Jump to content



True Violet Project


karmen1983

Recommended Posts

  • Replies 574
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Οι πιο πολλές εταιρίες που φτιαχνουν εργαλεία είναι για κλωτσιές και το κάνους επίτηδες για να πουλάνε.

Όλα τα μοτερ είναι ζορισμένα,ιδιαίτερα τα μικρών διαστάσεων.

Σου πουλάνε Watt και δε σου λένε ότι αυτά τα "πιάνουν" μόνο για λίγη ώρα, ποντάρουν στο ότι ο χρήστης θα "αισθανθείτην υπερθέρμανση και θα σταματήσει!! (!).

Και εκείνες καλύπτονται πίσω από την συμβουλή που υπάρχει στα manual "φροντίστε να μην υπερθερμανθεί ο κινητήρας".

Το κόστος της ενσωμάτωσης σε κάθε μικροσυσκευή (ιδιαίτερα στις ελεγχομένων στροφών) μιας προστατευτικής διάταξης που να σβύνει το μοτερ μέχρι να κρυωσει, είναι κυριολεκτικά γελοίο, αλλα δεν το κάνουν, πρώτον γιατί κοστίζει , έστω και απειροελάχιστα, και δέυτερον και κυριότερον γατί δεν το έχει και ο ανταγωνισμός -μιλάω πάντα για τα ερασιτεχνικά εργαλεία- οπότε ...πλήρωνε καημένε εραστή του ονειρου.

Αυτό που έχει διδάξει εμένα η πείρα, είναι παίρνουμε όσο το δυνατόν πιο επαγκελματικό εργαλείο, εκτός αυτών που σαν ερασιτέχνες δεν πρόκειται ποτέ να ζορίσουμε τόσο πολύ, π.χ δεν πάμε να πάρουμε καρυδακια της Hazet, Ή της facom βολευόμαστε με Force ή άμα είμαστε πυροβολημένοι με την ποιότητα αγοράζουμε Gedore.

Στα άλλα όμως που έχουν κινητήρες κλπ, πρέπει να είμαστε διπλά προσεκτικοί, θέλει ψάξιμο, έτσι ώστε κάθε euro μας να πιάσει τόπο, εδώ είναι που λ'εει και θυμόσοφος λαός μας, "το φτηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι" , ή για να το θέσω διαφορετικά , το φτηνό εργαλέιο κατά κανόνα , καταλήγει να είναι ακριβότερο από το ακριβό!

Το πρόβλημα αρχίζει όταν εσύ έχεις δώσει λεφτά για "φιλέτο" και το κρέας βγαίνει "κατιμάς",

πήρες ένα ονομαστό εργαλείο και καταλήγεις, να μην το έχεις, για λόγους που σε καμια περίπτωση δεν συνάδουν με το κόστος και το όνομα, τότε είναι που σου έρχεται να τους αρχίσεις στις κλωτσιές, γιατί εσύ έκανες αυτό που έπρεπε, άλλοι είναι αυτοί που δεν τίμησαν το όνομά τους!!

Εγώ Αγάπη στη θέση σου, θα τους έλεγα -εμμέσως πλην σαφώς- ότι πέραν των δικαιωμάτων του απλού αγοραστή, τυγχάνει να έχω πρόσβαση σε 30.000 κόσμου ερασιτεχνών που ασχολούνται με κατασκευές, οπότε καταλαβαίνετε πόσο καλή εντύπωση θα προκαλέσει σε όλα αυτό τον κόσμο, μια αντικατάσταση της συσκευής με νέα, σαν μια κίνηση αναγνώρισης από την πλευρά της εταιρίας του κόπου και του προβλήματος που δημιουργησε στον πελάτη το προϊόν της!!

