Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Πώς πλουτίζουν οι συνωμοσιολόγοι

 

 

Παράθεση

 

Το ερώτημα λοιπόν που προκύπτει είναι τι κερδίζουν οι αρχικοί super spreaders (εστίες υπερμετάδοσης) των ψευδών πληροφοριών. Η άποψη ότι πρόκειται απλώς για παρανοϊκούς ή έστω παραπλανημένους ιδεολόγους, οι οποίοι βρίσκουν ευήκοα ώτα σε κοινωνίες που βρίσκονται σε πολιτισμική και κυρίως οικονομική κρίση λέει μόνο τη μισή αλήθεια. Αρκετοί από τους γνωστότερους συνωμοσιολόγους έχουν χτίσει οικονομικές «αυτοκρατορίες» που τους αποφέρουν εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ με τρεις βασικούς τρόπους: διαφημίσεις στις ιστοσελίδες τους, πώληση «θαυματουργών» προϊόντων και χρηματικές χορηγίες από τους θαυμαστές τους, οι οποίοι συχνά τους αντιμετωπίζουν σαν σύγχρονους μεσσίες.

Θα πρέπει καταρχήν να θυμόμαστε ότι ο πατέρας του σύγχρονου αντιεμβολιαστικού κινήματος, Αντριου Γουέικφιλντ, ο οποίος παραποίησε επιστημονικά στοιχεία για να ισχυριστεί ότι ο εμβολιασμός μπορεί να προκαλέσει αυτισμό, κατηγορήθηκε ότι είχε στήσει απάτη που θα μπορούσε να του αποφέρει έως και 43 εκατομμύρια δολάρια.

 

 

 

  • Like 5
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

πριν 7 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Καλώς όρισα στο κλάμπ του κορονοβιρουσίου™ .

 

Είχα χτες λίγη ενόχληση, ελαφρύ βήχα, αλλά σήμερα είχα δέκατα το πρωί και κατά συνέπεια δεν πήγα δουλειά. Περίπου 37.6 πρωί, 37.9 το μεσημέρι (όπου και πήρα ένα ντεπόν και τελικά δεν ανέβηκε ξανά, αν και νιώθω πως είναι ασανσέρ -πχ τώρα δεν έχω). Έχω στα σημεία που κλασικά πονάω (αυχένα δηλαδή κυρίως) , μϋικούς πόνους. Κάποιο αίσθημα κόπωσης, ας πούμε, αλλά όχι κάτι τρομερό, so far. Ο δείκτης RNA στο 11.5 , μάλλον υποδεικνύει υψηλή μεταδοτικότητα right now. 

Για την ιστορία, χτες το μεσημέρι είχα κάνει Self Test το οποίο βγήκε αρνητικό. Το αστείο είναι ότι τα μέτρα προστασίας που λαμβάνω είναι διπλά και τριπλά (στο σούπερ που μπαίνω σπανίως διπλή μάσκα - σε ταξί που μπήκα 1-2 φορές, επίσης), ωστόσο την Πέμπτη, ήρθε και μας έκανε απεντόμωση ένας γνωστός. Είναι η μόνη επαφή μου δίχως μάσκα. Δεν ξέρω αν είναι ο ύποπτος, έχει ενημερωθεί πάντως καθώς κι όλοι όσοι μπόρεσα να βρω.

Ήμουν στην αναμονή για να ανοίξει η πλατφόρμα για όλα τα εμβόλια και ...oh well, αν όλα πάνε καλά, θα κάνω 1 δόση (οποιοδήποτε πλέον).

Περίμενα απο συμπαράσταση στην Όλγα η οποία λόγω ιστορικού θρόμβωσης (μετά από εγχείριση χιαστών - έφταιγε που ο ηλίθιος γιατρός της δεν της είπε ότι ήθελε τουλάχιστον 10 ημέρες νωρίτερα να σταματήσει τα αντισυλληπτικά), ήθελε να κάνει πλήρεις εξετάσεις πρωτού κλείσουμε. Το ίδιο , προληπτικά , θα έκανα κι εγώ. Ε δεν πρόλαβα μωρέ :bleh: 

Η ίδια έκανε σελφ τεστ και είναι αρνητική, ωστόσο θα πάει αύριο για μοριακό.

Αυτά.

