Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

ατρομητοι astra zeneca εδω. εκανα εμβολιο στις 18.30. εχω καποια ελαφρα μουδιασματα απο δω κι απο κει τωρα στο αριστερο μαγουλο ?  ειχα στο χερι λιγο αλλα μου φυγε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

13 hours ago, Snips said:

Λοιπόν, αψέκαστοι, έκανα το j&j το πρωί. Αύριο που θα αρχίσουν οι παρενέργειες θα συνεχίσω την γκρίνια. Προς το παρόν κοιμάμαι (19.20).

Παίξε wot,ανεβάζει το win8 κάργα,πας για μωβ

  • Agree 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος raziel έγραψε:

Παίξε wot,ανεβάζει το win8 κάργα,πας για μωβ

Gaming ποτέ ξανά, ακόμα και να φωτίζω σαν πυγολαμπίδα. Αργότερα όταν αρχίσω τα giveaways.

 

Mercury-mining.jpg

 

 

 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Snips said:

Gaming ποτέ ξανά, ακόμα και να φωτίζω σαν πυγολαμπίδα. Αργότερα όταν αρχίσω τα giveaways.

 

Mercury-mining.jpg

 

 

 

Λογικό,αν δεν είχα την φτωχή 1080 και για κουτί τη σόμπα core p5 (δεν έχω κάνει ακόμη τη λούπα) τότε κι εγώ θα έσκαβα

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, tjole7 said:

 

Νομίζω αυτός ήταν που προωθούσε την αγορά bamlamivumab ως θεραπεία; Όταν η μελέτη πίσω από το αντίσωμα ήταν διάτρητη και τελικά το απέσυρε η Eli Lilly

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

Επιτέλους κάποιες σωστές απόψεις.

Νομοθετικά δε, νομίζω για ενήλικες μπορεί να γίνει απαιτούμενο με απόφαση από το ΣΤΕ.

Καλές οι απόψεις. Όμως όπως σωστά λέει και ο ίδιος "Μία δημοσίευση και δύο δημοσιεύσεις δεν σημαίνει ότι αλλάζει η λογική μας".

Υπάρχουν σημαντικά λογικά άλματα μεταξύ των τρεχόντων δεδομένων και μερικών από τις συστάσεις του.

Επίτρεψέ μου λοιπόν να ακούω με λίγη κριτική σκέψη τις συστάσεις καθηγητή φαρμακολογίας που λέει για τη διάμεσο:

[...] διάμεση ηλικία θανάτου, που είναι τα 79. Διάμεση, δεν είναι μέσος όρος. Που σημαίνει ότι πεθαίνουν 79, αλλά είναι περισσότερο από 79 και πάνω, δεν είναι κανονική κατανομή.

Επίσης είναι αστήρικτες οι νομικές του εκτιμήσεις, που έρχονται σε αντίθεση με τις τρέχουσες αποφάσεις του Αρείου Πάγου.

 

Μερικές από τις παρατηρήσεις του είναι σωστές. Μερικές απηχούν απλά την προτίμησή του και χρειάζονται πολύ περισσότερα δεδομένα για να στηριχτούν.

Ο κίνδυνος με αυτό φαίνεται στα σχόλια, που νομίζει ο καθένας και η ξαδέρφη του ότι με απόψεις φτιάχνεις πολιτική υγείας.

Είτε μας αρέσει είτε όχι, ο συντριπτικά μεγαλύτερος όγκος των δεδομένων συνηγορούν στο ότι η πολιτική εμβολιασμών είναι εν πολλοίς σωστή.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

koronoios-ipa-nea-yorki.jpg
M.NAFTEMPORIKI.GR

Η ανακοίνωση των αμερικανικών αρχών ότι οι εμβολιασμένοι κατά της covid-19 μπορούν να σταματήσουν να...

Ζω για τη στιγμή που θ' ανοίξει αυτή η συζήτηση και στην μπανανία μας.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ζω για τη στιγμή που θ' ανοίξει αυτή η συζήτηση και στην μπανανία μας.

