Jump to content



COVID-19


sotiris

Recommended Posts

Μίλαγα στο τηλέφωνο με τον κουμπάρο μου και μου είπε ότι μια κοπέλα στο γραφείο διαγνώστηκε με κορονοϊό.

Από αύριο θα είναι καραντίνα στο σπίτι του. Περιττό να πω ότι τα έχει δει όλα. Όχι τίποτα άλλο αλλά έχει γυναίκα και δυο παιδιά.

  • Like 1
  • Sad 6
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 10,3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

56 minutes ago, p55 said:

Περιττό να πω ότι τα έχει δει όλα


μην φρικάρει πες του. Σοβαρά, ψύχραιμα αλλά όχι πανικος. Να τηρήσει αυστηρά την καραντίνα, αν έχει πολύ χώρο στο σπίτι ας πάει σε δωμάτιο μόνος του, όσο γίνεται καλό θα ήταν να φορά μάσκα και μέσα στο σπίτι όσο πλησιάζει παιδιά κλπ. Αποστάσεις όσο γίνεται και μέσα στο σπίτι. Ξεχωριστά πιάτα, κούπες, ποτήρια (με βολεύουν τα μιας χρήσεως ορισμένες φορές, άλλοι προτιμούν να πλένουν), ο καθένας το πιάτο του, όχι μεζέδες στην μέση του τραπεζιού και τέτοια. Κάπως αυξημένη προσοχή σε μπάνιο, κουζινα.
Οργανωτικά αν μένετε κοντά και χρειαστεί βοήθεια, δες αν μπορείς να τον βοηθήσεις σε τίποτα ψώνια, καμια εξωτερική υποχρέωση που έχει κλπ, μην μπεις μέσα στο σπίτι του αν τον επισκεφθείς κι αν χρειάζεται ή θέλεις να μπεις (να μιλήσετε εμπιστευτικά κλπ), αποστάσεις. Το τελευταίο δεν είναι για να βγάλεις την ουρά σου απ' έξω, είναι για να σιγουρεύεται κατά το δυνατόν ότι κάποιος θα μείνει αλώβητος αν χρειαστεί να μπορεί να βοηθήσει (αυτό ορισμένες φορές κι αναλόγως των χαρακτήρων, μπορεί να πρέπει να εξηγηθεί ρητώς)

Να μην νιώσει ότι τον αποφεύγετε. Είναι φυσιολογικό να αγχώνεται. Να μην σκέφτεται -όσο γίνεται- τίποτα που δεν είναι στον έλεγχό του. Μην αγχώνεται «μήπως στο μέλλον κλπ κλπ» «πώς θα είναι αν πάθω τούτο κι εκείνο κλπ». Δεν είναι στον έλεγχό μας αυτά. Ακριβώς επειδή είναι εντελώς ανθρώπινο και φυσιολογικό να μας αγχώνουν, αλλά ούτε μπορούμε να κάνουμε κάτι ούτε μας βοηθούν στο παραμικρό, είναι που χρειάζεται κάποια προσπάθεια να μείνει ψύχραιμος.
Εάν διαγνωστεί και ο ίδιος (πράγμα που απέχει πολύ από βεβαιότητα ακόμα) τουλάχιστον δεν θα έχει ζημιές από λάθος κινήσεις.
Εάν διαγνωστεί αρνητικός, θα έχει μάθει την ψυχραιμία που είναι χρήσιμη έτσι κι αλλιώς σε όλα τα ιατρικά και δεν θα μπει σε κίνδυνο να μετατρέψει τον πρώην πανικό σε απόλυτη απερισκεψία.

Αν στη διάρκεια της καραντίνας το ρίξει στο διάβασμα ειδικών ιατρικών πληροφοριών, να ξέρει ότι οι περισσότερες δεν θα τον βοηθήσουν άμεσα σε τίποτα.
Τα δύο στοιχεία που ισχύουν για όλους και είναι ευκολότερα στον έλεγχό μας, είναι τα κλασσικά
α) τα χέρια κατά το δυνατόν αποστειρωμένα (δεν χρειάζονται ακραίες λύσεις από ότι φαίνεται ευτυχώς, συχνό σαπούνισμα, λίγο οινόπνευμα, λένε ότι κάνει και το 70-75% που ναι φθηνότερο)
β) αποστάσεις και κατά το δυνατόν περιορισμός της κινητικότητας.

