν διαβάσετε τις οδηγίες χρήσης του ΑΖ με τις παρενέργειες αναφέρει 1 στις 10.000 τις ανεπιθύμητες θρομβώσεις

 

Η εκτιμώμενη πιθανότητα είναι 1 περιστατικό ανά 100 000 εμβολιασμούς1, απλώς με αυτή τη συχνότητα κατατάσσεται ως "πολύ σπάνια", δηλαδή έως (το πολύ) 1 στα 10 000 άτομα. Στις ηλικιακές ομάδες 20-49 η εκτίμηση κυμαίνεται από 1.8 (στους 30-39) έως 2.1 (στους 40-49) περιστατικά ανά 100 000 εμβολιασμούς, τη στιγμή που προφυλάσσει από 64 (20-29) έως 122 (40-49) εισαγωγές σε νοσοκομείο και 6 έως 15 εισαγωγές στην εντατική2 (οι υπολογισμοί είναι για υψηλό ρυθμό μετάδοσης και έχοντας λάβει μόνο την πρώτη δόση).

 

---

1 https://www.ema.europa.eu/en/news/astrazenecas-covid-19-vaccine-benefits-risks-context

2 http://ema.europa.eu/en/documents/chmp-annex/annex-vaxzevria-art53-visual-risk-contextualisation_en.pdf

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, acct said:

 

Η εκτιμώμενη πιθανότητα είναι 1 περιστατικό ανά 100 000 εμβολιασμούς1, απλώς με αυτή τη συχνότητα κατατάσσεται ως "πολύ σπάνια", δηλαδή έως (το πολύ) 1 στα 10 000 άτομα. Στις ηλικιακές ομάδες 20-49 η εκτίμηση κυμαίνεται από 1.8 (στους 30-39) έως 2.1 (στους 40-49) περιστατικά ανά 100 000 εμβολιασμούς, τη στιγμή που προφυλάσσει από 64 (20-29) έως 122 (40-49) εισαγωγές σε νοσοκομείο και 6 έως 15 εισαγωγές στην εντατική2 (οι υπολογισμοί είναι για υψηλό ρυθμό μετάδοσης και έχοντας λάβει μόνο την πρώτη δόση).

 

---

1 https://www.ema.europa.eu/en/news/astrazenecas-covid-19-vaccine-benefits-risks-context

2 http://ema.europa.eu/en/documents/chmp-annex/annex-vaxzevria-art53-visual-risk-contextualisation_en.pdf

 

Η λογική είναι η ίδια με το έως 1 λίτρο / 1000 km που δίνουν οι κατασκευαστές αυτοκινήτων (VW). :p 

Έχει περιθώρια να ανέβει :p 

  • Like 2
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS

 

Εγώ σταματάω, δεν ξαναποστάρω. Έτσι σταμάτησε και το ΑΖ από όλη την Ευρώπη. Στην αρχή ήταν ΟΚ. Έχει μέλλον το πράγμα... Και αυτοί που έχουν αντίθετη άποψη επιστήμονες είναι με πτυχία και διδακτορικά και νόμπελ. Αλλά δεν αρέσει η άποψή τους. Ψεκασμένοι. Αποδομήστε τους όσο θέλετε αλλά την αλήθεια και εσύ και εγώ θα τη μάθουμε σε μια 5ετία. Υγιαίνετε!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Αποδομήστε τους όσο θέλετε αλλά την αλήθεια και εσύ και εγώ θα τη μάθουμε σε μια 5ετία.

 

Ακομα κ αν η αληθεια μετα απο 5 χρονια ειναι οτι οντως το ΑΖ προκαλουσε τις θρομβωσεις ή το Pf ανεβαζε πυρετο ή γουατεβερ, ποιο ειναι το συμπερασμα δλδ?

Οτι εμεις βαλαμε πλατη απεναντι στον ιο, με οποιο προσωπικο ρισκο για να σωσουμε τους μεγαλυτερους κ τις οικονομιες ενω εσεις σαν κλασσικοι ατομιστες, γραψατε τους παντες στα τετοια σας.

