Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

5 minutes ago, IOANNISTSA said:

Οι υπόλοιποι βρίσκονται σε δίλλημα : να κάνουν ή όχι το εμβόλιο.

 

Όπως αντιλαμβάνομαι εγώ τα πράγματα: 

 

1) 70+ το κάνεις γιατί δεν έχεις τίποτα να χάσεις.

2) 50- δεν έχεις τίποτα να κερδίσεις.

3) 50-70 κάνε το αν έχεις άλλα υποκείμενα νοσήματα.

 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Η πληροφορία είναι εκεί έξω για όσους ψάχνουν ή απλά ρωτήστε τον γιατρό που εμπιστεύεστε. 

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Όπως αντιλαμβάνομαι εγώ τα πράγματα: 

 

1) 70+ το κάνεις γιατί δεν έχεις τίποτα να χάσεις.

2) 50- δεν έχεις τίποτα να κερδίσεις.

3) 50-70 κάνε το αν έχεις άλλα υποκείμενα νοσήματα.

 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Η πληροφορία είναι εκεί έξω για όσους ψάχνουν ή απλά ρωτήστε τον γιατρό που εμπιστεύεστε. 

 

Πραγματικα αυτά νομιζεις? Δεν εχει τιποτα να χασει ο 70αρης? Ισως τη ζωη του? Μαλλον δεν εχεις κοντινο σου ανθρωπο που να κολησε την ασθενεια και να γλυτωσε στο παρατσακ, ή να εχασε τη ζωη του... Ισως να ειχες αλλη αποψη τοτε. Αλλα με θεωριες συνωμοσιας δε βγαινει ποτε συμπερασμα. Αλλοι που κολησανε τον ιο και ταλαιπωριουνται βδομαδες/μηνες ? Εισαι τοσο σιγουρος οτι δε θα κολησεις? Εχω ανθρωπο που δεν εβγαινε απο το σπιτι και παλι κολησε...

 

Τα νουμερα μιλανε απο μονα τους, μπροστα στο κινδυνο να κολησω και να παθω κατι χειροτερο, θα προτιμησω το εμβολιο που ειναι μακραν πιο σιγουρο. Ανυπομονω πως και πως να το κανω για να φυγει σιγα σιγα ενας φοβος.

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, schumifer said:

Από ποιον κολλάνε οι 80άρηδες; Μήπως και από αυτούς που διατρέχουν ελάχιστο κίνδυνο;

 

Πλάκα μου κάνεις έτσι; Θα εμβολιάσεις τα παιδιά ρισκάροντας το μέλλον της ανθρωπότητας για να μην κολλήσουν οι ήδη εμβολιασμένοι 80άρηδες που υποτίθεται ότι το εμβόλιο τους προστατεύει; Αφού προστατεύει το εμβόλιο τους ηλικιωμένους, γιατί να εμβολιάσεις τα παιδιά;

8 minutes ago, Trooper said:

Πραγματικα αυτά νομιζεις? Δεν εχει τιποτα να χασει ο 70αρης? Ισως τη ζωη του? Μαλλον δεν εχεις κοντινο σου ανθρωπο που να κολησε την ασθενεια και να γλυτωσε στο παρατσακ, ή να εχασε τη ζωη του... Ισως να ειχες αλλη αποψη τοτε. Αλλα με θεωριες συνωμοσιας δε βγαινει ποτε συμπερασμα. Αλλοι που κολησανε τον ιο και ταλαιπωριουνται βδομαδες/μηνες ? Εισαι τοσο σιγουρος οτι δε θα κολησεις? Εχω ανθρωπο που δεν εβγαινε απο το σπιτι και παλι κολησε...

 

Τα νουμερα μιλανε απο μονα τους, μπροστα στο κινδυνο να κολησω και να παθω κατι χειροτερο, θα προτιμησω το εμβολιο που ειναι μακραν πιο σιγουρο. Ανυπομονω πως και πως να το κανω για να φυγει σιγα σιγα ενας φοβος.

