Jump to content



Δείξτε το κουτί σας...


kbilly13

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Samael του κουτι ειναι το chieftech(?τεσπα τετοιο PSU εχει!) του "Πλαισιου"!

Στην αρχη το ειχα στη "ραχη" οπως ειπες αλλα δεν φωτιζε παντου...και αλλου φωτιζε εντονα και αλλου οχι...ενω τωρα αν θυμαμαι καλα ειναι καλυτερο...θα κανω δοκιμες!Αλλιως θα παρω αλλη μια "λαμπα"!

Μπορει να εμποδιζαν οι ανεμιστηρες να παει το φως κ ποιο πανω αλλα απο δοκιμες στο δικο μου κατεληξα οτι καλητερα φωτιζει στη ραχη(εχουμε παρομια κουτια)

Βεβαια σκευτομουνα κ εγω για 2η λαμπα αλλα απο οτι ειδα δεν ειναι κ τοσο COLD light οπως λεγετε κ ανεβηκαν οι θερμοκρασιες του κουτιου ηδη με μια....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Spyrus [Σήμερα, στις 15:23]

Πώπω χαμός ρε συ kaynd...το καλώδιο της τροφοδοσίας βάλτο να περάσει ανάμεσα από το fun της Cpu και τις θύρες ps/2,com...μετά αυτό που περισσεύει βάλτο π.χ. πάνω από το cd rom!

Δύο ποστ πιο πάνω από το δικό σου εξήγησα γιατί δεν μπορώ να το κάνω αυτό και γενικά σε αυτή τη σελίδα εξήγησα τον λόγο της επιλογής μου και περιέγραψα πως είναι η κατάσταση αν δούμε τη φωτογραφία που έδωσα σε τρεις διαστάσεις

Διάβασε τι γράφω παραπάνω για να καταλάβεις και αν έχεις να προτείνεις κάποια λύση, ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Και βεβαια!

Οι 12αρηδες για να βγαλουν CFΜ σαν τους 8αρηδες δουλευουν πιο χαμηλα...λογω μεγαλων φτερων...

Αν βαλεις στις ιδιες στροφες 12αρη και 8αρη θα φυσαει περισσοτερο ο 12αρης...και πιο αθορυβα...

Και αν τους βαλεις στο full εκει θα δεις ακομα μεγαλυτερη διαφορα...

Κι εγω 4 zalman εχω τωρα και 2 enermax 92mm ρυθμιζομενους...αλλα θα βαλω νερακι!

Ευχαριστω FAN...IS

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από xrist22

Ευχαριστω FAN...IS

Προς τι ο διαχωρισμος του ονοματος μου? Λοοοοολ!

Εκ του fan(ανεμιστηρας)...is?

Αντε να βαλω νερακι να ησυχασω επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι είναι ωραίο έτσι

Είπα ότι είναι πρακτικό και αποδοτικότερο από το να στριμώξω το καλώδιο ανάμεσα στο 12αρη και τη ψήκτρα της CPU αν μπορούσα να το σφηνώσω δίπλα στον 12αρη θα το έκανα αλλά είναι αυτός ο ανταπτορας που είναι πολύ ογκώδης.

Όσο για αυτό που είπες «μπορείς να το δέσεις στο back panel που θα το τραβάει κάτω από το case fun» μου το κανείς πιο λιανά?? δε καταλαβαίνω τι θες να πεις

Link to comment
Share on other sites

Νεο προτυπο που εκανε η ΙΝΤΕΛ για κουτια-ΜΟΒΟ...

Αλλαζουν θεσεις κ υποτιθετε οτι θα εχει καλητερο air flow το κουτι

(προσωπικα το θεωρο κολπο να μας τα αρπαξουν παλι..)

Κανε ενα μια αναζητηση γιατι νομιζω το κουβεντιασαμε το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και τόσο εύκολο να το κόψω εκτός του ότι έχει 4 καλώδια επιπλέον τα έχει και σε διαφορετική σειρά από το κανονικό βύσμα ATX

Έχω άσχημη εμπειρία από το πατσοκομα του καλωδίου του προηγούμενου τροφοδοτικού μου με αποτέλεσμα ναι μεν να το κάνω σχεδόν ανύπαρκτο αλλά μου βγήκε η πίστη και παρά λίγο να μη τα καταφέρω

Στο manual του tagan το αναφέρει απλά ως ATX 24pin Connector έναντι του 20pin connector που χρησιμοποιούμε τώρα.

Το μόνο επιπλέον που έχει το νέο αυτό βύσμα είναι 2 κίτρινα καλώδια +12V και τα 2 αντίστοιχα μαύρα com

Από ότι καταλαβαίνω ετοιμάζουν ακόμα ποιο ενεργοβόρα συστήματα και προετοιμάζουν το έδαφος για επιπλέον Amps

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd

Να η υλοποίηση αυτού που λέτε στο PC του Αριστείδη (Aristos87)

@Aristos87 που έγραψε. "Λυπάμε πραγματικά για την μη ωραία εικόνα του Pc μου (θέμα σκόνης κυρίως) μετά τις πανελλήνιες θα δείτε την καλή πλευρά του εαυτού μου (πανω στο pc )"

Τη δημοσίευση της Φώτο δε την έκανα για να δείξω «να κοιτάτε το χαλί του PC του Αρίστου».

Έδειξα απλά ότι η πρακτική του «σφηνώνω το καλώδιο δίπλα στη ψήκτρα της CPU» δεν αποδίδει στο συγκεκριμένο κουτί που έχω και εγώ, με το συγκεκριμένο τροφοδοτικό που επίσης έχω κι εγώ.

Κι επειδή αντιλήφθηκα ότι ο ’ριστος κρίθηκε άσχημα για τις φωτο που εμφάνισα σας ενημερώνω ότι τη «τακτοποίηση» τη κάναμε μαζί και ότι αυτή δε μας πήρε ούτε 10 λεπτά (3η λυκείου γαρ) γιατί αυτό που μας ενδιέφερε ήταν απλά να χωρέσουμε όλες αυτές τις καλωδιουρες μες το καημένο το herolchi 6A19 που ναι μεν είναι πολύ κάλο για την κατηγορία του αλλά δε παύει να είναι ένα midi case και με δυσκολία φιλοξενεί ένα τροφοδοτικό της κατηγόριας του tagan

Μη κρίνετε τη κατάσταση μόνο από το δικό σας κουτί και το περιεχόμενο του προσπαθήστε να φανταστείτε τι θα μπορούσατε να κάνετε εσείς στην εκάστοτε περίπτωση πριν κρίνετε.

Αν θέλετε να δείτε μια καλύτερη όψη του PC του Αρίστου πηγαίνετε στη σελίδα 1 αυτού του thread

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.