(μέχρι και δώρο μπορούν να σου κάνουν, για να σε εξευμενίσουν, γιατί η κακή σου κουβέντα θα τους στερήσει πελάτες, μόνο αυτή τη γλώσσα καταλαβαίνουν)

Τέλος πάντων , πολλά έιπα -για να εκτονωθώ- κάνε ότι καταλαβαίνεις , αλλά ..."πιές τους το αίμα"!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωστα αυτα που λες μαστορα

αλλα επειδη δεν χρειαζομαστε κι ουτε μπορουμε να εχουμε ολοι facom & proxxon κτλ

πρεπει να νοιωθουμε τι μπορει και για ποσο μπορει να το κανει ενα εργαλειο.

Κοινως οταν ζεματισει σταματα το

αστο να δουλεψει κρεμαστο και ρελαντι να κρυωσει λιγακι

μην το δουλευεις με το χερι πανω στις γριλιες εξαερισμου

αμα το νοιωθεις οτι κλωτσαει μην επιμενεις,ειναι πολυ πιθανο να σπασεις το προσασρτημα ή να στραβωσεις το αξονακι του δισκου

αμα σου πεσει και στραβωσει ο κεντρικος αξονας λογικο ειναι να μην μπορεις μετα να σταυρωσεις ισια τρυπα

αμα σκοπευεις να κοψεις ενα λαμαρινενιο sidepanel 50x50 δλδ 2 μετρα γραμμη κοπης, καντο με dremelοειδες

(και με κανα διαλειμα in between)

αμα σκοπευεις να κοβεις τετοια καθε βδομαδα, παρε ενα γωνιακο τροχο η μια σεγα

κι ασε το dremelοειδες για ψιλοδουλειες και φινιρισματα που θελουν αλλη ακριβεια

και για να το θεσω απλα κι επειδη money is always an issue στους καιρους μας

θεωρω πολυ πιο καλα εξοπλισμενο εναν ερασιτεχνη modder

που εχει ενα dremel (ακομα και κλωνο του)με αρκετα προσαρτηματα, μια σεγα, ενα γωνιακο τροχο κι ενα αξιοπρεπες δραπανοκατσαβιδο

παρα εναν που θα παρει ενα ταχυτροχο κατηγοριας proxxon που κοστιζει οσο και τα 4 παραπανω εργαλεια μαζι.

(Αγαπη τα εχουμε πει κατ'ιδιαν για τα θεματα αυτα,

φυσικα αναφερομαι γενικα κι οχι στην δικη σου ατυχη περιπτωση)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] το αίμα θα τους το πιω το θέμα είναι αν έχουν αίμα για να νιώσουν. Να μην σου θυμίσω την περίπτωση του επαγγελματία που περίμενε ένα μήνα και βάλε το μηχάνημά του στην αντιπροσωπεία και άφριζε

[MENTION=166]Κοπρίτης[/MENTION] Γιώργο μέχρι να φτάσω εδώ

(Αγαπη τα εχουμε πει κατ'ιδιαν για τα θεματα αυτα,

φυσικα αναφερομαι γενικα κι οχι στην δικη σου ατυχη περιπτωση)

ήμουν έτοιμη να σου τα χώσω :p

Το dremel με το που το πήρα όπως είπα ήταν θέμα χρόνου να μου μείνει στα χέρια.

Στεναχωριέμαι γιατί ξερεις πολύ καλά ότι ανάμεσα σε δύο ποιότητες Α και Β ακόμα και αν η Β κάνει κάτι παραπάνω θα την επιλέξω γιατί είναι "πιο καλή".

Ετυχε τώρα τέλος. Υπομονή να δω πότε θα το πάρω και πως

Αυτό που θέλω να πω και δημόσια καθώς το είπα και απο κοντά στον monsieur [MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] είναι ένα μεγάλο ευχαριστώ για την παραχώρηση του δικού του dremel. Τον συνάντησα απόψε αμέσως μόλις είδε το ποστάρισμά μου και το πήρα. Νίκο σε ευχαριστώ πολύ πολύ. :T::flower:

Τώρα αν μείνει και το δικό του στα χέρια μου αρχίστε να ψάχνετε τι κάνω λάθος :p:hehe:

Link to comment
Share on other sites

είναι ότι τύχει και στον καθένα.Έχω ένα κινέζικο πολυεργαλείο 18 ευρώ απο alex pak και δουλεύει απροβλημάτιστα για 5 χρόνια!Και δεν είναι ότι το έχω στο ράφι,δουλεύει σε καθημερινή βάση για ψιλοδουλειές,αλλα και πιο βαριές (κόψιμο πλαϊνου παραθύρου για pc κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πολύ σωστά αυτά που λές.