 

Ο παγκόσμιος μέσος όρος προσδόκιμου ζωής είναι 72,6 έτη. Επομένως ο 70+ δεν έχει τίποτα να χάσει και γι'αυτό πρέπει να το κάνει, αφού το προτείνει η επιστήμη (εντός ή εκτός εισαγωγικών αναλόγως της οπτικής). Μιλάνε οι αριθμοί και τα στατιστικά. Βάσει αυτών νομίζω ονομάστηκε και "πανδημία", βάσει αυτών έγιναν τα lock down, βάσει αυτών χρήζονται κάποιοι ήρωες και κάποιοι άλλοι ψεκασμένοι.

8 minutes ago, gdp77 said:

Τα νουμερα μιλανε απο μονα τους, μπροστα στο κινδυνο να κολησω και να παθω κατι χειροτερο, θα προτιμησω το εμβολιο που ειναι μακραν πιο σιγουρο.

 

Πράγματι.

 

image.png

 

Τα παραπάνω ποσοστά είναι επί των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων. Ό,τι θεωρεί ο καθένας πιο σίγουρο λοιπόν.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, gdp77 said:

 

Όπως αντιλαμβάνομαι εγώ τα πράγματα: 

 

1) 70+ το κάνεις γιατί δεν έχεις τίποτα να χάσεις.

2) 50- δεν έχεις τίποτα να κερδίσεις.

3) 50-70 κάνε το αν έχεις άλλα υποκείμενα νοσήματα.

 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Η πληροφορία είναι εκεί έξω για όσους ψάχνουν ή απλά ρωτήστε τον γιατρό που εμπιστεύεστε. 

1. το κάνεις γιατί έχεις να χάσεις πολλά. Από ζωή που είναι για μένα το πιο straight forward εώς μεγάλο διάστημα πόνου και ταλαιπωρίας από τις επιπλοκές του long covid, ή της μακροχρόνιας παραμονής σε μονάδα.

2 https://www.cdc.gov/nchs/nvss/vsrr/covid_weekly/index.htm#SexAndAge

 

Σύμφωνα με αυτούς 25000 νεκροί κάτω των 50 ετών. Μπορείς να το κάνεις ποσοστό επί του συνόλου των θανάτων στην Αμερική (4.5%) ή επί του συνόλου των θηλαστικών του πλανήτη για να μην γρατζουνάει πληγές, αλλά τα δικά μου μάτια διαβάζουν ότι 25000 είχαν να χάσουν. Έχασαν. Και αν μετρήσεις τους κάτω των 50 που ταλαιπωρούνται με το long covid Και τα λοιπά εκεί τα νούμερα γίνονται πολύ πιο ενδιαφέροντα.

3. φαντάζομαι εννοείς επειδή δεν έχεις τίποτα άλλο να χάσεις όπως και στο 1

 

 

 

Διαβάζω εξάλλου αναφορές σε ποσοστά θνητότητας. Αναρωτιέμαι αν κανείς σκέφτεται πώς τα νούμερα κρατήθηκαν εκεί. (Ή ακόμη αν στα νούμερα αυτά συνυπολογίζονται οι πραγματικές απώλειες του μη δυτικού κόσμου, και οι πραγματικές απώλειες που δεν προλάβαμε ή δεν καταφέραμε να μετρήσουμε)

 

Αλλά ας πάρουμε μόνο το πρώτο.

Για να μείνει η θνητότητα χαμηλά θες (μεταξύ άλλων) ένα σύστημα υγείας που να αντέξει το surge. Αν δε χτίσουμε μία ανοσία κι έρθει άλλο ένα σκληρό κύμα, πιστεύετε ότι θα αντέξει το σύστημα υγείας; Όχι μόνο το δικό μας. Δείτε Ιταλία στο πρώτο κύμα, δείτε Πορτογαλία στο τρίτο, δείτε Αμερική στο πρώτο. Πιστεύετε θα αντέξει το προσωπικό; Αν θέλετε να δείτε πώς θα είναι χωρίς συλλογική ανοσία (αυτή που τουλάστιχον μπορούν να μας προσφέρουν τα όποια εμβόλια)

