Jump to content



Assetto Corsa tips and tricks


liakjim

Recommended Posts

πριν 11 ώρες, το μέλος Oxide Burnedbrain έγραψε:

Κάτι τύποι σαν τον @akis_z80 ή τον @Aris Teidis θα γουστάρουν. 

Pro Sim H Pattern Quaife Sim shifter - Inside Sim Racing

Χαχα, ευχαριστώ δεν θα πάρω (1000 British pounds), δεν αμφισβητώ ότι θα είναι super-duper αλλά εγώ προσωπικά έχω αρχίσει σιγά σιγά να απομακρύνομαι από το άθλημα. Δεν γίνεται με 2 (ή σε ιδανικές καταστάσεις 3) ώρες τη βδομάδα να ακολουθήσω τους ρυθμούς της παρέας εδώ, συν το γεγονός ότι δεν κάνω "απόσβεση" έτσι στον πανάκριβο εξοπλισμό που έχω μαζέψει. Το CSShifter πάντως είναι πολύ καλό, δεν νιώθεις ούτε στιγμή ότι θα μπορούσε σε κάτι να ήταν καλύτερο. Μάλλον το OSW είναι και η τελευταία μου αγορά και το έχω ήδη μετανοιώσει πριν καν την δοκιμάσω... Λεφτά να έχεις, ποτέ τα περιφερειακά για το simracing δεν είχαν φτάσει σε τέτοια ποιότητα και ποικιλία!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Aris Teidis έγραψε:

Χαχα, ευχαριστώ δεν θα πάρω (1000 British pounds), δεν αμφισβητώ ότι θα είναι super-duper αλλά εγώ προσωπικά έχω αρχίσει σιγά σιγά να απομακρύνομαι από το άθλημα. Δεν γίνεται με 2 (ή σε ιδανικές καταστάσεις 3) ώρες τη βδομάδα να ακολουθήσω τους ρυθμούς της παρέας εδώ, συν το γεγονός ότι δεν κάνω "απόσβεση" έτσι στον πανάκριβο εξοπλισμό που έχω μαζέψει. Το CSShifter πάντως είναι πολύ καλό, δεν νιώθεις ούτε στιγμή ότι θα μπορούσε σε κάτι να ήταν καλύτερο. Μάλλον το OSW είναι και η τελευταία μου αγορά και το έχω ήδη μετανοιώσει πριν καν την δοκιμάσω... Λεφτά να έχεις, ποτέ τα περιφερειακά για το simracing δεν είχαν φτάσει σε τέτοια ποιότητα και ποικιλία!

Δεν χρειάζεται να φτάσεις στο τοπ 3 για να ευχαριστηθείς πάντως.;)

Μη πας και κάνεις καμιά περίεργη κίνηση και δώσεις την DD φοβάμαι.

Περιμένουμε πως και πως να σκάσει να την δούμε και εμείς σε λειτουργία, σε κανά σαββατοκυριακάτικο καφέ.

 

Αυτά τα πράγματα είναι σαν τα ακριβά ηχεία, τους προτζέκτορες και τα σπορ αμάξια.

Εκτός απο την χαρά της χρήσης εχουν και την χαρά της επίδειξης σε καλούς φίλους.:hehe:

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οι ρυθμίσεις μου, απευθύνονται σε όλους , φυσικά αφορμή ο @rapid_fast.

 

Αρχικά, logitech profiler :

 

Global : 5a63d9b42f855c233727b35c72ebdc4c.png

 

Μετά φτιάχνουμε νέο profile και το κατευθύνουμε στο acs.exe (ΠΡΟΣΟΧΗ όχι στο AssettoCorsa.exe)

 

decccdca126f8f332bfb7b5d89c08707.png

 

Ρυθμίσεις :

 

f7e7befa4d5d6b12eb26430422fe85fc.png

 

 

Και μετά στο παιχνίδι (αν ΔΕΝ κάνουμε το LUT , τότε minimum force =14%)

 

f9163ca8235fb8c14443dc2031e29ac0.png

 

 

Φυσικά δοκιμάστε τι σας βολεύει σε kerb, road, slip effects.

