Jump to content



Για το καλό μας...


gdp77

Recommended Posts

Από δημόσια ανάρτησή μου:

 

Άλλοι ακολουθούν την "ανοσία αγέλης", αλλά πολύ φοβάμαι ότι εδώ επικρατεί η "ανοσία προβάτων". Ξεκίνησε από την Κεραμέως που "ευχαρίστησε" δημόσια Microsoft και Cisco και ουδείς από την εκπαιδευτική κοινότητα ασχολήθηκε με το ξεπούλημα των προσωπικών δεδομένων μαθητών και εκπαιδευτικών σε πολυεθνικές με "απευθείας ανάθεση", ενώ υπάρχει το ΠΣΔ που με την κατάλληλη στήριξη θα μπορούσε να υποστηρίξει την τηλεκπαίδευση. Ολοκληρώθηκε με το πείραμα της μετατροπής μας σε οργουελική κοινωνία "για το καλό μας" με το πρόσχημα των κάποιων "ανεύθυνων". Είναι οι πολίτες ανεύθυνοι και δεν είναι το κράτος χωρίς ΜΕΘ, χωρίς αντιδραστήρια, χωρίς ΕΣΥ, χωρίς μάσκες και αντισηπτικά, που αγοράζουμε παρεμπιπτόντως σε τιμές μαύρης αγοράς και κανείς δεν σκέφτηκε να προχωρήσει σε ΔΙΑΤΙΜΗΣΗ με Νόμο. Σκέφτηκε όμως τη στέρηση ατομικών ελευθεριών. Άρα τι σου λέει ο Κούλης; Ότι ΕΣΥ ΠΟΛΙΤΗ είσαι ανεύθυνος και εγώ "για το καλό σου" θα σου στερήσω ελευθερίες. Τι μου θυμίζει... Τι μου θυμίζει... Και ας μην το έχω ζήσει... Α και πού είστε; Όταν με το καλό τελειώσει αυτή η ιστορία να απαγορεύσετε και την οδήγηση σε όλους γιατί υπάρχουν μερικοί "ανεύθυνοι" οδηγοί. Να απαγορεύσετε τη δημοσιογραφία γιατί υπάρχουν μερικοί "ανεύθυνοι" δημοσιογράφοι. Να απαγορεύσετε κάθε δραστηριότητα γιατί σε όλες θα υπάρχουν και μερικοί "ανεύθυνοι". Για το καλό μας...

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβα τι θελεις να πεις @gdp77. Διαμαρτυρεσαι για το software ή για τα μετρα Μητσοτακη? (ή και τα δυο)

 

Για τα υπολοιπα περι στερησεως ελευθεριας κλπ. απλα εισαι ισοπεδωτικος.

Αν ζουσες για λιγο στην Αγγλια, οπου ζω, θα ειχες αυτοκτονησει αντιλαμβανοντας ποσο σε ''ραγες'' ειναι οι επιλογες που εχεις.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα μαρεσει να δινω αναφορα που παω αλλα οταν υπαρχουν ατομα που πανε για πικνικ οταν στην Ιταλία πεθαινουν 700 ατομα τη μέρα κάπου υπαρχει προβλημα και πρεπει καπως να ερθουν σε ταξη.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεδομενα ... ελα τωρα. Οργουελικη κοινωνια... Καλημερααααα!!!

Εισαι μεσα 100% για την ανευθυνοτητα του κρατους ως προς την αντιμετωπιση του φαινομενου.

 

@YDinopoulos 2 μηνες τωρα για να μην πω 3...

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

το κράτος χωρίς ΜΕΘ, χωρίς αντιδραστήρια, χωρίς ΕΣΥ, χωρίς μάσκες και αντισηπτικά, που αγοράζουμε παρεμπιπτόντως σε τιμές μαύρης αγοράς και κανείς δεν σκέφτηκε να προχωρήσει σε ΔΙΑΤΙΜΗΣΗ με Νόμο.