κοιτάξτε τα surges της θνητότητας πχ στην Πορτογαλία και αναλογιστείτε πόσο αυτό το νούμερο χαϊδεύει αυτιά : αναφέρεται σε μία ολόκληρη χώρα, όπου τμήματά της πνίγονται, και τμήματα την περνάνε χαλαρά. Αν αφήσεις τον ιό να κάνει πάρτυ ρισκάρεις το επόμενο κύμα να βιάσει όλες τις περιοχές μιας χώρας. Δεν είναι μία πραγματικότητα που θέλει κανείς να δει να έρχεται. Για αυτό και πρέπει να προβλέψουμε, προφυλάξουμε, προστατέψουμε. Εμβολιαστούμε

 

Και όχι, οι κατηγορίες στους προηγούμενους για το χάλια ΕΣΥ δε θα βοηθήσουν.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, gdp77 said:

 

Πλάκα μου κάνεις έτσι; Θα εμβολιάσεις τα παιδιά ρισκάροντας το μέλλον της ανθρωπότητας για να μην κολλήσουν οι ήδη εμβολιασμένοι 80άρηδες που υποτίθεται ότι το εμβόλιο τους προστατεύει; Αφού προστατεύει το εμβόλιο τους ηλικιωμένους, γιατί να εμβολιάσεις τα παιδιά;

 

Ο παγκόσμιος μέσος όρος προσδόκιμου ζωής είναι 72,6 έτη. Επομένως ο 70+ δεν έχει τίποτα να χάσει και γι'αυτό πρέπει να το κάνει, αφού το προτείνει η επιστήμη (εντός ή εκτός εισαγωγικών αναλόγως της οπτικής). Μιλάνε οι αριθμοί και τα στατιστικά. Βάσει αυτών νομίζω ονομάστηκε και "πανδημία", βάσει αυτών έγιναν τα lock down, βάσει αυτών χρήζονται κάποιοι ήρωες και κάποιοι άλλοι ψεκασμένοι.

πόν.

 

Ως προς την πρώτη παράγραφο, ένα εμβόλιο δεν είναι φάρμακο. Προστατεύει και μέσω της συλλογικής ανοσίας ή ανοσίας της αγέλης. Σίγουρα ακόμη δεν ξέρουμε πόσο μπορείς να κολλήσεις κάποιον άλλον όντας εμβολιασμένος, αλλά η απλή λογική λέει ότι εφ'όσον έχεις χαμηλότερο ιικό φορτίο, μεταδίδεις λιγότερο τον ιό. Οπότε εκεί έχει νόημα ο οικουμενικός εμβολιασμός. Σίγουρα όμως, χρειάζεται τουλάχιστον η πλήρης έγκριση για να πεις ότι εμβολιάζω παιδιά 0-17 τα οποία έχουν πρακτικά μηδενικό ρίσκο για θάνατο από κορωνοϊό, ενώ μπορεί να έχουν ένα έστω και μικρό ρίσκο από θρομβώσεις. 

 

Για το παγκόσμιο μέσο όρο, καλό είναι να συγκρίνουμε χώρες του ίδιου επιπέδου. Δηλαδή το δυτικό κόσμο με το δυτικό κόσμο. Τώρα όταν η Κίνα βγαίνει και λέει 80000 κρούσματα, που ξεκίνησε η πανδημία, ΔΕΝ είχαν τεστ στην αρχή, και οι αστυνομικοί τους έδερναν στο δρόμο, ενώ στην Αθήνα έχουμε ξεπεράσει τα κρούσματα της Κίνας και η ζωή συνεχίζεται, νομίζω ότι συγκρίνουμε δεδομένα που θα μας επιβεβαιώσουν το garbage in / garbage out. Επίσης, αν συγκρίνουμε χώρες του Τρίτου κόσμου, με πολύ χαμηλότερα προσδόκιμα ζωής (π.χ. 50-60 έτη), πιθανώς ο κορονοϊός να μην είναι τόσο θανατηφόρος.

