Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

20 λεπτά πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Πόσους γνωρίζεις που έχουν πάει στο νοσοκομείο;

Πολλους

 

20 λεπτά πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Πόσους ξέρεις που τους αρνήθηκαν την είσοδο;

Πόσους ξέρεις που πέθαναν επειδή δεν τους δέχτηκαν στο νοσοκομείο;

Κανεναν.

 

Αν θες να με πεισεις χρησιμοποιωντας ως επιχειρημα το "ποσους ξερω που ......... " θα στο πω ωμα. Ξερω μονο ανεμβολιαστους που πεθαναν και νοσησαν βαρυα, και δεν ξερω κανεναν εμβολιασμενο που να πεθανε η να νοσησε βαρυα. Σε κυκλο που εχει ηλικιες 15 εως 85 ετων. Σιγουρα πραματα, ουτε συμπτωσεις ουτε τπτ. Εσυ εκτος απο συμπτωσεις που απλα τις ψαχνεις επειδη θες να επαληθευσεις τις ψευτικες θεσεις σου, εχεις τπτ χειροπιαστους απο "αυτους που ξερεις" ; Λεγε, ποσους ξερεις να πεθαναν απο covid? Ποσοι ηταν εμβολιασμενοι και ποσοι οχι; Ποσους εμβολιασμενους ξερεις; Ποσοι απο αυτους πεθαναν; Ελα, μην κανεις αυτα για τα οποια κατηγορεις καποιους(δεν ξερω ποιους, αλλα συνεχεια τους κατηγορεις). Μην κρυβεις επιμελως στοιχεια. Λεγε, δωσε αριθμους. Τωρα οχι μετα απο 3 μερες και μετα απο 2-3 σελιδες μπας και εχει ξεχαστει το θεμα.... 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

7 minutes ago, sdim said:

Το γεγονός ότι στα επίσημα νούμερα μετράνε όσους έχουν κάνει 2 δόσεις μαζί με τους ανεμβολίαστους μου λέει ότι το εμβόλιο "ξεθυμαίνει" και ότι οι δύο δόσεις πλέον δεν προσφέρουν ουσιαστική προστασία.

 

Το εμβόλιο παρέχει μειούμενη προστασία προϊόντος του χρόνου. Γι αυτό απαιτείται η λεγόμενη ενισχυτική δόση (και 2η ενισχυτική σε μικρές ομάδες πληθυσμού, όπως οι ανοσοκατεσταλμένοι). Επίσης, οι μεταλλάξεις που λέγονται απλουστευτικά Όμικρον και Όμικρον 2 έχουν μεγαλύτερα ποσοστά διαφυγής. Και, τέλος, το εμβολιασμένο ποσοστό του πληθυσμού είναι ήδη μεγαλύτερο από το ανεμβολίαστο -και πάλι οι βαριά νοσούντες προέρχονται κυρίως από τους τελευταίους. Αν διάβαζες καμία από τις πολλές μελέτες που έχουν μπει κι εδώ, αυτά θα τα ήξερες ήδη. Οπότε, αν ήσουν νοήμων χωρίς κάποια ιατρική αντένδειξη, θα είχες κάνει ήδη 3 δόσεις. Και θα ήσουν πιο ασφαλής.

 

7 minutes ago, sdim said:

Ας συμφωνήσουμε ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε ποιος έχει δίκιο ή άδικο και ας αφήσουμε τους χαρακτηρισμούς. Ας συνεχίσουμε να συγκεντρώνουμε πληροφορίες και απόψεις σχετικές με το θέμα μας.

 

Πληροφορίες; Απόψεις; Ας σοβαρευτούμε λιγάκι. "Στοιχεία" και "δεδομένα" είναι οι λέξεις που ψάχνεις και μάλιστα με την προϋπόθεση ότι ξέρεις πώς να τα ερμηνεύσεις. Στην Επιστήμη "δίκιο" έχει όποιος έχει αναλύσει τα στοιχεία και έχει καταλήξει σε ένα συμπέρασμα που υποστηρίζεται ή τουλάχιστον δε διαψεύδεται από αυτά.