Πηγαινετε πολεμηστε εσεις στα βουνα στην Αλβανια κ αν νικησετε θα ρθουμε κ μεις να σηκωσουμε τα σημαιακια ψηλα. Αλλιως, με τη μποτα μαζι.

 

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Δε χρειαζοταν το τελευταιο...
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, gdp77 said:

@DEADLAZARUS

 

Εγώ σταματάω, δεν ξαναποστάρω. Έτσι σταμάτησε και το ΑΖ από όλη την Ευρώπη. Στην αρχή ήταν ΟΚ. Έχει μέλλον το πράγμα... Και αυτοί που έχουν αντίθετη άποψη επιστήμονες είναι με πτυχία και διδακτορικά και νόμπελ. Αλλά δεν αρέσει η άποψή τους. Ψεκασμένοι. Αποδομήστε τους όσο θέλετε αλλά την αλήθεια και εσύ και εγώ θα τη μάθουμε σε μια 5ετία. Υγιαίνετε!

 

 

 

Νομίζω χάνεις το νόημα στην όλη κουβέντα και αρχίζει ο παραλογισμός.

Δεν πάμε με κλειστά μάτια να πούμε ότι πεί η κυβέρνηση είναι σωστό και είναι οι σωτήρες μας κλπ.

 

Υποστηρίζουμε ότι φαίνεται έστω στα δικά μας μάτια ότι είναι ποιο σωστό να εμβολιαστούμε όλοι ή έστω οι περισσότεροι όσο ποιο γρήγορα γίνεται γιατί ο ιός δεν θα βρεί αδύναμους οργανισμούς να αποικίσει και να εξελιχθεί.

Ναι ξέρουμε ότι υπάρχει μεγάλο ρίσκο ότι πιθανών να υπάρχουν σοβαρές παρενέργειες αλλά φαίνεται να είναι μικρότερες απ` ότι αν παραμείνει ο ιός ανεξέλεγκτος.

 

Αντιθέτως όσοι δεν θέλουν εμβόλιο εκ του ασφαλούς λένε μη το κάνετε θα αποκτήσουμε ανοσία πώς;
Η Αγγλία δοκίμασε την ανοσία της αγέλης στην αρχή της κατάστασης, ομοίως και η Σουηδία κλπ.
Είδαν ότι είχαν τραγικά νούμερα και δε δούλεψε και γυρίσαν σε καραντίνα και εμβολιασμό.

Επιμένετε όμως ότι ο εμβολιασμός είναι λάθος και η λύση είναι μην κάνετε τίποτα να είστε υγιείς, να τρώτε καλά κλπ.

Περιμένεις από έναν κόσμο που δεν είναι σε πλήρος υγιείς διατροφή σε 2 μήνες να αλλάξει ο μεταβολισμός του και οι συνήθειές του;
Και όσοι έχουν αναπνευστικά τι θα κάνουν; Οι καρκινοπαθείς σκέφτηκες ότι τους μειώνεις τις πιθανότητες ζωής γιατί ο ιός θα καταβάλει τον οργανισμό τους; Τους διαβητικούς τους σκέφτηκες;

Η είμαστε μόνο τον πωπώ μας και τον εαυτούλη μας;

 

Εσύ ενώ δεν κάνεις 100% την δουλειά σου με Linux. Στην δουλειά σου δεν είπες, ξέρετε κύριοι δε δουλεύω γιατί είμαι κατά της Microsoft και το Cisco webex training δε δουλεύει σε Linux άρα και εγώ δε θα εργαστώ. Εκεί σταμάτησαν οι επαναστάσεις και έκανες ότι ο κάθε λογικός άνθρωπος να προσαρμοστείς λόγο των αναγκών γιατί πρέπει να φέρεις ψωμί στο τραπέζι σου.
Εκ του ασφαλούς όμως τώρα κάνεις τον επαναστάτη και αντί να βοηθάς στην κατάσταση γίνεσαι κριτής να κουνάς το δάχτυλο για να λες μετά σας τα έλεγα;

Και σε δύσκολες ερωτήσεις που θέτεις αρχικά εσύ δεν απαντάς ούτε ο ίδιος.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

 

Νομίζω χάνεις το νόημα στην όλη κουβέντα και αρχίζει ο παραλογισμός.