 

Στην αντίπερα όχθη, θα υπάρξει σίγουρα πρόβλημα με τους εμβολιασμένους και τους μη.

Στην επάνοδό μου στην Κοπεγχάγη, συνέβη το εξής: 

1. Το αεροπλάνο πάρκαρε σε φυσούνα κανονικά, αλλά βγήκαμε από την πίσω πόρτα και μας πήρε λεοφορέιο. Το λεοφορείο μας πήγε σε ειδικό σημείο του αεροδρομίου, στο οποίο μπαίνεις σε σειρά για rapid test.

2. Υπήρχαν 2 διάδρομοι: α. εμβολιασμένων με 2 δόσεις + 14 ημέρες ή αναρρωθέντων από κορωνοϊό (θετικό τεστ + αρνητικό τεστ + 14 ημέρες) 

β. οι υπόλοιποι. Προσπαθώντας λοιπόν να περάσω προς την έξοδο, η ευγενική αστυνομικός μου είπε ότι δεν επιτρέπεται να εξέλθω και χρειάζεται να κάνω rapid test. Στην ουρά λοιπόν, όπως στη Νέα Υόρκη του 1900.

Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο όταν ΔΕΝ υπάρχει η δυνατότητα εμβολιασμού σε όλες τις ηλικιακές ομάδες, να δίνεις πλεονέκτημα στους εμβολιασθέντες. Αυτό σημαίνει ότι θεωρείς ως κινητήριο δύναμη της οικονομίας τους ηλικιωμένους 70+. Ο συμβολισμός είναι κάκιστος. Και θα δούμε πολλά τέτοια ακόμη, όπως στην Ελλάδα, που δόθηκε π.χ. Pfizer σε ηλικιωμένους, και AZ σε νέους (αν και σε αυτό φταίει καθαρά η διαθεσιμότητα, είμαι σίγουρος ότι την επόμενη χρονιά 70+ = AZ και 30+ = mRNA).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

india_koronoios1.jpg
WWW.CNN.GR

Χωρίς φως στον ορίζοντα συνεχίζεται το δράμα των Ινδών που μοιάζουν να λυγίζουν από την πανδημία καθώς ο...

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

emvolio000-780x405-1.jpg?fit=780%2C405&s
E-THESSALIA.GR

Σήμερα μια Λαρισαία γυναικολόγος  μέσα από το προφίλ της στο facebook,  αποτρέπει τον κόσμο να εμβολιαστεί, υποστηρίζοντας ότι τα εμβόλια …


Πως καταλαβαίνεις ότι είναι καθυστερημένος ο άλλος, όλα κεφαλαία με τόνους ενώ δε τονίζονται, 666 θαυμαστικά, κοφτές προτάσεις πανικού.
Η τελευταία πρόταση δε, σφράγισε κάθε αμφιβολία!  

Stupidity lvl99+
Αν και μπορεί να φταίει και το πολύ botox στην περίπτωση της! :hehe:

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Shaman έγραψε:

I did my research twice today..

Τα υποπροϊόντα της παραπάνω ευγενούς ασχολίας (του χεσίματος συνοδεία κινητού εννοώ) τα διαβάζουμε και στο παρόν νήμα από αρνητές των εμβολιασμών (ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε), οι οποίοι ντρέπονται να δηλώσουν ευθαρσώς ότι τα εμβόλια είναι του σατανά και παραπληροφορούν ασυστόλως.

Να κάνω σαφές ότι: δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με όσους εκφράζουν τον προβληματισμό τους για τα εμβόλια και το αν το πρέπει να εμβολιαστούν. Είμαι ένας από αυτούς, διότι θέλουμε να κάνουμε δεύτερο παιδάκι και οι ιατροί που ρωτήσαμε (έχουμε αρκετούς από δαύτους στον φιλικό μας κύκλο) μας συνέστησαν να μην εμβολιαστούμε, όχι ακόμη τουλάχιστον. Συνεχίζω, όμως, να ρωτάω και άλλους ειδικούς, ώστε να καταλήξω κάπου, διότι, όσο περνούν οι μέρες, νιώθω ένα ολοένα και πιο μεγάλο βάρος στη συνείδησή μου παραμένοντας ανεμβολίαστος, καθώς, καίτοι προσέχω όσο μπορώ, τρέμω στην ιδέα ότι θα μπορούσα να κολλήσω κάποιον, εν αγνοία μου προφανώς.

