Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 2 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

 

 

Επειδή κάτι έχω χάσει, εννοείς ότι πρέπει να πάω σε σελίδες που επιχειρηματολογούν έναντι πχ στην ύπαρξη του κοβίντ, ή δείχνουν τη δική τους προσέγγιση στις επιδημιολογικές παραμέτρους ( ή ίσως λένε ότι οι συγκεντρώσεις, διαδηλώσεις είναι χωρίς συνέπειες επιδημιολογικά) για να βγάλουν το συμπέρασμα ότι η κρατούσα επιστημονική άποψη είναι συνομωσία του Gates?

 

Φιλικά ρωτάω, γιατί δεν έχω καταλάβει τη διαμάχη σχετικά με τις φωτογραφίες.

Κι επίσης, κάνε τον κόπο να βάλεις τα λινκ στις πηγές που αναφέρεσαι, γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω πού έχεις διαβάσει επιπλέον πληροφορίες

 

Φιλικά σου απαντάω ότι η ειρωνία και η υποκρισία βασιλεύουν μονόπλευρα και όσον αφορά αυτούς που την έχουν καραμέλα και αυτούς που την ανέχονται. Δεν έχω πουθενά αμφισβητήσει την ύπαρξη του covid19, της χρησιμότητας των μέτρων προφύλαξης κτλ. Ούτε έχω μιλήσει για Bill Gates, ψεκασμούς, συνωμοσίες και τέτοια. Προσωπικά συμμορφώνομαι με τα μέτρα και δεν προτρέπω κανέναν να κάνει το αντίθετο.

 

Φυσικά και δεν εννοούσα να πάει κανείς σε αντιεπιστημονικά site που υποστηρίζουν ότι θέλουν για τον covid. Εννοούσα ειδησεογραφικές σελίδες οι οποίες έχουν ατζέντα και αν είναι αριστεροpolitically correct δεν χάνουν ευκαιρία να κράξουν (και καλά από υγειονομική ευαισθησία) αν δουν καμια συγκέντρωση μη αρεστή σε αυτούς (χωρίς να λέω ότι έχουν απαραίτητα άδικο υγειονομικά) ενώ οποιαδήποτε συγκέντρωση τους βρίσκει πολιτικά σύμφωνους είναι να σαν να μην έγινε ποτέ ή σαν να ήταν όλοι οι συμμετέχοντες με στολή αστροναύτη και αποκλείεται να τους αφορούσαν οι όποιες υγειονομικές ανησυχίες. Από την άλλη αν διαβάζεις άλλες σελίδες βλέπεις να κράζουν μόνο συγκεντρώσεις αριστερών και ξένων (κι αυτοί δήθεν από ανησυχία για τον covid και μόνο) και για τις εκκλησίες/πανηγύρια υποκρίνονται ότι δεν τρέχει τίποτα.

 

Αυτός που διαβάζει όλων τις ειδήσεις, μαθαίνει όλων τις συγκεντρώσεις ή άλλες πιθανώς ανεύθυνες σχετικά με τον covid19 συμπεριφορές, φιλτράρει ψέματα και υπερβολές και κερδίζει μια σταγόνα παραπάνω αντικειμενικότητας.

 

 

 

Αυτό αφορούσε όλη η παραπάνω κουβέντα και γι αυτό δεν μπήκα στον κόπο να δώσω φωτογραφίες ή πηγές. Απλώς ενημέρωσα αυτούς που το κάνουν εδώ μέσα ότι τους έχουμε πάρει είδηση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 31/10/2020 at 1:52 ΜΜ, το μέλος astrolabos έγραψε:

 

Screenshot_8-5-600x300.jpg
MIKROPRAGMATA.LIFO.GR

Οι καταγγελίες, οι αποδείξεις και τα δύο μέτρα και δύο σταθμά σε σχέση με τον Σωτήρη Τσιόδρα

 

 

Αντιλαμβάνομαι την ταραχή που πλημμυρίζει τα στήθη των ευσεβών όταν κάποιος αοιδός ασήμαντης καλλιτεχνικής αξίας τολμά να κριτικάρει τον επιστημονικό λόγο, αλλά δεν κατανοώ πως έχουμε εκχωρήσει αυτό το δικαίωμα σε ένα τίποτα ονόματι Αρης Δημοκίδης, ο οποίος ενώ για χρόνια ήταν υπεύθυνος στήλης επιπέδου "ανέκδοτα και αστεία" εσχάτως πήρε ξαφνικά την απόφαση  ότι είναι και δημοσιογράφος.