Να προσέχετε :) 

Περαστικά Χρυσόστομε. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα κολλήσει και η Όλγα. Οι πιθανότητες είναι ελάχιστες δεδομένου ότι μένετε στο ίδιο σπίτι. Στην δικιά μου περίπτωση η γυναίκα μου είχε ακριβώς τα ίδια με εμένα με διαφορά ενός 24ωρου. Βιταμίνες, καλή διατροφή, ξεκούραση και όλα θα πάνε καλά. Αν χρειαστείτε κάτι μου λέτε. Υπάρχουν στιγμές που είχαμε χρειαστεί και εμείς βοηθεία...Πχ σούπερ, petshop (!) - ήταν μέρες που έπρεπε να πάρω τσουβαλάκι..   Τα ζωντόβολα τα έβγαζα όμως...Περίεργες ώρες για να μην συναντήσω κανένα, πολύ πρωί και αργά το βράδυ με μάσκες και γάντια. Καλή και γρήγορη ανάρρωση!

 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, tommybertsen said:

Καλώς όρισα στο κλάμπ του κορονοβιρουσίου™ .

 

Είχα χτες λίγη ενόχληση, ελαφρύ βήχα, αλλά σήμερα είχα δέκατα το πρωί και κατά συνέπεια δεν πήγα δουλειά. Περίπου 37.6 πρωί, 37.9 το μεσημέρι (όπου και πήρα ένα ντεπόν και τελικά δεν ανέβηκε ξανά, αν και νιώθω πως είναι ασανσέρ -πχ τώρα δεν έχω). Έχω στα σημεία που κλασικά πονάω (αυχένα δηλαδή κυρίως) , μϋικούς πόνους. Κάποιο αίσθημα κόπωσης, ας πούμε, αλλά όχι κάτι τρομερό, so far. Ο δείκτης RNA στο 11.5 , μάλλον υποδεικνύει υψηλή μεταδοτικότητα right now. 

Για την ιστορία, χτες το μεσημέρι είχα κάνει Self Test το οποίο βγήκε αρνητικό. Το αστείο είναι ότι τα μέτρα προστασίας που λαμβάνω είναι διπλά και τριπλά (στο σούπερ που μπαίνω σπανίως διπλή μάσκα - σε ταξί που μπήκα 1-2 φορές, επίσης), ωστόσο την Πέμπτη, ήρθε και μας έκανε απεντόμωση ένας γνωστός. Είναι η μόνη επαφή μου δίχως μάσκα. Δεν ξέρω αν είναι ο ύποπτος, έχει ενημερωθεί πάντως καθώς κι όλοι όσοι μπόρεσα να βρω.

Ήμουν στην αναμονή για να ανοίξει η πλατφόρμα για όλα τα εμβόλια και ...oh well, αν όλα πάνε καλά, θα κάνω 1 δόση (οποιοδήποτε πλέον).

Περίμενα απο συμπαράσταση στην Όλγα η οποία λόγω ιστορικού θρόμβωσης (μετά από εγχείριση χιαστών - έφταιγε που ο ηλίθιος γιατρός της δεν της είπε ότι ήθελε τουλάχιστον 10 ημέρες νωρίτερα να σταματήσει τα αντισυλληπτικά), ήθελε να κάνει πλήρεις εξετάσεις πρωτού κλείσουμε. Το ίδιο , προληπτικά , θα έκανα κι εγώ. Ε δεν πρόλαβα μωρέ :bleh: 

Η ίδια έκανε σελφ τεστ και είναι αρνητική, ωστόσο θα πάει αύριο για μοριακό.

Αυτά.

Να προσέχετε :) 

Περαστικά. απο εμας περασε ξοφαλτσα πριν 15 μερες και δεν κολλησαμε. Δεν ξερεις απο που θα σου ερθει δυστηχως!

 

Σχετικα με το εμβολιο καπου πηρε το ματι μου οτι οσοι εχουν νοσισει πρεπει να το κανουν μετα απο 6 μηνες (?) δεν ξερω αν ισχυει. Οποτε καλυτερα να συμβουλευτεις εναν γιατρο. 

 

Εδιτ (https://www.skai.gr/news/greece/emvoliasmoi-oson-nosisan-aytomati-akyrosi-rantevou-kai-sms-meta-apo-6-mines)

 

 

 

 

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω και βλέπω... διπλές μάσκες. Καμία σημασία δεν έχουν αν αφήνουν κενό στην ράχη της μύτης. Ο αέρας μπαίνει από το καινό ελεύθερα παρακάμπτοντας την δυσκολία του φίλτρου

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος AlexanderK έγραψε:

Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα κολλήσει και η Όλγα.

 

@tommybertsen

Αυτό που σου γράφει ισχύει, η πιθανότητα να μην το έχει και η Όλγα είναι απειροελάχιστη. Μεγάλη προσοχή (χωρίς πανικό) αφού έχει ιστορικό θρόμβωσης. Τα self test είναι αστεία και δεν προσφέρουν κάτι ουσιαστικό... Γρήγορη ανάρρωση και σιδερένιος.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Επειδή διαβάζω και βλέπω... διπλές μάσκες. Καμία σημασία δεν έχουν αν αφήνουν κενό στην ράχη της μύτης. Ο αέρας μπαίνει από το καινό ελεύθερα παρακάμπτοντας την δυσκολία του φίλτρου

Την φοράω όπως πρέπει να φοριέται. Οχι στο πηγούνι όχι πιο κάτω από εκεί που πρέπει. Όταν φοράω 2 μάσκες φοράω μία χειρουργική και μία FFP2. Κουνούπι δεν περνάει. Ωστόσο στην δουλειά δεν μπορώ να τις κρατήσω πολύ ώρα, φυσιολογικό είναι. 

