Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

ανακοινώθηκαν τα μέτρα "στήριξης"

δεν ειπώθηκε κάτι για αποζημίωση ειδικού σκοπού για ελ.επαγγελματίες (800 ευρώ για εργαζόμενους αντί για 534)

Μόνο μείωση ενοικίου 40% 

 

Πληρώσαμε επίσης τον Οκτώβριο δυο μήνες ΕΦΚΑ, όπως και δυο δόσεις ΕΝΦΙΑ,  λίγες μέρες πριν το lockdown. Τα μάζεψαν και τα ξανά μοίρασαν. 

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο -απολύτως συμπαθής σε εμένα- Snips είναι ο μοναδικός που με είχε ανησυχήσει από την αρχή σε αυτό το νήμα. Είναι κι άλλα παιδιά που συστηματικά είχαν εκφράσει εμμέσως ή ευθέως απόψεις πάνω στο θέμα, οι οποίες μου φαίνονταν δυνητικά επιβλαβείς ή με τις οποίες διαφωνούσα απολύτως. Παρ' όλα αυτά κανένα από τα υπόλοιπα παιδιά δεν μου έδινε την εντύπωση ότι σε ατομικό επίπεδο προστασίας δεν έχει καταλάβει τι πρέπει να κάνει. Ο Snips με ανησυχούσε μήπως δεν έχει καταλάβει, ο ίδιος ο άνθρωπος και κάνει καμιά ζημιά εις βάρος του.

Ευτυχώς, σε προηγούμενο μπρούχαχα με εμπλεκόμενο και τον snips, πρόλαβε πριν κλειδώσει το νήμα να μου απαντήσει κάποια πράγματα κι ανακουφίστηκα τόσο πολύ με τον Snips που δεν με ένοιαξε καν το κλείδωμα. Πάλι διαφωνώ με πολλά από αυτά που γράφει εδώ, πάλι νμίζω ότι μερικά πράγματα τον έχουν μπερδέψει, πάλι έχουμε εκκρεμότητες να συζητήσουμε με τον Snips αλλά τουλάχιστον είμαι ήρεμος ότι ο άνθρωπος δεν είναι σε «άλλο κόσμο» στο θέμα της μόλυνσης και κάνει προσπάθεια να προσέξει. Δεν ανήκει στην κατηγορία «δεν υπάρχει ιός/μας κοροϊδεύουν» όπως δεν ανήκει κανένα μέλος από όσο μπορώ να θυμηθώ, εδώ με΄΄σα. 

Μάλιστα κι έξω, η -φουλ επικίνδυνη- ομάδα ανθρώπων του «δεν υπάρχει ιός είναι κόλπο» είναι μικρό υποσύνολο του μεγαλύτερου υποσυνόλου που εμφανίζει επιβλαβή συμπεριφορά. Οι περισσότεροι δεν έχουν καταλάβει καλά κάποια συγκεκριμένα σημεία που διαφοροποιούν το συγκεκριμένο πρόβλημα με αυτόν τον ιό συγκριτικά με άλλους παρόμοιους ή άλλες ασθένειες.
Έχει μεγάλη σημασία η διαφοροποίηση των υποσυνόλων επειδή το μικρό υποσύνολο τελικά απλώς προσπαθείς να το εξουδετερώσεις ενώ τους υπόλοιπους τους αντιμετωπίζεις με συζήτηση, με πειθώ, με προσοχή, προσπαθείς να τους το εξηγήσεις. Να καταλάβουν καλύτερα κάποια σημεία και να καταλάβουμε κι εμείς για ποιον λόγο δημιουργούνται κάποιες παρεξηγήσεις.

Μην μου πειράζετε τον snips :p (συν τοις άλλοις βρίσκεται και στην δεύτερη θέση πίσω από τον raziel στο μίνι-πρωταθληματάκι μου «ποιος θα καταφέρει να γράψει ΒοΤ και να μην καταλάβω Χριστό τι γράφει» οπότε τον θελω ακμαίο και δυνατό και για εκεί)

Στα του sars-cov2 ας είμαστε καλά, ας προστατεύουμε τους εαυτούς μας κι ένα στενό πυρήνα του περιβάλλοντός μας που ίσως ανήκει στον δικό μας χώρο ευθύνης (λόγω αδυναμίας των ιδίων να αυτοπροστατευθουν) και τα συζητάμε εδώ όπως μας βολεύουν η διάθεση κι οι χρόνοι.




 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ειλικρινά βαρέθηκα να παίζω με τις λέξεις.

 

Κορονοιος υπάρχει. Οκ το εμπεδώσατε μερικοί ότι πιστευω ότι υπάρχει; Για τον Θεό δεν ξέρω αλλά για τον κορόνα ναι έχω πειστει. "Συνεταξάμην" τον Κορονοϊο λοιπόν. Ωραία; Πάμε παρακάτω;

 

Ότι φαφαριά μέτρο βγάζουν όχι δεν το δέχομαι. Δεν καταπολεμά τον ιό. Καταπολεμά τον άνθρωπο. Μεταδίδεται  στα γυμναστήρια αλλά δεν μεταδίδεται στους φούρνους. Μεταδίδεται στα εστιατόρια αλλά δεν μεταδίδεται στο 65% της χωρητικότητας των ΜΜΜ. 

