Jump to content


Πόσα "σκάσατε" για το pc τον τελευταίο χρόνο;


gdp77

Πόσα δώσατε για hardware τον τελευταίο χρόνο; (όχι επαγγελμ  

278 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Αν θέλεις φιλε gdp77 πες μας εσύ πόσα χάλασες για pc και το θέμα τελειώνει.

Έχω απαντήσει στο πρώτο post σχετικά με το πόσα χαλάω.

Τι σε νοιάζει πόσα χάλασε ο καθένας και με τι τρόπο , τα χάλασε , τελος.

Δε με νοιάζει το πού ξοδεύει ο καθένας τα χρήματά του. Απαντώντας στο http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=468855#post468855

προσπάθησα να κατηγοριοποιήσω αυτούς που ξοδεύουν 5k-9k το χρόνο για να περνάνε την ώρα τους στο pc. Δε θεωρώ ότι πρόσβαλα κανένα.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 182
  • Created
  • Last Reply

Ντάξει, δεν πέφτει λόγος στον άλλο τι τα κάνει τα λεφτά του ο δείνας, αλλά αν ακούει κάτι ποσά π.χ 10 χήνες το χρόνο για μπρίκι, είναι λίγο κάπως όπως και να το κάνουμε.Όσα λεφτά και να βγάζει, με αυτά τα ποσά σε μια δεκαετία παίρνει σπίτι.Μην τρελαθούμε κιόλας δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Bigi [Σήμερα, στις 20:13]

Ντάξει δεν πέφτει λόγο στον άλλο τι τα κάνει τα λεφτά του ο δείνας, αλλά αν ακούει κάτι ποσά π.χ 10 χήνες το χρόνο για μπρίκι, είναι λίγο κάπως όπως και να το κάνουμε.Όσα λεφτά και να βγάζει, με αυτά τα ποσά σε μια δεκαετία παίρνει σπίτι.Μην τρελαθούμε κιόλας δηλαδή...

+1:T:

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για οθόνη και ηχεία έσκασα 760.:whistling .Μαζί με case, psu ,vga,HD,καρτα ήχου και κάτι μικρούλια βγαίνουν 1400+!!

Φιλοδοξώ με την αναβάθμιση στα υπόλοιπα μέρη να ξεπεράσω τα 2κ :laughing:

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου φαίνετε οτι κάποιοι ενοχλούνται απο τα ποσά.

@2cpu

Και γιατί να σου φαίνεται κάπως, που μερικοί εδώ και είναι λίγοι αυτοί , χαλάνε τέτοια ποσά για τα γούστα τους.

Ενα ξέρω , ''τα γούστα πληρώνονται''

και εαν εσένα δεν είναι το γούστο σου αυτό φυσικά δεν θα χαλάσεις τόσα.

Τα χαλάς κάπου αλλού, αλλά άσε αυτούς που γουστάρουν να το κάνουν, και στο φινάλε απο αυτούς βλέπουμε και καμιά δοκιμή/επίδοση της προκοπής.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. τα χάλασε τελείωσε. Με γεια του με χαρά του. Όμως επειδή και εγώ χαλούσα λεφτά για 320αριδες δίσκους και για πράγματα που πραγματικά δεν τα χρειαζόμουνα άμεσα έχω μια συμβουλή. Παν μετρον αριστον. Γιατι τα ποσά που είδα εδώ είναι όντως πολλά. Αν ο άλλος εχει μια εταιρεία ή χρειάζεται αμεσα upgrades ok, αλλά αλλιώς...εμένα βασικά 2,000ευρώ το χρόνο μου ακούγονται μυθικά πολλά (όταν κατα μεσο ορο με 1,500 ευρα το μηνα τον χρόνο βγάζει 14,000). Αρε μάκη τι πληγή σκάλισες...

Link to comment
Share on other sites

....ρε παιδες ...ο καθενας το βλεπει διαφορετικα και εχει αλλες αναγκες, προτεραιότητες, χομπυ.....μπορει αλλος να εχει παρει αμαξι και να εχει χρεωθει για 4 χρονια...και τι να λεει, οπου θελουμε τα χαλαμε...αλλος μπορει να θελει να παρει σπιτι αλλος μπορει να εχει δικο του ηδη ...δεν βγαινει ακρη απο την συζητηση..ο καθενας εχει το γνωθι των πραξεων του :flower:

Link to comment
Share on other sites

δίκιο. Ας λήξει εδώ η συζήτηση για το πως που πότε και γιατί δίνουμε λεφτά για τον υπολογιστή μας. Έχει δίκιο ο Mortysboy. ’λλος που υπερχρεώνεται με γραμμάτια για αμάξι ή μηχανάκι? σωστος. Ο καθένας ας δίνει τα λεφτά του όπου θέλει, δεν απασχολεί κανέναν. Μόνο να προσέχει που τα δίνει και πόσο δίνει γιατι οι δύσκολες μέρες για μερικούς δεν έχουν ερθει ακόμα.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983 [Σήμερα, στις 21:38]

Eμένα μου φαίνετε οτι κάποιοι ενοχλούνται απο τα ποσά.

@2cpu

Και γιατί να σου φαίνεται κάπως, που μερικοί εδώ και είναι λίγοι αυτοί , χαλάνε τέτοια ποσά για τα γούστα τους.

Ενα ξέρω , ''τα γούστα πληρώνονται''

και εαν εσένα δεν είναι το γούστο σου αυτό φυσικά δεν θα χαλάσεις τόσα.

Τα χαλάς κάπου αλλού, αλλά άσε αυτούς που γουστάρουν να το κάνουν, και στο φινάλε απο αυτούς βλέπουμε και καμιά δοκιμή/επίδοση της προκοπής.