Δεν πάμε με κλειστά μάτια να πούμε ότι πεί η κυβέρνηση είναι σωστό και είναι οι σωτήρες μας κλπ.

 

Υποστηρίζουμε ότι φαίνεται έστω στα δικά μας μάτια ότι είναι ποιο σωστό να εμβολιαστούμε όλοι ή έστω οι περισσότεροι όσο ποιο γρήγορα γίνεται γιατί ο ιός δεν θα βρεί αδύναμους οργανισμούς να αποικίσει και να εξελιχθεί.

Ναι ξέρουμε ότι υπάρχει μεγάλο ρίσκο ότι πιθανών να υπάρχουν σοβαρές παρενέργειες αλλά φαίνεται να είναι μικρότερες απ` ότι αν παραμείνει ο ιός ανεξέλεγκτος.

 

Αντιθέτως όσοι δεν θέλουν εμβόλιο εκ του ασφαλούς λένε μη το κάνετε θα αποκτήσουμε ανοσία πώς;
Η Αγγλία δοκίμασε την ανοσία της αγέλης στην αρχή της κατάστασης, ομοίως και η Σουηδία κλπ.
Είδαν ότι είχαν τραγικά νούμερα και δε δούλεψε και γυρίσαν σε καραντίνα και εμβολιασμό.

Επιμένετε όμως ότι ο εμβολιασμός είναι λάθος και η λύση είναι μην κάνετε τίποτα να είστε υγιείς, να τρώτε καλά κλπ.

Περιμένεις από έναν κόσμο που δεν είναι σε πλήρος υγιείς διατροφή σε 2 μήνες να αλλάξει ο μεταβολισμός του και οι συνήθειές του;
Και όσοι έχουν αναπνευστικά τι θα κάνουν; Οι καρκινοπαθείς σκέφτηκες ότι τους μειώνεις τις πιθανότητες ζωής γιατί ο ιός θα καταβάλει τον οργανισμό τους; Τους διαβητικούς τους σκέφτηκες;

Η είμαστε μόνο τον πωπώ μας και τον εαυτούλη μας;

 

Εσύ ενώ δεν κάνεις 100% την δουλειά σου με Linux. Στην δουλειά σου δεν είπες, ξέρετε κύριοι δε δουλεύω γιατί είμαι κατά της Microsoft και το Cisco webex training δε δουλεύει σε Linux άρα και εγώ δε θα εργαστώ. Εκεί σταμάτησαν οι επαναστάσεις και έκανες ότι ο κάθε λογικός άνθρωπος να προσαρμοστείς λόγο των αναγκών γιατί πρέπει να φέρεις ψωμί στο τραπέζι σου.
Εκ του ασφαλούς όμως τώρα κάνεις τον επαναστάτη και αντί να βοηθάς στην κατάσταση γίνεσαι κριτής να κουνάς το δάχτυλο για να λες μετά σας τα έλεγα;

Και σε δύσκολες ερωτήσεις που θέτεις αρχικά εσύ δεν απαντάς ούτε ο ίδιος.

Με αναγκάζεις επανέλθω. Στη μάνα μου 80+ την πήγα και το έκανε. Αμφισβητώ την αναγκαιότητα του εμβολίου σε ηλικίες που στατιστικά ο κίνδυνος είναι απειροελάχιστες. Αμφισβητώ τον εξαναγκασμό ουσιαστικά όλου του πληθυσμού , ακόμα και τα παιδιά ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ, σε εμβολιασμό με αδοκιμαστο πειραματικό εμβόλιο. Θα έπρεπε να είναι άλλου είδους η ενημέρωση .... Αυτά 

 

 

 

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

Εκ του ασφαλούς όμως τώρα κάνεις τον επαναστάτη και αντί να βοηθάς στην κατάσταση γίνεσαι κριτής να κουνάς το δάχτυλο για να λες μετά σας τα έλεγα;

Και σε δύσκολες ερωτήσεις που θέτεις αρχικά εσύ δεν απαντάς ούτε ο ίδιος.

