Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Τελικά αυτός που "τα λέει καλά" έχει ιστορία:

kouvelas_antigripiko-600x300.jpg
MIKROPRAGMATA.LIFO.GR

Ρεσιτάλ μπουρδολογίας με πιθανό σκοπό την τρομοκράτηση του κόσμου και την αποτυχία της εμβολιαστικής προσπάθειας

 

  • Like 7
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Να κάνω μια υποθετική ερώτηση;  Ας υποθέσουμε ότι σε βάθος 5ετίας οι θρομβώσεις στον παγκόσμιο πληθυσμό αυξηθούν 50%-100% σε σχέση με την προ εμβολιασμών εποχή. Θα έρθουν ποτέ οι κυβερνήσει και οι φαρμακευτικές να πουν "μας συγχωρείτε λάθος"; Ποια ή άποψή σας;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, gdp77 said:

 

 

Να κάνω μια υποθετική ερώτηση;  Ας υποθέσουμε ότι σε βάθος 5ετίας οι θρομβώσεις στον παγκόσμιο πληθυσμό αυξηθούν 50%-100% σε σχέση με την προ εμβολιασμών εποχή. Θα έρθουν ποτέ οι κυβερνήσει και οι φαρμακευτικές να πουν "μας συγχωρείτε λάθος"; Ποια ή άποψή σας;

 

Ξέρεις πολλούς να παραδέχονται τα λάθη τους;

Εσύ τα παραδέχεσαι ή επιμένεις μέχρι να σου το "τρίψουν" στη μούρη;

 

Όταν κάνεις αυτή την αυτο εκτίμηση θα πάρεις και την απάντησή σου.

Μόνο που επίσης πρέπει να σκεφτείς ότι όλοι αυτοί θα πρέπει να παραιτηθούν και να κλείσουν. 

Θέλεις να κλείσουν όλες οι εταιρείες που κατασκευάζουν φάρμακα και κάνουν ιατρική έρευνα;

  • Like 4
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Κάποιοι θεωρούν ότι η καλύτερη επιλογή είναι να κρύβονται πίσω από τις πλάτες όσων από εμάς είμαστε πρόθυμοι να αναλάβουμε το μικρό ρίσκο κάποιας σοβαρής παρενέργειας, αποφεύγοντας οι ίδιοι τον εμβολιασμό. Το αποτέλεσμα είναι *στατιστικά* να εκτίθενται τελικά σε μεγαλύτερο κίνδυνο, να νοσούν, να πεθαίνουν ή να μένουν με βαριές μακροχρόνιες βλάβες (long-COVID), τροφοδοτώντας συνεχώς την πανδημία και συχνά μεταδίδοντας τη νόσο σε άλλους που θα ήθελαν, αλλά δεν μπόρεσαν να εμβολιαστούν. Προφανώς αρκετοί επιστρέφουν σε ικανοποιητική υγεία μετά τη νόσο, αλλά το ισοζύγιο εξακολουθεί να είναι συντριπτικά υπέρ των εμβολίων.

 

Ακριβώς αυτό κύριοι. Προφανώς και θα παραμείνει δικαίωμά σας να μην κάνετε το εμβόλιο για οποιουσδήποτε λόγους. Ειδικότερα για τους μικρότερους σε ηλικία είναι ιδιαίτερα βολικό, αφού δεν κινδυνεύουν σχεδόν καθόλου από τη νόσο. Αλλά αν όλοι σκεφτόμασταν σαν κι εσάς, τότε θα είχαμε ακορντεόν covid εσαεί, με ότι συνέπειες οικονομικές και ψυχολογικές έχει αυτό, συν τους 10Κ+ νεκρούς κάθε χρόνο.

Στην πραγματικότητα όμως η κυρίαρχη λογική είναι μια: Άστους αυτούς να εμβολιαστούν, αφενός για να δούμε τι θα πάθουν και μετά αποφασίζουμε και αφετέρου, θα μας προστατέψουν αυτοί δημιουργώντας τοίχος ανοσίας. Συγγνώμη, αλλά δε μπορώ να σκεφτώ κανένα πιο επίκαιρο ορισμό για τον ρίψασπι.