Κρατος που κοιτα την καταστολη και οχι την προληψη ενω ειχε ολο τον χρονο να το κανει. Αυτο ειναι το αστειο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα απαντήσω σε κανέναν, είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ, γιατί θα βριστούμε άσχημα και δεν το θέλω. Ο καθένας με την άποψή του, αρκεί να εκφράζεται με επιχειρήματα και κόσμια.

Link to comment
Share on other sites

Εύκολα μέσα σε 1 μέρα θα εκπαίδευε το κράτος "2 εκατομύρια κόσμο" να χρησιμοποιήσει open source S/W

Την ώρα που όλες οι Open Source εταιρείες (eg. Red Hat / SUSE / Mirantis) πληρώνουν proprietary solutions (0365/Slack/Zoom/Webex/Google business suite..whatevah). Μα τι άμπαλοι;

 

Μερικοί νομίζουν ότι μια λύση που δουλεύει σπίτι τους με 2-3 χρήστες, μπορεί να δουλέψει το ιδιο εύκολα και σε large scale με άπειρους διαφoρειτκής κατάρτισης χρήστες.

 

 

UPDATE: Τώρα διάβασα όλον τον χείμαρρο.

- Στους οδηγούς ήδη απαγορεύεται η οδήγηση για κάποιο χρονικό διάστημα, αν παραείναι ταρζάν

- Ποιες ελευθερίες στερεί; Να κολλήσεις / μεταφέρεις ιούς πέρα δώθε; Μλκία, ε; ....γιατί ακόμη και το σκυλί μπορείς να πας βόλτα και το τζόκινγκ σου να το κάνεις.

- Τιμες: https://www.enikos.gr/economy/708456/koronoios-meionetai-o-fpa-se-maskes-antisiptika-kai-gantia

- Κανένα κράτος δεν μπορεί να έιναι έτοιμο για τέτοιο μακελειό

 

Καλό θα είναι βέβαια να απαγορεύονται κάποια posts ?

Έγινε επεξεργασία από l2phile
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Δεν θα απαντήσω σε κανέναν, είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ, γιατί θα βριστούμε άσχημα και δεν το θέλω. Ο καθένας με την άποψή του, αρκεί να εκφράζεται με επιχειρήματα και κόσμια.

Γιατι να βριστεις? Τοσο μεγαλο μισος δεν κανει καλο. Αν νομιζεις οτι βριζοντας θα λυσεις οποιο προβλημα be my guest ξεκινα με μενα δεν θα παρεξηγηθω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Από δημόσια ανάρτησή μου:

 

Άλλοι ακολουθούν την "ανοσία αγέλης", αλλά πολύ φοβάμαι ότι εδώ επικρατεί η "ανοσία προβάτων". Ξεκίνησε από την Κεραμέως που "ευχαρίστησε" δημόσια Microsoft και Cisco και ουδείς από την εκπαιδευτική κοινότητα ασχολήθηκε με το ξεπούλημα των προσωπικών δεδομένων μαθητών και εκπαιδευτικών σε πολυεθνικές με "απευθείας ανάθεση", ενώ υπάρχει το ΠΣΔ που με την κατάλληλη στήριξη θα μπορούσε να υποστηρίξει την τηλεκπαίδευση. Ολοκληρώθηκε με το πείραμα της μετατροπής μας σε οργουελική κοινωνία "για το καλό μας" με το πρόσχημα των κάποιων "ανεύθυνων". Είναι οι πολίτες ανεύθυνοι και δεν είναι το κράτος χωρίς ΜΕΘ, χωρίς αντιδραστήρια, χωρίς ΕΣΥ, χωρίς μάσκες και αντισηπτικά, που αγοράζουμε παρεμπιπτόντως σε τιμές μαύρης αγοράς και κανείς δεν σκέφτηκε να προχωρήσει σε ΔΙΑΤΙΜΗΣΗ με Νόμο. Σκέφτηκε όμως τη στέρηση ατομικών ελευθεριών. Άρα τι σου λέει ο Κούλης; Ότι ΕΣΥ ΠΟΛΙΤΗ είσαι ανεύθυνος και εγώ "για το καλό σου" θα σου στερήσω ελευθερίες. Τι μου θυμίζει... Τι μου θυμίζει... Και ας μην το έχω ζήσει... Α και πού είστε; Όταν με το καλό τελειώσει αυτή η ιστορία να απαγορεύσετε και την οδήγηση σε όλους γιατί υπάρχουν μερικοί "ανεύθυνοι" οδηγοί. Να απαγορεύσετε τη δημοσιογραφία γιατί υπάρχουν μερικοί "ανεύθυνοι" δημοσιογράφοι. Να απαγορεύσετε κάθε δραστηριότητα γιατί σε όλες θα υπάρχουν και μερικοί "ανεύθυνοι". Για το καλό μας...

