Jump to content



Ταχυδρομικές αποστολές....που πήγε το δέμα;


Recommended Posts

Εγώ σας έχω κάτι . . . "καλύτερο" !

Δέμα ταχυδρομήθηκε στα ΕΛΤΑ CURRIER στις 19-11-2020 και σήμερα 11-12-2020 το δέμα ακόμα "Αγνοείται" ("βρίσκεται" στο αρχικό σημείο παραλαβής από τον ΕΛΤΑ.)

Αποστολή από "Βάρη", παραλήπτης στην "Αγ. Παρασκευή" !

Αμ πως ! ! !  :wall:

  • Like 1
  • Haha 2
  • Sad 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Seafalco έγραψε:

Εγώ σας έχω κάτι . . . "καλύτερο" !

Δέμα ταχυδρομήθηκε στα ΕΛΤΑ CURRIER στις 19-11-2020 και σήμερα 11-12-2020 το δέμα ακόμα "Αγνοείται" ("βρίσκεται" στο αρχικό σημείο παραλαβής από τον ΕΛΤΑ.)

Αποστολή από "Βάρη", παραλήπτης στην "Αγ. Παρασκευή" !

Αμ πως ! ! !  :wall:

 

καλά εχω και τέτοιο. αρχική αποστολή amazon με iparcel στις 12/11. 19/11 φτάνει αθήνα και προωθείται ΕΛΤΑ courier. από εκεί και πέρα κάθεται στο μπραχάμι...

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Και το έφερε και ο ταχυδρόμος

λογικο φοβαται μη τον χesys ?

Έγινε επεξεργασία από Seek & Find
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Εγινε κατι αναπαντεχο σημερα, παραγγελια στις 8/12 απο Αθηνα κατι ροδακια για μια ντουζιερα τηλεφωνικα απο ενα καταστημα (αφου δεν εχει online αγορες), ηρθαν σημερα με ACS στις 14:45, ενα παλικαρι μουσκευμα (βρεχει καρεκλες) με μηχανακι. Πρωτη φορα στην ιστορια μου φερνει η acs δεμα*. Εξεπλαγην τοσο πολυ που ηρθε η παραγγελια αλλα και που το παλικαρι περιμενε 5 λεπτα μεσα στη βροχη (οτι ειχα πεσει στο κρεβατι για νανι) που πραγματικα νομιζω οτι τα 2.5Ε που του αφησα φιλοδωρημα ηταν λιγα...

*Λοιπον αυτο που λεγαμε οτι αναλογα το υποκαταστημα υπαρχει διαφορετικη αντιμετωπιση. Ο δρομος που μενω εχει απο τη μια μερια ΤΚ 26224 και ανοικει σε υποκαταστημα acs στο κεντρο της πολης ενω απο την αλλη εχει 26333 και ανοικει σε υποκαταστημα πιο εξω απο τη πολη. Χιλιομετρικα ειμαι στη μεση και απο τα 2 καταστηματα.
Σε αυτη τη παραγγελια που εκανε η συζηγος στο τηλεφωνο δεν εδωσε ΤΚ και προφανως το καταστημα η/και η acs βρηκε μονη της το 26224. Οποτε Το δεμα πηγε στο υποκαταστημα στο κεντρο. ΟΛΕΣ και εννοω ΟΛΕΣ τις αλλες φορες που χρησιμοπποιω το 26333 παντα μου αφηνουν χαρτακι ή στελνουν μηνυμα οτι δε με βρισκουν (και εγω κλασσικα οταν περιμενω δεμα ειμαι κολλημενος πανω στη πορτα), τυχαιο? ειδικα τωρα που γινεται χαμος να ηρθε κανονικα στην ωρα του ? Δε νομιζω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Γατιά, δεν ξέρετε πως να παραγγείλετε :hehe:

 

Μια απο τα ίδια έφυγε Τρίτη, Τετάρτη παράδοση ο ταχυδρόμος σπίτι μου!!!