Αν έχει όρεξη για διάβασμα κι είναι τέτοιος τύπος και θέλει κάτι σχετικό με επιδημίες κλπ ας πάει να διαβάσει την Πανούκλα, του Αλμπέρ Καμύ. Αν δεν θέλει να ακούει ή να διαβάζει τίποτα σχετικό με αρρώστιες κλπ, δεν τρέχει κάστανο, ας διαβάζει μικυ μάους, τη Βίβλο, βιβλία υπολογιστών, ας παίζει παιχνίδια κλπ.

Αν υπάρχει κατοικίδιο στο σπίτι, κάποια σχετική προσοχή. Χωρίς ακρότητες. Μην καταλήξουμε να πληρώσουν αδίκως τα ζωάκια τις δικές μας νοητικές ή συναισθηματικές αδυναμίες.

Μην δημιουργούν ανώφελη ένταση, ούτε μέσα στο κεφάλι τους, ούτε στο άμεσο περιβάλλον  και στις μεταξύ τους σχέσεις. Τα παιδιά, αναλόγως της ηλικίας. Να μην καταλήξουν φοβικά ή απερίσκεπτα. Εντός οικίας βοηθά η δημιουργία κάποιων «ζωνών ασφαλείας», συνήθως με την βεβαιότητα ότι μονάχα ένα πρόσωπο έχει κινηθεί εκεί. Εννοείται ότι στα περισσότερα σπίτια με περισσότερα μέλη να διαμένουν μέσα κάτι τέτοιο είναι από δύσκολο έως αδύνατο.

Δεν είναι ανάγκη να τα δει όλα ?
 

  • Like 6
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

koro.jpg
WWW.IN.GR

Μονάδες όπως η Νευρολογική και η Οφθαλμολογική, επιστρατεύονται στην μάχη κατά του κοροναϊού χρησιμοποιώντας κλίνες από εκεί για...

 

Άκυρος ο χθεσινός συναγερμός. Το παιδάκι που ερχόταν στον παιδικό σταθμό της κόρης μου είναι covid-19 free.

Άντε να δούμε πώς θα πάνε τα πράγματα..

  • Like 3
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

farsalinos_.jpg
WWW.NEAKRITI.GR

Ο ερευνητής στα πανεπιστήμια Πατρών και Δυτικής Αττικής στον 98.4

 

Παράθεση

Ο ερευνητής στα πανεπιστήμια Πατρών και Δυτικής Αττικής Κώστας Φαρσαλινός, μιλώντας στον 98.4 υποστήριξε ότι αφού χάθηκε πολύτιμος χρόνος για μια εκτεταμένη επιδημιολογικά καταγραφή από τον Μάρτιο στη χώρα, ώστε να ακολουθήσουν στοχευμένες δράσεις που θα ανακούφιζαν και την όποια πίεση δέχεται το σύστημα υγείας, οδηγούμαστε και πάλι σε lockdown , που πάντως ούτε λύση είναι , ούτε ανακόπτει το δεύτερο κύμα της πανδημίας που είναι ακόμη πιο ισχυρό στην Ελλάδα.

Ο κ Φαρσαλινός , επεσήμανε ότι η αλήθεια ακόμη και εκεί όπου δεν υπάρχουν απαντήσεις είναι ο μόνος τρόπος για να πειστεί η κοινωνία στην εφαρμογή των όποιων μέτρων κι όχι κουνώντας το δάχτυλο και πνίγοντας κάθε μορφή διαλόγου ιδίως επιστημονικού, περιχαρακώνοντας στοιχεία σε λίγους και «εκλεκτούς» ειδικούς , την ώρα που η επιστημονική κοινότητα θα έπρεπε να έχει πρόσβαση όπως και η κοινωνία και για την κατανόηση της κατάστασης και για την ολόπλευρη συμβολή στο να μπούμε σε θετικές δράσεις.