 

Όπως προανέφερα, κάθε φορά που έχεις συμπτώματα κτλ πρέπει να πληρώσεις ΕΣΥ ο ίδιος για να κάνεις PCR για να μην σε κακο χαρακτηρίσουν τα πρόβατα τριγύρω. (Εκτός αν είσαι του θανατά που θα πας σε νοσοκομείο). Όλοι θα ψάχνουν να βρουν αν είσαι "καθαρός" και δεν τους στείλεις στα θυμαράκια. Η καχυποψία σε όλο της το μεγαλείο. Και ήρθε για αν μείνει. Κατανοώ ότι πολλοί από σας δεν γουστάρετε να έρχεστε σε επαφή με άλλα δίποδα και είστε κλεισμένοι στο καβούκι σας χωρίς ιούς. Έ λοιπόν κάποιους μας επηρεάζει περισσότερο η έλλειψη κοινωνικής επαφής. Πως να το κάνουμε. Και για να γυρίσω στα του τεστ. Αν υπήρχε πραγματική πρόνοια για τις "ευαίσθητες ομάδες" θα το κάναν Δωρεάν σε όλους τους "συμπτωματικούς" και δεν θα περιμέναμε κανέναν μαλάκα Snips να τον πιάσει το φιλότιμο να δώσει το 80αρι απλά για να μην τον στραβοκοιτάει ο φοβισμένος από δίπλα. 

 

Διότι ώ τι εκπλήξης!

Την Δευτέρα μια φίλη της κόρης ανέβασε λίγο πυρετό. Και επειδή προφανώς το "χάνανε" το κορίτσι, τρέξανε να του κάνουν τεστ. Βρέθηκε θετικό. Και επειδή την Κυριακή βγήκαν βόλτα έξω στην πόλη, ενημέρωσε η άρρωστη νεαρά και τις υπόλοιπες ότι βρέθηκε θετική.

Ο μαλάκας ο Snips λοιπόν, μίλησε με τον ΕΟΔΥ ο οποίος του είπε ότι καλό είναι η δικιά μου να κάνει τεστ μόνο επί συμπτωμάτων και αφού φυσικά περάσουν λίγες (5) μέρες. Έκτος λοιπόν από το σύμπτωμα της οξείας τεμπελίτιδας, το οποίο παρουσίασε ευθύς αμέσως μετά το άκουσμα ότι η φίλη της βρέθηκε θετική και με το σκεπτικό ότι "πρέπει να μπω σε 2 εβδομάδες καραντίνα και εγώ - γιουχου", δεν παρουσιάζει τίποτα άλλο. Όπως και η υπόλοιπη παρέα. Αύριο όμως το πρωί θα το κάνει το τεστ για να πάμε με την "μόδα" που ανέφερε κάποιος λίγο πιο πάνω. (Είδες φίλε μου schumifer; Μπορώ να την χρησιμοποιώ και γω αυτή τη λέξη για εντυπωσιασμό.) Και θα το κάνω, επειδή έχω να σκάσω 80 ευρώ. Και μάλλον θα έχω και στο επόμενο κρύωμα φίλης της κόρης μου ή συναδέλφου δικού μου ή μαθητή της γυναίκας. Και επειδή είμαι και μαζόχας, λέω να το κάνω ακόμα και σε συμπτώματα που δεν άπτονται του ιού. Προς το παρόν τουλάχιστον. Μπορεί να μεταβληθεί η επίσημη συμπτωματολογία αργολότερα. Λέω να το κάνω σε περίπτωση που αντιληφθώ ότι επανέλθει η πρόωρη εκσπερμάτιση. Ή αν αρχίσω να σηκώνομαι πάλι 6 φορές την νύχτα για κατούρημα. Που ξέρω γω αν δεν επηρεάζει και τον προστάτη από τον οποίο βασανίζομαι; Τα έχω ρε και θα τα σκάω στα PCR. Κάποιοι θα τα σκάνε για RTX, εγώ θα τα κάνω PCR. Γούστα είναι αυτά. 

Για πείτε μου όμως κάποιος που δεν έχει μία και είναι ευαίσθητος και τσιμπάει κρυώματα και αδιαθεσίες κάθε λίγο επειδή είναι χειμώνας εκεί έξω; Αυτός τι πρέπει να κάνει; Που θα βρει 80αρια ώστε να κυκλοφορεί με "χαρτί" ανάμεσα σε κόσμο καχύποπτο και φοβισμένο;

Γιατί μας έχετε πρήξει με τα πρέπει και με τις δήθεν επιστημονικές απόψεις. 