Κάτω από τις συνθήκες της εδώ αγοράς, η μόνη άμυνα του ερασιτέχνη είναι να παίρνει τα μέτρα του για να έχει έστω αυτό το φτηνό εργαλείο σε καλή κατάσταση.

Προσωπικα ασχολούμαι αρκετά με τα ηλεκτρονικά, επι πολλά χρόνια έκανα τη δουλειά μου με ένα δραπανάκι ιδιοκατασκευή, (γιατί τότε τα εργοστασιακά αυτής της κατηγορίας ήταν άπιαστο όνειρο), το οποίο σε πληροφορώ δουλεύει ακόμα μετά από σχεδόν 25 χρόνια.

Για να καταλάβεις:

Ταχύστροφο μοτεράκι από καρέκλα μαχητικού αεροπλάνου του Β' παγκόσμιου πολέμου, με κομπλαρισμένη ταχογεννήτρια πάνω του, έλεγχο ροπής, τσοκάκι "ιδιοκατασκευή", έλεγχο θερμοκρασίας, και ρυθμιζόμενες στροφές από 16000 έως ~100 rpm.

Το έχω κυριολεκτικά πηδήξει, αλλά αυτό ατάραχο κάνει ακομα την δουλειά του.

Γιατί βασίζεται σε μια ποιοτική κατασκευή και του πρόσθεσα τις απαραίτητες προστασίες.

Οι οπόιες για έναν κατασκευαστή θα είχαν γελοίο κόστος.

Αυτ΄ακριβώς έιναι που μου την δίνει, ότι ο κατασκευαστής δεν σε σέβεται, φτιάχνει κάτι που η βασική αιτία καταστροφής του είναι η υπερθέρμανση, και "το μόνο " που δεν φροντίζει να συμπεριλάβει , είναι αυτή ακριβώς η προστασία από την υπερθέρμανση!!

Και το κόστος της πιο απλής προστασίας για τον οποιονδήποτε , ειναι όσο κοστίζει ένας αυτοεπαναφερόμενος θερμοστάτης τύπου "φακής", δηλ 3-5 Ε!!

Όσο για τα Proxxon, φίλε και για μένα είνα "όνειρο" ακόμα (είδες δεν χάνω την αισιοδοξία μου) αν και νομίζω ότι οι τιμές τους δεν είναι τόσο "εφιαλτικές" τουλάχιστον σε σύγκριση με τα επώνυμα μικροεργαλεία.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πολύ σωστά αυτά που λές.

Κάτω από τις συνθήκες της εδώ αγοράς, η μόνη άμυνα του ερασιτέχνη είναι να παίρνει τα μέτρα του για να έχει έστω αυτό το φτηνό εργαλείο σε καλή κατάσταση.

Προσωπικα ασχολούμαι αρκετά με τα ηλεκτρονικά, επι πολλά χρόνια έκανα τη δουλειά μου με ένα δραπανάκι ιδιοκατασκευή, (γιατί τότε τα εργοστασιακά αυτής της κατηγορίας ήταν άπιαστο όνειρο), το οποίο σε πληροφορώ δουλεύει ακόμα μετά από σχεδόν 25 χρόνια.

Για να καταλάβεις:

Ταχύστροφο μοτεράκι από καρέκλα μαχητικού αεροπλάνου του Β' παγκόσμιου πολέμου, με κομπλαρισμένη ταχογεννήτρια πάνω του, έλεγχο ροπής, τσοκάκι "ιδιοκατασκευή", έλεγχο θερμοκρασίας, και ρυθμιζόμενες στροφές από 16000 έως ~100 rpm.

Το έχω κυριολεκτικά πηδήξει, αλλά αυτό ατάραχο κάνει ακομα την δουλειά του.