 

Με κάτι τέτοιες βλακείες έχει παρέλθει το πρώτο τρίμηνο του 2022 και εξακολουθούμε να έχουμε τουλάχιστον 40 νεκρούς την εβδομάδα ανά εκατομμύριο πληθυσμού (σχεδόν τριπλάσιους από τον ευρωπαϊκό μέσο όρο) και μάλιστα με έντονα αυξητική τάση. Σημειωτέον, η Ευρώπη έχει αυτή τη στιγμή χειρότερο δείκτη από κάθε άλλη ήπειρο. Δηλαδή είμαστε μεταξύ των χειρότερων παγκοσμίως. Πόσους νεκρούς πρέπει να μπορεί να ανεχτεί πια αυτή η χώρα από μια νόσο που έχει καταστεί στοιχειωδώς διαχειρίσιμη με τις κατάλληλες προφυλάξεις;

 

Μην ξεχνιόμαστε, οσονούπω οι νεκροί μας περνάνε και τον πληθυσμό της Μυτιλήνης με την προηγούμενη απογραφή (31η μεγαλύτερη πόλη στην Ελλάδα).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187

Είσαι τυχερός. Βλέπω είσαι κοντά στην Αθήνα.

Στην επαρχία τα πράγματα δεν είναι τόσο προβλεπόμενα.

 

Όσοι εμβολιάστηκαν στην Αθήνα μου είπαν ότι στο εμβολιαστικό κέντρο τους έδωσαν ένα ερωτηματολόγιο το οποίο ρώταγε αναλυτικά για το ιατρικό ιστορικό και πιθανές παθήσεις ή αλλεργίες. Όσους δήλωναν παθήσεις όπως π.χ. σοβαρές αλλεργίες, δεν τους εμβολίαζαν.

 

Στην επαρχία, όσοι εμβολιάστηκαν δεν θυμούνται να συμπλήρωσαν κάτι. Τους έκαναν μια προφορική ενημέρωση και τους έκαναν το εμβόλιο.

 

Επίσης στην επαρχία δεν δίνουν με τίποτα αριθμό παρτίδας. Δεν επιτρέπουν καν να φωτογραφήσεις την συσκευασία.

 

@acct Συμφωνώ απολύτως ότι πρέπει να  μιλάμε με γεγονότα.

Γεγονός (Α): ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ο αριθμός παρτίδας για δήλωση παρενέργειας εμβολίου covid (https://www.fsa.gr/LinkClick.aspx?fileticket=F%2FBkeWzIyRE%3D&tabid=36 )

Γεγονός (Β): Στα εμβολιαστικά κέντρα ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ τον αριθμό παρτίδας.

Από το (Α) και (Β) συμπεραίνω ότι ΔΕΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ στην Ελλάδα οι παρενέργειες των εμβολίων.

Έχω φίλους που έχουν επιμείνει στο εμβολιαστικό κέντρο να πάρουν τον αριθμό παρτίδας και δεν τα κατάφεραν. Ένας μάλιστα ήταν επίμονος αλλά δεν του τον έδινε ούτε η νοσοκόμα ούτε η γιατρός. Του είπαν να πάει άλλη μέρα να μιλήσει με τον διευθυντή.

 

Μιας και μιλάμε για γεγονότα, μπορείτε να μου πείτε αν έχετε τον αριθμό παρτίδας του εμβολίου και αν είστε κοντά σε μεγάλη πόλη; Να δω μήπως στην επαρχία μας θεωρούν πολίτες Β' κατηγορίας.

Έγινε επεξεργασία από sdim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Μιας και μιλάμε για γεγονότα, μπορείτε να μου πείτε αν έχετε τον αριθμό παρτίδας του εμβολίου και αν είστε κοντά σε μεγάλη πόλη;

Οχι. Πρωτα θα απαντησεις σε αυτα που σε ρωτησα εγω. Λεγε ποσους ξερεις που:

1)Πεθαναν ανεμβολιαστοι;

2)Πεθαναν οντας εμβολιασμενοι;

3)Νοσησαν βαρυα ανεμβολιαστοι

4) Νοσησαν βαρυα ως εμβολιασμενοι

5) Πεθαναν απο το εμβολιο

6) Ειχαν ανεπανορθωτες επιπλοκες απο το εμβολιο.