 

πριν 4 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Δεν θα απαντήσω σε κανέναν, είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ, γιατί θα βριστούμε άσχημα και δεν το θέλω. Ο καθένας με την άποψή του, αρκεί να εκφράζεται με επιχειρήματα και κόσμια.

Συγγνώμη αλλά εάν σκοπεύεις να μην απαντήσεις σε κανέναν, τότε δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο για τον οποίο "άνοιξες" το συγκεκριμένο θέμα.

Να μετονομαστεί σε "Να χαμε να λέγαμε".

Πάμε παρακάτω τώρα: γράφεις για microsoft και cisco, γράφεις για επιχειρήματα, αλλά εσύ ο ίδιος δεν στηρίζεις με επιχειρήματα όσα υποστηρίζεις.

Εάν μπορείς να παραθέσεις σχετικά αποδεικτικά στοιχεία για τις απευθείας αναθέσεις και το ξεπούλημα των προσωπικών δεδομένων, θα σου ήμουν ευγνώμων.

Ως προς το πείραμα μετατροπής της κοινωνίας κτλ κτλ, θα μου επιτρέψεις να σου πω πως είσαι εξόχως υπερβολικός.

Δεν είναι τώρα η κατάλληλη ώρα προς αναζήτηση και απόδοση των διαχρονικών κομματικών ευθυνών για το κατάντημα της δημόσιας υγείας.

Έχουμε μια δεδομένη κατάσταση και προσπαθούμε να κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε.

Και, ναι, εάν μερικοί είναι ανεύθυνοι, δοθείσης της κατάστασης, θα "πάρουν στον λαιμό τους" και όσους προσπαθούν να τηρήσουν τα μέτρα προστασίας. Σαφώς, λοιπόν, πρέπει και οφείλει να παρέμβει το κράτος, ώστε να προστατεύσει τους πολλούς από τους λίγους ανεγκέφαλους.

Δημοκρατία έχουμε, όχι δικτατορία.

Α, κάτι τελευταίο: δεν αντιλαμβάνομαι για ποιον λόγο δεν πρέπει να αναδείξουμε την ατομική ευθύνη ενός εκάστου εξ ημών.

Δηλαδή, για σένα, είναι πρέπον να σιχτιρίζουμε -και στα καλά και στα κακά- το κράτος μια ζωή (και να προσπαθούμε να γραπώσουμε το μαστάρι του ταυτόχρονα), αλλά όταν έρχεται η ώρα να πράξουμε τα αυτονόητα να αρχίζουμε τις φιλοσοφικές αρλούμπες περί ευθύνης και ατομικών ελευθεριών;

Ναι, όταν το κράτος δρα στοχευμένα, είμαστε υποχρεωμένοι να ενεργήσουμε ως υπεύθυνοι πολίτες, υπακούοντας τις εντολές των συντεταγμένων οργάνων του. Δεν νομίζεις ότι πρέπει να ενηλικιωθούμε κι εμείς κάποια στιγμή;

Για προσωρινή -και όχι μόνιμη- περιστολή των ατομικών μας ελευθεριών πρόκειται και μάλιστα εν μέσω πανδημίας (δικαιολογητικός λόγος της προαναφερόμενης περιστολής). Δεν χρειάζεται να ψάχνουμε για φαντάσματα.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η Ιταλια ειχε συατημα υγειας ετη φωτος μπροστα απο το δικο μας. Και καποτε ειχα διαβασει οτι ειχε και το καλυτερο στην Ευρωπη. Ε λοιπον, σημερα διαλεγουν ποιοι θα πεθανουνε. Δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ συστημα υγειας που να μπορει να διαχειριστει τετοια κριση. Και ουτε θα υπαρξει ποτε γιατι θα πρεπει να διαθετει κονδυλια που δεν μπορει να αντεξει καμια οικονομια του κοσμου. Δυστυχως, αλλα ετσι ειναι.