Γιατί βασίζεται σε μια ποιοτική κατασκευή και του πρόσθεσα τις απαραίτητες προστασίες.

Οι οπόιες για έναν κατασκευαστή θα είχαν γελοίο κόστος.

Αυτ΄ακριβώς έιναι που μου την δίνει, ότι ο κατασκευαστής δεν σε σέβεται, φτιάχνει κάτι που η βασική αιτία καταστροφής του είναι η υπερθέρμανση, και "το μόνο " που δεν φροντίζει να συμπεριλάβει , είναι αυτή ακριβώς η προστασία από την υπερθέρμανση!!

Και το κόστος της πιο απλής προστασίας για τον οποιονδήποτε , ειναι όσο κοστίζει ένας αυτοεπαναφερόμενος θερμοστάτης τύπου "φακής", δηλ 3-5 Ε!!

Όσο για τα Proxxon, φίλε και για μένα είνα "όνειρο" ακόμα (είδες δεν χάνω την αισιοδοξία μου) αν και νομίζω ότι οι τιμές τους δεν είναι τόσο "εφιαλτικές" τουλάχιστον σε σύγκριση με τα επώνυμα μικροεργαλεία.

Φίλε Εσύ ήξερες πως να το φτιάξεις και το Φτιάξες. Σκέψου έναν ερασιτέχνη που ασχολείται μεν αλλά δεν είναι τόσο καταρτισμένος ώστε να κάνει τις απαραίτητες Μόντες ώστε να προστατέψει τα μηχανήματα του τι κάνει; αναγκαστικά πληρώνει και πληρώνει αδρα για κάτι που ανεξαρτήτως ποιότητας έπρεπε να συμπεριλαμβάνεται.

Sent from my Desire HD using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

μόλις επικοινώνησε μαζί μου τηλεφωνικά ένας απο την Bosch. Το dremel θέλει άλλο διακόπτη, άλλο πηνίο και κάτι είπε για περιέλιξη (κάπως έτσι).

Μου άρχισε τα σχετικά να το επισκευάσουν και οι φωνές μου ακούστηκαν σε όλη την ακρόπολη. Οι Καρυάτιδες πρέπει να γκρεμίστηκαν.

Οπότε με έσπρωξε στον προιστάμενο τον κύριο Μούτσιο. Μου είπε ότι η πολιτική πλέον που έχουν δεν είναι για αντικαταστάσεις αλλά για επισκευές. οταν τον ρώτησα ένα μηχάνημα σε τέτοια κατάσταση πως ακριβώς θα το πάρω πίσω

img20120704133536.jpg?m=1391780010

Δήλωσε άγνοια και ότι δεν τον είχαν ενημερώσει για την εξωτερική κατάσταση (του ανέφερα ότι έχω φωτογραφίες απο την κατάσταση του dremel πριν το παραδώσω). Με ρώτησε με τι ασχολούμαι καθώς του φάνηκε περίεργο να μιλάει με γυναίκα γνώστη και έπεσε η μπάλα για το φόρουμ.

Θα το παλέψει λέει για αντικατάσταση. Αντε να δούμε γιατί τα πήρα άσχημα....:wall:

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλοι στρώνουν με φωνές.

Μόλις με πήραν τηλ και προχωράνε σε αντικατάσταση. Βέβαια θα το έχω σε καμιά βδομάδα αλλά δε βαριέσαι

Ευχάριστο μεν, αλλά πραγματικά, αν δεν είχες τραβήξει όλα αυτά τα πάνδεινα, και αν δεν ήσουν στην θέση να τους πεις για το φόρουμ κλπ... είναι απαράδεκτη η αντιμετώπιση τους!

[MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] μήπως ήρθε η ώρα να κάνεις παρουσίαση του diy δράπανου με τον κινητήρα από το μαχητικό; :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλοι στρώνουν με φωνές.

Μόλις με πήραν τηλ και προχωράνε σε αντικατάσταση. Βέβαια θα το έχω σε καμιά βδομάδα αλλά δε βαριέσαι

Το είχα δει εγώ το "όνειρο"!!