Γίνομαι εγώ κριτής και κουνάω το δάχτυλο.... ΟΚ.... πώς ακριβώς? Κατέκρινα κάποιον που έκανε εμβόλιο? Είπα σε κάποιον να μην το κάνει? Την άποψή μου γράφω (που παρεμπιπτόντως είναι και άποψη πολλών γιατρών) ότι είναι αδοκίμαστα, πειραματικά, ενέχουν κινδύνους και ως εκ τούτου δεν θα έπρεπε να δοθούν στον γενικό πληθυσμό με τον τρόπο, σχεδόν εκβιαστικό, που γίνεται από τα συστημικά media και από μερικούς εδώ μέσα που λένε ότι κρυβόμαστε πίσω από αυτούς που θα το κάνουν... Μεγαλύτερη παρερμηνεία των όσων έχω γράψει δεν υπάρχει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Θεμιτή η παράθεση πηγών, όταν αυτές τεκμηριώνουν το ζήτημα το οποίο πραγματεύονται, δημιουργούν, δε, πεδίο γόνιμου προβληματισμού και συζήτησης.

Εξήγησέ μας τώρα τι ακριβώς πετυχαίνει η αναπαραγωγή της συζήτησης του βίντεο που έβαλες, συζήτηση μεταξύ, αφενός μεν, ενός ψεκασμένου, αφετέρου δε, μιας "δημοσιογράφου" που έχει κάψει ρίζα απ' τα ντεκαπάζ.

Σταχυολογώ: "φαίνεται πως", "μάλλον", "λογικά δημιουργούν πρόβλημα". Και έτσι και γιουβέτσι, δηλαδή, ώστε να μην μπορεί κάποιος να πει το παραμικρό.

Βέβαια, είναι γνωστός ο τρόπος λειτουργίας όλων των θεωριών συνωμοσίας. Παίρνουμε το αποτέλεσμα, αυτό που έχει συμβεί, το τραβάμε από 'δώ, το τραβάμε από 'κεί, και, voila, καταλήγουμε στο "είδατε, τα έλεγα εγώ, ο πρωτοξάδερφος του Λιακό".

Υ.Γ. Η αποδόμηση των αντιεπιστημονικών πηγών που παραθέτεις είναι πολύ εύκολη. Εξαίρετοι συμφορουμίτες έχουν ήδη καταθέσει την άποψή τους επί του θέματος.

Το γεγονός ότι επιμένεις, με κάνει ν' αμφιβάλλω για την εύρυθμη λειτουργία των φίλτρων ανοσίας που (θα πρέπει να) διαθέτεις ενάντια στις ιντερνετικές μπούρδες.

Επειδη εσυ διαφωνεις, ειναι ο αλλος ψεκασμενος?

Αυτος ξερει περισσοτερα απο σενα και εμενα και απο πολλους αλλους για να ειναι εκει που ειναι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GFFermari said:

Οτι εμεις βαλαμε πλατη απεναντι στον ιο, με οποιο προσωπικο ρισκο για να σωσουμε τους μεγαλυτερους κ τις οικονομιες ενω εσεις σαν κλασσικοι ατομιστες, γραψατε τους παντες στα τετοια σας.

Άκου φίλε, ιατρική πράξη στο σώμα μου είναι συνταγματικό μου δικαίωμα να δεχθώ ή να μη δεχθώ. Δεν εμποδίζω καμία οικονομία ούτε εγώ ούτε όσοι δεν επιθυμούν να εμβολιαστούν. Όσοι είναι εμβολιασμένοι και πιστεύουν ότι προστατεύονται (αυτό δεν κάνουν τα εμβόλια ;;;;) ας ταξιδέψουν όσο τραβάει η ψυχή τους. Για αυτή την οικονομία δεν μιλάμε; Μόνο τον τουρισμό διαθέτει πλέον αυτή η χώρα. Τα lockdown ήταν πολιτική απόφαση που επιβλήθηκαν από έλλειψη MEΘ, από PCR test που ανίχνευαν και ανιχνεύουν ό,τι να 'ναι και από το γεγονός ότι ο λαός δεν χαμπαριάζει (τίγκα οι πλατείες, τα κορονοπάρτι κτλ κτλ). Σίγουρα όχι από έναν ιό με θνητότητα 0,05%.