Από ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ προκύπτει λοιπόν η διεξαγωγή του μόνου σοβαρού τεστ κατόπιν προσωπικής  θέλησης ή δυνατότητας ή ακόμα και φιλότιμου; Διότι ακόμα και τα κρούσματα που δημοσιοποιούνται  και βασει των οποίων εφαρμόζονται μέτρα, βασίζονται σε Rapid τεστ και όχι σε μοριακά. Δηλαδή πηδιόμαστε; 

 

Τέλος, δεν νομίζω κάποιος σοβαρός επιστήμονας να έχει την πεποίθηση ότι η πλειοψηφία του κόσμου ΔΕΝ θα κολλήσει τον ιό, αφού ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ πάντα, έχει πολύ μεγάλο βαθμό μετάδοσης και διασποράς. 

Άρα επιστημονικά τι κάνουμε για να προφυλάξουμε τον κόσμο; 

Του λέμε "κάτσε μέσα δεν κινδυνεύεις" . Κάτσε μέσα για να σωθεί ο άλλος που ανήκει σε ευπαθή ομάδα και χρήζει νοσηλείας. Κάτσε μέσα γιατί αν πάθεις έμφραγμα δεν θα χει κρεβάτι για σένα. 

 

Το να βρούμε κρεβάτια, δεν παίζει προφανώς να προκύψει κατόπιν επιστημονικής έρευνας.

Θα κάτσουμε μέσα μέχρι να βγει το φάρμακο και το εμβόλιο που περιμένουμε όλοι. 

 

Μέχρι τότε δεν μασάμε. Αυτό πάλι;

Βρε @salde και γω σε πάω και το ξέρεις. Αλλά αυτές οι οδηγίες τόνωσης του ηθικού που έδωσες παραπάνω;  Λες και πήγαινε στο μέτωπο ο άνθρωπος. Μεταξύ σοβαρού και αστείου, όντως ή συμβουλή σου για να διαβάσει βιβλίο ο "βαριά άρρωστος" περί πανούκλας μαρτυρά τον τρόμο που έχει φωλιάσει στον κόσμο.

 

Κάποιος χρήστης έθεσε ένα ερώτημα πιο πάνω: "Τι θα γίνει με την ψυχολογία των ανθρώπων". Ρωτήστε έναν ΕΠΙΣΤΉΜΟΝΑ να σας πει τι ρόλο παίζει η ψυχολογία στο ανοσοποιητικό σύστημα του ανθρώπου. Και επειδή πολλοί τον όρο "Ψυχολογία" τον έχουν λίγο παρεξηγημένο, ας το κάνουμε "Ψυχιατρική" που είναι ΕΠΙΣΤΗΜΗ και βασίζεται σε ΕΡΕΥΝΕΣ. Μιλάμε δηλαδή για Χημεία. Με μια φράση. Όταν δεν είσαι "καλά", μεταμορφώνεσαι σε ξέφραγκο αμπέλι για κάθε είδους ασθένεια και ιό. Ποια μέτρα ακριβώς παίρνουμε για αυτό;

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Snips said:

[...]

Ότι φαφαριά μέτρο βγάζουν όχι δεν το δέχομαι. Δεν καταπολεμά τον ιό. Καταπολεμά τον άνθρωπο. Μεταδίδεται  στα γυμναστήρια αλλά δεν μεταδίδεται στους φούρνους. Μεταδίδεται στα εστιατόρια αλλά δεν μεταδίδεται στο 65% της χωρητικότητας των ΜΜΜ. 

 

Όπως προανέφερα, κάθε φορά που έχεις συμπτώματα κτλ πρέπει να πληρώσεις ΕΣΥ ο ίδιος για να κάνεις PCR για να μην σε κακο χαρακτηρίσουν τα πρόβατα τριγύρω. (Εκτός αν είσαι του θανατά που θα πας σε νοσοκομείο). Όλοι θα ψάχνουν να βρουν αν είσαι "καθαρός" και δεν τους στείλεις στα θυμαράκια. Η καχυποψία σε όλο της το μεγαλείο. Και ήρθε για αν μείνει. Κατανοώ ότι πολλοί από σας δεν γουστάρετε να έρχεστε σε επαφή με άλλα δίποδα και είστε κλεισμένοι στο καβούκι σας χωρίς ιούς. Έ λοιπόν κάποιους μας επηρεάζει περισσότερο η έλλειψη κοινωνικής επαφής. Πως να το κάνουμε. Και για να γυρίσω στα του τεστ. Αν υπήρχε πραγματική πρόνοια για τις "ευαίσθητες ομάδες" θα το κάναν Δωρεάν σε όλους τους "συμπτωματικούς" και δεν θα περιμέναμε κανέναν μαλάκα Snips να τον πιάσει το φιλότιμο να δώσει το 80αρι απλά για να μην τον στραβοκοιτάει ο φοβισμένος από δίπλα. 

[...]