 

Δεν τα είπε τόσο ευγενικά...   Μια ιδέα για το τι παίζεται στους "επιστημονικούς κύκλους" μετά το 34:00 του βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Αφελέστατη ελπίδα οτι μπορεί να λειτουργήσει με ζώνες κλπ η φάση.

Και πολύ το άργησε όπως παει η κατάσταση.

Τώρα μένει να δούμε πόσα παρτι θα γινονται σε ταρατσες και σαλόνια ? 

 

Link to comment
Share on other sites

88a3b159dac14b41830e372f8cd944e7.jpg
WWW.CAPITAL.GR

Μετά τη ραγδαία αύξηση των κρουσμάτων σε Αττική αλλά και στην υπόλοιπη επικράτεια, οι λοιμωξιολόγοι εισηγήθηκαν στον πρωθυπουργό καθολικό lock down σε ολόκληρη την χώρα. Οι...

Ε, Ε, Έρχεται...

Ραντεβού στα δεκεμβριανά συσσίτια, σύντροφοι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κριμα να χαθουν τοσες χιλιαδες θεσεις εργασιας στην αττικη με μονο 600 κρουσματα.

Λογικα θα προσφυγουν πολλοι στη δικαιοσυνη εφοσον δεν ψηφιστει το lock down απο τη βουλη,δε γινεται δευτερη καταλυση συνταγματικων ελευθεριων μεσα σε ενα χρονο να αποφασιζεται ετσι χωρις τις νομιμες διαδικασιες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος steve_m έγραψε:

Λογικα θα προσφυγουν πολλοι στη δικαιοσυνη εφοσον δεν ψηφιστει το lock down απο τη βουλη,

Ε θα το ψηφίσει ο ίδιος με τις έδρες που έχει :p 

 

Οπως και να έχει μιλάνε για έναν μήνα! Νομίζω το άργησε...

Αντε να δούμε πως και αν θα συνέλθουμε μετά από δευτερο χαστούκι...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξυ αμα αφησει δημοτικα σχολεια ανοικτα παλι θα συνεχιζεται το spread.Επισης οι λαθρο θα συνεχισουν να γεμιζουν τα νοσοκομεια αφου ειναι γνωστο οτι οι απαγορευσεις ισχυουν μονο για εμας τους μακακες.

Τωρα αν γινοταν ψηφοφορια στη βουλη δε θυμαμαι αν θελει απλη ή ενισχυμενη ή 2/3 ή 180...δεν ξερω...τιποτα

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Havic έγραψε:

Έλα καραντίνα τώρα ώστε τα Χριστούγεννα να είμαστε χωρίς κρούσματα για να ξανά προλάβουμε την τουριστική περίοδο!

 

Χλωμό το βλέπω να είμαστε χωρίς κρούσματα σε ένα μήνα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ελπιζω αυτοι που θα αποφασισουν για καραντινα να αμοιβονται με 534 και οχι με την ασφαλεια του κανονικου μισθου...

ο αλλος το πρωι δεν ελεγε οτι απεχουμε πολυ απο την καραντινα? ...6ωρες...

Φυσικα οταν τελειωσει η καραντινα μην ξεχασουν να ανοιξουν παλι τα μπαρ και τον τουρισμο...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

In other news,

Quote

All Danish mink must be killed.

This is what Prime Minister Mette Frederiksen (S) says at a press conference and calls it an "extremely serious situation".

- The virus is mutated in mink, and the mutated virus has spread to humans.

 

:ph34r:

 

Καλά συνεχίζεται η φάση με το ιο...

 

@sotiris τι γίνεται εκεί;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πατρα δεν εχει δυνελθει ουτε στο 50% απο το προηγουμενο Lockdown, εγω δουλεια σχετικα κανονικη αρχισα να εχω πριν κανα μηνα απο τοτε που ανοιξε η αγορα.
Εχει να πεσει πεινα....