 

Τις ευθύνες λοιπόν αλλού. Σε αυτούς που στοίβαζαν τον κόσμο στα λεωφορεία, σε αυτούς που τιγκάριζαν τις τάξεις των 20 τ.μ. με 30 μαθητές κτλ κτλ, ενώ την ίδια στιγμή έκλειναν την εστίαση με πολύ καλύτερη αναλογία ατόμων/τ.μ. . 

 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

 

Όσο για τους ήρωες που που "βάζουν πλάτη για την οικονομία" (λες και από το 2010 δεν βάζει πλάτη ο καθένας μας με ΑΠΕΙΡΕΣ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΘΥΣΙΕΣ), να σου τονίσω, αν δεν το ξέρεις, ότι όλες οι φαρμακευτικές έχουν πρόγραμμα για επί πληρωμή δοκιμές φαρμάκων,  εμβολίων κτλ σε εθελοντές. Ιδού η Ρόδος για όσους το βλέπουν έτσι....

 

Κοινωνικός αυτοματισμός λοιπόν....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, DEADLAZARUS said:

Ό,τι πείτε, παιδιά, καλή καρδιά πάνω απ' όλα. Ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε και ας σταματήσει εδώ η συζήτηση. Έρρωσθε και ευδαιμονείτε...

 

ΥΓΙΑΙΝΕΤΕ!!!! Νομίζω είναι η καλύτερη ευχή για όλους.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, gdp77 said:

Άκου φίλε, ιατρική πράξη στο σώμα μου είναι συνταγματικό μου δικαίωμα να δεχθώ ή να μη δεχθώ. Δεν εμποδίζω καμία οικονομία ούτε εγώ ούτε όσοι δεν επιθυμούν να εμβολιαστούν. Όσοι είναι εμβολιασμένοι και πιστεύουν ότι προστατεύονται (αυτό δεν κάνουν τα εμβόλια ;;;;) ας ταξιδέψουν όσο τραβάει η ψυχή τους. Για αυτή την οικονομία δεν μιλάμε; Μόνο τον τουρισμό διαθέτει πλέον αυτή η χώρα. Τα lockdown ήταν πολιτική απόφαση που επιβλήθηκαν από έλλειψη MEΘ, από PCR test που ανίχνευαν και ανιχνεύουν ό,τι να 'ναι και από το γεγονός ότι ο λαός δεν χαμπαριάζει (τίγκα οι πλατείες, τα κορονοπάρτι κτλ κτλ). Σίγουρα όχι από έναν ιό με θνητότητα 0,05%.

 

Τις ευθύνες λοιπόν αλλού. Σε αυτούς που στοίβαζαν τον κόσμο στα λεωφορεία, σε αυτούς που τιγκάριζαν τις τάξεις των 20 τ.μ. με 30 μαθητές κτλ κτλ, ενώ την ίδια στιγμή έκλειναν την εστίαση με πολύ καλύτερη αναλογία ατόμων/τ.μ. . 

 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

 

Όσο για τους ήρωες που που "βάζουν πλάτη για την οικονομία" (λες και από το 2010 δεν βάζει πλάτη ο καθένας μας με ΑΠΕΙΡΕΣ ΑΝΤΙΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΘΥΣΙΕΣ), να σου τονίσω, αν δεν το ξέρεις, ότι όλες οι φαρμακευτικές έχουν πρόγραμμα για επί πληρωμή δοκιμές φαρμάκων,  εμβολίων κτλ σε εθελοντές. Ιδού η Ρόδος για όσους το βλέπουν έτσι....

 

Κοινωνικός αυτοματισμός λοιπόν....

 

Ειναι συνταγματικο σου δικαιωμα να εισαι λιποτακτης.

