Jump to content



True Violet Project


karmen1983

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 574
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 3 months later...

προσπαθώ να δω σε ποια γωνιά του σπιτιού ταιριάζει καλύτερα για να μην ενοχλεί τα review samples που έχουν φτάσει στο ταβάνι :p

Επι του σοβαρού είμαι σε φάση σχεδίων για κάποιες κατασκευές :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλά είναι με όλα του τα σωθικά πεταμένα έξω. :p

Οπως είπα είμαι σε φάση σχεδίων για κάποιες κατασκευές :)

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πραγματικά έργο τέχνης περισσότερο παρά υπολογιστής !!!!!!!!!!!!!!!!!

Λοιπόν εγώ περιμένω με αγωνία να το δω ολοκληρωμένο.

Σήμερα από το πρωί έχω διαβάσει όλες τις σελίδες. Λοιπόν μέχρι τις 19/9 ελπίζω να δω το κουτι

ολοκληρωμένο

Ευχαριστώ που είδα κάτι τόσο καλό

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλως όρισες και ευχαριστώ που το πρώτο ποστ σου είναι στο Project μου.

Δεν ξέρω αν θα έχω update μέχρι τις 19 αλλά το παλεύω μαζί με πολλά άλλα. Οπότε υπομονή :rubik:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

Update? Μπα δε νομίζω. Σιγά μη χαλάσω τη παράδοση :sarcastic:

Το True Violet που λέτε καλά είναι:shifty:. Δεν έχει τελειώσει ακόμα, αλλά χρόνος βρέθηκε για να γίνει το μεγάλο βήμα. Πριν όμως φτάσουμε στο τελικό update, θα ακολουθήσουν μερικά updates απαραίτητα για να προχωρήσω το project.

Αυτά τα Updates έχουν να κάνουν με κάποιες κατασκευές που πρέπει να γίνουν. Όσοι παρακολουθείτε το project (αν το θυμάστε βέβαια και δε το έχετε ξεχάσει :p) λίγο πολύ καταλάβατε ότι γεννήθηκε μέσα σε μία κουζίνα :p. Επειδή η γράφουσα με τον καιρό απέκτησε και άλλα πράματα στο κεφάλι της, έπρεπε κάτι να κάνει με το θέμα χώρου και οργάνωσης και να αφήσει αυτό το σπίτι στην ησυχία του!

Η λύση ήταν μπροστά μου, αλλά αρνιόμουν πεισματικά να τη δω. Ο λόγος; Ότι ήθελε πολλή δουλειά και γερό στομάχι να πραγματοποιηθεί. Για το δεύτερο δε φημίζομαι :p

Συνεπώς, ας δούμε τι έγινε όσο καιρό γκρινιάζατε για να δείτε κάποιο update…

Υπήρχε ένας χώρος που λέτε (προθάλαμος πριν ανέβεις ταράτσα) ο οποίος παλιά (προ Κάρμεν εποχής) χρησιμοποιούνταν σαν πλυσταριό. Είχε να πατήσει άνθρωπος μέσα κάπου 18 χρόνια από ότι έμαθα, οπότε καταλαβαίνετε τι μπορεί να συνάντησα όταν μπήκα για πρώτη φορά μέσα. Μπα! Λίγα φαντάζεστε…

Δυστυχώς δεν είχα το μυαλό μου σε φωτογραφίες για να δείτε το πραγματικό πριν και το μετά. Αλλά ας αρχίσω τη περιγραφή.

Το δωμάτιο είναι που είναι μικρό, αλλά είχε και έναν παλιό καυστήρα μέσα, μία μαρμάρινη γούρνα η οποία ήταν μαύρη και άραχνη και έναν θερμοσίφωνα. Ω ναιιιι θερμοσίίίίφουναααααα.

Η κάτοψη του χώρου μαζί με τις διαστάσεις ακολουθεί.

Before_hkDWP.png?m=1392635204

Το σχέδιο καλά τα έλεγε αλλά είχα μία to do list.

1) Να καθαρίσω να απολυμάνω. Μάσκες, γάντια, χλωρίνες και λάστιχο μέσα.