 

Τωρα, οχι σε 3-4 μερες και μετα απο 2-3 σελιδες που νομιζεις οτι θα χω ξεχασει οτι σε ρωτησα. Ελα ελα γιατι ολο εξυπναδουλες και κωλοτουμπιτσες για να λες βλακειουλες μου εισαι. Ακουω αριθμους.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι κανέναν να πήγε από covid. 

 

Ξέρω πολλούς που νόσησαν. Δεν θυμάμαι κάποιον να πήγε νοσοκομείο.

 

Όσους ανεμβολίαστους ξέρω που νόσησαν, άλλους τόσους εμβολιασμένους ξέρω. Όλοι τα ίδια συμπτώματα, πυρετό λίγες μέρες και κόπωση, μερικές ακόμα μέρες έχουν ανάγκη για ύπνο και μετά όλα καλά.

 

Δεν ρωτάω ποιος έχει εμβολιαστεί και ποιος όχι. Δεν καταγράφεται κιόλας αν πεθάνει κάποιος και έχει εμβολιαστεί. 

 

Τουλάχιστον 2 γνωστοί χάσανε πατέρα και πεθερά αντίστοιχα μερικές μέρες μετά το εμβόλιο. Και πάλι δεν μπορώ να ξέρω αν π.χ. η θρόμβωση ήταν παρενέργεια του εμβολίου ή αν οφείλεται σε άλλα αίτια.

 

Γνωρίζω 3 άτομα που δεν θα κάνουν άλλη δόση λόγω παρενεργειών. 

Έγινε επεξεργασία από sdim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, sdim said:

Στην επαρχία τα πράγματα δεν είναι τόσο προβλεπόμενα.

 

Δεν αφήνεις τις μπούρδες, λέω 'γω; Έχω προσωπική εικόνα από ένα κάρο περιφερειακά κέντρα υγείας και όλα έχουν χρησιμοποιήσει το ίδιο τυποποιημένο έντυπο. Είτε λες ο ίδιος ασύστολα ψεύδη είτε όλοι οι γνωστοί σου είναι ψεύτες και εσύ είσαι απλώς εύπιστος.

 

10 minutes ago, sdim said:

Από το (Α) και (Β) συμπεραίνω ότι ΔΕΝ ΚΑΤΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ στην Ελλάδα οι παρενέργειες των εμβολίων.

[...]

Να δω μήπως στην επαρχία μας θεωρούν πολίτες Β' κατηγορίας.

 

Συμπεραίνεις λάθος.

 

Αν θέλεις να καταλάβεις ποιο χαρακτηριστικό σας τίθεται υπό αμφισβήτηση, δες το επίπεδο κατανόησής που δείχνει το τελευταίο σου μήνυμα.

Quote

 

-Πόσους ξέρεις;

-Ναι σε όλα.

 

 

Συγχαρητήρια. Αρκετά.

  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Δεν θυμάμαι κανέναν να πήγε από covid. 

Η εισαι πολυ κωλοφαρδος (απιθανο) η εισαι τοσο ψευτης που θα αμφισβητησω ακομα και οτι η location σου ειναι οντως "planet earth" οπως γραφεις στο προφιλ σου. Επιλεγω το δευτερο, συνειδητα. Εισαι ψευτης και μαλιστα επι σκοπον, και μαλιστα μεγαλος.  Θες να πιστεψουμε οτι δεν ξερεις κανεναν που να πεθανε απο covid και ταυτοχρονα οτι πολλοι πεθαναν απο τα μετρα. Αισχος και ντροπη. Εστω λιγη τσιπα για καποιους που εχουμε χασει ανθρωπους, αλλα και για το δικο μας Σταματη δε θα εβλαπτε. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Στην επαρχία, όσοι εμβολιάστηκαν δεν θυμούνται να συμπλήρωσαν κάτι. Τους έκαναν μια προφορική ενημέρωση και τους έκαναν το εμβόλιο.

Είσαι ψεύτης. Τρεις φορές εμβολιάστηκα, τρεις φορές συμπλήρωσα το σχετικό ερωτηματολόγιο. Το ίδιο ερωτηματολόγιο συμπλήρωσαν όλες και όλοι ανεξαιρέτως. Στη Μυτιλήνη βρίσκομαι, ε;

 

9 ώρες πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Επίσης στην επαρχία δεν δίνουν με τίποτα αριθμό παρτίδας. Δεν επιτρέπουν καν να φωτογραφήσεις την συσκευασία.