 

Όταν τρέχουμε το παιχνίδι, το τρέχουμε από τον profiler

 

6d4c2291bf74b93d1cb27090ef4af09f.png

 

 

@panosdimp εσύ πρέπει να το κατευθύνεις στο acs_86.exe μιας κ τρέχεις το 32bit. Αλλιώς δεν θα σου τα παίρνει σωστά ούτε τα κουμπιά.

 

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις μου, απευθύνονται σε όλους , φυσικά αφορμή ο @rapid_fast.

 

Αρχικά, logitech profiler :

 

Global : 5a63d9b42f855c233727b35c72ebdc4c.png

 

Μετά φτιάχνουμε νέο profile και το κατευθύνουμε στο acs.exe (ΠΡΟΣΟΧΗ όχι στο AssettoCorsa,exe)

 

decccdca126f8f332bfb7b5d89c08707.png

 

Ρυθμίσεις :

 

f7e7befa4d5d6b12eb26430422fe85fc.png

 

 

Και μετά στο παιχνίδι (αν ΔΕΝ κάνουμε το LUT , τότε minimum force =14%)

 

f9163ca8235fb8c14443dc2031e29ac0.png

 

 

Φυσικά δοκιμάστε τι σας βολεύει σε kerb, road, slip effects.

 

Όταν τρέχουμε το παιχνίδι, το τρέχουμε από τον profiler

 

6d4c2291bf74b93d1cb27090ef4af09f.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πριν 50 λεπτά, το μέλος PolomanGR έγραψε:

Με το lut του ακη ή χωρις οι ρυθμίσεις;

Αν δεις έχω βάλει TYPE=GAMMA άρα δεν κοιτάει το LUT αλλά βάζει GAMMA στην καμπύλη δλδ 0.85 που έχω παρακάρω και προτείνω.

Ναι χάνεις σε linear αλλά μου φαίνεται πιο δυνατό χαμηλά και πιο καλό ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Για λυστε μου μια απορια.

Αφορμη ενα θεμα που μου ειχε προκυψει στο rf2 και r3e (δεν εστριβε το αυτοκινητο με τιποτα γιατι το εβαζα in-game στις 900 μοιρες).

Στα settings του παιχνιδιου, ποσο βαζουμε τις μοιρες για το τιμονι; 900 το εχω τωρα και δεν εχω κανενα θεμα.

Στα αλλα 2 παιχνιδια αναλογα το αυτοκινητο αλλαζουν και in-game οι μοιρες. Σε 540 κλπ, κλπ...

Στο ac αυτο γινεται αυτοματα ή θα πρεπει για πχ στα gt3 να τις αλλαζω εγω σε 540?

Έγινε επεξεργασία από wolves
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλάζει αυτόματα.

πριν 10 λεπτά, το μέλος wolves έγραψε:

Για λυστε μου μια απορια.

Αφορμη ενα θεμα που μου ειχε προκυψει στο rf2 και r3e.

Στα settings του παιχνιδιου, ποσο βαζουμε τις μοιρες για το τιμονι; 900 το εχω τωρα και δεν εχω κανενα θεμα.

Στα αλλα 2 παιχνιδια αναλογα το αυτοκινητο αλλαζουν και in-game οι μοιρες. Σε 540 κλπ, κλπ...

Στο ac αυτο γινεται αυτοματα ή θα πρεπει για πχ στα gt3 να τις αλλαζω εγω σε 540?

Βέβαια, μιας κ υπάρχουν αμάξια με παραπάνω από 900, έχω βάλει αυτό

 

[STEER]
SCALE=0.7692
LOCK=1170

 

Αν θες να έχεις hardware lock τότε κοιτάς εδώ http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/steering-locks-list-updating.20596/

(προσωπικά βαριέμαι)

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχει δοκιμασει κανεις assetto corsa με το vr streamer?  ( http://www.swatterco.com/vr_streamer.php

δουλευει με λιγη καθυστερηση, οκ, αλλα δε μπορω να δωσω head tracking στο assetto απο το κινητο, ξερει κανεις κανενα τροπο?