Εδώ κύριοι η κριτική πρέπει να είναι εξίσου ανελέητη και ισοπεδωτική!

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, kourbeti said:

 

Αντιλαμβάνομαι την ταραχή που πλημμυρίζει τα στήθη των ευσεβών όταν κάποιος αοιδός ασήμαντης καλλιτεχνικής αξίας τολμά να κριτικάρει τον επιστημονικό λόγο, αλλά δεν κατανοώ πως έχουμε εκχωρήσει αυτό το δικαίωμα σε ένα τίποτα ονόματι Αρης Δημοκίδης, ο οποίος ενώ για χρόνια ήταν υπεύθυνος στήλης επιπέδου "ανέκδοτα και αστεία" εσχάτως πήρε ξαφνικά την απόφαση  ότι είναι και δημοσιογράφος.

Εδώ κύριοι η κριτική πρέπει να είναι εξίσου ανελέητη και ισοπεδωτική!


Ναι, ξέρεις, έχει μια διαφορά να παίρνεις δεδομένα και να προσπαθείς να τα εξηγήσεις μόνος σου, αναιρώντας όλη την επιστημονική προσπάθεια, από το να αποτυπώνεις γεγονότα (όπως το κράξιμο που έφαγε από τους peers η μελέτη της Santa Clara) ή να αναπαράγεις ειδήσεις (όπως το ζήτημα του whistleblower). Στο τέλος του άρθρου έχει και link με συνέντευξη που πήρε από τον Δρ. Ιωαννίδη...

ΥΓ. Για εμένα το ποσό των 5.000$ είναι αστείο για να τεκμηριώσει «λάδωμα». Αυτό που δεν είναι αστείο, όμως, ήταν η αμέλεια της αναφοράς των χορηγών και ενδεχόμενων conflicts of interest.

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος cna έγραψε:

ΥΓ. Για εμένα το ποσό των 5.000$ είναι αστείο για να τεκμηριώσει «λάδωμα». Αυτό που δεν είναι αστείο, όμως, ήταν η αμέλεια της αναφοράς των χορηγών και ενδεχόμενων conflicts of interest.

 

Αναρωτιόμουν όταν πρωτοδιάβασα για την υπόθεση πως είναι δυνατόν να κάνει κάποιος μια τόσο ξεδιάντροπα γελοία κατηγορία. 

Φυσικά ήμουν αφελής.

Ο σκοπός ήταν απλώς να "ακουστεί" ότι ο Ιωαννίδης τα πήρε και να αναπαράγεται από άσχετους όπως ακριβώς και έγινε.

 

Παράθεση

Το 2014, ο Ιωαννίδης θα τραβήξει κι άλλο το σκοινί, ιδρύοντας το Κέντρο Καινοτομίας Μετα-έρευνας. Η μετα-έρευνα, ερευνά την ίδια την έρευνα, τις αδυναμίες της και τους παράγοντες που επιδρούν στους ερευνητές και επηρεάζουν την ποιότητα της έρευνας. Η μετα-έρευνα είναι ο κριτής των ερευνών και τελικός της στόχος της είναι η βελτιστοποίηση της μεθοδολογίας και της έρευνας γενικά.

Είναι ότι θα έπρεπε να είναι το σώμα εσωτερικών υποθέσεων σε μια μη διεφθαρμένη αστυνομία.

Δεν φτάνει που ο Ιωαννίδης έμπλεκε συνέχεια στα πόδια της κατευθυνόμενης έρευνας, τώρα οι ερευνητές θα τον είχαν και πάνω από το κεφάλι τους, λες και ήταν καμιά θεότητα της επιστήμης.