Η δουλειά είναι δεδομένη: 1 μήνα μέσα να πάνε τα κρούσματα χαμηλά, μας βγάζουν έξω να κάνουμε γιορτές και από 10/1 πάλι μέσα, τωρα τι γιορτες θα κανουμε χωρις δεκαρα τσακιστη ειναι αλλο θεμα....

 

Εγω ειμαι στο κατασκευαστικο(?) κλαδο (τοποθετησεις σε πορτες, κουζινες, ντουλαπες κλπ), γενικα στη πολη μου απο οσο βλεπουμε την αγορα (εγω και συναδελφοι) αρχισαμε να συνερχομαστε απο το προηγουμενο lockdown πριν κανα μηνα... Εαν κλεισουμε παλι μας βλεπω για μεχρι το Πάσχα (και αν) να ζουμε με δανεικα.

τεβε και τρεχοντα εξοδα δε εχουν καλυφθει ακομα απο τους μηνες απραγιας και αναδουλειας.

εαν ειναι να το πανε ετσι με συμφερει να κοψω και το τεβε, να παραδοσω πινακιδες στο επαγγελματικο, κλπ, τουλαχιστο να εχω εμερικα αγχη λιγοτερα, και δε το σκεφτομαι μονο εγω αυτο με οτι συνεπαγεται αυτο...

  • Like 3
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

μην φάτε και τα ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ lock down θα έχουμε γενικά και τις 25 Μαρτίου θα έχουμε ξανά και το πάσχα ξανά και ξανά !
 

 

λεφτά υπάρχουν ... (ΓΑΠ)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, panoc said:

γενικα στη πολη μου απο οσο βλεπουμε την αγορα (εγω και συναδελφοι) αρχισαμε να συνερχομαστε απο το προηγουμενο lockdown πριν κανα μηνα... Εαν κλεισουμε παλι μας βλεπω για μεχρι το Πάσχα (και αν) να ζουμε με δανεικα.


είναι τεράστια διλήμματα αυτά, χωρίς καμιά εύκολη απάντηση. Ούτως ή άλλως.
Έχει -μία κοινωνία- δυο άθλιες επιλογές, να επιλέξει την λιγότερο άθλια.

α) δεν κλείνεις δια νόμου κάτι, αφήνεις τα πάντα ελεύθερα κι ό,τι γίνει. Θα έχεις τρελλό αριθμό κρουσμάτων, νεκρών, βαριών νοσηλειών, σε εκθετική αύξηση, τελικά πάλι θα καταρρεύσει η οικονομία.
(το ανάφερε ο papakitou προ ημερών, στο περίπου) -----> μιας και θεωρητικώς (μόνο θεωρητικώς) ήσουν «ελεύθερος» κι απλώς ο πελάτης δεν εμφανίστηκε να αγοράσει,  είναι δυσκολότερο ηθικά και πραγματικά να ζητήσεις από την κοινωνία την όποια προστασία για την αναδουλειά.
Έχεις κι ένα -απομακρυσμένο αλλά όχι αδιανόητο- κίνδυνο, να θεωρήσω ότι εσύ με κόλλησες με την συμπεριφορά σου, να αρχίσω να ζητώ αποζημιώσεις από σένα και τιμωρίες κι άλλα ωραία με ποινικούς κι αστικούς κώδικες και να τρέχει μετά μια κοινωνία να ξεμπερδέψει και αυτό το κουβάρι (γίνεται να το κάνει αλλά όχι με δίκαιο τρόπο).
Κι έχεις, το κυριότερο ίσως, ένα τεράστιο τμήμα της κοινωνίας να αγανακτεί όπως αγανακτείς εσύ τώρα, από την ανάποδη.
Το μόνο που σου απομένει είναι να πορεύεσαι με βάρκα την ελπίδα, μπας και η κατάρρευση περιοριστεί στην οικονομία και δεν γίνει συνολικά κοινωνική κατάρρευση.

