Jump to content



AMD ZEN 3 7nm


l2phile

Recommended Posts

@gdp77

 

Δες σε παρακαλω παρακατω. Ποτε δε τσεκαρα τη μνημη μου κ κατα τυχη ετρεξα το παρακατω benchmark.

Αν κ το read result ειναι οκ, το write φαινεται περιεργο. Δε μου φαινεται νορμαλ αυτο αλλα δεν εχω τεσταρει ποτε τη μνημη στο παρελθον.

image.thumb.png.8d8ebe44e4972b5a8b04d033b9dd6a4d.png

 

Ναι το EDC δε παει πανω απο 80-85% κ το PPT πανω απο 75% σε cpuz, R23 k OCCT. Μονο το ryzen master τα ανεβαζει οταν επιλεγω πχ game profile k apply & test.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

@gdp77

 

Δες σε παρακαλω παρακατω. Ποτε δε τσεκαρα τη μνημη μου κ κατα τυχη ετρεξα το παρακατω benchmark.

Αν κ το read result ειναι οκ, το write φαινεται περιεργο. Δε μου φαινεται νορμαλ αυτο αλλα δεν εχω τεσταρει ποτε τη μνημη στο παρελθον.

image.thumb.png.8d8ebe44e4972b5a8b04d033b9dd6a4d.png

 

Ναι το EDC δε παει πανω απο 80-85% κ το PPT πανω απο 75% σε cpuz, R23 k OCCT. Μονο το ryzen master τα ανεβαζει οταν επιλεγω πχ game profile k apply & test.

 

Αυτό δεν το έχω τρέξει ποτέ. Αν και οι μνήμες μου είναι ΓΤΠ.

 

Μισό να τρέξω να σου δώσω το δικό μου.

 

ΥΓ ρε συ λες να επηρεάζει που είμαι με 4 dimms ?

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Ναι το EDC δε παει πανω απο 80-85% κ το PPT πανω απο 75% σε cpuz, R23 k OCCT. Μονο το ryzen master τα ανεβαζει οταν επιλεγω πχ game profile k apply & test.

 

Όταν τα ανεβάζει το Ryzen Master α) τερματίζει το EDC ? β) πετυχαίνεις καλύτερα σκορ ή όχι ?

28 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Αν κ το read result ειναι οκ, το write φαινεται περιεργο. Δε μου φαινεται νορμαλ αυτο αλλα δεν εχω τεσταρει ποτε τη μνημη στο παρελθον.

 

Πράγματι το write είναι περίεργα χαμηλό. Αλλά και στο maxxmemm2 που έτρεξα είναι περίπου το μισό σε σχέση με τα reads. Ή κάτι δεν διαβάζουν σωστά τα benchmarks σε σχέση με τον 3D ή κάτι δεν πάει καλά με τα windows. Μισό να τρέξω κάποιο σχετικό benchmark και σε Linux να δω αν υπάρχει παρόμοια συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

To ryzen master τερματιζει τα TDC k PPT καθως τσεκαρει αν το game/creator mode ειναι stable.

Ομως ακομα κ μετα την εφαρμογη ενος απο τα προφιλ, η συμπεριφορα σε R23, cpuz etc. δεν αλλαζει.

 

Νομιζω πως σε auto ρυθμισεις ή με λιγο tuning παιρνω οτι καλυτερο μπορει ο επεξεργαστης.

Με πιο επιθετικες ρυθμισεις, χανω ποντους, ρολογια, ΜΤ σκορ, θερμοκρασιες κλπ....αναλογα τα settings.

 

Απλα σκεφτομαι αν αυτο που παιρνω τωρα αξιζει ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μισό να τρέξω κάποιο σχετικό benchmark και σε Linux να δω αν υπάρχει παρόμοια συμπεριφορά.

 

Ίδια συμπεριφορά και στο Linux. Με το sysbench μέτρησα περίπου 63.225 ΜB/s read και 32.917 MB/s write

Link to comment
Share on other sites

image.thumb.png.c3dc2ad95368730d48e46dca5b2fe7f9.png

 

looooooool....

 

Οκ. Problem solved. Αν κ τωρα ξεκιναει το πειραγμα....

Μεσα στο BIOS υπαρχει ακομα το PBO αλλα ειναι κρυμμενο κατω απο καμια 4-5 καρτελες.