Ο μαλάκας ο Snips λοιπόν, μίλησε με τον ΕΟΔΥ ο οποίος του είπε ότι καλό είναι η δικιά μου να κάνει τεστ μόνο επί συμπτωμάτων και αφού φυσικά περάσουν λίγες (5) μέρες. Έκτος λοιπόν από το σύμπτωμα της οξείας τεμπελίτιδας, το οποίο παρουσίασε ευθύς αμέσως μετά το άκουσμα ότι η φίλη της βρέθηκε θετική και με το σκεπτικό ότι "πρέπει να μπω σε 2 εβδομάδες καραντίνα και εγώ - γιουχου", δεν παρουσιάζει τίποτα άλλο. Όπως και η υπόλοιπη παρέα. Αύριο όμως το πρωί θα το κάνει το τεστ για να πάμε με την "μόδα" που ανέφερε κάποιος λίγο πιο πάνω. (Είδες φίλε μου schumifer; Μπορώ να την χρησιμοποιώ και γω αυτή τη λέξη για εντυπωσιασμό.) Και θα το κάνω, επειδή έχω να σκάσω 80 ευρώ. Και μάλλον θα έχω και στο επόμενο κρύωμα φίλης της κόρης μου ή συναδέλφου δικού μου ή μαθητή της γυναίκας.[...]

 

Από ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΑΠΟΨΗ προκύπτει λοιπόν η διεξαγωγή του μόνου σοβαρού τεστ κατόπιν προσωπικής  θέλησης ή δυνατότητας ή ακόμα και φιλότιμου; Διότι ακόμα και τα κρούσματα που δημοσιοποιούνται  και βασει των οποίων εφαρμόζονται μέτρα, βασίζονται σε Rapid τεστ και όχι σε μοριακά. Δηλαδή πηδιόμαστε; 

 

Τέλος, δεν νομίζω κάποιος σοβαρός επιστήμονας να έχει την πεποίθηση ότι η πλειοψηφία του κόσμου ΔΕΝ θα κολλήσει τον ιό, αφού ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ πάντα, έχει πολύ μεγάλο βαθμό μετάδοσης και διασποράς. 

Άρα επιστημονικά τι κάνουμε για να προφυλάξουμε τον κόσμο; 

Του λέμε "κάτσε μέσα δεν κινδυνεύεις" . Κάτσε μέσα για να σωθεί ο άλλος που ανήκει σε ευπαθή ομάδα και χρήζει νοσηλείας. Κάτσε μέσα γιατί αν πάθεις έμφραγμα δεν θα χει κρεβάτι για σένα. 

 

 

 

 

1. Για τα μέτρα: Προφανώς και δεν ισχύει ότι δεν μεταδίδεται στα ... ΜΜΜ. Καταλαβαίνεις ότι τα μέτρα είναι απέλπιδα προσπάθεια να γίνει κάτι με μικρό αντίκτυπο στην οικονομία. Στο φούρνο μπαίνεις, παίρνεις ένα ψωμί, φεύγεις. Στο γυμναστήριο ξεφυσάς σαν ατμόπλοιο, οπότε για κάτι που μεταδίδεται διά της αναπνευστικής οδού, έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να το κολλήσεις εκεί. 

 

2. Είναι τελείως λάθος να πρέπει να πληρώνονται τα PCR - έπρεπε προφανώς να είναι δωρεάν. Εδώ έιναι τζάμπα, και μπορώ κάθε μέρα να πάω να κάνω τεστ. Ακόμη κι έτσι, το θεωρώ αγγαρεία να τεσταριστώ χωρίς αιτία κι αφορμή. Οπότε μόνο όταν υπάρχει κάτι στον κύκλο μου, πάω για τεστ, και έχω κάνει 2. Το 80ρι είναι καλή τιμή για ιδιωτική ανάλυση, δεδομένου ότι μιλούσαμε για 150-300 στο πρώτο κύμα, αλλά και πάλι, είναι εξωφρενικά πολλά δεδομένης της μεγάλης αβεβαιότητας, κυρίως όσον αφορά τη δειγματοληψία / ιικό φορτίο (η PCR είναι αξιόπιστη). Η κοινωνική επαφή δεν θα έρθει ούτε με δωρεάν τεστ, ίσως είναι λίγο καλύτερα, αλλά μέχρι εκεί. Θα έρθει καλώς ή κακώς, μόνο με εμβολιασμό.

