Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Εδώ ξεφουσκώσαμε για κάποιο λόγο αλλά πάλι είμαστε καλά σαν σύνολο.

Αν συνέχιζαν με 500Κ τη μέρα, θα χαμε τελειώσει.

 

opengraph-image.png
CORONAVIRUS.DATA.GOV.UK

Official Coronavirus (COVID-19) disease situation dashboard with latest data in the UK.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Η δωδεκάδα της διεθνούς αντιεμβολιαστικής προπαγάνδας

 

Παράθεση

 

Τους δώδεκα πιο επιδραστικούς διεθνώς προπαγανδιστές του αντιεμβολιασμού στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, εντόπισε έρευνα του Κέντρου για την Αντιμετώπιση του Ψηφιακού Μίσους (Center for Countering Digital Hate – CCDH). Οι δώδεκα αυτές φιγούρες, μέσω πολλαπλών προφίλ και σελίδων στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, είναι υπεύθυνες για τη συντριπτική πλειοψηφία της παραπληροφόρησης και των ωμών ψευδών για τα εμβόλια, στο Facebook, το Twitter και το Instagram.

«Η “Δωδεκάδα της Παραπληροφόρησης” παράγει το 65% του διαμοιρασμού αντιεμβολιαστικής παραπληροφόρησης στις πλατφόρμες κοινωνικής δικτύωσης», δήλωσε ο Ιμράν Αχμέντ, διευθύνων σύμβουλος του CCDH, μιας μη κερδοσκοπικής οργάνωσης με γραφεία στο Λονδίνο και την Ουάσινγκτον, που στοχεύει να «διαταράξει την αρχιτεκτονική του διαδικτυακού μίσους και της παραπληροφόρησης».

 

Joseph Mercola

Robert F. Kennedy, Jr.

Ty και Charlene Bollinger

Sherri Tenpenny

Rizza Islam

Rashid Buttar

Erin Elizabeth

Sayer Ji

Kelly Brogan

Christiane Northrup

Ben Tapper

Kevin Jenkins

 

Επιπρόσθετα, το CCDH σημειώνει και οργανώσεις που έχουν σχέση με αυτά τα άτομα, είτε έχοντας ιδρυθεί από αυτά, είτε απλά βοηθώντας στην εξάπλωση των μηνυμάτων τους:

• Children’s Health Defense (Robert F. Kennedy, Jr.)
• Informed Consent Action Network (ICAN) (Del Bigtree)
• National Vaccine Information Center (NVIC) (Barbara Loe Fisher, Joseph Mercola)
• Organic Consumers Association (OCA) (Joseph Mercola)
• Millions Against Medical Mandates

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@schumifer

Κατά τη γνώμη μου δεν έχει σημασία ποιός θα τελειώσει πρώτος αλλά να έχει εμβολιαστεί 60-70% του πληθυσμού μέχρι το Σεπτέμβριο. Αν αυτό δεν συμβεί πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε νέο loop τον επόμενο χειμώνα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Τι στο κέρατο; Πώς γίναμε οι ουραγοί στη λογική; 

Όταν με ρωτάνε τι έκανα και τους λέω Astra, με κοιτάνε σαν εξωγήινο. Σήμερα ένας 60ρης μου είπε ότι δεν θα εμβολιαστεί γιατί δεν θέλει να βάλουν μέσα του αντισώματα, θέλει να κρατήσει αυτά που πήρε απ' τον πατέρα του!

Εχτές ένας 50αρης δεν θα το κάνει γιατί ρώτησε τον πνευματικό του και του είπε όχι. Δεν φαντάζεσαι τι κυκλοφορεί έξω... 

  • Like 1
  • Haha 5
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

WWW.GAZZETTA.GR

Άρθρο - Ο Σωτήρης Κατσίκης, εργάζεται ως Μεταδιδακτορικός ερευνητής στο Πολυτεχνείο της Δανίας και χρειάστηκε να έρθει στην Ελλάδα για να εμβολιαστεί. Mέσω του Gazzetta Weekend...

 

  • Like 7
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Lakisss έγραψε:

Όταν με ρωτάνε τι έκανα και τους λέω Astra, με κοιτάνε σαν εξωγήινο.

 

Κι εμένα το ίδιο.. ελπίζω να έχουν άδικο :p

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, dfk_7677 said:

@schumifer
Δεν είμασταν ποτέ ιδιαίτερα μπροστά στους εμβολιασμούς και από ότι βλέπω η ψαλίδα ανοίγει περίπου στα τέλη Απρίλη. Υπήρξε ένα διάστημα που κάναμε λίγες πρώτες δόσεις, ενώ τώρα φτάσαμε περίπου 50Κ τη μέρα. Αυτό που είναι πολύ ανησυχητικό κατά τη γνώμη μου είναι τα συγκριτικά χαμηλά ποσοστά εμβολιασμού στις ομάδες που έχουν ανοίξει εδώ και καιρό (60+).

Είναι δύσκολο να υπολογίσουμε πόσους θανάτους θα είχαμε γλιτώσει, γιατί βασικά δεν ξέρουμε αυτοί που πεθαίνουν σήμερα πότε νόσησαν, αφού μπορεί να έχουν μείνει σε ΜΕΘ για αρκετό καιρό. Μέσος όρος νέων εισαγωγών σε ΜΕΘ είναι τώρα περίπου 65/μέρα. Δε θα μου έκανε εντύπωση αν το 1/3 από αυτούς είχαν την ευκαιρία να εμβολιαστούν πριν κολλήσουν και δεν το έκαναν.