 

Εχοντας αυτο σαν δεδομενο λοιπον, δε μπαινω καν στη διαδικασια να συζητησω για ατομικες ελευθεριες 14 ημερων, 1 μηνος, 2 μηνων. Τις ανταλλαζω με ολες μου τις δυναμεις για να εχω την υγεια μου. Ασε που εδω που τα λεμε, και για ποδηλατο να θελω να παω, μπορω να παω. 

 

Τώρα για τα λογισμικα. Δεν ειμαι ειδικος. Μπορει και να εχεις δικιο. Αλλα:

1) Με τις γνωσεις που εχω, open source λογισμικο δεν μου δουλεψε τελεια ΠΟΤΕ σε ΚΑΝΕΝΑ ειδος χρησης.

2)Εχω γνωστο, που αφοριζει ολη μερα windows ms android και λοιπους μεγαλους. Καμαρωνει για το πως τα κανει ολα με λινουξ, τσαμπα, και ποσες ωρες εχει διαβασει. Καθε 3 και λιγο γκρινιαζει, συνηθως καταληγει σε βρισια.

3) Δεδομενου οτι υπαρχει μεριδα κοινου που ΠΡΕΠΕΙ να εξυπηρετηθουν, και δεν ξερουν καν τι σημαινουν βασικες εννοιες, δε θελω καν να φανταστω τι θα γινοταν αν βαζαμε παντου open source με ελαχιστο προσωπικο υποστηριξης.

 

4)Προσωπικα δεδομενα... Οριστε;;;; Τωρα υπεκλαπησαν;; Ωραια, ας επανερθουμε στον πραγματικο κοσμο τωρα...

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Η Ιταλια ειχε συατημα υγειας ετη φωτος μπροστα απο το δικο μας. Και καποτε ειχα διαβασει οτι ειχε και το καλυτερο στην Ευρωπη. Ε λοιπον, σημερα διαλεγουν ποιοι θα πεθανουνε. Δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ συστημα υγειας που να μπορει να διαχειριστει τετοια κριση. Και ουτε θα υπαρξει ποτε γιατι θα πρεπει να διαθετει κονδυλια που δεν μπορει να αντεξει καμια οικονομια του κοσμου. Δυστυχως, αλλα ετσι ειναι.

 

Εχοντας αυτο σαν δεδομενο λοιπον, δε μπαινω καν στη διαδικασια να συζητησω για ατομικες ελευθεριες 14 ημερων, 1 μηνος, 2 μηνων. Τις ανταλλαζω με ολες μου τις δυναμεις για να εχω την υγεια μου. Ασε που εδω που τα λεμε, και για ποδηλατο να θελω να παω, μπορω να παω. 

 

Τώρα για τα λογισμικα. Δεν ειμαι ειδικος. Μπορει και να εχεις δικιο. Αλλα:

1) Με τις γνωσεις που εχω, open source λογισμικο δεν μου δουλεψε τελεια ΠΟΤΕ σε ΚΑΝΕΝΑ ειδος χρησης.

2)Εχω γνωστο, που αφοριζει ολη μερα windows ms android και λοιπους μεγαλους. Καμαρωνει για το πως τα κανει ολα με λινουξ, τσαμπα, και ποσες ωρες εχει διαβασει. Καθε 3 και λιγο γκρινιαζει, συνηθως καταληγει σε βρισια.

3) Δεδομενου οτι υπαρχει μεριδα κοινου που ΠΡΕΠΕΙ να εξυπηρετηθουν, και δεν ξερουν καν τι σημαινουν βασικες εννοιες, δε θελω καν να φανταστω τι θα γινοταν αν βαζαμε παντου open source με ελαχιστο προσωπικο υποστηριξης.