 

3. Ο ΕΟΔΥ στο είπε αυτό για τις 5 μέρες γιατί είναι πλέον άγραφος κανόνας ότι αν Κυριακή βγήκαν τα παιδιά έξω και Κυριακή έστω ότι μεταδόθηκε ο ιός, το τεστ τις πρώτες 5 ημέρες θα βγαίνει αρνητικό (χρόνος επώασης), λόγω χαμηλού ιικού φορτίου. Οπότε εκτός αν έχεις να δίνεις 80 τη μέρα, καλό είναι να ακολουθήσεις την εντολή του ΕΟΔΥ :) 

 

4. Χθες στη συνέντευξη τύπου, ο Τσιόδρας είπε ότι από τα περίπου 30.000 τεστ που γίνονται ημερησίως, τα 3000 είναι rapid (άρα τα υπόλοιπα PCR). Οπότε το ποσοστό δεν είναι πολύ μεγάλο. Τα 30.000 τεστ είναι λίγα, στη Δανία γίνονται 65000 τεστ για το μισό πληθυσμό. Αναλογικά στην Ελλάδα το νούμερο θα έπρεπε να είναι 130.000 τεστ, δηλαδή 4 φορές περισσότερα. Σίγουρα όμως είναι πιο πολλά από τα 3-5000 ημερήσια τεστ του πρώτου κύματος.

 

5. Είναι μαθηματικά βέβαιο ότι στο δεύτερο κύμα θα τον κολλήσουμε σχεδόν όλοι, εκτός αν παρθούν πολύ αυστηρά μέτρα απαγόρευσης. Δυστυχώς όμως, ό,τι μέτρα και να πάρεις, ούτε ο πολίτης μπορεί να ζει κλειδωμένος στο διαμέρισμά του, ούτε το κράτος να σε πλακώνει στο ξύλο με το που κυκλοφορείς στο δρόμο χωρίς μάσκα. Εκτός αν είσαι στη Γουχάν. Τα ενεργά κρούσματα στην Αττική υπολογίστηκαν στο 1%. Με το ρυθμό αύξησης που είχαμε τις τελευταίες ημέρες, μέχρι την άνοιξη θα τον περάσουν όλοι.

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι τροφή για σκέψη η ευκολία με την οποία υιοθετούμε μέτρα περιορισμού της ελευθερίας, όταν επικρατεί ατμόσφαιρα τρόμου μέσω της " " ενημέρωσης" " και του κυβερνητικού αφηγήματος, τα οποία θα ήταν αδιανόητα υπό άλλες συνθήκες. Επίσης θα έπρεπε να μας προβληματίζει η επιτυχής αντιμετώπιση της πανδημίας από τους λαούς της ανατολικής Ασίας, χωρίς να αναφέρομαι σε ανελεύθερα καθεστώτα. Δυστυχώς, η παιδεία που καλλιεργείται στον "δυτικό κόσμο", είναι η κύρια αιτία που οδηγεί σε προβληματικές κοινωνίες.

 

Spoiler

Και όλα αυτά για ένα ιό που δεν μπορούμε να δούμε... οπότε δεν ξέρουμε αν υπάρχει!

Spoiler

:hehe:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος sotiris έγραψε:

5. Είναι μαθηματικά βέβαιο ότι στο δεύτερο κύμα θα τον κολλήσουμε σχεδόν όλοι, εκτός αν παρθούν πολύ αυστηρά μέτρα απαγόρευσης. Δυστυχώς όμως, ό,τι μέτρα και να πάρεις, ούτε ο πολίτης μπορεί να ζει κλειδωμένος στο διαμέρισμά του, ούτε το κράτος να σε πλακώνει στο ξύλο με το που κυκλοφορείς στο δρόμο χωρίς μάσκα. Εκτός αν είσαι στη Γουχάν. Τα ενεργά κρούσματα στην Αττική υπολογίστηκαν στο 1%. Με το ρυθμό αύξησης που είχαμε τις τελευταίες ημέρες, μέχρι την άνοιξη θα τον περάσουν όλοι.

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι τα ενεργά κρούσματα στην Αττική είναι 1% αυτό σημαίνει ότι με δείκτη μετάδοσης 1 σε 100 εβδομάδες (περίπου 2 χρόνια θα το έχουν περάσει όλοι). Με δείκτη 2 βέβαια, θα χρειαστούν μόλις 5-6 εβδομάδες. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι ο δείκτης δε θα παραμείνει πολύ καιρό πάνω από 1. Δική μου εκτίμηση είναι ότι πριν 15 μέρες περίπου ήταν 1.6. Το διάστημα που θα κρατήσει το lockdown, δύσκολα θα είναι πάνω από 0.5. Επίσης όσοι περισσότεροι νοσούν, χτίζεται ανοσία οπότε ο δείκτης αναγκαστικά πέφτει. Πχ με 50% ανοσία ο δείκτης μετάδοσης είναι ο μισός από ότι θα ήταν χωρίς καθόλου ανοσία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, dfk_7677 said:

 

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Ακόμα και αν υποθέσουμε ότι τα ενεργά κρούσματα στην Αττική είναι 1% αυτό σημαίνει ότι με δείκτη μετάδοσης 1 σε 100 εβδομάδες (περίπου 2 χρόνια θα το έχουν περάσει όλοι). Με δείκτη 2 βέβαια, θα χρειαστούν μόλις 5-6 εβδομάδες. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι ο δείκτης δε θα παραμείνει πολύ καιρό πάνω από 1. Δική μου εκτίμηση είναι ότι πριν 15 μέρες περίπου ήταν 1.6. Το διάστημα που θα κρατήσει το lockdown, δύσκολα θα είναι πάνω από 0.5. Επίσης όσοι περισσότεροι νοσούν, χτίζεται ανοσία οπότε ο δείκτης αναγκαστικά πέφτει. Πχ με 50% ανοσία ο δείκτης μετάδοσης είναι ο μισός από ότι θα ήταν χωρίς καθόλου ανοσία.