Στη μεση της μαχης, η χωρα συνεχιζει κ λειτουργει παρα την παρουσια θυματων. Δε καθομαστε στο σπιτι με νετφλιξ μεχρι να τελειωσει ο πολεμος ή να βγει το 100% τελειο εμβολιο.

Καποιος πρεπει να συνεχισει να δουλευει, για να δωσει χρονο σε αυτους που χρειαζεται εκεινη τη στιγμη (γιατροι, φαρμακευτικες, στρατος, χουεβερ κλπ) να δωσουν τη καταλληλη λυση.

 

Αν εσυ κ αλλοι ''δημοκρατικα'' γραφετε τη κοινωνια ολοκληρη στα τετοια σας, μεινετε κλειδωμενοι σπιτι σας.

Απολυση κ σπιτι. Δε προσφερετε τιποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος slalom έγραψε:

Επειδη εσυ διαφωνεις, ειναι ο αλλος ψεκασμενος?

Αυτος ξερει περισσοτερα απο σενα και εμενα και απο πολλους αλλους για να ειναι εκει που ειναι

Αυτός που διαφωνεί είναι ψεκασμένος.

Τους ψεκασμένους τους κράζουν οι εμβολιασμένοι-ήρωες.

Οι υπόλοιποι βρίσκονται σε δίλλημα : να κάνουν ή όχι το εμβόλιο.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, gdp77 said:

Ευτυχώς η πληροφορία δεν μπόρεσε να μείνει κρυφή. Υπάρχουν φάρμακα σε φάση ανάπτυξης. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα υπάρξουν επαναληπτικές δόσεις στο μέλλον για το καλό όλων μας. Όποιος νοσεί θα παίρνει ένα χαπάκι και τέλος.

 

Έτσι αισιόδοξοι είμασταν με τα πρώτα φάρμακα που επευφημούσε ο κ καθ της φαρμακολογίας πριν λίγους μήνες, τα μονοκλωνικά. Το φάρμακο που σε μια άλλη συνέντευξή του έσπρωχνε (σε συνέντευξη που διάβαζα εδώ μέσα), το bamlamivumab, απεσύρθη από την εταιρία, η δε μελέτη που οδήγησε στην Emergency Use Authorization έπρεπε να τη διαβάσεις με τα ειδικά γυαλιά της Eli Lilly για να αισθανθείς αισιόδοξος...

Μακάρι Παναγία μου να βγω λάθος, αλλά αν είναι κάτι αντίστοιχο με τα χάπια της γρίπης (ταμιφλού), πάω σε μια γωνιά να κλάψω.

Ούτε σε ταινία επιστημονικής φαντασίας να περιμένεις να πιάσεις έναν ιό τόσο ευέλικτο με ένα χάπι που δημιουργήθηκε 6 με 12 μήνες πριν.

 

3 hours ago, gdp77 said:

Με αναγκάζεις επανέλθω. Στη μάνα μου 80+ την πήγα και το έκανε. Αμφισβητώ την αναγκαιότητα του εμβολίου σε ηλικίες που στατιστικά ο κίνδυνος είναι απειροελάχιστες. Αμφισβητώ τον εξαναγκασμό ουσιαστικά όλου του πληθυσμού , ακόμα και τα παιδιά ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ, σε εμβολιασμό με αδοκιμαστο πειραματικό εμβόλιο. Θα έπρεπε να είναι άλλου είδους η ενημέρωση .... Αυτά

Από ποιον κολλάνε οι 80άρηδες; Μήπως και από αυτούς που διατρέχουν ελάχιστο κίνδυνο;

 

 

 

Ωωωωωω τώρα το διάβασα, πείτε μου ότι είναι πλάκα. Όντως μπήκε στο κόμμα του Τράγκα;

Και ξανά έντιτ

https://mikropragmata.lifo.gr/zoi/i-antiepistimoniki-tromolagneia-tou-k-kouvela/

 

Αυτά που αναφέρονται εδώ όντως τα είπε; Ότι αν εμβολιάσεις ασθενή, ενισχύει την αντίδραση του ασθενούς και τον σκοτώνεις;

Έγινε επεξεργασία από schumifer
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.