Και δε λογίζω τον εαυτό μου γενναίο βεβαίως βεβαίως. Και εγώ στάθμισα τους κινδύνους από ένα εμβόλιο πριν το κάνω. Αλλά η 1/100Κ πιθανότητα θρόμβωσης (ή/και μακροχρόνιων παρενεργειών) σίγουρα είναι καλύτερη και από τον προσωπικό κίνδυνο νόσησης με covid (αν και υγιέστατος στην ηλικιακή ομάδα 40-44) και από το να ρισκάρω να συμβάλλω στη διάδοση της νόσου και τη διαιώνιση αυτής της κατάστασης.

Διχαστικό το σχόλιό μου κι αυτό το ξέρω. Δυστυχώς δεν πιστεύω ότι όποιος έχει αποφασίσει να μην εμβολιαστεί μπορεί να πειστεί. Θα ακολουθήσει όσα άλματα λογικής, όσες αντιεπιστημονικές πηγές χρειάζεται για να υποστηρίξει τους φόβους του. Δικαίωμά του όπως προείπα, δικαίωμα και για μας να αγανακτούμε νιώθωντας ότι το εμβόλιο που κάναμε και (το απειροελάχιστο) ρίσκο που πήραμε θα έχει μικρότερο αποτέλεσμα.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Είχε προγραμματιστεί η 2η δόση του εμβολίου μου 12/07 2,5μηνες μετά την πρώτη δόση 27/04...

Μου ήρθε αλλαγή ραντεβού για 22/06 και φυσικά αποδέχτηκα παρόλο που η ώρα δεν με βόλευε και πολύ. Είχα κάνει τικ στη λίστα αναμονής.

Να πω ότι μου φαίνεται αρκετά οργανωμένο το σύστημα εμβολιασμού και με ξάφνιασε το γεγονός ότι δεν υπήρχε αναμονή!

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

βρε τι διαβάζω σε 8 μήνες θα πρέπει να ξανα επαναληφθεί η διαδικασία του εμβολιασμού , ξανά και ξανά και ξανά εσαεί !

 

βρίσκεις κόσμο που επειδή έκανε το εμβόλιο λέει ξεμπέρδεψε ας γελάσω κανένας μας δεν ξεμπέρδεψε με αυτή την ιστορία εμβολιασμένοι και μή εμβολιασμένοι .

 

ο καθένας κοιτάει την υγεία του

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, ARMAGEDDON said:

βρε τι διαβάζω σε 8 μήνες θα πρέπει να ξανα επαναληφθεί η διαδικασία του εμβολιασμού , ξανά και ξανά και ξανά εσαεί !

 

βρίσκεις κόσμο που επειδή έκανε το εμβόλιο λέει ξεμπέρδεψε ας γελάσω κανένας μας δεν ξεμπέρδεψε με αυτή την ιστορία εμβολιασμένοι και μή εμβολιασμένη .

 

ο καθένας κοιτάει την υγεία του

 

Κολλάει ο Windows υπολογιστής σου έναν ιό.

Βγαίνει ένα antivirus τον καθαρίζεις και του κόβεις τα definitions.

Νιώθεις ασφαλής;

Βάζεις linux?

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ARMAGEDDON said:

βρε τι διαβάζω σε 8 μήνες θα πρέπει να ξανα επαναληφθεί η διαδικασία του εμβολιασμού , ξανά και ξανά και ξανά εσαεί !

 

βρίσκεις κόσμο που επειδή έκανε το εμβόλιο λέει ξεμπέρδεψε ας γελάσω κανένας μας δεν ξεμπέρδεψε με αυτή την ιστορία εμβολιασμένοι και μή εμβολιασμένη .

 

ο καθένας κοιτάει την υγεία του

Ευτυχώς η πληροφορία δεν μπόρεσε να μείνει κρυφή. Υπάρχουν φάρμακα σε φάση ανάπτυξης. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα υπάρξουν επαναληπτικές δόσεις στο μέλλον για το καλό όλων μας. Όποιος νοσεί θα παίρνει ένα χαπάκι και τέλος.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, gdp77 said:

Ευτυχώς η πληροφορία δεν μπόρεσε να μείνει κρυφή. Υπάρχουν φάρμακα σε φάση ανάπτυξης. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα υπάρξουν επαναληπτικές δόσεις στο μέλλον για το καλό όλων μας. Όποιος νοσεί θα παίρνει ένα χαπάκι και τέλος.