 

Εννοώ φυσικά χωρίς lockdown, κρίνοντας με βάση την κατάσταση που επικρατεί τις τελευταίες 7-10 ημέρες :)

 

Το lockdown σίγουρα αλλάζει τα μαθηματικά, το θέμα όμως είναι ότι ακόμη και πολύ ισχυρές οικονομίες αδυνατούν να το κρατήσουν για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Οπότε όλο το παιχνίδι είναι προς τα που θα ισορροπήσουμε με τα διαδοχικά άνοιξε - κλείσε.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Simon said:

Πάντως είναι τροφή για σκέψη η ευκολία με την οποία υιοθετούμε μέτρα περιορισμού της ελευθερίας, όταν επικρατεί ατμόσφαιρα τρόμου μέσω της " " ενημέρωσης" " και του κυβερνητικού αφηγήματος, τα οποία θα ήταν αδιανόητα υπό άλλες συνθήκες.


αν και δεν συμφωνώ περί τρόμου, αδιανόητου, οι συζητήσεις για τα όρια της ελευθερίας όταν συγκρούεται με ένα άλλο ύψιστο αγαθό, σίγουρα θα επαναληφθούν (είναι παλαιό ζήτημα, δεν είναι τωρινό) μετά το πέρας αυτού του κύκλου.

@Snips 1. ευχαριστώ για την απάντηση
2. θα σου σχολιάσω αλλά όχι τώρα, μην θεωρήσεις ότι σε αγνοώ, φυσικά σε απειλώ με κατεβατό :p 

3. να σου δώσω από τώρα ένα σημείο, ξέχωρο από την ουσιαστική απάντηση, την Πανούκλα την πρότεινα όχι για τον τίτλο αλλά για το περιεχόμενο, δεν φταίω που την βάφτισε έτσι ο συγγραφέας, αν την είχε ονομάσει Ένα τραγούδι απ' τ' Αλγέρι, πάλι θα το πρότεινα, δεν είναι ιατρικό κείμενο και αναφέρεται σε ανθρωπους, τις σχέσεις τους, την συμπεριφορά τους, τις αντιδράσεις τους. Δεν είναι για ασθένειες, οι άνθρωποι είναι στο επίκεντρο.
Έβαλα και κάτι «αν» πριν και μετά, δεν έγινε κατανοητό ίσως, γράφω ότι «αν κάποιος που έχει αγχωθεί διαβάζει βιβλία και θέλει σώνει και καλά να διαβάζει κάτι σχετικά με σαρσκοβ2, καλύτερα να διαβάσει εκείνο το βιβλίο ως σχετικό, παρά να βυθιστεί σε ιντερνετικές ή άλλες αναζητήσεις ιατρικών λεπτομερειών που δεν θα τον βοηθήσουν με απτό τρόπο σε κάτι»
Ότι δεν χρειάζεται κάποιος «να τρομοκρατηθεί (να τα δει όλα, να τα παίξει, να πανικοβληθεί)» προσπαθώ να πω, μη μου λες περί τρόμου για την συγκεκριμένη μου παράγραφο, είναι το αντίθετο. Κι αν εσύ φχαριστιέσαι να διαβάζεις βιβλία, υποψιάζομαι ότι το συγκεκριμένο θα σου αρέσει. Ως θεματολογία τουλάχιστον.
Εννοείται ότι δεν είναι υποχρεωτικό ανάγνωσμα, όπως κανένα άλλωστε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nickzzz said:

Γιατί πιστεύουμε ότι θα υπάρξει ανοσία; Οι ενδείξεις και το παράδειγμα της Σουηδίας άλλα δείχνουν για την ώρα.

 

Πολύ δύσκολη ερώτηση αν θες απάντηση βασισμένη σε αποδείξεις. Αν βολεύεσαι με μία στο περίπου, η παρατήρηση δείχνει ότι όποιος την πέρασε την πρώτη φορά δύσκολα ΞΑΝΑκόλλησε. Ας μην αναφερθούμε σε case reports με επαναλοιμώξεις, η μεγάλη μάζα επί ένα εξάμηνο δεν εκδήλωσε εκ νέου συμπτωματολογία συμβατή με νέα λοίμωξη.

Η Σουηδία δεν αποτελεί σε οποιοδήποτε επίπεδο απόδειξη ύπαρξης η μη ανοσίας. Αν έχεις κάποια μελέτη που να βγάζει ήδη έγκυρα συμπεράσματα θα ήθελα να τη μελετήσω.