ΕΛΤΑ - Εντοπισμός Αντικειμένου (elta.gr)

 

Και ενα δεύτερο

ΕΛΤΑ Courier - Αναζήτηση Αποστολής (elta-courier.gr)

 

:hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

Έγινε επεξεργασία από exploi7ed
  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

logo.png
WWW.ELTA-COURIER.GR

ΕΛΤΑ Courier - Αναζήτηση Αποστολής

( 20 Νοεμβρίου - Παραλαβή από τον αποστολέα (κατάστημα))

( 21 Νοεμβρίου - Κέντρο Διαλογής Αττικής )

( 25 Δεκεμβρίου 2022 - Παράδοση στον πελάτη )

 

  • Like 1
  • Haha 1
  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

On 12/11/2020 at 1:36 PM, YDinopoulos said:

Εχω δεμα που εφυγε απο Σερρες 14//11 για Αθηνα

 

Αυτο.....Δεν ξερω κατι αλλο.... :hehe: 

 

 


Αν θες αύριο πάω στο κατάστημα στις Σέρρες για 6 "χαμένα" δέματα που έχω από ΕΛΤΑ courier αν θες ρωτάω και για το δικό σου ? ? 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά του Amazon UPS i-parcel αποστολή με τι παραδίδεται στην Ελλάδα;
Είχα πάρει ένα κινητό δώρο πριν 25 μέρες (στάλθηκε την επόμενη μέρα)και ακόμα δεν δίνει σημεία ζωής. Το amazon λέει να μου επιστρέψει απλά τα λεφτά μιας και αυτοί δεν έχουν ιδέα που βρίσκεται.


Μέχρι τώρα όλα τα έστελναν σε UPS (σκέτο) και η παράδοση ήταν με Γενική μεταφορική. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, BasiliCeLew said:

UPS i-parcel αποστολή με τι παραδίδεται στην Ελλάδα;

χμμ νομίζω δεν βγάζεις άκρη έτσι.

1. αυτή η υπηρεσία δεν είναι η κανονική UPS (για την οποία κανονική τουλάχιστον στην Αθήνα τα φέρνει η κανονική UPS, όχι άλλη εταιρεία.)
2. σε εμένα μια φορά που έγινε και πρόβλημα, με αυτή την υπηρεσία που γράφεις, μέσω Αμαζον κι εγώ, η αποστολή είχε γίνει από Αγγλία, η παραγγελία είχε γίνει στο γερμανικό Άμαζον, τελικά σε εμένα ήταν ΕΛΤΑ Courrier εξωτερικός συνεργάτης.

Μίλησα -χωρίς να βγει άκρη- με:

  • αμαζον γερμανικό όπου έγινε η παραγγελία. Δεν βγήκε άκρη.
  • αμαζον αγγλικό. Δεν βγήκε άκρη
  • UPS τα κεντρικά τους στην Αθήνα. Δεν βγήκε άκρη. Δεν έχουν καν σχέση με αυτή την υπηρεσία μου είπαν, δεν περνά καν από αυτούς αυτό το είδος αποστολής από εξωτερικό. Ουσιαστικά δεν ασχολήθηκαν καν παραπέμποντας με στο Αμαζον.
  • ΕΛΤΑ Courrier (γνώριζα προκαταβολικά, τυχαία, ότι σε μένα θα το έφερνε ο ΕΛΤΑΣ Κούριερ, ήξερα και ποιος, επειδή ήταν δύο πράγματα σε μία παραγγελία, την έσπασε ηλιθιωδώς το αμαζον και την έστειλε με μια μέρα διαφορά, είχα παραλάβει το πρώτο αντικείμενο με χίλια ζόρια και το δεύτερο δεν εντοπιζόταν). Σημείωσε ότι στα ΕΛΤΑ Courrier είχα επικοινωνήσει τόσ με το κεντρικό τους τηλέφωνο όσο και με τον συγκεκριμένο εξωτερικό συνεργάτη που θα παρέδιδε.
     