 

Σαφώς και δεν είμασταν ιδιαίτερα μπροστά θα ήταν αδύνατο εφόσον αποφασίστηκε από την ΕΕ να δοθούν εμβόλια σε όλους ανάλογα του πληθυσμού. Αλλά είναι εμφανής η διαφορά μεταξύ πχ Φεβρουαρίου και Μαΐου. Έβαλα μόνο Ελλάδα και ΕΕ για να είναι πιο εύκολα αναγνώσιμο

 

image.png.bc11c6283ac491bad97b71bb0db3ae20.png

8 hours ago, slalom said:


Μου δείχνεις τα ελληνικά στοιχεία ε; Σόρυ, δεν έχω κάνει σύγκριση με τα στοιχεία που έχει το γράφημα που έστειλα. Έχουν μεγάλη απόκλιση εννοείς;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sotiris said:
WWW.GAZZETTA.GR

Άρθρο - Ο Σωτήρης Κατσίκης, εργάζεται ως Μεταδιδακτορικός ερευνητής στο Πολυτεχνείο της Δανίας και χρειάστηκε να έρθει στην Ελλάδα για να εμβολιαστεί. Mέσω του Gazzetta Weekend...

 

 

Πότε το έκανες αυτό και ποιά μάρκα;

Με την δεύτερη δόση πως θα το κάνεις;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος schumifer έγραψε:

Μου δείχνεις τα ελληνικά στοιχεία ε; Σόρυ, δεν έχω κάνει σύγκριση με τα στοιχεία που έχει το γράφημα που έστειλα. Έχουν μεγάλη απόκλιση εννοείς;

Γραφεις οτι εχουμε πεσει, δες τα καθημερινα συνολα και την κλιση της γραμμης

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Nickzzz said:

 

Πότε το έκανες αυτό και ποιά μάρκα;

Με την δεύτερη δόση πως θα το κάνεις;

 

Άστρα! Αν τα λέμε και σε 10 μέρες εδώ, 2 Αυγούστου που θα μαι Ελλάδα θα χτυπήσω και τη δεύτερη δόση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

d2980fdeb2229d88.jpg
ODYSEE.COM

Σ' αυτήν την πολύ σημαντική συνέντευξη, ο Δρ Μπακντί εξηγεί με πολύ απλά λόγια πώς λειτουργεί το ανοσοποιητικό μας σύστημα και για ποιον λόγο τελικά τα γενετικά εμβόλια, είτε είναι mRNA...

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

 

 

 

d2980fdeb2229d88.jpg
ODYSEE.COM

Σ' αυτήν την πολύ σημαντική συνέντευξη, ο Δρ Μπακντί εξηγεί με πολύ απλά λόγια πώς λειτουργεί το ανοσοποιητικό μας σύστημα και για ποιον λόγο τελικά τα γενετικά εμβόλια, είτε είναι mRNA...

 

 

Συνέντευξη στο New American, το οποίο είναι, "a far-right print and digital magazine published twice a month by American Opinion Publishing Inc., a wholly owned subsidiary of the John Birch Society (JBS), a far-right organization".

Είναι δικαίωμά σου να μην θέλεις να κάνεις το εμβόλιο, αλλά είναι επίσης και υποχρέωσή σου να ψάχνεις λίγο τις πηγές σου σε αυτά που μοιράζεσαι και να μην αναπαράγεις QAnon και Far Right προπαγάνδα.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, astrolabos said:

 

Συνέντευξη στο New American, το οποίο είναι, "a far-right print and digital magazine published twice a month by American Opinion Publishing Inc., a wholly owned subsidiary of the John Birch Society (JBS), a far-right organization".

Είναι δικαίωμά σου να μην θέλεις να κάνεις το εμβόλιο, αλλά είναι επίσης και υποχρέωσή σου να ψάχνεις λίγο τις πηγές σου σε αυτά που μοιράζεσαι και να μην αναπαράγεις QAnon και Far Right προπαγάνδα.

 

ΟΚ. Για τον εν λόγω επιστήμονα έχεις κάτι να πεις?

 

Το βίντεο το είδες?

 

 

12 minutes ago, astrolabos said:

Είναι δικαίωμά σου να μην θέλεις να κάνεις το εμβόλιο, αλλά είναι επίσης και υποχρέωσή σου να ψάχνεις λίγο τις πηγές σου σε αυτά που μοιράζεσαι και να μην αναπαράγεις QAnon και Far Right προπαγάνδα.

 

Προπαγάνδα ε? Περισσότερη από αυτή που τρως συστημικά δεν υπάρχει. Δεν τους φτάνω. Λυπάμαι που μιλάς για προπαγάνδα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

To πάνω ναι. Μην κάνετε το εμβόλιο γιατί θα αποδεκατιστεί ο παγκόσμιος πληθυσμός. ΤΥΝ

Όσο για το κάτω, το 30λεπτο, δεν έχω 30 λεπτά από τη ζωή μου να χαλάσω στην ακροδεξιά αμερικάνικη προπαγάνδα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, astrolabos said:

To πάνω ναι. Μην κάνετε το εμβόλιο γιατί θα αποδεκατιστεί ο παγκόσμιος πληθυσμός. ΤΥΝ

Όσο για το κάτω, το 30λεπτο, δεν έχω 30 λεπτά από τη ζωή μου να χαλάσω στην ακροδεξιά αμερικάνικη προπαγάνδα.

Πάω να δω world war Z ?

 

Είμαι ψεκασμένος

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.