 

Για σοβαρά αποτελέσματα και συμπεράσματα περιμένουμε ένα 4μηνάκι ακόμη και όσο πάρει να μελετηθούν τα δεδομένα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, schumifer said:

Για σοβαρά αποτελέσματα και συμπεράσματα περιμένουμε ένα 4μηνάκι ακόμη και όσο πάρει να μελετηθούν τα δεδομένα.


δεν είναι αναγκαίο να υπάρξει κάποιος κύκλος, ετήσιος/διετής για παράδειγμα, ώστε να βγουν ασφαλέστερα συμπεράσματα;

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sotiris said:

2. Είναι τελείως λάθος να πρέπει να πληρώνονται τα PCR - έπρεπε προφανώς να είναι δωρεάν. Εδώ έιναι τζάμπα, και μπορώ κάθε μέρα να πάω να κάνω τεστ. Ακόμη κι έτσι, το θεωρώ αγγαρεία να τεσταριστώ χωρίς αιτία κι αφορμή.


Καλημέρα ξανθό φίλο Βίκινγκ,
γράφεις πολύ καλά ελληνικά για Δανός. Μπράβο σου. Εμείς οι ντόπιοι αν το είχαμε δωρεάν δεν θα το είχαμε για αγγαρεία. Όπου μπέχο τρέχω (ηπειρώτικη slang).  Αν έρθεις κάποτε μια δυο φορές Ελλαδάρα ίσως μάθεις κι εσύ τέτοια κόλπα. Με δυο μέρες που χεις ζήσει Ελλάδα δεν αρκεί.

Το καλό για εμάς είναι ότι κι οι φίλοι μας οι Γερμανοί (αν μου τα λένε σωστά), ενώ αρχικά το είχαν δωρεάν, για κάποιο λόγο το πήγαν 80άρι (μάλλον έχουν μεταλλαχθεί κι αυτοί με τα δικά μας χούγια) εκτός αν συντρέχουν σωρρευτικά: ευπαθής ομάδα+συμπτώματα+επαφή με φορέα/ασθενή.
 

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Χάσαμε το tank festival φέτος και είχα σκοπό να πάω,χάνουμε και το air show στην Τανάγρα,θα παίξω τζόκερ ?
Πέρα από την πλάκα κυκλοφορούν πολλοί αρκουδέηδες όξω,άρχισαν τα μέτρα και με μία βόλτα για ν'αγοράσω καρκινοσωλήνες σε κεντρικό συνοικιακό δρόμο (Καραολή & Δημτρίου στον Εύοσμο για τους Θεσσαλονικείς) έτσι κι έκαναν περατζάδα τα γαλατάδικα θα ανεβάζαμε το Α.Ε.Π.
Ξαφνικά ειδικά προς το σπίτι μου που σε μέρα που είναι κλειστή η αγορά βλέπεις 10 άτομα με το ζόρι μόλις έγιναν υποχρεωτικές οι μάσκες κι ακούστηκε και για κλείδωμα όλοι ξαφνικά άρχισαν να μαζεύουν φεγγαρόφως για να έχουν κάβα.
Στο περίπτερο είχε πελάτισσα που ψώνιζε μπικοτί.Κάθομαι στοϊκά σε απόσταση και περιμένω να τελειώσει ο Μπεν Χουρ.Μόλις τελείωσε ενώ έχει τρελλό χώρο έρχεται κατά πάνω μου και έφερε τη μούρη της στα 20 εκατοστά σχεδόν λες και θα με φιλούσε η σαφράκω.
Κάνω ένα μπλονζόν και σε ερώτησή μου γιατί δεν πήγε να περάσει λίγο πιο πέρα μιας και δεν φοράει μάσκα πήρα την κλασσική ατάκα "Δεν υπάρχει κορωνοϊός".
Απαντάω κι εγώ στο ζωάδι. Υπάρχει δεν υπάρχει εσύ πρέπει να φοράς μάσκα μήπως και γλυτώσει κανένας καρδιοπαθής από την τρομάρα μόλις δει τη μουτσούνα σου.
Μην το ψάχνετε.Προφυλαχτείτε όσο μπορείτε και προσπαθείστε να μην πέσετε ψυχολογικά και όσο αφορά τις μπούρδοσυζητήσεις στα κανάλια αρκεστείτε στο να ενημερώνεστε μόνο για τα μέτρα για το τυπικόμέρος του πράγματος γιατί διαφωνώ κάθετα και οριζόντια με πάρα πολλά μέτρα και ειδικά με την παπαριά του να κλείσουν τα μαγαζιά το καλοκαίρι στις 12 και αντί να έχουν 2000 άτομα μαντρωμένα σε διάσπαρτα μαγαζιά κατάφεραν να τους μαντρώσουν όλους μαζί σε παραλίες ή πλατείες.