 

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά. 

Σήμερα ξύπνησα χωρίς πυρετό, με βήχα περίπου όπως κι εχτές (αραιά και που), απλά είμαι σαν να με πάτησε λεωφορείο :hehe: (υποφερτό πάντως, κάθομαι άνετα στο PC ξέρω γω - είναι καλύτερα από το να είμαι ξαπλωμένος συνέχεια) .Λίγο-πολύ τα ίδια συμπτώματα με τον @AlexanderK

Αυτό περί εμβολίου , το διάβασα κι εγώ. Θα χρειαστεί 1 δόση περίπου 6 μήνες μετά. 

Ο ΕΟΔΥ μου επιβεβαίωσε 14 μερες καραντινας για Ολγα από την ημέρα που βγήκα θετικός, 10 για εμένα (από την ημέρα του τεστ). Εκτός και αν βγει θετική , οπότε 10 μέρες από το δικό της τεστ. 

Πολλή προσοχή σε όλους! :) 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 5/22/2021 at 4:36 PM, gdp77 said:

 

Υπάρχει μια τεράστια διαφορά. Το φάρμακο θα το πάρεις μόνο αν αρρωστήσεις, οπότε και δεν έχεις άλλες επιλογές. Το εμβόλιο θα το πάρουν όλοι. Αν οι μελλοντικές παρενέργειες είναι άγνωστες, προτιμώ την πρώτη επιλογή.

 

ώπα βάστα, ακόμη και τα μονοκλωνικά δεν εγγύώνται 100% επιτυχία. Όπως και κάθε φάρμακο βελτιώνονται τα στατιστικά τους όσο νωρίτερα στην νόσο αρχίσεις να τα παίρνεις.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, tommybertsen said:

Καλώς όρισα στο κλάμπ του κορονοβιρουσίου™ .

 

Είχα χτες λίγη ενόχληση, ελαφρύ βήχα, αλλά σήμερα είχα δέκατα το πρωί και κατά συνέπεια δεν πήγα δουλειά. Περίπου 37.6 πρωί, 37.9 το μεσημέρι (όπου και πήρα ένα ντεπόν και τελικά δεν ανέβηκε ξανά, αν και νιώθω πως είναι ασανσέρ -πχ τώρα δεν έχω). Έχω στα σημεία που κλασικά πονάω (αυχένα δηλαδή κυρίως) , μϋικούς πόνους. Κάποιο αίσθημα κόπωσης, ας πούμε, αλλά όχι κάτι τρομερό, so far. Ο δείκτης RNA στο 11.5 , μάλλον υποδεικνύει υψηλή μεταδοτικότητα right now. 

Για την ιστορία, χτες το μεσημέρι είχα κάνει Self Test το οποίο βγήκε αρνητικό. Το αστείο είναι ότι τα μέτρα προστασίας που λαμβάνω είναι διπλά και τριπλά (στο σούπερ που μπαίνω σπανίως διπλή μάσκα - σε ταξί που μπήκα 1-2 φορές, επίσης), ωστόσο την Πέμπτη, ήρθε και μας έκανε απεντόμωση ένας γνωστός. Είναι η μόνη επαφή μου δίχως μάσκα. Δεν ξέρω αν είναι ο ύποπτος, έχει ενημερωθεί πάντως καθώς κι όλοι όσοι μπόρεσα να βρω.

Ήμουν στην αναμονή για να ανοίξει η πλατφόρμα για όλα τα εμβόλια και ...oh well, αν όλα πάνε καλά, θα κάνω 1 δόση (οποιοδήποτε πλέον).

Περίμενα απο συμπαράσταση στην Όλγα η οποία λόγω ιστορικού θρόμβωσης (μετά από εγχείριση χιαστών - έφταιγε που ο ηλίθιος γιατρός της δεν της είπε ότι ήθελε τουλάχιστον 10 ημέρες νωρίτερα να σταματήσει τα αντισυλληπτικά), ήθελε να κάνει πλήρεις εξετάσεις πρωτού κλείσουμε. Το ίδιο , προληπτικά , θα έκανα κι εγώ. Ε δεν πρόλαβα μωρέ :bleh: 

Η ίδια έκανε σελφ τεστ και είναι αρνητική, ωστόσο θα πάει αύριο για μοριακό.

