Jump to content



Project ''Plexi'' - Part -37. LevelOne router mod. Part -4


Recommended Posts

Update.

Μέρα ξεκούρασης σήμερα μιάς που είπα να ξεχάσω για λίγο τις μόντες, και να ασχοληθώ με κάτι άλλο.

δηλαδη αυτο δεν ειναι μοντα...?? :p +1000 απο εμενα... απλα.. Υ Π Ε Ρ Ο Χ Ο !

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη αυτο δεν ειναι μοντα...?? :p +1000 απο εμενα... απλα.. Υ Π Ε Ρ Ο Χ Ο !

Δέν το λές και μόντα...χειροτεχνία περισσότερο, μία ωρίτσα μου πήρε.

Παιδιά ξεχνάω συνέχεια να πάρω κάρτα απο το μαγαζί που πουλάει τα carbon όποτε πάω.:wall:

Αγίους Αναργύρους είναι.

Όταν χρειαστώ πάλι και πάω, θα πάρω κάρτα και θα ποστάρω διεύθυνση και τηλ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δέν το λές και μόντα...χειροτεχνία περισσότερο, μία ωρίτσα μου πήρε.

Παιδιά ξεχνάω συνέχεια να πάρω κάρτα απο το μαγαζί που πουλάει τα carbon όποτε πάω.:wall:

Αγίους Αναργύρους είναι.

Όταν χρειαστώ πάλι και πάω, θα πάρω κάρτα και θα ποστάρω διεύθυνση και τηλ.

ζελατινα ειναι αυτο το αυτοκολλητο? ειναι αναγλυφο? και αν επιτρεπεται ποσο παει το τμ?

Link to comment
Share on other sites

Είσαι Λαρισαίος στα Γιαννιτσά ή Γιαννιτσιώτης στη Λάρισα?...

Δεν είναι καθόλου για αισθητικούς λόγους οι δύο αυλοί συντονισμού, εξυπηρετούν καθαρά τον καλό ήχο καθώς ο ένα αυλός δημιουργούσε μεγάλες ταχύτητες (εκτός των επιτρεπτών ορίων) με αποτέλεσμα "θόρυβο" και ρόγχο. Με το διπλό αυλό, οι ταχύτητες διέλευσης είναι πολύ χαμηλότερες, άρα μας μένει ένας καθαρός, υγιής συντονισμός.

Πάντως, ΑΝ χωράνε και μας βολεύει μπορούμε να βάλουμε θεωρητικά άπειρους αυλούς ακόμη και για 6ινσο. Αυτό έχει να κάνει καθαρά με τα TSP του εκάστοτε ηχείου, τα λίτρα της υλοποίησης και το βύθισμα/έκταση/χαρακτήρα του μπάσου που θέλουμε να επιτύχουμε. Το μέγεθος του σασί δεν καθορίζει σε καμία περίπτωση τον αριθμό ή τις διαστάσεις του/των αυλών συντονισμού.

Link to comment
Share on other sites

Γιαννιτσιώτης που σπούδαζα Λάρισα μέχρι εχθες :)

Κοιτα το μόνο που γνωρίζω είναι οτι το bass reflex χρησημοποιείται για πιο (γλυκό) μπάσο και σκέφτηκα οτι με τα 2 και αναλόγως τα λιτρα της καμπίνας μήπως το ηχείο δεν γεμίζει την καμπίνα λόγω του διλπού bass reflex δεν ξέρω αν σου δίνω να καταλάβεις :rofl:

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω κυρίως ότι είσαι rookie στο (car-)audio (με την καλή έννοια) και ότι χρειάζεσαι πολύ μελέτη για να ανακαλύψεις γιατί δεν έχει καμία σχέση το reflex με "γλύκα"... ΙΣΩΣ θα μπορούσα να το δεχθώ όταν κάποιος προσπαθεί να περιγράψει ένα αργόσυρτο, ξεπλυμένο μπάσο (=κακός συντονισμός με μεγάλο group-delay και τρελές φασικές μετατοπίσεις).