Αυτού του είδους ο προβληματισμός είναι και ευπρόσδεκτος και απολύτως λογικός, βάσει αυτού, δε, μπορούμε να συζητήσουμε και ν' ανταλλάξουμε απόψεις. Δυστυχώς, κάποιοι το έχουν πάρει πατριωτικά το θέμα και νομίζουν ότι φυλάνε ατομικές Θερμοπύλες.

 

πριν 19 λεπτά, το μέλος Samael έγραψε:
emvolio000-780x405-1.jpg?fit=780%2C405&s
E-THESSALIA.GR

Σήμερα μια Λαρισαία γυναικολόγος  μέσα από το προφίλ της στο facebook,  αποτρέπει τον κόσμο να εμβολιαστεί, υποστηρίζοντας ότι τα εμβόλια …


Πως καταλαβαίνεις ότι είναι καθυστερημένος ο άλλος, όλα κεφαλαία με τόνους ενώ δε τονίζονται, 666 θαυμαστικά, κοφτές προτάσεις πανικού.
Η τελευταία πρόταση δε, σφράγισε κάθε αμφιβολία!  

Stupidity lvl99+
Αν και μπορεί να φταίει και το πολύ botox στην περίπτωση της! :hehe:

Μάλιστα. Γυναικολόγος. Αυτή, τώρα, είναι ιατρός. Και πληρώνεται. Και η γη φτάνει για όλους.

Πιστεύω πως πιστεύει ότι η γη είναι επίπεδη. Και μας ψεκάζουν. Και η παγκοσμιοποίηση έρχεται. Ετοιμάζω βαλίτσες. Φτάνει πια.

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Τα υποπροϊόντα της παραπάνω ευγενούς ασχολίας (του χεσίματος συνοδεία κινητού εννοώ) τα διαβάζουμε και στο παρόν νήμα από αρνητές των εμβολιασμών (ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε), οι οποίοι ντρέπονται να δηλώσουν ευθαρσώς ότι τα εμβόλια είναι του σατανά και παραπληροφορούν ασυστόλως.

Να κάνω σαφές ότι: δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με όσους εκφράζουν τον προβληματισμό τους για τα εμβόλια και το αν το πρέπει να εμβολιαστούν. Είμαι ένας από αυτούς, διότι θέλουμε να κάνουμε δεύτερο παιδάκι και οι ιατροί που ρωτήσαμε (έχουμε αρκετούς από δαύτους στον φιλικό μας κύκλο) μας συνέστησαν να μην εμβολιαστούμε, όχι ακόμη τουλάχιστον. Συνεχίζω, όμως, να ρωτάω και άλλους ειδικούς, ώστε να καταλήξω κάπου, διότι, όσο περνούν οι μέρες, νιώθω ένα ολοένα και πιο μεγάλο βάρος στη συνείδησή μου παραμένοντας ανεμβολίαστος, καθώς, καίτοι προσέχω όσο μπορώ, τρέμω στην ιδέα ότι θα μπορούσα να κολλήσω κάποιον, εν αγνοία μου προφανώς.

Αυτού του είδους ο προβληματισμός είναι και ευπρόσδεκτος και απολύτως λογικός, βάσει αυτού, δε, μπορούμε να συζητήσουμε και ν' ανταλλάξουμε απόψεις. Δυστυχώς, κάποιοι το έχουν πάρει πατριωτικά το θέμα και νομίζουν ότι φυλάνε ατομικές Θερμοπύλες.

 

Μάλιστα. Γυναικολόγος. Αυτή, τώρα, είναι ιατρός. Και πληρώνεται. Και η γη φτάνει για όλους.

Πιστεύω πως πιστεύει ότι η γη είναι επίπεδη. Και μας ψεκάζουν. Και η παγκοσμιοποίηση έρχεται. Ετοιμάζω βαλίτσες. Φτάνει πια.


