Jump to content



Recommended Posts

Τώρα που η Intel υποστήριξε την εντολή TRIM, έχετε ακούσει αν σχεδιάζει να την υποστηρίξει και στον ICH10R? Στο net που έψαξα δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο.

Την υποστήριξε?

Κάνω λάθος που ξέρω ότι ΘΑ την υποστηρίξει με νέο firmware τον Οκτώβρη με τα 7? (και μόνο για G2 δίσκους)

Link to comment
Share on other sites

Το E-shop εχει αυτους SSDSA2MH080G201 και το Πλαισιο θα φερει αυτους SSDSA2MH080G2C1 η διαφορά G201 G2C1.

Τι παιζεται μεταξυ τους;Απο που αγοραζουμε;

Τα ίδια είναι αγοράζεις αφοβα απο οποιοδήποτε. Του E-SHOP οι δίσκοι είναι G2C1

Link to comment
Share on other sites

Intel X25-E SLC SSD 32GB Firmware update v.8860

Ενημερωση για το update: Διαφορες σε επιδοσεις δεν ειδα.... οσοι εχουν 2 δισκους (chosen, gznp και οποιος αλλος) το update να γινει σε καθε δισκο χωριστα και οχι και με τους 2 συνδεμενους επανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Intel X25-E SLC SSD 32GB Firmware update v.8860

Ενημερωση για το update: Διαφορες σε επιδοσεις δεν ειδα.... οσοι εχουν 2 δισκους (chosen, gznp και οποιος αλλος) το update να γινει σε καθε δισκο χωριστα και οχι και με τους 2 συνδεμενους επανω.

"Σπαει" το raid ?
Link to comment
Share on other sites

"Σπαει" το raid ?

Πρεπει να το σπασεις αλλιως δεν βλεπει τους δισκους. Επισης στην Rampage II Extreme επρεπε να συνδεσεις τον καθε δισκο ξεχωριστα στην SATA port 1 για να γινει το update, ειδαλλως τον εναν απο τους δυο δεν τον εβλεπε.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να το σπασεις αλλιως δεν βλεπει τους δισκους. Επισης στην Rampage II Extreme επρεπε να συνδεσεις τον καθε δισκο ξεχωριστα στην SATA port 1 για να γινει το update, ειδαλλως τον εναν απο τους δυο δεν τον εβλεπε.
Διάβασα.... :D
4. RAID Configurations

ISSUE: The SATA SSD Firmware Update Tool cannot execute a firmware

update when the SSDs are in a RAID configuration.

WORKAROUND:

Go into the BIOS and disable RAID mode, using "Legacy" or

"Compatibility" mode for the firmware update. If the system

is using IMSM, it is important that you do not disable RAID

within IMSM or other software configuraiton utility.

After configuring BIOS to "Legacy" or "Compatibility" mode,

reboot the system following the update instructions below.

Once all RAID drives have been updated and verified, enable

RAID in BIOS reboot to complete the process.

από : http://downloadmirror.intel.com/17485/eng/README_REV22.txt

Το "σπάς" στο bios βγάζοντας το RAID mode και βαζοντάς τους σε compatibility/IDE/Legacy mode, ΟΧΙ από Windows/OS (IMSM) ΟΧΙ από το RAID-BIOS (F2 σε πολλές μητρικές), ΔΕΝ αφήνεις να bootάρει απο κανεναν SSD, κάνεις το update έναν-έναν (όπως λές) και μετά ξαναενεργοποιείς το RAID και "μάλλον"** είναι έτοιμοι, ούτε bit χαμένο.

Ελπίζω το ίδιο να ισχύσει και για τους x25-M όταν βγεί το νέο firmware για αυτούς.

**Το Backup είνα ο καλύτερος φίλος του ανθρώπου μετά τον σκύλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακριβός αυτά που είπες (Vista-COD2-COD4-Office) σε έναν 128SSD και πιάνουν 50giga .

Φαντάσου ότι πλέον boot έχει το PC κάτω από 1λεπτό και σβήσιμο 15 δευτερόλεπτα :-O δεν προλαβαίνω να σηκωθώ απο το κάθισμα και ίδη έχει σβήσει .

Υ.Γ. πλέον προλαβαίνω να πάρω και sniper (αν και δεν μου αρέσει το sniper) στον 222 μιας και το load του cod4 γίνεται πάρα πολύ γρήγορα :dance3:

Στα windows 7 που εβαλα τον intel να δεις...εκκινηση οταν εχει φυγει απο την οθονη του bios 15 δευτερολεπτα,σβησιμο σε 3-4 δευτερολεπτα .Αλλα καλα ολα αυτα ,τωρα που το σκεφτομαι θα προτιμουσα μια super καρτα γραφικων και ας εκανε 1 λεπτο να μπει windows

Link to comment
Share on other sites

Τα benchmark στα μεγάλα block size νομίζω πρέπει να τα αγνοούμε. Είδα σε προηγούμενο post στο crystalmark ανάγνωση 23,76ΜΒ/sec ανάγνωση για 4K block size και 188ΜΒ για 512Κ.