 

 

Τι παρενέργειες θα έχει το χάπι γνωρίζεις;

Το εμβόλιο θα έχει παρενέργειες αλλά τα χάπια όχι;

Αν βγεί σε υπόθετο;

 

Το τσιπάκι είναι ποιο εύκολο να κρυφτεί σε χάπι παρά σε μια σύριγγα. ??

Σε υπόθετο θα βγεί;

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, swatoner said:

 

Τι παρενέργειες θα έχει το χάπι γνωρίζεις;

Το εμβόλιο θα έχει παρενέργειες αλλά τα χάπια όχι;

Αν βγεί σε υπόθετο;

 

Το τσιπάκι είναι ποιο εύκολο να κρυφτεί σε χάπι παρά σε μια σύριγγα. ??

Σε υπόθετο θα βγεί;

Είναι πιο λογικό να παίρνεις ένα χάπι όταν νοσείς παρά ένα εμβόλιο με άγνωστες παρενέργειες στο μέλλον (για το παρόν ξέρουμε) ενώ μπορεί και να μην κολλήσεις/νοσήσεις ποτέ. Αυτή είναι η άποψή μου.

 

ΥΓ το σχόλιο για τα τσιπάκια το αντιπαρέρχομαι

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Είναι πιο λογικό να παίρνεις ένα χάπι όταν νοσείς παρά ένα εμβόλιο με άγνωστες παρενέργειες στο μέλλον (για το παρόν ξέρουμε) ενώ μπορεί και να μην κολλήσεις/νοσήσεις ποτέ. Αυτή είναι η άποψή μου.

ίσως, ΕΑΝ

1. Αποδειχθεί ότι το "χάπι" λειτουργεί

2. Ότι το "χάπι" δεν έχει παρενέργειες

3. Το "χάπι" δεν έχει μελλοντικές άγνωστες παρενέργειες.

4. Το "χάπι" Λειτουργεί εξίσου αποτελεσματικά στις μεταλλάξεις.

5. Δεν έχει ΚΑΙ αυτό τσιπάκι

6. Λειτουργεί σωστά με το 5G

και πολλά άλλα

 

Είμαι σίγουρος ότι όλου αυτοί που είναι αντι-εμβολιαστές, εάν η "χ" κυβέρνηση - πολιτικοί λέγανε εμείς δεν θα αγοράσουμε εμβόλια γιατί δεν τα εμπιστευόμαστε

θα βγαίνανε στους δρόμους να απαιτήσουν εμβόλια καθώς η κυβέρνηση και οι σχετικοί θέλουν να μας σκοτώσουν.

 

Εγώ εάν και 30νταρης (31) έκανα της AZ απλά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, πιο εύκολο είναι να αποφύγω μία θρόμβωση με μία απλή εξέταση αίματος παρά οτιδήποτε άλλο, στην τελική περισσότερες πιθανότητες έχω να πεθάνω από τροχαίο ή από καρκίνους που σχετίζονται με το κάπνισμα (δεν καπνίζω) παρά από θρόμβωση (απλά δείτε τα στατιστικά)

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, gdp77 said:

Είναι πιο λογικό να παίρνεις ένα χάπι όταν νοσείς παρά ένα εμβόλιο με άγνωστες παρενέργειες στο μέλλον (για το παρόν ξέρουμε) ενώ μπορεί και να μην κολλήσεις/νοσήσεις ποτέ. Αυτή είναι η άποψή μου.

 

ΥΓ το σχόλιο για τα τσιπάκια το αντιπαρέρχομαι

 

Το ερώτημά σου είναι και δικό μου ερώτημα και ερώτημα όλων.

Αποκτά δε ιδιαίτερα βαρύνουσα σημασία σε ηλικιακές ομάδες τύπου 10-18, αλλά και ακόμη και 18-30.

Αυτό γιατί σε έναν 70+, με 1/4 προς 1/8 πιθανότητα για σοβαρή νόσο, είναι προφανές ότι το ρίσκο του εμβολίου είναι μικρότερο.

Σε έναν 20 χρονών, το ρίσκο είναι πιθανώς 1 προς 1. Στα παιδιά?

 

Το ψευδές ερώτημα είναι το δεν θα κολλήσεις. Με ανοιχτή οικονομία, θα κολλήσουν όλοι. Εκτός αν είσαι διατεθιμένος να γίνεις ζορρό για το υπόλοιπο της ζωής σου, και να επιβάλλεις και στους υπόλοιπουν να μασκοφορούν.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.