Όταν λοιπόν, ο Ιωαννίδης έκανε την παρέμβαση του και στην πανδημία, είχε κάνει ένα μεγάλο βήμα για την ανθρωπότητα και ένα μικρό βήμα για τον λάκκο με τα φίδια που έστεκε ακριβώς μπροστά του εδώ και δεκαετίες.

Και οι δημοσιογράφοι που κάναν εδώ και δεκαετίες την πάπια στα δισεκατομμύρια της ιατρικής διαφθοράς και της κατευθυνόμενης ιατρικής, θα προσπαθούσαν να χρεώσουν ένα σκάνδαλο 5000 χιλιάδων ευρώ, στον άνθρωπο που εκατοντάδες φορές είχε αρνηθεί ανήθικες και αντιδεοντολογικές προτάσεις και που πολεμούσε μέσα από την επιστήμη του, τα εκμαυλιστικά φαινόμενα στην ίδια την επιστημονική έρευνα!

Ας πάμε όμως στο ζουμί της υπόθεσης.

α) Οι δημοσιογράφοι πιάσαν μεγάλο λαυράκι: Το Stanford έχει όντως μια πολιτική πλήρους αδιαφάνειας. Και αυτό είναι ότι όσοι κάνουν δωρεές για μια έρευνα του Stanford, παραμένουν ανώνυμοι για τους ερευνητές, προκειμένου να μην δελεαστούν και να μην αμαυρωθεί η φήμη του Stanford από τα εκφυλιστικά φαινόμενα στην έρευνα, που τόσα χρόνια ο Ιωαννίδης περιγράφει και πολεμά.

β) Ακόμη και αν με κάποιο μαγικό τρόπο, οι ερευνητές της «επίμαχης» μελέτης για την Santa Clara, κατάφερναν να τσεπώσουν την δωρεά του ιδρυτή της JetBlue, θα έπρεπε να μοιράσουν την μπάζα δια του 17, γιατί τόσοι ήταν οι ερευνητές. Θα κονομούσαν έτσι μια τρακοσαρού ο καθένας τους.

Πιο ακριβά θα έβγαινε στον κύριο JetBlue να τους χάριζε κανά εισιτήριο για να πάνε σε κανά ιατρικό συνέδριο, όπως κάνουν οι φαρμακευτικές εταιρίες. Με την διαφορά ότι οι φαρμακευτικές πληρώνουν όλα τα κόστη του συνεδρίου και της παραμονής των ιατρών, για να σπρώχνουν αυτοί ευνοϊκές έρευνες και φάρμακά τους. Μια φαρμακευτική μάλιστα, περιελάμβανε στα κόστη της παραμονής και ιερόδουλες πολυτελείας, πρακτική που σταμάτησε, καθώς πολλοί γιατροί είναι με παντρεμένοι με ιατρίνες ή νοσοκόμες και σε αυτά τα ζητήματα, ο ιατρικός κόσμος μικραίνει επικίνδυνα. Που ακούστηκε οι εταίρες των εταιριών να πηγαίνουν με τις πόρνες που πληρώνουν οι εταιρίες;

Όλο αυτό, θυμίζει το κακοπροαίρετο ανέκδοτο με την πουτάνα που βρίσκεται προ εκπλήξεως όταν μαθαίνει πως οι συναδέρφισες της, καλοπληρώνονται για αυτό που η ίδια έδινε στο τζάμπα. Με την διαφορά του ότι οι συντελεστές της έρευνας στη Σάντα Κλάρα, γνώριζαν έστω και εξ αποστάσεως, έστω πάνω κάτω, τα ποσά που παίζουν στην πιάτσα για την επιστημονική πορνεία.