Θα σου μεταφέρω την δική μου άποψη-πρόταση και παράλληλα απόφαση για τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειάς μου έχωντας ο ίδιος ήδη οικογένεια και άμεσους συγγενείς σε ευαίσθητες ομάδες.

 

 

Αν μπορείς να αποφύγεις τις συναναστροφές με κόσμο και να τηρήσεις όσο γίνεται να αποφεύγεις τις επαφές με άλλους περιμένετε από Σεπτέμβρη μήπως έχουμε περισσότερα δεδομένα σχετικά με τον εμβολιασμό.

Αν όμως συναναστράφεσαι με κόσμο και περιμένεις πως και πως τις διακοπές για να πας σε κλειστούς χώρους κλπ, κάνε εμβόλιο χθες.

 

Ξαναλέω εγώ έκανα εμβόλιο με την πρώτη ευκαιρία. Στην γυναίκα μου περιμένω να ανοίξουν και τα υπόλοιπα για να δούμε τι θα κάνει γιατί έχει ένα ψιλο άνοσο και το ΑΖ το φοβάμαι. Όχι ότι δε φοβάμαι της pfizer για μακροχρόνια αλλά οι διακοπές μας φέτος θα είναι σε καραντίνα και τεστ πριν πάμε, σε δικό μας σπίτι και συγγενείς υψηλού ρίσκου αλλά και γενικά με πολύ ημίμετρα πράγματα και αποφυγεί των συναναστροφών και συχνά τεστ καθόλων των διακοπών. 

 

 

Και για να μην παρεξηγηθώ, ξαναλέω εμβολιάσου αν θέλεις να είσαι στην κοινωνία, μην εμβολιαστής αλλά κάτσε σπίτι σου και απομακρύνσου όσο καλύτερα μπορείς.

 

Έχω πάρα πολλούς ανεγκέφαλους στην γειτονιά μου ήδη που είναι θετικοί και κάνουν σουλάτσο είτε οι ίδιοι είτε τα μέλη της οικογένειάς τους χωρίς να σκέφτονται κανέναν άλλον εκτός τον ευατούλη τους.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Samael έγραψε:
emvolio000-780x405-1.jpg?fit=780%2C405&s
E-THESSALIA.GR

Σήμερα μια Λαρισαία γυναικολόγος  μέσα από το προφίλ της στο facebook,  αποτρέπει τον κόσμο να εμβολιαστεί, υποστηρίζοντας ότι τα εμβόλια …


Πως καταλαβαίνεις ότι είναι καθυστερημένος ο άλλος, όλα κεφαλαία με τόνους ενώ δε τονίζονται, 666 θαυμαστικά, κοφτές προτάσεις πανικού.
Η τελευταία πρόταση δε, σφράγισε κάθε αμφιβολία!  

Stupidity lvl99+
Αν και μπορεί να φταίει και το πολύ botox στην περίπτωση της! :hehe:

 

Έχω το χάρισμα και βλέπω πειθαρχικό στο μέλλον της ?

  • Like 1
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Or....

 

asthenoforo.jpg
WWW.NEWS247.GR

Οι ψυχίατροι που εξέτασαν την γιατρό από τη Λαμία συμφώνησαν στην παραμονή της για παρακολούθηση και νοσηλεία στο Ψυχιατρικό Νοσοκομείο Αττικής.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Τα υποπροϊόντα της παραπάνω ευγενούς ασχολίας (του χεσίματος συνοδεία κινητού εννοώ) τα διαβάζουμε και στο παρόν νήμα από αρνητές των εμβολιασμών (ονόματα δεν λέμε, υπολήψεις δεν θίγουμε), οι οποίοι ντρέπονται να δηλώσουν ευθαρσώς ότι τα εμβόλια είναι του σατανά και παραπληροφορούν ασυστόλως.