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω κυρίως ότι είσαι rookie στο (car-)audio (με την καλή έννοια) και ότι χρειάζεσαι πολύ μελέτη για να ανακαλύψεις γιατί δεν έχει καμία σχέση το reflex με "γλύκα"... ΙΣΩΣ θα μπορούσα να το δεχθώ όταν κάποιος προσπαθεί να περιγράψει ένα αργόσυρτο, ξεπλυμένο μπάσο (=κακός συντονισμός με μεγάλο group-delay και τρελές φασικές μετατοπίσεις).

ναι δίκο μου λάθος το μπάσο δεν έχει καμιά σχέση με το bass reflex..

οσο για το rookie πριν 6-7 χρόνια είχα ασχοληθει πολύ με το άθλημα αλλα μετά γκρεμίστηκε η όλη φάση λόγω φοιτητικής ζωής :)

Link to comment
Share on other sites

Κάμποσες μέρες τώρα διάβαζα από λίγο-λίγο καθημερινά μέχρι που έφτασα αισίως στο τέλος. Καταρχάς να πω ότι ειλικρινά έχω μείνει άναυδος, μιας και η δουλειά που έγινε και στα δύο projects είναι καταπληκτική! Μιας και τα έχω φρέσκα, να πω ότι μου άρεσαν πολύ τα εξής:

1) Οι μόντες και η γενική εμφάνιση του πρώτου DVD Drive. Δεν έχει σημασία το ότι απεβίωσε, έχει σημασία ότι απεβίωσε αφήνοντας πίσω του εμπειρία και μελλοντική βοήθεια ώστε να μην την ξαναπατήσεις.

2) Εντυπωσιάστηκα με το κομμάτι πλέξι που έβαλες στο πίσω μέρος της κάρτας γραφικών. Δεν φανταζόμουν ποτέ ότι κάτι τόσο απλό μπορεί να δώσει ένα τόσο καλό αισθητικό αποτέλεσμα. Για την δουλειά που έκανες με την ψύκτρα της, οτιδήποτε και να πω θα είναι λίγο! Μπράβο σου!

3) Τα αυτοσχέδια MOSFET, Southbridge & Northbridge coolers. Συγχαρητήρια και πάλι για το μεράκι και την χαρά δημιουργίας που σε διακατέχει. Ειδικά στο NB cooler που χρειάστηκε να αφιερώσεις παραπάνω χρόνο για τα αλουμινένια πτερύγια, εκεί άρχισα να τα χάνω :D

4) Μου άρεσε τρελά το τροφοδοτικό και εκείνος ο μετατροπέας 5V στο κάτω μέρος του case. Τέλος, ο τρόπος που στηρίχτηκαν οι δίσκοι, η βάση τους και εν κατακλείδι η όλη ιδέα που είχες πάνω στο storage θέμα.

Ένα μόνο θα σου πω Lakiss. Πήγαμε για καφέ χθες το πρωί με τρεις φίλους (ο ένας είχε παρακολουθήσει το project από την αρχή, οι υπόλοιποι τώρα πρόσφατα ξεκινήσαμε - όπως είπα και παραπάνω :)) και το Project Plexi έγινε αντικείμενο συζήτησης. Με τα πολλά είχαμε δυο κουτιά στην άκρη και είπαμε δοκιμαστικά να καταπιαστούμε από τέλη Οκτώβρη που θα έχουμε χρόνο. Θα ξεκινήσουμε από πολύ απλά βέβαια, αλλά και αυτό κάτι είναι. Καταλαβαίνεις ότι ο αρχικός σου στόχος, δηλαδή η παρότρυνση των υπολοίπων να ασχοληθούν και να μην το βάλουν κάτω, έπιασε τόπο.

Κλείνοντας να πω ότι με τιμά ιδιαίτερα το ότι θα δω το κουτί και τα ηχεία από κοντά, μιας και θα παρευρίσκομαι κάθε μέρα στο ADW. Βέβαια θα 'μαι με τους υπόλοιπους στο overclocking stage πάνω μιας και θα γίνει και διαγωνισμός overclocking, σίγουρα όμως θα του ρίξω εξονυχιστικές ματιές :D

Συνέχισε έτσι! :)

Έγινε επεξεργασία από george_o/c
Link to comment
Share on other sites

Update.