 

Έγινε επεξεργασία από kourbeti
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω: στις επιστημονικές μελέτες και έρευνες είθισται (αν όχι επιβάλλεται) να αναφέρονται τα conflicts of interest και οι χορηγοί. Για να ξέρουν όλοι κατά πόσο η μελέτη ή η έρευνα είναι biased ή όχι. Και βασικά ποσώς με ενδιαφέρει αν τα πήρε ή δεν τα πήρε. Εμένα και βάσει των peer reviews που διάβασα, μου φαίνεται σαν η έρευνα να στήθηκε για να επιβεβαιώσει τον αρχικό ισχυρισμό Ιωαννίδη (που δεν σταματά να τον αναπαράγει κάθε τρεις και λίγο). Γι' αυτό και μένω στο τελικό αριθμητικό πόρισμα για το IFR (0,2%). Γιατί αυτό μπορεί να ελεγχθεί πανεύκολα κατά πόσον ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Να κάνουμε και καμιά πράξη ρε παιδιά. Δεν είναι κόπος...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Γιάννης_84 said:

 

Φιλικά σου απαντάω ότι η ειρωνία και η υποκρισία βασιλεύουν μονόπλευρα και όσον αφορά αυτούς που την έχουν καραμέλα και αυτούς που την ανέχονται. Δεν έχω πουθενά αμφισβητήσει την ύπαρξη του covid19, της χρησιμότητας των μέτρων προφύλαξης κτλ. Ούτε έχω μιλήσει για Bill Gates, ψεκασμούς, συνωμοσίες και τέτοια. Προσωπικά συμμορφώνομαι με τα μέτρα και δεν προτρέπω κανέναν να κάνει το αντίθετο.

 

Φυσικά και δεν εννοούσα να πάει κανείς σε αντιεπιστημονικά site που υποστηρίζουν ότι θέλουν για τον covid. Εννοούσα ειδησεογραφικές σελίδες οι οποίες έχουν ατζέντα και αν είναι αριστεροpolitically correct δεν χάνουν ευκαιρία να κράξουν (και καλά από υγειονομική ευαισθησία) αν δουν καμια συγκέντρωση μη αρεστή σε αυτούς (χωρίς να λέω ότι έχουν απαραίτητα άδικο υγειονομικά) ενώ οποιαδήποτε συγκέντρωση τους βρίσκει πολιτικά σύμφωνους είναι να σαν να μην έγινε ποτέ ή σαν να ήταν όλοι οι συμμετέχοντες με στολή αστροναύτη και αποκλείεται να τους αφορούσαν οι όποιες υγειονομικές ανησυχίες. Από την άλλη αν διαβάζεις άλλες σελίδες βλέπεις να κράζουν μόνο συγκεντρώσεις αριστερών και ξένων (κι αυτοί δήθεν από ανησυχία για τον covid και μόνο) και για τις εκκλησίες/πανηγύρια υποκρίνονται ότι δεν τρέχει τίποτα.

 

Αυτός που διαβάζει όλων τις ειδήσεις, μαθαίνει όλων τις συγκεντρώσεις ή άλλες πιθανώς ανεύθυνες σχετικά με τον covid19 συμπεριφορές, φιλτράρει ψέματα και υπερβολές και κερδίζει μια σταγόνα παραπάνω αντικειμενικότητας.

 

 

 

Αυτό αφορούσε όλη η παραπάνω κουβέντα και γι αυτό δεν μπήκα στον κόπο να δώσω φωτογραφίες ή πηγές. Απλώς ενημέρωσα αυτούς που το κάνουν εδώ μέσα ότι τους έχουμε πάρει είδηση.

OK, τώρα τουλάστιχον καταλαβαίνω καλύτερα το προηγούμενο ποστ σου. ΟΚ, λοιπόν, άρα υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες και γενικότερα περιστάσεις εννοείς που τα πολιτικοποιημένα μέσα δεν καλύπτουν. Δώσε τις και αυτές, αξίζουν πιθανότατα εξίσου καταδίκης

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

serbia.jp
WWW.NEWS247.GR

Τα μέτρα προστασίας πήγαν περίπατο στην κηδεία του Μητροπολίτη Μαυροβουνίου, Αμφιλόχιου. Πλήθος κόσμου έδωσε το παρών χωρίς...

