Jump to content



Dell PERC5/i SAS RAID Controller


Recommended Posts

Δεν θυμάμαι ακριβώς και τώρα δυστυχώς όπως σου είπα είναι τον Η/Υ με τον Perc τον έχω εκτός....

Αλλά θυμάμαι ότι ήταν στο Logical τμήμα που ορίζεις τα Virtual Disks κλπ με δεξί πλήκτρο νομίζω στον VD ή στον δίσκο...

Και μου είχε βγάλει να κάνω μετατροπή το RAID 1 σε RAID 5 καθώς και από RAID 5 Extend με τον νέο δίσκο όταν του έβαζα καινούργιο.

Για να σου βγάζει πάντως την χωρητικότητα στο Physical κάπου μέσα από το Logical πρέπει να γίνεται...

Δυστυχώς δεν μπορώ να θυμηθώ περισσότερα...

Άλλο είναι να βάλεις επιπλέον δίσκο και να κάνεις Extend και άλλο να αντικαταστήσεις δίσκους και να σου δώσει διαθέσιμο τον επιπλέον χώρο. Δεν βλέπω να γλυτώνω το format... :confused:

Μήπως έχει κανείς διαθέσιμους να μου δανείσει μια ντουζίνα δίσκους; :wall:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

απλά ενημερώνω ότι ο controller ήρθε, τα καλώδια ήρθαν, οι δίσκοι ήρθαν, εγκαταστάθηκαν όλα σε σύστημα με μητρική am2, έγινε δημιουργία Raid 5 με 4 δίσκους seagate LP 1.5 σε windows 7 και όλα καλά.

τώρα έμεινε το θέμα της ψυξης και της οργάνωσης των καλωδιων, θα επιστρέψω συντομα με φωτο...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω βάλει τον Perc στο τέρμα κάτω slot και από κάτω έχω βάλει ένα ανεμιστηράκι 12cm να τον φυσάει. Για να παίρνει αέρα το ανεμιστηράκι του έχω βιδώσει τις χοντρές βίδες που είχε αλλά όχι τέρμα, μόνο 2-3 σπείρες ώστε να έχει απόσταση (πατάνε οι βίδες κάτω και αφήνουν κενό για τον αέρα). Αντί για βίδες μπορείς να χρησιμοποιήσεις για αποστάστες χαρτάκια ή ότι άλλο νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

έχω ηδη πάρει τη μικρή ψυκτρούλα της zalman και σε λιγο θα παρω και ενα pci fan που βρηκα στο vision studio...

τωρα βεβαια μπηκα στο τριπακι να επεκτεινω τη συστοιχια με αλλους 2 δισκους, αλλα κρατιεμαι γιατι εχω δωσει του κοσμου τα λεφτα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς ιδέα αν υποστηρίζει pause/resume* ο Percουλας κατά το OCE ( Online Capacity Expansion ) ενός array ?

[ *εννοώ να γίνει shutdown ή restart το PC ]

Δηλαδή ακόμα και να υποστηρίζει τι λόγο έχεις να το κάνεις; Άστο εκεί το κακόμοιρο να τελειώσει το έργο του και μετά κάνε ότι σου καπνίσει... Δεν παίζουν με την φωτιά... :)

Link to comment
Share on other sites

έχω ωστόσο ένα πρόβλημα: περιστασιακά "σπασίματα"/"κολλήματα" κατά την αναπαραγωγή 720p mkv αρχείων (κατί που συμβαίνει μόνο σε αρχεία που είναι στους δίσκους της συστοιχίας)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ακόμα και να υποστηρίζει τι λόγο έχεις να το κάνεις; Άστο εκεί το κακόμοιρο να τελειώσει το έργο του και μετά κάνε ότι σου καπνίσει... Δεν παίζουν με την φωτιά... :)

Υποστηρίζει "pause" & resume τελικά.

Δεν ήθελα να το πειράξω, απλά ήθελα να είμαι σίγουρος μιας και έκανα την βλακεία να το κάνω στο PC δίχως UPS και με τον αέρα έξω να λυσομανάει.

έχω ωστόσο ένα πρόβλημα: περιστασιακά "σπασίματα"/"κολλήματα" κατά την αναπαραγωγή 720p mkv αρχείων (κατί που συμβαίνει μόνο σε αρχεία που είναι στους δίσκους της συστοιχίας)

Αυτό δεν είναι σωστό.

Κάτι δεν πάει καλά στο array σου ή στο PC που κάνεις αναπαραγωγή τις ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

ποιές οι καλύτερες και ταχύτερες ρυθμίσεις για RAID5 array με 6x1TB Samsung F1 για αποθήκευση περισσότερο μεγάλων αρχείων (HD Movies, Virtual Machines, κτλ) σε Perc5 με 512ΜΒ cache ???

Αν δεν σας κάνεις κόπο ποστάρετε τις ρυθμίσεις και του controller και του array. Αν μπορείτε και θέλετε, βάλτε και ρυθμίσεις των Physical drives.

Ευχαριστώ πολύ και καλά Χριστούγεννα σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι σωστό.

Κάτι δεν πάει καλά στο array σου ή στο PC που κάνεις αναπαραγωγή τις ταινίες.

το μόνο που άλλαξε στο σύστημα είναι η δημιουργία του array. θα συνεχίσω τα πειράματα και θα δούμε

Link to comment
Share on other sites

έχω ωστόσο ένα πρόβλημα: περιστασιακά "σπασίματα"/"κολλήματα" κατά την αναπαραγωγή 720p mkv αρχείων (κατί που συμβαίνει μόνο σε αρχεία που είναι στους δίσκους της συστοιχίας)

Κατέβασε ένα μπεντσοπρόγραμμα και μέτρησέ το...

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε ένα μπεντσοπρόγραμμα και μέτρησέ το...

παίζει να δουλεύει background ο controler κοίτα μέσα στο MSM αν ο δουλεύει τπτ εκεί.

όσο για το ανεμιστηράκι που θες.. δες μια πιο φτηνή και για εμένα λύση..

post-2254-1416074817,0016_thumb.jpg

post-2254-1416074817,0405_thumb.jpg

post-2254-1416074817,0741_thumb.jpg

post-2254-1416074817,1349_thumb.jpg

post-2254-1416074817,1767_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Tiltevros
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εντάξει με τα σπασίματα, μετά από 2-3 μέρες εξαφανίστηκαν εντελώς.

σήμερα πήρα άλλους δύο δίσκους και θα προχωρήσω σε σε online capacity expansion

νομίζω γίνεται μέσω του bios του controller...?

ειναι τώρα 4χ1.5T και θα προστεθούν άλλα 2x1.5T, σε raid5

πόσες ώρες/μέρες θα κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά και από έναν δίσκο και κάθε φορά θα κάνει περισσότερο χρόνο ....

Ανάλογα πόσες ώρες τον έχεις ανοιχτό την ημέρα προετοιμάσου για 1-2 μέρες στην αρχή και θα καταλήξεις στις 4-6 στον 8ο δίσκο... :whip:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.