 

4)Προσωπικα δεδομενα... Οριστε;;;; Τωρα υπεκλαπησαν;; Ωραια, ας επανερθουμε στον πραγματικο κοσμο τωρα...

 

Δεν ποσταρω συχνα, αλλα αυτο το ποστ ειναι οτι χειροτερο εχω διαβασει, μπουρδες, αμπελοφιλοσοφιες και παρτοσυνη πανω απο ολα...

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Spiros77 έγραψε:

 

Δεν ποσταρω συχνα, αλλα αυτο το ποστ ειναι οτι χειροτερο εχω διαβασει, μπουρδες, αμπελοφιλοσοφιες και παρτοσυνη πανω απο ολα...

 

 

Εγώ πάντως σε συζητήσεις συμμετέχω αν ενδιαφέρεσαι. Αλλά αν θέλεις, εξήγησε μου τι εννοείς με την "παρτοσυνη" 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Spiros77 έγραψε:

 

Δεν ποσταρω συχνα, αλλα αυτο το ποστ ειναι οτι χειροτερο εχω διαβασει, μπουρδες, αμπελοφιλοσοφιες και παρτοσυνη πανω απο ολα...

Δεν ειναι ουτε μπουρδες ουτε αμπελοσοφιες ειναι η πραγματικοτητα.

Κανενα συστημα υγειας με οσους γιατρους η μεθ και να εχει δεν μπορει να ανταπεξελθει σε τετοια μαζικη προσελευση ασθενων που θα προεκυπτε στην περιπτωση που ειχαν μεινει ολα ανεξελεγκτα. 
 

Μπουδρες και εκτος πραγματικοτητας ειναι αυτα που λεγονται απο καποιους ηλιθιους οτι αν τα κρατη δεν εκαναν περικοπες δεν θα καθομασταν μεσα.

Κουνια που σας κουναγε...

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ο επόμενος που θα απαντήσει στο θέμα προσβάλλοντας, θα μπει σε καραντίνα.

 

Εγινα κατανοητή;  

Εχω πολύ πιο σοβαρά πράγματα να επιλύσω αυτή τη στιγμή από την εκνευριστική συμπεριφορά μερικών πίσω από ένα πληκτρολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα το θεμα πρεπει να ενωθει με το COVID-19 αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα.

 

Τωρα για οσους πιστευουν οτι το κρατος τα εκανε ολα καλα και εδρασε σωστα καντε μια βολτα στις προηγουμενες αναρτησεις σας για τις ελλειψεις

στα νοσοκομεια, φαρμακεια κτλ κτλ. Φυσικα κανενα συστημα δεν αντεχει θα δεχτω οτι ναι δεν μπορει να εχουμε 5000 κρεβατια στην ΜΕΘ αλλα δεν

μπορω να δεχτω οτι τα νοσοκομεια οχι τα φαρμακεια εχουν ελλειψεις απο γαντια, μασκες και οτι αλλο υλικο ειναι απαραιτητο σε τετοια κριση.

 

Ως προς την ΔΙΑΤΙΜΗΣΗ που ειπε δεν νομιζω οτι κανενας τον βρισκει λαθος, βγηκε ο μπουμπουκος να μας πει τα καλαντα οταν ειχαν εξαφανιστει τα

παντα απο τα ραφια, τα 3 εγιναν 2 και τα 2 εγιναν 1. Πολιτικη εντος της κρισης δεν ειναι πολιτικη ειναι πανικος για μετρα που δεν πηραν απο πριν.

 

Το τονιζω ξανα ειχαν 2 μηνες να εξοπλιστουν να καταστρωσουν σχεδιο για τα ειδη αναγκης και να επιβαλλουν πλαφον σε αυτα.

Οταν ο ενας εχει σαραντα μπουκαλια αντισηπτικα και ο αλλος κανενα μην ακουω αβιαστα οτι το κρατος εδρασε σωστα.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.