 

elmo.jpg

  • Like 2
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, schumifer said:

γιατί δεν έχω καταλάβει τη διαμάχη σχετικά με τις φωτογραφίες


ο Γιάννης_84 είπε στον Κούκη ότι θα έπρεπε, όταν ο τελευταίος έβαλε φωτογραφίες συναθροίσεων όπου το κοινό είναι συγκεκριμένης απόκλισης (του Αγ. Δημητρίου στην Θεσσαλονίκη αν θυμάμαι και κάποια μηχανοκίνητη πορεία υπέρ της ΧΑ), να βάζει και φωτογραφίες συναθροίσεων με κοινό αντίθετης απόκλισης. Για λόγους «αντικειμενικότητας», «ίσων αποστάσεων» κλπ.

Το σφάλμα που κάνει ο Γιάννης, είναι ότι ο Κούκης κι ο καθένας μας, εδώ δεν γράφει σε ρόλο δημοσιογράφου. Για οποιοδήποτε ζήτημα, δεν είναι μόνο για την επιδημία. Επιτρέπεται το οποιοδήποτε μέλος, συστηματικά να επιλέγει να παρουσιάσει με θετικό τρόπο την πλευρά που προτιμά. Θα σας γράφω για τα καλά του Λίνουξ, δεν είμαι υποχρεωμένος να γράψω άλλα τόσα για τα καλά των Γουίντοους ή τα μειονεκτήματα του Λίνουξ. Δεν έχουμε ευθύνη δημοσιογράφου σε κρατικό μέσο εδώ πέρα. Μόνο υπέρ μίας ομάδας, χωρίς να γράφω και τα υπέρ της άλλης.
Φυσικότατα, όπως όλοι μας, κρινόμαστε από όσα μέλη μπαινουν στον κόπο να μας διαβάσουν κι ο καθένας μπορεί να σχηματίσει άποψη. Κι ο Γιάννης κι ο Κούκης κι όλοι μας κρινόμαστε για ότι γράφουμε.

TLDR επειδή αυτού του είδους η διαμάχη είναι προαιώνια ιστορία στα φόρουμ, (η κατηγορία είναι «είσαι υποκριτής που λες για το Α χωρίς να λες για το Β») πάρτε έτοιμη την απάντηση που χω κλέψει κάτι ήλιους παλιότερα, από πραγματικά δόλιο αλλά καλό χειριστή του λόγου: «καταμερισμός εργασίας»

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

OK, τώρα τουλάστιχον καταλαβαίνω καλύτερα το προηγούμενο ποστ σου. ΟΚ, λοιπόν, άρα υπάρχουν και άλλες φωτογραφίες και γενικότερα περιστάσεις εννοείς που τα πολιτικοποιημένα μέσα δεν καλύπτουν.

Τα μέσα τη δουλειά τους κάνουν όπως τη νομίζουν ή όπως την πληρώνονται. Όλα τα καλύπτουν αν δεν κοιτάς μόνο αυτά που σου χαϊδεύουν τα αυτιά. Το θέμα είναι ότι ο καθένας πιάνεται μόνο από ότι γουστάρει και μας πουλάει και πνεύμα.

πριν 18 λεπτά, το μέλος schumifer έγραψε:

Δώσε τις και αυτές, αξίζουν πιθανότατα εξίσου καταδίκης

Τι με νοιάζει η καταδίκη, η υποκρισία με έκανε να ασχοληθώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

είναι ότι ο Κούκης κι ο καθένας μας, εδώ δεν γράφει σε ρόλο δημοσιογράφου

 

Ο κουκης εβαλε φωτο προηγουμενης εβδομάδας. Σε τι γλώσσα να το γράψει για να εμπεδωθεί? 

Τι μιλάνε σπίτια τους τα snowflakes? 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Γιάννης_84 said:

η υποκρισία με έκανε να ασχοληθώ.


(αν το γράφεις για τον Κούκη, δεν έχεις δίκιο πάντως. Στο λέω εγώ που διαφωνώ με τις πολιτικές του απόψεις, ο Κούκης δεν είναι υποκριτής στα ποστς του. Έχει γνώμη, την γράφει, είναι δική του κι όχι νον πέιπερ, απαντά κι εμπλέκεται στην συζήτηση αν του το ζητήσει κάποιος κι αν έχει χρόνο και διάθεση φυσικά)