  • Like 3
  • Haha 5
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

"Στο χωριό των 3000 κατοίκων δεν είδα κανέναν με κοροναϊό. Έχετε δει κανέναν εσείς; Η εντολή έχει έρθει απ' έξω" φωνάζει ένας παππούς στο τρένο και έχει τη μυτόγκα έξω από τη μάσκα. 

 

?

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, schumifer said:

 

Πολύ δύσκολη ερώτηση αν θες απάντηση βασισμένη σε αποδείξεις. Αν βολεύεσαι με μία στο περίπου, η παρατήρηση δείχνει ότι όποιος την πέρασε την πρώτη φορά δύσκολα ΞΑΝΑκόλλησε. Ας μην αναφερθούμε σε case reports με επαναλοιμώξεις, η μεγάλη μάζα επί ένα εξάμηνο δεν εκδήλωσε εκ νέου συμπτωματολογία συμβατή με νέα λοίμωξη.

Η Σουηδία δεν αποτελεί σε οποιοδήποτε επίπεδο απόδειξη ύπαρξης η μη ανοσίας. Αν έχεις κάποια μελέτη που να βγάζει ήδη έγκυρα συμπεράσματα θα ήθελα να τη μελετήσω.

 

Για σοβαρά αποτελέσματα και συμπεράσματα περιμένουμε ένα 4μηνάκι ακόμη και όσο πάρει να μελετηθούν τα δεδομένα.

 

Βασικά σκεφτόμουν το κείμενο του Giesecke στο Lancet που έλεγε ότι δεν βοηθάνε τα lockdown, υπονοεί ? ότι το καλύτερο είναι να το αφήσουμε ελεγχόμενα να περάσει στον πληθυσμό γιατί αργά ή γρήγορα όλοι θα το πάθουν και πιστεύει ότι μέχρι το τέλος του Απριλίου το 20-25 % της Στοκχόλμης θα έχει αντισώματα θα έχει κολλήσει.

 

Και τελικά το πιο πρόσφατο τέστ του Folkhälsomyndigheten δείχνει ότι μέχρι την δεύτερη βδομάδα του Ιουνίου μόνο το 11,5 % της Στοκχόλμης έχει αντισώματα και ακολουθεί η περιοχή του Γκέτεμποργκ με 5 %.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, honda22 said:

"Στο χωριό των 3000 κατοίκων δεν είδα κανέναν με κοροναϊό. Έχετε δει κανέναν εσείς; Η εντολή έχει έρθει απ' έξω" φωνάζει ένας παππούς στο τρένο και έχει τη μυτόγκα έξω από τη μάσκα. 

 


γι' αυτό ο άλλος έγινε αδμιν κι εσύ μόνο μοδ. Είναι ωκύπους ο άλλος.

«Μακάρι φίλε μου. Είμαι να πεθάνω. Μόλις πριν 20 λεπτά μου ανακοίνωσαν στο εργαστήριο ότι βρέθηκα θετικός, μου βγαλαν κι ακτινογραφία θώρακος, δείχνει αρχικό στάδιο πνευμονίας και τώρα πάω σπίτι να φτιάξω τη βαλίτσα μου να πάω στην εντατική. Δεν ήθελαν να με αφήσουν να πάω σπίτι ούτε για τη βαλίτσα, ευτυχώς τους ξέφυγα, θα πάω μετά εντατική. Μακάρι να ναι όλα ψέματα κι εγώ έτσι νομίζω. Να 'σαι καλά μου δωσες κουράγιο με τα λόγια σου. Από ποιο χωριό είσαι μήπως να έρθω να κρυφτώ εκεί;»
 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1-31-1-1.jpg
WWW.IN.GR

Σε ιδιαίτερα ανησυχητικά επίπεδα επιμένουν οι αριθμοί σχετικά με την πανδημία στη χώρα. Αν και μειωμένα συγκριτικά με χθες, τα κρούσματα το τελευταίο 24ωρο ανέρχονται σε 2.448 εκ των...

Είμαστε τώρα σίγουροι εμείς ότι το lockdown θα διαρκέσει 3 εβδομάδες; Ήρεμα ρωτάω...

 

image.jpeg.5139ab2017bb9cc4ce7ecee0da3eb95f.jpeg

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:
1-31-1-1.jpg
WWW.IN.GR

Σε ιδιαίτερα ανησυχητικά επίπεδα επιμένουν οι αριθμοί σχετικά με την πανδημία στη χώρα. Αν και μειωμένα συγκριτικά με χθες, τα κρούσματα το τελευταίο 24ωρο ανέρχονται σε 2.448 εκ των...

Είμαστε τώρα σίγουροι εμείς ότι το lockdown θα διαρκέσει 3 εβδομάδες; Ήρεμα ρωτάω...

 

image.jpeg.5139ab2017bb9cc4ce7ecee0da3eb95f.jpeg

 

Εισαι η 7χρονη ανηψια του @steve_m https://www.thelab.gr/forums/topic/183403-covid-19/?do=findComment&comment=2759955 ???

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.