Μαλακίες. Μηρυκάζεις τα ίδια και τα ίδια.

 

9 ώρες πριν, το μέλος sdim έγραψε:

Δεν ρωτάω ποιος έχει εμβολιαστεί και ποιος όχι. Δεν καταγράφεται κιόλας αν πεθάνει κάποιος και έχει εμβολιαστεί. 

 

Τουλάχιστον 2 γνωστοί χάσανε πατέρα και πεθερά αντίστοιχα μερικές μέρες μετά το εμβόλιο. Και πάλι δεν μπορώ να ξέρω αν π.χ. η θρόμβωση ήταν παρενέργεια του εμβολίου ή αν οφείλεται σε άλλα αίτια.

 

Γνωρίζω 3 άτομα που δεν θα κάνουν άλλη δόση λόγω παρενεργειών. 

1) Αυτός, 1-0.

2) Δεν ξέρεις, αλλά πετάς τη μαλακία σου στον αέρα, έτσι, για τις εντυπώσεις.

3) Γενικά κι αόριστα.

 

Παραπληροφορείς συστηματικά, γράφεις ασυναρτησίες/μαλακίες/ηλιθιότητες και δεν σταματάς, συνεχίζεις ακάθεκτος. Δεν ντρέπεσαι; 

 

typo

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πέρασαν 2 χρόνια + και η μπουρδολογία ανέβασε γκάζια 1000%.
Έπρεπε να έρθει μία πανδημία για να διαπιστώσουμε πόσοι έχουν καμμένη φλάτζα.
Και άντε αυτοί οι τραγικοί έχουν πείσει τον εαυτό τους για την οποιαδήποτε συνομωσιολογία,το απίθανο είναι ότι έχουν γίνει τόσο ξεφτίλες προσπαθώντας να πείσουν κι εμάς τους "μπολιασμένους" όπως μας αποκαλούν ότι αυτοί ξέρουν καλύτερα από τους γιατρούς και τους ερευνητές και πως είναι γαμάτοι στο να ερμηνεύουν αναλύσεις.
Μην ανησυχείτε,το πόσο γκασμάδες είστε μην περιμένετε να το δείξει η ιστορία.

Το έχει δείξει ήδη εδώ και πολύ καιρό.
Απορώ που κάθονται ακόμη κι ασχολούνται μαζί σας και προσπαθούν καλή τη πίστη να σας πείσουν.
Σας δείχνουν το φεγγάρι κι εσείς κοιτάτε τα παπούτσια σας.
Ούτε ψεκασμένοι είστε ούτε τίποτε,κομπλεξάρες του κερατά είστε που κάτι τέτοια περιστατικά είναι η μοναδική σας ευκαιρία να σας δώσουν λίγη σημασία και μόλις σας πάρουν χαμπάρι και αρχίσει το φτύσιμο τότε δίνετε γκάζια και γίνεστε παραγωγο πρωκτού.
Ούστ ζώα

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

ολοι εχουν δικαιο και αδικο ταυτοχρονα.

Εγω ξερω ενα πραγμα : απο σημερα ισχυει παλι το πιστοποιητικο μου χωρις να εχω κανει την τριτη δοση ! και γαμω!

μπραβο!

μιλαμε για αποφασεις με επιστημονικα κριτηρια οχι τιποτα τυχαιους πολιτικαντζηδες...

Έγινε επεξεργασία από steve_m
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος Cyber_Cookie έγραψε:

 

Και ένας πόλεμος.

Αυτός είναι guest star,φάνηκαν τα ΑΤΙΑ από πριν

24 λεπτά πριν, το μέλος steve_m έγραψε:

ολοι εχουν δικαιο και αδικο ταυτοχρονα.

Εγω ξερω ενα πραγμα : απο σημερα ισχυει παλι το πιστοποιητικο μου χωρις να εχω κανει την τριτη δοση ! και γαμω!

μπραβο!

μιλαμε για αποφασεις με επιστημονικα κριτηρια οχι τιποτα τυχαιους πολιτικαντζηδες...