Βασικα συμφωνησα με τον Bigi.

Απο εκει και περα αν σε ενοχλησα ζητω ταπεινα συγνωμη και θα φροντισω

μελλοντικα να προσεχω περισσοτερο.:o

Btw δεν νομιζω να εγινα τραπεζιτης/οικονομικος/συμβουλος κανενος εδω μεσα

σικιμε κανταρ τι κανει ο καθενας με τα λεφτα του.Δεν νομιζω να ειπα κανενα η να τον εκραξα

γιατι αγορασε cpu η gpu ενα καραβι λεφτα.Μπραβο του ,γιατι τουλαχιστον μεσω αυτου

του φορουμ ειδα ζωντανα εστω μεσω του διαδικτιου τις δυνατοτητες των νεων τεχνολογιων

τουλαχιστον πανω στο θεμα των η/υ και δεν εμεινα σε μια ξερη παρουσιαση η στην αναγνωση

των spec.Τωρα το οτι ειδα αυτα τα ποσα ναι λιγο απο το δικη μου οπτικη ματια με φανηκαν

πολλα αλλα δεν βγηκα στους δρομους να το φωναζω.Ειπα την γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

570 και δεν έκανα καμιά ουσιαστική αναβάθμιση

Ακόμα με τον athlon xp 3000+ είμαι (φυσικά δε πήγαν όλα τα λεφτά σε αυτόν. έπρεπε να σουλουπώσω και το pcaki που έχω στην Αθήνα γιατί ο piii ούτε για net δεν έφτανε)

Όσο για το τι και που ξοδεύει ο κάθε ένας δε με ενδιαφέρει εφ όσον δε τα μου τα χρωστάει και δε τα στερεί από τα παιδιά του (αν έχει)

Το ότι κάποιοι άνθρωποι θα μπορούσαν να κρατήσουν ένα μέρος των χρημάτων που ξοδεύουν στο οτιδήποτε (ευ όσον τους περισσεύουν) και σε λίγα χρονιά να έχουν ένα κεφάλαιο να το αξιοποιήσουν πχ για να ξεκινήσουν την επιχείρηση τους ότι και αν είναι αυτή από το να δουλεύουν μια ζωή υπάλληλοι στο κάθε πλαίσιο είναι καθαρά δική τους υπόθεση.

Πάντως τα 7000 μπορεί να ακούγονται πολλά μαζεμένα αλλά σε ένα χρόνο φεύγουν πολύ πιο εύκολα από ότι φαντάζεστε 20 ευρώ την ημέρα είναι σε καθημερινές σπατάλες φεύγουν ευκολότατα αν δεν έχεις εγκράτεια.

Link to comment
Share on other sites

@2cpu

Nαι ρε συ δεν υπάρχει κανένα θέμα, ο καθένας έχει την γνώμη του.

'''Πάντως τα 7000 μπορεί να ακούγονται πολλά μαζεμένα αλλά σε ένα χρόνο φεύγουν πολύ πιο εύκολα από ότι φαντάζεστε 20 ευρώ την ημέρα είναι σε καθημερινές σπατάλες φεύγουν ευκολότατα αν δεν έχεις εγκράτεια.'''

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Link to comment
Share on other sites

εγω το μονο που εχω να πω γιατι και εγω αρρωστια νοιωθω ειναι οτι καθε αρρωστια πρεπει

να κοβετε μαχαιρι. και αυτο που με ενοχλει επισης ειναι το σε τι τυπακια εχω δωσει τα

λεφτα πιο πολυ. δεν μιλαω για ολους γενικα.

Link to comment
Share on other sites

παει καποιος και περνει ενα αμαξι 15000 του ριχνει αλλα τοσα

πηγαινω καθε εβδομαδα για ψαρεμα (βενζινη δολοματα) 30+ και ειμαι ημιαπασχολουμενος εως ανεργος αν εβγαζα 1000 το μηνα θα ειχα ενα ξεφουσκοτακη 3000 ενα φουσκοτακη 300000 μια δικια μου θαλασσα.

μιλαμε για χομπυ. :)

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ειμαι στην κατηγορια φοροφυγαδων.......:p :P :p

και μου αρεσει που κλεβω τον μεγαλυτερο κλεφτη........

δηλαδη το ελληνικο δημοσιο-κρατος

καλυτερα σε pc

παρα σε βιλλες υπουργων

αλλωστε τι μου παρεχουν

ανυπαρκτη παιδεια

ανυπαρκτη υγεια

ανυπαρκτη προστασια του πολιτη

αλλα καργα μιζες-φακελακια και ρεμουλες

:D :D :D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από disssconected

Έτσι είναι. τα χάλασε τελείωσε. Με γεια του με χαρά του. Όμως επειδή και εγώ χαλούσα λεφτά για 320αριδες δίσκους και για πράγματα που πραγματικά δεν τα χρειαζόμουνα άμεσα έχω μια συμβουλή. Παν μετρον αριστον. Γιατι τα ποσά που είδα εδώ είναι όντως πολλά. Αν ο άλλος εχει μια εταιρεία ή χρειάζεται αμεσα upgrades ok, αλλά αλλιώς...εμένα βασικά 2,000ευρώ το χρόνο μου ακούγονται μυθικά πολλά (όταν κατα μεσο ορο με 1,500 ευρα το μηνα τον χρόνο βγάζει 14,000). Αρε μάκη τι πληγή σκάλισες...

Επίσης μάλλον εσύ δεν έχεις βρεθεί στη θέση να σβήνεις συνεχώς αρχεία προσπαθώντας να αυξήσεις τον ελεύθερο χώρο στο δίσκο σε κάτι παραπάνω απο 1MB... Ένας δίσκος είναι επένδυση που δεν πάει χαμένη. ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.