Αυτά.

Να προσέχετε :) 

Περαστικά και σιδερένιος.

 

Δεν μπορείς να ξέρεις από πού θα σού 'ρθει, οπότε επιβεβαιώνεις αυτό που λέμε. Καλύτερα να έχεις κάνει το εμβόλιο, και καλύτερα όποιο εμβόλιο βρεις μπροστά σου.

Τώρα, από τη στιγμή που δεν έχεις σοβαρά συμπτώματα, στη δική σου περίπτωση πιθανώς να είναι πολύ καλύτερο που κόλλησες τον ιό. Αυτό, διότι κάνεις αντισώματα για πολλαπλά "sites", αποκτάς την κανονική ανοσία, οπότε μετά έχεις πολύ καλύτερη αντιμετώπιση στις μεταλλάξεις κλπ, και με μόνο 1 δόση είσαι τούρμπο.

 

Δεν είναι απαραίτητο ότι θα κολλήσει η σύντροφός σου, ξέρω 2 περιπτώσεις που δεν κόλλησε (όλες τις υπόλοιπες όμως κόλλησαν :p ). 

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος p55 έγραψε:

Για εσένα.

Οχι βρε, τι false alarm? PCR Test έκανα και βγήκε θετικό, νοσώ κανονικότατα, και μάλιστα τώρα είμαι στα ντουζένια μου από θέμα μετάδοσης. Και το self (μετά το PCR) βγήκε επίσης θετικό, άρα...

Εμβόλιο σε κάνα 6μηνο και μονή δόση τώρα! 

Κακώς περίμενα και ήθελα να συμπαρασταθώ στην Όλγα, καθώς φάνηκε. 

 

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Την φοράω όπως πρέπει να φοριέται. Οχι στο πηγούνι όχι πιο κάτω από εκεί που πρέπει. Όταν φοράω 2 μάσκες φοράω μία χειρουργική και μία FFP2. Κουνούπι δεν περνάει. Ωστόσο στην δουλειά δεν μπορώ να τις κρατήσω πολύ ώρα, φυσιολογικό είναι. 

 

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά. 

Σήμερα ξύπνησα χωρίς πυρετό, με βήχα περίπου όπως κι εχτές (αραιά και που), απλά είμαι σαν να με πάτησε λεωφορείο :hehe: (υποφερτό πάντως, κάθομαι άνετα στο PC ξέρω γω - είναι καλύτερα από το να είμαι ξαπλωμένος συνέχεια) .Λίγο-πολύ τα ίδια συμπτώματα με τον @AlexanderK

Αυτό περί εμβολίου , το διάβασα κι εγώ. Θα χρειαστεί 1 δόση περίπου 6 μήνες μετά. 

Ο ΕΟΔΥ μου επιβεβαίωσε 14 μερες καραντινας για Ολγα από την ημέρα που βγήκα θετικός, 10 για εμένα (από την ημέρα του τεστ). Εκτός και αν βγει θετική , οπότε 10 μέρες από το δικό της τεστ. 

Πολλή προσοχή σε όλους! :) 

Σιδερένιος, γρήγορα περαστικά.

Οι δύο μάσκες πάντως δεν φαίνεται παρέχουν ιδιαίτερα αυξημένη προστασία. Για όποιον το κάνει, πάντα η FFP2 από μέσα, για καλύτερο "βεντούζωμα".

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος minast έγραψε:

Σιδερένιος, γρήγορα περαστικά.

Οι δύο μάσκες πάντως δεν φαίνεται παρέχουν ιδιαίτερα αυξημένη προστασία. Για όποιον το κάνει, πάντα η FFP2 από μέσα, για καλύτερο "βεντούζωμα".

Σε ευχαριστώ πολύ!! 

 

Δεν ξέρω αν είναι εφικτό οτιδήποτε έξω από την FFP2 πάντως. Μιας και βεντουζώνει και είναι σαν...πυραμίδα, δεν ξέρω πως ακριβώς θα έβαζα άλλη από έξω, αλλά θα δοκιμάσω! Όταν βγω έξω ξανά, με το καλό.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος virus777 έγραψε:

Είσαι σίγουρος για την πάροδο εξαμήνου για το εμβόλιο μετά τη νόσηση;

 

Μου το είπε ένας φίλος που νόσησε Μάρτιο. Του είπαν πως θα κάνει εμβόλιο τον Σεπτέμβριο. Ωστόσο θέλει διερεύνηση το θέμα. Μου φαίνεται πως ούτε οι ίδιοι ξέρουν

Btw ήταν κι αυτός στις περιπτώσεις όπου, με γυναίκα και παιδί στο ίδιο σπίτι, ήταν ο μόνος που νόσησε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.