Η πολιτική διαχείριση απέτυχε παταγωδώς,αλλά δεν μίλησα γι αυτό,ούτε τ'αυτονόητα δεν νιώθουν,έτσι κι άρπαζαν καμιά γριππούλα σαν καραμέλες κατέβαζαν τις αντιβιώσεις,αλλά στον covid έχουν επιστημονικιά άποψη και εμπεριστατωμένη μαλάκυνση

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος steve_m έγραψε:

απο σημερα ισχυει παλι το πιστοποιητικο μου χωρις να εχω κανει την τριτη δοση ! και γαμω!

μπραβο!

Συμφωνω. Ουδεμια σχεση εχουν οι πρακτικες της κυβερνησης με την επισυημονικα τεκμηριωμενη χρησιμοτητα του εμβολιου. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3bc72e7aa1844880aaf59468c21b8c8e.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Το πράσινο φως για τη χορήγηση τέταρτης δόσης για τους άνω των 60 ετών, με προτεραιότητα σε όσους...

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

6096.jpg?width=1200&height=630&quality=8
WWW.THEGUARDIAN.COM

Police in Saxony investigate 60-year-old for issuing documents without authorisation and forgery

 

Και μετά κάποιοι λένε ότι δεν έχουν γίνει μελέτες για την ασφάλεια των εμβολίων. Εδώ case study με όλα τα εμβόλια, από καμιά δεκαριά φορές το καθένα.

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2022 at 12:46 ΜΜ, το μέλος raziel έγραψε:

Και άντε αυτοί οι τραγικοί έχουν πείσει τον εαυτό τους για την οποιαδήποτε συνομωσιολογία,το απίθανο είναι ότι έχουν γίνει τόσο ξεφτίλες προσπαθώντας να πείσουν κι εμάς τους "μπολιασμένους" όπως μας αποκαλούν ότι αυτοί ξέρουν καλύτερα από τους γιατρούς και τους ερευνητές και πως είναι γαμάτοι στο να ερμηνεύουν αναλύσεις.

 

Πέρα από το υβριστικό post σου, απλά να σου επισημάνω ότι υπάρχει πλειάδα γιατρών και ερευνητών που έχουν διαφορετική άποψη από την "επικρατούσα". Επομένως, βρίζεις και ωρύεσαι γιατί κάποιοι άνθρωποι επέλεξαν να εμπιστευτούν άλλους γιατρούς/επιστήμονες από αυτούς που επέλεξες εσύ. Αυτό από μόνο του λέει πολλά για την παιδεία σου.

 

 277533035_543218957161956_654126058173091252_n.jpg.551473978dbc692a8e98e84269ab2469.jpg

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Συμφωνω. Ουδεμια σχεση εχουν οι πρακτικες της κυβερνησης με την επισυημονικα τεκμηριωμενη χρησιμοτητα του εμβολιου. 

 

Συμφωνώ για το πολιτικό κομμάτι. Διαφωνώ ως προς το "επιστημονικά τεκμηριωμένη". Καθημερινά βλέπουμε/διαβάζουμε/μαθαίνουμε για αποσύρσεις από την αγορά σκευασμάτων (π.χ. τροφίμων, φαρμάκων κτλ) που ενώ κυκλοφορούσαν με "επιστημονικές πιστοποιήσεις" ξαφνικά ανακαλούνται γιατί προκαλούν το τάδε ή το δείνα. Προς το παρόν η επικρατούσα άποψη είναι ότι τα εμβόλια είναι ασφαλή και αποτρέπουν τη βαριά νόσηση (ευτυχώς ξεπεράσαμε το εσφαλμένο "ανοσία"). Υπάρχει σημαντικό ποσοστό της επιστημονικής κοινότητας που έχει άλλη άποψη. Ευτυχώς υπάρχει "ομάδα ελέγχου", άνθρωποι δηλαδή που δεν έχουν εμβολιαστεί για τους χ,y,z λόγους. Αυτή η ομάδα ελέγχου θα βοηθήσει την επιστήμη στο μέλλον να γνωρίζει αν πράγματι τα εμβόλια είναι ασφαλή και βοήθησαν στην αντιμετώπιση της πανδημίας. Έχω βέβαια τις αμφιβολίες μου ότι αυτό θα το μάθουμε στο timeframe της ζωής μας, διότι κάπως πρέπει να προστατευτούν όσοι επέβαλαν τον εμβολιασμό + τα συμφέροντα είναι τεράστια. Τα παιδιά μας θα το μάθουν.