Απλά μαζί με τους εμβολιασμένους δε θα φοράνε μάσκα και οι υπόλοιποι. Τι, διαχωρισμούς θα κάνουμε;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κοίταζα τις καμπύλες εμβολιασμών στην Ευρώπη. Ρε σεις έχουμε πέσει συγκριτικά, ήμασταν μπροστά και πηγαίναμε τρένο και τώρα έχουμε σχετικά πέσει. Πρέπει λογικά να οφείλεται στο αντιεμβολιαστικό, ειδικά με δεδομένη την απήχηση του εμβολιασμού στους νεότερους τώρα, δεν το καταλαβαίνω αλλιώς

image.png.b3281a56abef6a44da3f0a9dc82cb6af.png

image.png.811f7ef3e75572132f08ec9bb4fcf73e.png

 

 

Έχω αφαιρέσει χώρες που είναι πολύ κάτω ή πολύ πάνω από αυτήν την ομάδα χωρών.

Τις κοιτούσα αυτές τις καμπύλες πριν λίγο καιρό και πηγαίναμε καλά, είμασταν πάνω από το μέσο όρο της EU για αρκετό καιρό. Τι στο κέρατο; Πώς γίναμε οι ουραγοί στη λογική; Πώς γίνεται να μας περνάει η Δανία που έχει κόψει ΑΖ και ούτε το μονοδοσικό θα κάνει (αυτό θα μου πείτε θα φανεί σε λίγο καιρό); Η Νορβηγία που επίσης είναι πολύ περιοριστική με το ΑΖ(το έχει κόψει τελείως ίσως; δε θυμάμαι)

Αναρωτιέται κανένας από τους αντιρρησίες πόσοι πεθαίνουν σήμερα στην Ελλάδα από κοβίντ λόγω μη εμβολιασμού; Αν ας πούμε οι θάνατοι από 60-70 την ημέρα θα μπορούσαν να είναι 30-40;

Απογοήτευση

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν εμβολια,συγκεκριμενα εμενα σε ολα τα εμβολιαστικα κεντρα στην ευρυτερη περιοχη αμπελοκηπων (πανω απο 10)μου βγαζει οτι δεν υπαρχει κανενα ραντεβου-ΚΑΝΕΝΑ ετσι δε μπορω να εμβολιαστω αμεσα και πρπει να περιμενω.(ηλικιακη ομαδα 40)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@schumifer
Δεν είμασταν ποτέ ιδιαίτερα μπροστά στους εμβολιασμούς και από ότι βλέπω η ψαλίδα ανοίγει περίπου στα τέλη Απρίλη. Υπήρξε ένα διάστημα που κάναμε λίγες πρώτες δόσεις, ενώ τώρα φτάσαμε περίπου 50Κ τη μέρα. Αυτό που είναι πολύ ανησυχητικό κατά τη γνώμη μου είναι τα συγκριτικά χαμηλά ποσοστά εμβολιασμού στις ομάδες που έχουν ανοίξει εδώ και καιρό (60+).

Είναι δύσκολο να υπολογίσουμε πόσους θανάτους θα είχαμε γλιτώσει, γιατί βασικά δεν ξέρουμε αυτοί που πεθαίνουν σήμερα πότε νόσησαν, αφού μπορεί να έχουν μείνει σε ΜΕΘ για αρκετό καιρό. Μέσος όρος νέων εισαγωγών σε ΜΕΘ είναι τώρα περίπου 65/μέρα. Δε θα μου έκανε εντύπωση αν το 1/3 από αυτούς είχαν την ευκαιρία να εμβολιαστούν πριν κολλήσουν και δεν το έκαναν.


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Κοίταζα τις καμπύλες εμβολιασμών στην Ευρώπη. Ρε σεις έχουμε πέσει συγκριτικά, ήμασταν μπροστά και πηγαίναμε τρένο και τώρα έχουμε σχετικά πέσει.

Σιγουρος?

https://emvolio.gov.gr/vaccinationtracker

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.