Ο κύβος ερρίφθη τελικά.

1003613.jpg

1003614q.jpg

1003615.jpg

1003617.jpg

1003618u.jpg

1003619.jpg

1003620a.jpg

Εκπληκτική δουλειά μου έκανε το παλικάρι στο κόψιμο και στο γυάλισμα.

Προσέξτε πώς φαίνεται ο αναπτήρας απο το πλαινό του plexy σε 40cm. απόσταση...

1003627w.jpg

Πρώτη φορά πιάνω στα χέρια μου κομμάτι απο επαγγελματία και συγκρίνοντάς το με τα δικά μου είναι από άλλο πλανήτη! Σημερα κατάλαβα γιατί αυτά στο million-dollar pc είναι τόσο προσεγμένα και τέλεια...άτιμο laser!

Να εξομολογηθώ κάτι?

Ο πήχης ανέβηκε πολύ ψιλά στο μοντάρισμα και φοβάμαι ότι δέν θα ανταποκριθώ στο ύψος των περιστάσεων, ή του επιπέδου που θέλω να πετύχω.

-Χονδρό το υλικό και κατ' επέκταση βαρύ με δυσκολιά στον χειρισμό στο δράπανο.

-Πολλές οι τρύπες, τα σπειρώματα, και πιά παίζω μπάλα στο γήπεδο του μισού χιλιοστού πλέον...

1003635o.jpg

1003637.jpg

Μεγάλο αρνητικό το γεγονός ότι θα μπούνε φρεζάτες βίδες, οι οποίες δέν σου επιτρέπουν να ''παίξεις'' λίγο στο βίδωμα τα κομμάτια ώστε να κάνουν τέλειο γώνιασμα.

Τα τρυπήματα είναι αργή διαδικασία, ελλείψει χρόνου εν όψη του ADW-2010.

Άσε που πρέπει να τα μεταχειρίζεσαι σαν κεφαλάκι νεογέννητου μωρού μήν τα γρατζουνίσεις...

Δέν ξέρω...όσο χαρά πήρα όταν τα είδα, άλλο τόσο απαγοητεύτηκα όταν τα δούλεψα.

Σε κάποια φάση απόψε σκέφτηκα τις δουλειές του Κοπρίτη, και τελικά πρέπει να είσαι πάρα πολύ καλός ώστε να παίζεις σε υψηλό επίπεδο αισθητικού αποτελέσματος.

Γιώργο θα ήθελα πραγματικά να δώ κάποια στιγμή μία δουλειά σου από κοντά.

Πάντως συγνώμη για το λίγο ψυχο-πλακωτικό update....

Πού ξέρεις....ίσως στο τέλος με εκπλήξω τελικά.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι δουλεύεις με δύσκολο υλικό που δε συγχωρεί λάθη και δε σηκώνει πολλές διορθώσεις, βρίσκω την επίδοσή σου πέρα της σφαίρας του "το κάνω στον ελεύθερο χρόνο μου και ότι βγει". Αν και ερασιτέχνης, παίζεις με αφοσίωση επαγγελματία.

Βλέπω ότι επέλεξες το etching στο project plexi αντί για το αυτοκόλλητο, κάτι που υπερέχει σε ποιότητα. Πιστεύω ότι αν γέμιζε θα έδειχνε περισσότερο

gunetch.jpg

ΥΓ: Γρίλιες ή ύφασμα θα βάλεις σαν κάλυμμα μπροστά από τις μεμβράνες των ηχείων;

Έγινε επεξεργασία από AgentCain
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάθει την πλάκα μου με τη μπροστινή μπάφλα των sub.... Πολύ massive τα 40mm και σε κάθε περίπτωση πανέμορφα.

Νίκο, δεν κατέχω από plexi, εύχομαι όμως να καταφέρεις να το δέσεις το κουτί όμορφα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.