 

Εν κατακλείδι, το μόνο που θέλω να υπερτονίσω είναι ότι δυστυχώς πολύς κόσμος δεν γνωρίζει τι είναι η επιστήμη και πώς λειτουργεί και ότι απαιτείται βάθος χρόνου για ασφαλή συμπεράσματα.  Δυστυχώς, επίσης, ο περισσότερος κόσμος δεν ενδιαφέρθηκε και δεν ασχολήθηκε με την εργαλειοποίηση της πανδημίας, των εμβολίων, την καταπάτηση συνταγματικών ελευθεριών και δικαιωμάτων, την καταπίεση, τον ρατσισμό, την αδικία, τον αποπροσανατολισμό που οι κυβερνήσεις επέβαλαν χωρίς να ανοίξει μύτη.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, gdp77 said:

Πέρα από το υβριστικό post σου, απλά να σου επισημάνω ότι υπάρχει πλειάδα γιατρών και ερευνητών που έχουν διαφορετική άποψη από την "επικρατούσα". Επομένως, βρίζεις και ωρύεσαι γιατί κάποιοι άνθρωποι επέλεξαν να εμπιστευτούν άλλους γιατρούς/επιστήμονες από αυτούς που επέλεξες εσύ. Αυτό από μόνο του λέει πολλά για την παιδεία σου.

 

Ας σοβαρευτούμε λίγο. Ο λόγος που παραμένουν μηνύματα όπως αυτό που αποκαλείς "υβριστικό" είναι ο ίδιος που έχετε ξανά το δικαίωμα να γράφετε ανυπόστατους παραλογισμούς. Η χαλαρότητα στον συντονισμό.

 

Αν θέλετε να αλλάξει η πολιτική, κάντε μια αναφορά και διορθώνονται και τα δύο εύκολα.

 

Αν και νομίζω ότι τα έχουμε ξαναπεί (και) για το DDT, κάτι που λέει πολλά για το επίπεδο της συζήτησης στο θέμα, ο ΜΟΝΟΣ λόγος που ρυθμίστηκε η χρήση του ήταν η Επιστήμη. Από πριν την ευρεία διάθεσή του στο κοινό υπήρχαν ενστάσεις από επιστήμονες σε ρυθμιστικούς φορείς όπως ο FDA. Η ίδια η ομοσπονδιακή κυβέρνηση των ΗΠΑ είναι εκείνη που ξεκίνησε να εφαρμόζει περιορισμούς στη χρήση του από τα πρώτα χρόνια, χάρη σε αυτές τις (επιστημονικά τεκμηριωμένες) ενστάσεις.

 

Εδώ έχουμε πάνω από 11 δισεκατομμύρια δόσεις εμβολίων να έχουν χορηγηθεί και το προφανέστατο, καταγεγραμμένο υγειονομικό όφελος της προστασίας από μία βαριά νόσο που σκότωνε μονοψήφιο ποσοστό όσων νοσούσαν και ήδη έχει προκαλέσει μισό δισεκατομμύριο κρούσματα.

 

Κι εγώ θα ήθελα να είμαι ασφαλής χωρίς εμβόλια για όλες τις νόσους που καλύπτει το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών, αλλά και την COVID. Όμως, επειδή δεν είμαι ο Κλαρκ Κεντ, διαβάζω τις ενδείξεις, διαβάζω τις αντενδείξεις, σταθμίζω τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα, κάνω τα εμβόλια για τα οποία δεν έχω αντένδειξη και κλείνω το στοματάκι μου.

 

17 minutes ago, gdp77 said:

Εν κατακλείδι, το μόνο που θέλω να υπερτονίσω είναι ότι δυστυχώς πολύς κόσμος δεν γνωρίζει τι είναι η επιστήμη και πώς λειτουργεί και πώς απαιτεί βάθος χρόνου για ασφαλή συμπεράσματα. 

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι μοιάζει κομματάκι ειρωνικό να επιστρέφεις στο θέμα για να γράψεις ότι "πολύς κόσμος δεν γνωρίζει τι είναι η επιστήμη και πώς λειτουργεί".

  • Like 3
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.