Εκει μπορεις να αλλαξεις PPT, EDC, whatever....

 

Με καλο κομματι, μπορεις να κανεις παπαδες.

Με το δικο μου, θα ειμαι πανω απο τη stock performance αλλα οχι πολυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Οκ. Problem solved. Αν κ τωρα ξεκιναει το πειραγμα....

Μεσα στο BIOS υπαρχει ακομα το PBO αλλα ειναι κρυμμενο κατω απο καμια 4-5 καρτελες.

Εκει μπορεις να αλλαξεις PPT, EDC, whatever....

 

Από την αρχή στο έλεγα ότι είναι θέμα ρυθμίσεων BIOS, εσύ ήσουν έτοιμος να τον στείλεις.

 

2 ώρες πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Με καλο κομματι, μπορεις να κανεις παπαδες.

Με το δικο μου, θα ειμαι πανω απο τη stock performance αλλα οχι πολυ.

 

Για πες μου λοιπόν, σε R23 τώρα

α) αν χτυπάς 100% ΕDC

β) πόσο % PPT

γ) ρολόγια all core

δ) σκορ

ε) αν χτυπάς 90C thermal limit

 

Βασικά κάνε ένα screenshot το ryzen master όταν τρέχεις R23

 

ΥΓ Άρα η δικιά μου έχει σετάρει επιθετικά το PBO από auto ενώ η δικιά σου όχι (πού βρήκες τις ρυθμίσεις ; ) Ξέρνα τα όλα!

 

ΥΓ2 τώρα εξηγείται γιατί έπαιζα με offset και η δικιά μου η σκρόφα έδινε 1.46v στον επεξεργαστή. Αν υπάρχει και σε μένα το PBO κρυμμένο και το απενεργοποιήσω μπορώ να παίξω με καρφωτά ρολόγια και τάσεις.....  Ξεκινάω το ψάξιμο. Για πες πού το βρήκες εσύ.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΔΙνω κι εγω ενα ram bench απο το occt. Ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο cpu μου δεν μππουσταρει οταν τρεχω R23. Δινω παρακατω και ενα screenshot απο το ryzen master ενω το r23 τρεχει στο background. Εαν εχετε καμια ιδεα, ριχτε την ρε παιδια

ramocct.jpg

r23ryzenmaster stock.jpg

Update 

Εχω φτιαξει ενα προφιλ στο ryzen master οπου με 1,33125 volt εχω 4650ΜHz all core. Με αυτο το προφιλ λοιπον ενεργοποιημενο βγαζω 1,5 ωρα occt, 3+ ωρες παιχνιδι, 3 ωρες παιχνιδι+stream... 

Παω λοιπον με αυτο το προφιλ να τρεξω R23, και στο μισο λεπτο κρασαρει..... Σβηνει το μηχανημα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Update 

Εχω φτιαξει ενα προφιλ στο ryzen master οπου με 1,33125 volt εχω 4650ΜHz all core. Με αυτο το προφιλ λοιπον ενεργοποιημενο βγαζω 1,5 ωρα occt, 3+ ωρες παιχνιδι, 3 ωρες παιχνιδι+stream... 

Παω λοιπον με αυτο το προφιλ να τρεξω R23, και στο μισο λεπτο κρασαρει..... Σβηνει το μηχανημα....

 

Πολύ απλά φίλε μου.

 

Από το screenshot Ryzen Master είσαι 100% EDC + 96% PPT, που σημαίνει ότι είσαι στα ηλεκτrικά όρια του socket, ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ.

Κατά την άποψή μου ΜΟΝΟ με undervolting (αν το σηκώνει ο επεξεργαστής σου ή κάποιοι ξεχωριστοί πυρήνες), θα μπορέσει να δώσει και άλλο boost.

 

Βάζοντας το προφίλ που λες με 1,33 volt και 4650 all core, όταν πας να τρέξεις R23 λογικό να σβήνει το μηχάνημα (ευτυχώς) γιατί διαφορετικά θα σου καιγόταν. Δεν μπορείς να περάσεις το PPT σε ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. Αν δεν υπήρχαν failsafes θα άκουγες μπαμ.