Δάγκωμα στο λαιμό!

Μπράβο Αγάπη!!

Link to comment
Share on other sites

Το είχα δει εγώ το "όνειρο"!!

Δάγκωμα στο λαιμό!

Μπράβο Αγάπη!!

you showed'em girl

and you made us all proud!

Ε μα δε γινότανε αλλιώς βρε παίδες. Διάλογος

Υπάλληλος: "Μα ουσιαστικά θα είναι καινούριο. Θα αλλαχτεί όλο το εσωτερικό."

Εγώ: Ε αφού ουσιαστικά θα είναι καινούριο θέλω ένα καινούριο. Δεν θα πληρώνω bosch και θα έχω αντιμετώπιση no name. Αν είναι έτσι ρίξτε τις τιμές σας. Αλλά δεν φταίει κανείς παρά εγώ που δε το άφησα να βγάλει φλόγες και να καεί να σας το φέρω κάρβουνο και να σας τρέχω μετά την "όμορφη" επισκευή που και καλά του κάνατε. Ή έχεις την εντύπωση ότι αν ήθελα δεν θα μπορούσα να το κάψω τελείως και να έχω την αντικατάσταση σίγουρη;

Υπάλληλος: "Έχετε δίκιο αλλά είναι η νέα πολιτική αυτή και δεν γίνεται αντικατάσταση."

Εγώ: Τον προϊστάμενο σου #%#$^%$&%$^@#%@#%$@#%@#%$#^%$&

Πάντως εντάξει μπορεί να έγινε ένα έλα να δεις, αλλά έστω και έτσι πέτυχα αυτό που ήθελα. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να έχω αμφιβολία για το εργαλείο που χρησιμοποιώ που κακά τα ψέμματα το χρειάζομαι συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Στο εργοστάσιο εμβαπτίζουν τον πυρήνα σε κάποιο είδος πλαστικού για μόνωση και από πάνω ρίχνουν την περιέλιξη. Και τα 2 δεν υπερβαίνουν τους 140 βαθμούς Κελσίου αντοχή.

Στο εμπόριο ο περιελικτής σπάνια θα βρει σύρμα και μόνωση κάτω από 180 βαθμούς αντοχή

Το μόνο πρόβλημα είναι μήπως δεν δοθεί προσοχή στη ζυγοστάθμιση και το πάρει ο διάολος από τους κραδασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έκοψε 5 εκατοστά (μήκος) λαμαρίνα 0,75mm πάχους μετρημένη με παχύμετρο και μετά μπήκε στο workstation να ανοίξει 2mm τρύπες σε 1.5mm αλουμίνιο. Τα είδε όλα σου λέω :hehe:

edit: Αν ζορίζεται έτσι να το έχω να κόβω μόνο χαρτοπετσέτες....

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Ναι έκοψε 5 εκατοστά (μήκος) λαμαρίνα 0,75mm πάχους μετρημένη με παχύμετρο και μετά μπήκε στο workstation να ανοίξει 2mm τρύπες σε 1.5mm αλουμίνιο. Τα είδε όλα σου λέω :hehe:

edit: Αν ζορίζετε έτσι να το έχω να κόβω μόνο χαρτοπετσέτες....

Πραγματικα και το πιο noname πρεπει να ζοριστει για να θελει περιελιξη.

Εκαψες μερικα καλωδια για να καταλαβεις μεσα αυτο το πραμα.

Μπορει να εκανες κατι αθελα σου και να μην το θυμασαι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα μηνύματα φίλε Mitos175

Το πήρα πριν μέρες απο επισκευή και πάλι απο την Bosch και είχε αυξομείωση στροφών + ανέβασμα θερμοκρασιών άνευ φορτίου. Να έκανα εγώ κάτι δεν παίζει.

Σκέψου επίσης λίγο. Για να λιώσει το πλαστικό τι θερμοκρασία ανέβασε; Αν το είχα στο χέρι μου να πω οκ έκανα λάθος αλλά δεν θα κατάφερνα να το κρατήσω γιατί θα με έκαιγε.

Οπότε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.