Δεν αξίζει να χαλιέστε για τις συγκεκριμένες φωτογραφίες. Έχουν κάνει άχρηστους συγχρωτισμούς διάφοροι. όλων των χρωμάτων. Το κόβιντ ρηλέιτιντ πρόβλημα σε αυτά είναι η αδυναμία σημαντικού μέρους του πληθυσμού να κινηθεί με ασφάλεια από μόνο του. Χωρίς να του ζωγραφίσουν ανά εκατοστό που πρέπει να βάζει το ποδαράκι του, πού το χεράκι του, προς τα πού να βήξει, πού να φυσήξει, πόση ώρα, για ποιο λόγο κλπ.
Με πρακτικό αποτέλεσμα σε μια δύσκολη κατάσταση να ανεβαίνει σε αχρείαστα ύψη η τριβή. Λέξη κλειδί το αχρείαστα. Γιατί υπάρχει και τριβή που θα δημιουργηθεί έτσι κι αλλιώς, σε αυτήν δεν μπορείς να κάνεις πολλά. Είναι μέρος του πακέτου.

Το πολίτικαλ ριλέιτιντ σκέλος της υπόθεσης έτσι κι αλλιώς θα καταμεριστεί από τον καθένα μας στο τέλος, πιθανότατα με βάση τα προϋπάρχοντα πιστεύω μας. Είτε μπουν οι φωτογραφίες είτε όχι.

1 minute ago, Rusty_Cookie said:

Ο κουκης εβαλε φωτο προηγουμενης εβδομάδας.


ρε συ δεν τις πρόσεξα λεπτομερειακά καν, να κοιτάω από που είναι τι. Τις βλέπω λάιβ τριγύρω μου παντού, όποτε τολμώ να ξεμυτίσω από το σπίτι. Εκεί είναι η ρίζα του προβλήματος του σχετικού με την μόλυνση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Τις βλέπω λάιβ τριγύρω μου παντού, όποτε τολμώ να ξεμυτίσω από το σπίτι. Εκεί είναι η ρίζα του προβλήματος του σχετικού με την μόλυνση.

 

To οποίο και είναι το αρχικό point μου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς. Και το ίδιο πιστεύει κι ο Γιάννης. Είναι επίσης απολύτως σώφρων στο μόλυνση ριλέιτιντ. Τα πολιτικά και τα υπόλοιπα είτε ριλέιτιντ είτε όχι (ο δηθεν Περίπατος που έγραψε κάποιο παιδί δεν είναι κόβιντ σχετικό, συνέπεσε χρονικά) ακόμα κι όταν είναι σωστά δεν θα λυθούν σε κανένα φόρουμ, ο καθένας μας, ελεύθερα θα τα καταλογίσει όπως κρίνει.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 44 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


TLDR επειδή αυτού του είδους η διαμάχη είναι προαιώνια ιστορία στα φόρουμ, (η κατηγορία είναι «είσαι υποκριτής που λες για το Α χωρίς να λες για το Β») πάρτε έτοιμη την απάντηση που χω κλέψει κάτι ήλιους παλιότερα, από πραγματικά δόλιο αλλά καλό χειριστή του λόγου: «καταμερισμός εργασίας»

Πολύ ενδιαφέρουσα και έξυπνη προσέγγιση ομολογώ

 

πριν 46 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


ο Γιάννης_84 είπε στον Κούκη ότι θα έπρεπε, όταν ο τελευταίος έβαλε φωτογραφίες συναθροίσεων όπου το κοινό είναι συγκεκριμένης απόκλισης (του Αγ. Δημητρίου στην Θεσσαλονίκη αν θυμάμαι και κάποια μηχανοκίνητη πορεία υπέρ της ΧΑ), να βάζει και φωτογραφίες συναθροίσεων με κοινό αντίθετης απόκλισης. Για λόγους «αντικειμενικότητας», «ίσων αποστάσεων» κλπ.

Δεν ήξερα ότι η μηχανοκίνητη αφορούσε δράση υπερ ΧΑ. Νόμιζα ότι ήταν από αυτές που έγιναν για την 28η ελλείψει παρρέλασης. Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν μπορεί να εξισώνεται η μηχανοκίνητη με τις συναθροίσεις και να θεωρείται super spreader ο αναβάτης/οδηγός επειδή δεν φορούσε μάσκα.