Αυτά έγιναν πέρυσι τον Σεπτέμβριο 2109, το άμαζον μου έλεγε τελικά τα ίδια που λέει σε σένα. Το τράκινγκ της αποστολής σου δείχνει που είναι το δέμα; Αν έχει μπει Ελλάδα ή όχι; Να σου τονίσω ότι το ΕΛΤΑ Courrier δεν μου το είπαν από άμαζον, οι του άμαζον μου έλεγαν μόνο το τράκιγκ UPS  iparcel που ήταν άχρηστο (γιατί το σύστημα εδώ των ΕΛΤΑ χρησιμοποιεί άλλου είδους κωδικούς και δεν μπορεί να γίνει αναζήτηση έτσι). Me ro Amazon τσαντίστηκα γιατί δεν μου έδιναν καν το airway bill.

Οι μόνες λύσεις που βλέπω να έχεις είναι Α. να κάνεις ότι σου λέει το αμαζον Β. να πάρεις μόνος σου σβάρνα έναν έναν όσους ξέρεις ότι παραδίδουν στην περιοχή σου (επειδή νιώθεις και το κατέχεις το άθλημα στα γράφω έτσι αυτά) αρχίζοντας από Γενική και ΕΛΤΑ Κούριερ μπας και σταθείς τυχερός.

Με κάθε επιφύλαξη επειδή η εμπειρία μου είναι σε διαφορετική πόλη και από το 2019, δεν γνωρίζω αν έχουν αλλάξει κάτι στο χρόνο που μεσολάβησε.


  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, honda22 said:

Όταν έχει απορίες σχετικά με αποστολές ο μαστερ του είδους @BasiliCeLew καταλαβαίνετε ότι τα πράγματα είναι σοβαρά και δεν υπάρχει σωτηρία.

ακριβώς έτσι αλλά να το ξέρετε αυτό με το ups -iparcel. Επειδή αγοράζουμε από άμαζον και το άμαζον το χρησιμοποιεί. Ήταν γαμόχριστο και προ των ανωμαλιών της πανδημίας. Όσο λειτουργεί ομαλά μια χαρά, αν χαθεί αντικείμενο καλή τύχη για να εντοπιστεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, salde said:

χμμ νομίζω δεν βγάζεις άκρη έτσι.

1. αυτή η υπηρεσία δεν είναι η κανονική UPS (για την οποία κανονική τουλάχιστον στην Αθήνα τα φέρνει η κανονική UPS, όχι άλλη εταιρεία.)
2. σε εμένα μια φορά που έγινε και πρόβλημα, με αυτή την υπηρεσία που γράφεις, μέσω Αμαζον κι εγώ, η αποστολή είχε γίνει από Αγγλία, η παραγγελία είχε γίνει στο γερμανικό Άμαζον, τελικά σε εμένα ήταν ΕΛΤΑ Courrier εξωτερικός συνεργάτης.

Μίλησα -χωρίς να βγει άκρη- με:

  • αμαζον γερμανικό όπου έγινε η παραγγελία. Δεν βγήκε άκρη.
  • αμαζον αγγλικό. Δεν βγήκε άκρη
  • UPS τα κεντρικά τους στην Αθήνα. Δεν βγήκε άκρη. Δεν έχουν καν σχέση με αυτή την υπηρεσία μου είπαν, δεν περνά καν από αυτούς αυτό το είδος αποστολής από εξωτερικό. Ουσιαστικά δεν ασχολήθηκαν καν παραπέμποντας με στο Αμαζον.
  • ΕΛΤΑ Courrier (γνώριζα προκαταβολικά, τυχαία, ότι σε μένα θα το έφερνε ο ΕΛΤΑΣ Κούριερ, ήξερα και ποιος, επειδή ήταν δύο πράγματα σε μία παραγγελία, την έσπασε ηλιθιωδώς το αμαζον και την έστειλε με μια μέρα διαφορά, είχα παραλάβει το πρώτο αντικείμενο με χίλια ζόρια και το δεύτερο δεν εντοπιζόταν). Σημείωσε ότι στα ΕΛΤΑ Courrier είχα επικοινωνήσει τόσ με το κεντρικό τους τηλέφωνο όσο και με τον συγκεκριμένο εξωτερικό συνεργάτη που θα παρέδιδε.
     