 

Επομένως, οι επιλογές σου είναι δύο

α) Μένεις στο προφίλ που έχεις φτιάξει, οπότε είσαι λογικά ΟΚ και με full επιδόσεις για light multithreading π.χ. gaming, αλλά είσαι επικίνδυνος για 100% χρήση πυρήνων π.χ. σε rendering, prime small fft, R23 κτλ

 

β) Προσπαθείς να κάνεις undervolting και αν το CPU σου αντέχει, τότε θα δεις και καλύτερα boost στο R23.

 

my 2 cents.

 

Γενικά ισχύει ότι W (PPT) = V x A (EDC)

Δεδομένου ότι το όριο PPT είναι 142W και τα Α max-άρουν under stress, μόνο με μείωση V μπορείς να παίξεις για 100% CPU usage σενάρια.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, το μέλος gdp77 έγραψε:

Από το screenshot Ryzen Master είσαι 100% EDC + 96% PPT, που σημαίνει ότι είσαι στα ηλεκτrικά όρια του socket, ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ.

Ωραια, γιατι αυτα ομως μονο στο r23? Γιατι στο occt μπουσταρει κανονικα; Και δηλαδη τι; Ο cpu μου δεν πιανει τα αναγραφομενα specs? Κανονικα δεν πρεπει να μπουσταρει μεχρι 4500 (περιπου εστω) all cores, σε οποιοδηποτε σεναριο;

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ωραια, γιατι αυτα ομως μονο στο r23? Γιατι στο occt μπουσταρει κανονικα; Και δηλαδη τι; Ο cpu μου δεν πιανει τα αναγραφομενα specs? Κανονικα δεν πρεπει να μπουσταρει μεχρι 4500 (περιπου εστω) all cores, σε οποιοδηποτε σεναριο;

 

Κατηγορηματικά ΟΧΙ. Δεν είναι όλα τα φορτία ίδια. π.χ. θυμάσαι που στον παλιό μου 3700Χ όλοι λέγαμε τι επιδόσεις πιάνει και ότι είναι golden sample κτλ. Τον είχα 4.4 GHz all-core και μάλιστα με λιγότερο ρεύμα από τα default. Ε λοιπόν σε κάθε πιθανό σενάριο ήταν ROCK STABLE, πλην prime 95 small FFT (δεν είχα δοκιμάσει ποτέ R23). Υπάρχουν φορτία δηλαδή που στρεσσάρουν απίστευτα το CPU και εκεί δεν μπορεί να πιάσει τα ίδια boost all core με άλλα φορτία. Γι αυτό και οι εταιρείες (INTEL + AMD) δηλώνουν το περιβόητο "up to...".

 

Τα περισσότερα benchmarks και screenshots που βλέπεις εδώ μέσα ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ prime 95 small FFT. Και βεβαίως ούτε καν τα ρεκόρ benchmarking που βλέπεις στο web.

 

Επομένως αν έχεις πετύχει προφίλ που σου δίνει max επιδόσεις στο gaming + είναι σταθερό όταν stream-άρεις ή όταν κάνεις rendering, τότε είσαι μια χαρά για το 99,99% των περιπτώσεων χρήσης του υπολογιστή σου. Και ξέρεις ότι ακόμα και αν χρησιμοποιήσεις κάποιο λογισμικό που θα τον στρεσάρει απίστευτα, απλά θα σβήσει και δεν θα κάνει μπαμ.

 

ΥΓ Δεν είναι τυχαίο που στο  ΑΜ5 η ΑΜD ανεβάζει τα όρια PPT του socket στα 230W !!!!

Πώς θα τα ψύξουμε αυτά είναι το θέμα, αλλά εκεί βοηθάνε τα μικρότερα νανόμετρα που μπορούν να δώσουν  μικρότερες θερμοκρασίες, άρα μπορούμε να ανεβάσουμε το PPT (ο λογαριασμός του ηλεκτρικού ρεύματος βέβαια θα πονέσει....)

 

ΥΓ2 η διαδικασία OC/tuning , πέρα από τη μόστρα, γίνεται και για τις ανάγκες μας. Φτάνουμε το CPU στα όρια, για να καλύπτει τις δουλειές που κάνουμε. δεν μπορείς π.χ. μια formula1 να την βάλεις off-road...

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Advanced > AMD CBS > NBIO Common Options > XFR Enhancement > Precision Boost Overdrive

 

Δε ξερω γιατι θελει manual settings η μητρικη μου για να δωσει γκαζια στον επεξεργαστη. Αλλα τα ρευματα παλι τον κρατανε πισω.