2) Αφού καθάρισα διαπίστωσα ότι δεν υπάρχει γείωση, αλλά το δωμάτιο γειώνεται μέσω των σωλήνων νερού (υπήρχε ας πούμε αλλά είχαμε και διαρροή). Ο πίνακας δείχνει τα χρόνια του και με αυτά έχω μάθει από τον πατέρα μου ότι δε παίζουμε. Εκ νέου ηλεκτρική εγκατάσταση λοιπόν, μαζί με ρελέ διαφυγής.

3) Αφού έγινε και αυτό ξύσιμο τοίχων, στοκάρισμα, βάψιμο (σε μπεζάκι και σε κεραμιδί). Κουραστήκατε; Μισό έχει και άλλα :p

4) Αφού έγινε ΚΑΙ αυτό έπρεπε να τρίψω και να βγάλω τη σκουριά από τη σκάλα που οδηγούσε ταράτσα και να περαστεί μετά με σφυρήλατο ασημί hammerite, αλλά και να ζωντανέψω με βερνίκι πέτρας τον καυστήρα.

5) Αφού έγινε και αυτό σειρά πήρε ο σχεδιασμός των πάγκων. Εδώ μου έφυγε κάθε μαγκιά. Το δωμάτιο έχει πέτρινους τοίχους και το άνοιγμα οποιασδήποτε τρύπας για να περάσω στηρίγματα στους τοίχους, ήταν μάθημα υπομονής, δύναμης, επιμονής και πώς να μην απογοητεύεσαι.

6) Στηρίγματα βαρέως τύπου στους τοίχους. Μασίφ κομμάτια ξύλου για την ένωση των πάγκων, βίδες 10 πόντων μήκους με ούπα και ο πρώτος πάγκος έτοιμος. Γωνία ο δεύτερος πάγκος και επόμενη πρόκληση άνοιγμα τρυπών σε μαρμάρινη στρώση και από πίσω πέτρινος τοίχος. Δε σας λέω τίποτα!

7) Όλα έβαιναν καλώς και σιγά σιγά άρχισα να βλέπω ένα μικρό εργαστήρι να παίρνει μορφή. Τοποθετήθηκαν μερικά σκαφάκια, συρταριέρες και γάντζοι, το κολονάτο πήρε τη θέση του και κάπου εδώ σταμάτησε ένας μαραθώνιος δεκαπέντε ημερών εργασιών (και πέντε ημερών ξεκούρασης μέχρι να επανέλθουν πόδια, χέρια, μέση στη θέση τους), που εσείς θα τις δείτε μέσα από μερικές φωτογραφίες.

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι στο αρκετά μετά το πριν και στο μετά, πριν όμως το σήμερα. Από το πολύ πριν δεν έχω (και να είχα ίσως και να μην ανέβαζα με το χάλι που υπήρχε). Οι εργασίες δε τελείωσαν αλλά βρίσκονται σε εξέλιξη οπότε συντονιστείτε. :)

Είναι κάποια updates που δεν έχουν να κάνουν με το True Violet αυτό καθεαυτό, αλλά είναι αυτά που πρέπει να γίνουν για να ολοκληρωθεί. Οπότε αξίζει ένα break για να δούμε τι γίνεται κάθε φορά για να ανέβει ένα update σε ένα project με μερικές φωτογραφίες :)

Before_IMG_4021.JPG?m=1392636438

Before_IMG_4025.JPG?m=1392636440

Before_IMG_4025a.JPG?m=1392636514

Before_IMG_4030.JPG?m=1392636457

Before_IMG_4031.JPG?m=1392636458

Before_IMG_4020.JPG?m=1392636435

DSCN7367.jpg?m=1392637853

Και στο πως είμαστε στο πολύ περίπου σήμερα...

After_20130526_191729.jpg?m=1392636325

After_20130526_191922.jpg?m=1392636341

After_20130526_191826.jpg?m=1392636336

After_P5250006.JPG?m=1392636346

After_20130526_191800.jpg?m=1392636327

edit: βρεθήκανε μερικές ακόμα

IMG_4172.JPG?m=1392643177p

IMG_4177.JPG?m=1392643181

IMG_4052.JPG?m=1392643166

IMG_4057.JPG?m=1392643170

IMG_4173.JPG?m=1392643180

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή ! δεν μπορώ να πώ , αυτή έχει γίνει, αλλά

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ θερμά σου εύχομαι !!!!

Ελπίζω μέσα στο πρόγραμμα να είναι και κάνα ράφι γιατί σε λίγο καιρό δε σε βλέπω να την παλεύεις!!! :victory:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.