 

Δε νομίζω ότι είπαν ή υπονόησαν κάτι τέτοιο, μη flameαρεις :p

 

πριν 23 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Ξαναλέω εγώ έκανα εμβόλιο με την πρώτη ευκαιρία. Στην γυναίκα μου περιμένω να ανοίξουν και τα υπόλοιπα για να δούμε τι θα κάνει γιατί έχει ένα ψιλο άνοσο και το ΑΖ το φοβάμαι.

 

Είμαστε πολλοί τελικά :hehe:

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπεις τέτοια και σίγουρα θα πούν ότι υπάρχει θεραπεία αλλά δε την χορήγησαν σωστά στο νοσοκομείο.

Η είναι ψέματα και σκευωρίες.

patra-anastasia-koronoios.jpg?itok=_bks3
WWW.LIFO.GR

Νόσησε από αρνητή του κορωνοϊού, στο σπίτι του οποίου πήγαινε για να φυλάξει την ηλικιωμένη μητέρα του

 

Αλλά το παρακάτω δεν είναι σκευωρία για τους ίδιους ανθρώπους;

 

 

Και τα δύο δυστυχώς τα θεωρώ αληθινά και επικίνδυνα για την υγεία όλων και πρέπει να μας προβληματίζουν.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

emak.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Την απόφαση υπογράφει  ο Αρχηγός του Πυροσβεστικού Σώματος Αντιστράτηγος Στέφανος Δ. Κολoκούρης - Για λόγους «επιχειρησιακής ετοιμοτητας» ο υποχρεωτικός εμβολιασμός...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Samael έγραψε:
emvolio000-780x405-1.jpg?fit=780%2C405&s
E-THESSALIA.GR

Σήμερα μια Λαρισαία γυναικολόγος  μέσα από το προφίλ της στο facebook,  αποτρέπει τον κόσμο να εμβολιαστεί, υποστηρίζοντας ότι τα εμβόλια …


Πως καταλαβαίνεις ότι είναι καθυστερημένος ο άλλος, όλα κεφαλαία με τόνους ενώ δε τονίζονται, 666 θαυμαστικά, κοφτές προτάσεις πανικού.
Η τελευταία πρόταση δε, σφράγισε κάθε αμφιβολία!  

Stupidity lvl99+
Αν και μπορεί να φταίει και το πολύ botox στην περίπτωση της! :hehe:

CD7215A0-D29D-4BE5-AD64E752838DBA06_source.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, karmen1983 said:
emak.jpg
WWW.PROTOTHEMA.GR

Την απόφαση υπογράφει  ο Αρχηγός του Πυροσβεστικού Σώματος Αντιστράτηγος Στέφανος Δ. Κολoκούρης - Για λόγους «επιχειρησιακής ετοιμοτητας» ο υποχρεωτικός εμβολιασμός...

 

 

Μα καλά αφού ο εμβολιασμός πάει "γκανιάν" γιατί τέτοια μέτρα; Υπάρχει λόγος?

 

Σε άλλο επίπεδο, εκφράζω την κάθετη αντίθεσή μου. Πρόκειται για φασισμό. Αλλά πάντα έτσι πεθαίνουν η δημοκρατίες. Με χειροκροτήματα. Καλλιεργείς και σπέρνεις φόβο. Τα media δουλεύουν για να διαδώσουν. Κερδίζεις τη μέγιστη δυνατή αποδοχή. Και μετά μπορείς να εκβιάζεις και να είσαι και αρεστός. Το δικαίωμα στην αυτοδιάθεση καταργείται. Αχ αγαπημένο μου πολιτικό σύστημα.... Πότε άλλοτε στη σύγχρονη ιστορια έλληνας πολιτικός έσκυψε με τόση αγάπη πάνω από τον λαό για να τον σώσει? Πότε τα τελευταία 40-50 χρόνια; 

  • Like 1
  • Haha 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρει δημοκρατια εδω και  χιλιαδες χρονια.

φεουδαρχικα καθεστωτα ειναι ολα που ελεγχουν τη μαζα με τα μεσα που διαθετουν,ενα απο αυτα ειναι και ο φοβος.

Έγινε επεξεργασία από steve_m
  • Agree 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.