Αυτά έγιναν πέρυσι τον Σεπτέμβριο 2109, το άμαζον μου έλεγε τελικά τα ίδια που λέει σε σένα. Το τράκινγκ της αποστολής σου δείχνει που είναι το δέμα; Αν έχει μπει Ελλάδα ή όχι; Να σου τονίσω ότι το ΕΛΤΑ Courrier δεν μου το είπαν από άμαζον, οι του άμαζον μου έλεγαν μόνο το τράκιγκ UPS  iparcel που ήταν άχρηστο (γιατί το σύστημα εδώ των ΕΛΤΑ χρησιμοποιεί άλλου είδους κωδικούς και δεν μπορεί να γίνει αναζήτηση έτσι). Me ro Amazon τσαντίστηκα γιατί δεν μου έδιναν καν το airway bill.

Οι μόνες λύσεις που βλέπω να έχεις είναι Α. να κάνεις ότι σου λέει το αμαζον Β. να πάρεις μόνος σου σβάρνα έναν έναν όσους ξέρεις ότι παραδίδουν στην περιοχή σου (επειδή νιώθεις και το κατέχεις το άθλημα στα γράφω έτσι αυτά) αρχίζοντας από Γενική και ΕΛΤΑ Κούριερ μπας και σταθείς τυχερός.

Με κάθε επιφύλαξη επειδή η εμπειρία μου είναι σε διαφορετική πόλη και από το 2019, δεν γνωρίζω αν έχουν αλλάξει κάτι στο χρόνο που μεσολάβησε.

 

 

Για να καταλάβεις, εγώ το αγόρασα από Amazon.de στάλθηκε από Amazon.es,  δεύτερη παραγγελία που γίνεται αυτό, το ίδιο έγινε και στο GT2 Pro , το αγόρασα από .de στάλθηκε από .it δεν ξέρω τι παίζει με αυτό, εκτός κ αν υπάρχει κάποιος αλγόριθμος που τσεκάρει την συνάρτηση του κόστους αποστολής και χρόνου παραλαβής και διαλέγουν την βέλτιστή επιλογή. 

 

Τώρα για το χαμένο κινητό, δεν μπορεί ούτε το γερμανικό ούτε το ισπανικό amazon να κάνει κάτι.

Εγώ κατάφερα να πάρω το airway bill που ήταν της UPS και η UPS με την σειρά της λέει ότι επειδή είναι τρίτη υπηρεσία το i-parcel δεν μπορεί λόγω GDPR να μου δώσει καμία πληροφορία , αλλά ούτε μου έδωσε κανένα email για να μιλήσω με αυτή την υπηρεσία. 

 

Πάντως αν είναι με ΕΛΤΑ courier απλά το ξεχνάω για τουλάχιστον 2-3 βδομάδες όπως πηγαίνουν εκεί. 

 

9 hours ago, honda22 said:

Όταν έχει απορίες σχετικά με αποστολές ο μαστερ του είδους @BasiliCeLew καταλαβαίνετε ότι τα πράγματα είναι σοβαρά και δεν υπάρχει σωτηρία.

Βελτιώνω το βιογραφικό μου τι να κάνω και εγώ ο έρημος...... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγάζω κάτι πραγματάκια του αυτοκινήτου για πώληση σε ένα group στο FB. Με βρίσκει ένα παλουκάρι στη Σουηδία και μου λέει τα θέλω, στείλτα.