 

image.thumb.png.c4fc2f2a34fcb875d9266d72fccf730d.png

 

Με καρφωτη συχνοτητα 44.50 κ ρευμα 1.3 ή 1.3 με οφσετ -0.1, πλεον το συστημα ξεκιναει με τις ρυθμισεις αυτες. Δε δινει οτι ρευμα γουσταρει.

Το θεμα ειναι οτι οι συχνοτητες ειναι πολυ χειροτερες! δλδ στο R23 δε περνα τα 4Ghz κ στο cpuz εχω κατι 5800 σκορ.....

 

Δοκιμασα PBO2 Tuner (εκανα ενα τεστ -15 all core) κ δουλευει μια χαρα. Αλλα θελω να περασω αυτο το -15 (ή -20, -30 οσο μπορεσει ο επεξεργαστης - δε δοκιμασα ακομη) στο Bios αλλα δε ξερω πως ακομα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Advanced > AMD CBS > NBIO Common Options > XFR Enhancement > Precision Boost Overdrive

 

Δε ξερω γιατι θελει manual settings η μητρικη μου για να δωσει γκαζια στον επεξεργαστη. Αλλα τα ρευματα παλι τον κρατανε πισω.

 

image.thumb.png.c4fc2f2a34fcb875d9266d72fccf730d.png

 

Με καρφωτη συχνοτητα 44.50 κ ρευμα 1.3 ή 1.3 με οφσετ -0.1, πλεον το συστημα ξεκιναει με τις ρυθμισεις αυτες. Δε δινει οτι ρευμα γουσταρει.

Το θεμα ειναι οτι οι συχνοτητες ειναι πολυ χειροτερες! δλδ στο R23 δε περνα τα 4Ghz κ στο cpuz εχω κατι 5800 σκορ.....

 

Δοκιμασα PBO2 Tuner (εκανα ενα τεστ -15 all core) κ δουλευει μια χαρα. Αλλα θελω να περασω αυτο το -15 (ή -20, -30 οσο μπορεσει ο επεξεργαστης - δε δοκιμασα ακομη) στο Bios αλλα δε ξερω πως ακομα.

Είσαι θεούλης το βρήκα!!!! Το έχω και εγώ και μου ανάβεις φωτιές τώρα.....  Μιλάμε για χιλιάδες άλλους συνδυασμους...  Τιτάνια προσπάθεια της Asus να το κρύψει lol

 

Πάνω που είχα πει τέρμα τα πειράματα.....

 

Να σου πω κλείνεις το PBO για να ακούσει στο ρεύμα offset?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, εχω ενεργο το PBO κ μετα ακουει κ multiplier κ ρευμα. Αλλα δε ξερω τι ακριβως το κρατα πισω στα Windows.

Μιλαμε τωρα πρεπει να ξαναρχισω τα LLC κ phase settings etc.

Πραγματικα απειροι συνδυασμοι.

 

BTW το PBO2 tuner μοιραζει πονο. Με ενα κλικ, ο επεξεργαστης εκτοξευεται.

Βαλε ενα -20 σε ολα στο δικο σου να δεις το θαυμα.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

Οχι, εχω ενεργο το PBO κ μετα ακουει κ multiplier κ ρευμα.

 

Εμένα το PBO είναι στο auto. Ακούει στο multiplier, αλλά όχι στο ρεύμα. π.χ. μπήκα BIOS με x45 4500 all core και έδινε 1.46v από μόνης της!!!

 

Υποθέτω ότι πρέπει να κλείσω το PBO για να ακούσει στα settings ρεύματος που δίνω... Σε σένα είναι το αντίθετο? Πρέπει να ενεργοποιήσεις το PBO για να ακούσει στο offset που δίνεις?

 

3 λεπτά πριν, το μέλος GFFermari έγραψε:

BTW το PBO2 tuner μοιραζει πονο. Με ενα κλικ, ο επεξεργαστης εκτοξευεται.

Βαλε ενα -20 σε ολα στο δικο σου να δεις το θαυμα.

 

Αν δεν σου κάνει κόπο στείλε μου photo από το κινητό με τις συγκεκριμένες ρυθμίσεις. Νομίζω δεν έχω PBO2 tuner....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.