Τα 512Κ, από την στιγμή που θέλουμε τον δίσκο για λειτουργικό τα ξεχνάμε.

Μια πρόχειρη εκτίμηση που έκανα. Με δεξί κλικ -> ιδιότητες είδα ότι ο κατάλογος των windows έχει 38.950 αρχεία ( 11,9GB στον δίσκο) και το program files έχει 69.165 αρχεία (12,8GB στον δίσκο).

Σύνολο: 24,7GB.

Αν κάνω το block size 512Κ τότε θέλω τουλάχιστον (38950+69165)*0,5ΜΒ=49,8GB, και αυτό θεωρώντας ότι δεν έχω αρχεία μεγαλύτερα του μισού ΜΒ (512Κ). Επειδή στην πράξη πολλά αρχεία είναι σαφώς μεγαλύτερα (MSDN library: αρχεία πολλών δεκάδων ΜΒ) αμφιβάλω αν θα χωρέσει ότι χρειάζομαι ένας δίσκος 80GB.

Συμπέρασμα: Όσοι δεν ψάχνουμε για media server και γενικότερα δεν εργαζόμαστε με λίγα και μεγάλα αρχεία, ας μην κοιτάζουμε τις επιδόσεις στα μεγάλα block. Οι SSD είναι πιο γρήγοροι, αλλά να κοιτάμε στις προσγειωμένες τιμές στα 4Κ έως και τα 16Κ κατά την γνώμη μου.

Το δικό μου σύστημα στα 64Κ φτάνει γύρω στα 200+ΜΒ/sec στο ATTO (Perc 5/i, 2xsavvio15K) , αλλά δεν τα βλέπω στην πράξη (ok, είναι αισθητά πιο γρήγορος σε σχέση με τους 7200).

Έγινε επεξεργασία από sdim
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο τα read και write των 4 εως 16ΚΒ blocks που κανουν την διαφορα. Ειναι και τα 0.1ms του access time.

Στα αποτελέσματα των benchmark περιλαμβάνεται και το 0.1ms.

Ειναι πολλοί οι παράγοντες που συνδέονται με τις επιδόσεις. Είχαμε συνηθίσει με τους συμβατικούς δίσκους τόσα χρόνια και ξέρουμε τα προβλήματα και τους περιορισμούς τους.

Τώρα θα μάθουμε και τα κουσούρια των SSD.

Θυμάμαι όταν βγήκαν οι πρώτοι SSD όλα τα άρθρα ήταν υπέρ τους.

Μόλις όμως δοκιμαστήκαν στην πράξη, ήταν απογοήτευση στην εγγραφή.

Η δεύτερη γενιά είναι σαφώς βελτιωμένη και στην εγγραφή αποδίσει πολλά IO/sec, αλλά έχουν περιθώρια βελτίωσης.

Η επόμενη γενιά που θα κυκλοφορήσει στο πρώτο εξάμηνο του 2010 θα είναι κατά την γνώμη μου αρκετά ώριμη για να μην τίθεται θέμα σύγκρισης (πλην τιμής) με τους συμβατικούς.

ΥΓ. Αν πάρω μια επιδότηση που ίσως δικαιούμαι τον επόμενο μήνα, πάω για SSD.

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όταν βγήκαν οι πρώτοι SSD όλα τα άρθρα ήταν υπέρ τους.

Μόλις όμως δοκιμαστήκαν στην πράξη, ήταν απογοήτευση στην εγγραφή.

Η δεύτερη γενιά είναι σαφώς βελτιωμένη και στην εγγραφή αποδίσει πολλά IO/sec, αλλά έχουν περιθώρια βελτίωσης.

Η επόμενη γενιά που θα κυκλοφορήσει στο πρώτο εξάμηνο του 2010 θα είναι κατά την γνώμη μου αρκετά ώριμη για να μην τίθεται θέμα σύγκρισης (πλην τιμής) με τους συμβατικούς.

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας. Οι πρώτες 2 γενιές SSD ήταν SLC (με εξαίρεση κάτι DOM φλασάκια των 512Mb κλπ) και ήταν από κορυφαίες εταιρίες (Sandisk, Samsung, Mtron, Memoright) με μοντέλα που από τότε κυριαρχούσαν επί των μηχανικών δίσκων.

Θες να συγκρίνουμε καναν Memoright του 2007 ή καναν Samsung του 2006 με κανέναν Velociraptor του 2009 να δεις εγγραφές και IOPS;

Η κατρακύλα άρχισε με το που ανακάλυψαν οι μικρές εταιρίες (OCZ, Gskill, SuperTalent κλπ) την αρπαχτή του φτηνού ελεγκτή + μνήμη MLC και αποφάσησαν να πουλήσουν αδοκίμαστα προϊόντα.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι "οι SSD έχουν προβλήματα στην πράξη", τουλάχιστον όχι για όποιον διάβασε πάνω από 2 άρθρα για τους SSD στους τελευταίους 12 μήνες ;)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.