πριν 46 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:


Το σφάλμα που κάνει ο Γιάννης, είναι ότι ο Κούκης κι ο καθένας μας, εδώ δεν γράφει σε ρόλο δημοσιογράφου. Για οποιοδήποτε ζήτημα, δεν είναι μόνο για την επιδημία. Επιτρέπεται το οποιοδήποτε μέλος, συστηματικά να επιλέγει να παρουσιάσει με θετικό τρόπο την πλευρά που προτιμά. Θα σας γράφω για τα καλά του Λίνουξ το πόσο ευθύνεται το λίνουξ για την αύξηση κρουσμάτων covid19, δεν είμαι υποχρεωμένος να γράψω άλλα τόσα για τα καλά των Γουίντοους για το πόσο συνευθύνονται όλα ή κάποια από τα υπόλοιπα os ή τα μειονεκτήματα του Λίνουξ.

Νομίζω είναι κατανοητή η διαφορά. Άλλο η ανύψωση του τι μου αρέσει, άλλο η κριτική ή θάψιμο σε ότι δεν μου αρέσει και άλλο το θάβω ότι θέλω με χώμα covid19 που βρήκα σε καλή τιμή.

πριν 46 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

Δεν έχουμε ευθύνη δημοσιογράφου σε κρατικό μέσο εδώ πέρα.

Ευτυχώς

 

Νομίζω όλων οι θέσεις έχουν γίνει κατανοητές

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης_84 Εντάξει δε νομίζω ο κουκης να έβαλε σκόπιμα αυτές τις φωτό για να κάνει σπεκουλα. Αλλά ακόμα και να το έκανε, ας μην αναλωνόμαστε σε αυτό αλλά στον αχρειαστο συνωστισμό, για όποιον λόγο κι αν γίνεται. Ήδη εδώ και αρκετά ποστ έχει υπεραναλυθεί πιστεύω. Όπως λες, οι θέσεις όλων έγιναν κατανοητές :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για να γελασουμε λίγο στο θέμα (γι αυτο δε το παω στα ανεκδοτα)

Φίλη μου έστειλε μολις την παρακάτω φώτο. Ταξιδευει με πλοίο για Χανιά

 

123608544_1085036815264482_8042317552780548305_n.jpg

  • Like 2
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Γιάννης_84 said:

Δεν ήξερα ότι η μηχανοκίνητη αφορούσε δράση υπερ ΧΑ. Νόμιζα ότι ήταν από αυτές που έγιναν για την 28η ελλείψει παρρέλασης.

να μην υπάρχει παρεξήγηση, ούτε εγώ γνωρίζω τι ακριβώς ήταν αυτό το μηχανοκίνητο. Το τοποθετώ πάντως στους άσκοπους συγχρωτισμούς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

να μην υπάρχει παρεξήγηση, ούτε εγώ γνωρίζω τι ακριβώς ήταν αυτό το μηχανοκίνητο. Το τοποθετώ πάντως στους άσκοπους συγχρωτισμούς.

 

Παρέλαση είναι. 

 

φ1-2020-10-29T114222.563.jpg
WWW.DIMOKRATIANEWS.GR

Οι Έλληνες δεν έσκυψαν το κεφάλι στις κυβερνητικές απαγορεύσεις και τίμησαν τον αγώνα του 1940

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυτικό μπλόκο στο ρωσικό εμβόλιο Sputnik V


 

Παράθεση

 

Η Ευρωπαϊκή Ένωση φρενάρει τις χώρες – μέλη που στόχευαν να προμηθευτούν το ρωσικό ή το κινεζικό εμβόλιο κατά του κορονοϊού, διαμηνύοντας ότι οι χώρες-μέλη θα επιτρέπετε να χρησιμοποιούν μόνο τα εμβόλια που θα έχουν εγκριθεί επίσημα από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

 

Οι ΗΠΑ φαίνεται επίσης να έχουν ασκήσει πιέσεις προς διάφορες κυβερνήσεις, προκειμένου να μην επιλέξουν το ρωσικό εμβόλιο “Sputnik V”

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.