β) κλείνεις δια νόμου, πορευόμενος με βάρκα την ελπίδα, προσπαθώντας να συμμαζέψεις κάπως το ιατρικό σκέλος της ιστορίας.
Έχεις τα προβλήματα που περιγράφεις, πάλι είσαι κοινωνία άδικη εναντίον κάποιων μελών που θίγονται. Είναι ευκολότερο να περάσεις σε οριζόντιες αποζημιώσεις (περισσότερο κάποιου είδους φλατ ανακούφιση παρά αληθινή αποζημίωση), ελπίζεις ότι η κατάρρευση της οικονομίας δεν θα είναι ολική και όποτε εξομαλυνθεί κάπως η κατάσταση (δυστυχώς δεν προβλέπεται να γίνει αμέσως με την εμφάνιση του εμβολίου) εύχεσαι να πάρουν οι μηχανές όσο πιο γρήγορα μπροστά.

οποιοσδήποτε ισχυρίζεται ότι υπάρχει απόλυτη βεβαιότητα πως η μία επιλογή είναι καλή, μάλλον κοροϊδεύει.

Σε προσωπικό επίπεδο Πάνο, καλή δύναμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ας μεταφέρω ένα σχετικό νέο επειδή πολλοί λένε ότι δεν ξέρουν κανέναν που να κόλλησε και τέτοια.

 

Δυστυχώς πριν καμια ώρα η αδερφή μου πληροφορήθηκε ότι διαγνώστηκε θετική (με μοριακό τεστ) και είχε κάνει το τεστ επειδή ένιωθε ελαφρώς αδύναμη όπως όταν σε γυροφέρνει γρίπη και επίκειντο και κάτι συνεντεύξεις υποψηφίων εργαζομένων στην εταιρεία της στην οποία θα ξαναπάταγε πόδι μετά από μήνες μόνο για αυτό. Πρόσεχε φουλ, δούλευε από μέσα Μαρτίου μόνο από το σπίτι, φόραγε μάσκα παντού και δεν είχε συνωστιστεί πουθενά.

 

Η μόνη χαζομάρα που έκανε ήταν ότι είχε πάει κατ' εξαίρεση πριν περίπου δύο εβδομάδες στο γυμναστήριο ενώ γενικότερα είχε κόψει αυτούς τους μήνες αλλά την είχε βαρέσει και η κλεισούρα. Ο γιατρός που της ανακοίνωσε ότι είναι θετική έκραζε κάργα τα γυμναστήρια, έλεγε ότι δεν έπρεπε να ανοίξουν ποτέ διότι είναι η μεγαλύτερη εστία μόλυνσης και μάλιστα είπε ότι σε 30 τεστ μελών ομάδας πυγμαχίας που έκανε, οι 25 βγήκαν θετικοί!

 

Επίσης της είπε ότι τα (ευτυχώς ήπια) συμπτώματα που έχει θα πρέπει να αναμένει να υποχωρήσουν σε 3-4 μέρες. Ψυχολογικά δεν φαίνεται να έχει μασήσει ιδιαίτερα ούτε αυτή, ούτε ο άντρας της ο οποίος δεν έχει κάνει τεστ ούτε έχει συμπτώματα αλλά ο γιατρός είπε να θεωρήσει δεδομένο ότι είναι κι αυτός θετικός.

 

Έχω να τη δω από 15 Οκτωβρίου οπότε θέλω να πιστεύω ότι δεν θα πρέπει να φοβάμαι για εμένα/γυναίκα/παιδιά μου αλλά όπως και να έχει είναι λίγο περίεργο το αίσθημα που νιώθεις σε τέτοια νέα.

 

Άντε να βρεθεί κανένα φάρμακο της προκοπής για να δούμε πως θα μπορούμε να ξαναζήσουμε φυσιολογικά κάποτε. Ή μήπως θα ζούμε έτσι για πάντα από εδώ και πέρα;...

Έγινε επεξεργασία από Γιάννης_84
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.