Πάω ταχυδρομείο περιοχής. Νουμπάς πίσω από τον γκισέ. Του λέω θέλω tracking, όνομα παραλήπτη στην απόδειξη (εξέταση ούρων δική σου, εξέταση Covid-19 δική σου και του μαναριού απέναντι, φορολογική ενημερότητα, Ε9 και Ε1 δικά σου) και το στέλνουμε.

Μου λέει, άλλαξαν τα πράγματα και δεν το στέλνουμε έτσι πχια. Το στέλνουμε πλέον σαν απλό πακέτο, έτσι ορφανό χωρίς χαρτιά. Σίγουρος του λέω. Σίγουρα μου λέει (που να του κοβόταν η γλώσσα ) και να μην του ξανασηκωθεί.

Ενημερώνω τον αγοραστή, περίεργο μου λέει και αυτός και τελοσπάντων, βγάζω φωτό τα πράγματα να τα στείλω στον αγοραστή, τα πακετάρω, βάζω επάνω μόνο όνομα παραλήπτη γιατί έτσι μου είπε ο μικροτσούτσουνος πίσω από τον γκισέ (που κακό χρόνο να'χει) και το παραδίδω. Πληρώνω και τα 15€ και φεύγω.

Περνάνε τα μερόνυχτα, που είναι το δέμα μου λέει ο αγοραστής, "Ντεν μιλάει Σουηδικά" του απαντώ... πάει το δέμα. Το κλάψαμε. Πάω άλλη μέρα στο ταχυδρομείο και ρωτώ μια κοπελίτσα πίσω από τον γκισέ. Το και το της λέω. Α, μου λέει ποιος σας το είπε αυτό; έπρεπε κανονικά να σας δώσουν και tracking number και να ετοιμάσετε και φόρμα για το τελωνείο. Της ιερόδουλης ο γιος, ο υπάλληλος σας μου τα είπε... και φεύγω.

Email στο ταχυδρομείο. Παίδες over. Χάθηκε το δέμα. Over. Τι κάνουμε; Over.

 

Μη στεναχωριέστε κύριε Γκινέλης, εμείς εδώ θα το βρούμε. Στείλτε μας ότι στοιχεία έχετε. Και να σου επικόλληση τις φωτό και την απόδειξη και τα στοιχεία όλα με το σι και με το νίγμα...

Και δεν περνάνε δύο μέρες και κύριε Γκινέλης το βρήκαμε το δέμα. Μας το επέστρεψαν πίσω από τη Σουηδία γιατί δεν είχε τα απαραίτητα χαρτιά για το τελωνείο. Και συγγνώμη για την ταλαιπωρία και το ετοιμάσαμε και σας το επιστρέφουμε σπίτι σας και πείτε μας λογαριασμό για να βάλουμε τα 15€ που πληρώσατε.

 

Μετά από μία μέρα τα λεφτά στην τράπεζα και μετά από τρεις μέρες το δέμα στο ταχυδρομείο για παραλαβή.

 

Το μαλακάκο δεν το ξαναπέτυχα ευτυχώς γιατί δεν ξέρω πόσο κοστίζει η μήνυση εδώ για φτύσιμο στα μούτρα...

 

  • Like 4
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Με κάνεις να κλαίω. Εδώ πέρα με postnord bad year να έχει, χάθηκε το πακέτο; Στα τέτοια μας (σου λένε κρίμα, δυστυχώς, αλλά έτσι είναι τώρα. Γράψε μέηλ αν θέλεις)

Σου έστειλαν ένα πακέτο με σωστά στοιχεία και οι Σουηδοί το έστειλαν πίσω λόγω μακακίτιδας; Λυπούμαστε, έχετε δίκιο, σωστά ήταν τα στοιχεία σας ως παραλήπτης, αλλά έτσι είναι τώρα. Αντίο. Αυτό το τελευταίο 3 φορές.

Στα διάλα...

 

Από τότε που έμπλεξα με ταυδρομείο εδώ πάνω λέω στους Έλληνες φίλους να λένε ευχαριστώ για τα ΕΛΤΑ μας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.