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος wargasm έγραψε:

Εχει δοκιμασει κανεις assetto corsa με το vr streamer?  ( SwatterCo - VR Streamer

δουλευει με λιγη καθυστερηση, οκ, αλλα δε μπορω να δωσω head tracking στο assetto απο το κινητο, ξερει κανεις κανενα τροπο?

 

@uhu ???

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος wolves έγραψε:

@uhu ???

Έχω αγοράσει το trinus που πάνω κάτω κάνει το ίδιο πράγμα.

Προβλήματα:

1) Από μέτριο tracking με drifting και μέτρια ανάλυση tracking εώς καθόλου tracking αναλόγως με τους σένσορες του κινητού που θα χρησιμοποιηθεί.

 

2) Το cast της οθόνης του pc στο κινητό γίνεται μέσω usb θύρας κινητού τα οποία ακόμα και τα ποιο high end δεν χρησιμοποιούν usb3.

Με τις ταχύτητες διαμεταγωγής του usb2 ακόμα και με συμπίεση της εικόνας μπορείς να περιμένεις 30-35 fps στο vr headset σου που φυσικά είναι ανεπαρκέστατα για την δημιουργία αίσθησης vr.

Ακόμα και κάποια σπάνια προς το παρόν usb type-c κινητά δεν χρησιμοποιούν όλες τις γραμμές του type-c πρωτοτύπου με αποτέλεσμα να μην έχεις και πάλι το απαιτούμενο banwidth.

 

3) Η ανάλυση στην οποία θα είναι το stream είναι στην καλύτερη περίπτωση η ανάλυση της οθόνης μας και όχι η native ανάλυση του κινητού.

Σε μερικά games όπως το assetto που έχουν πολύ περιορισμένο αριθμό αναλύσεων να επιλέξεις δεν υπάρχουν αναλύσεις που στο 1/2 της οθόνης του κινητού (τόσο θα βλέπει το κάθε μάτι) να βγάζουν σωστό 1/1 aspect ratio. 

Αποτέλεσμα τα οχήματα να είναι ψηλότερα και στενότερα απ'το κανονικό.  

 

4) Για να πετύχεις το 3d αποτέλεσμα των oculus - vive πρέπει να βρείς τρόπο να κάνεις το game να γίνει 3d με κάποια side by side εφαρμογή όπως το tridef...

 

Κανονικά θα έπρεπε οι εταιρείες που βγάζουν τέτοια projectάκια να τα σκεφτούν όλα αυτά και να κυκλοφορήσουν api τα οποία θα δίνουν την δυνατότητα σε προγραμματιστές παιχνιδιών να κάνουν optimization στον κώδικα των παιχνιδιών τους.

Τα παιχνίδια θα έπρεπε να καταλαβαίνουν πως πάνω στο pc υπάρχει trinus vr ή vr-streamer συσκευή και να δίνουν επιλογές 3d κατευθείαν από το game ή override της ανάλυσης ώστε τα παραπάνω προβλήματα να εξαλειφθούν.

Είναι όμως τόσο μικρές και αδύναμες που απορώ αν μπορούν να κάνουν ακόμα και απλό beta testing πάνω σε διαφορετικά games.

Μερικές φορές πίσω απο τέτοια progs είναι ένα μόνο άτομο...

 

Αν αναλάβει να προχωρήσει το project φθηνό vr ή google υπάρχουν κάποιες ελπίδες όλα τα παραπάνω να φτιάξουν.

Οι μικροί προγραμματιστές που προσπαθούν ανεξάρτητα, δεν έχουν τα resources που χρειάζονται για ένα τόσο σοβαρό εγχείρημα.   

 

Μάλλον προς το παρόν η google αφήνει τους υπόλοιπους παίχτες να μεγαλώσουν να αναπτύξουν και να προχωρήσουν το θέμα και μετά από κάποια χρόνια που θα είναι διαφορετικά τα τεχνικά δεδομένα θα τους εξαγοράσει και θα βγάλει vr σε γυαλιά ηλίου ή γιατί όχι ακόμα και σε φακούς επαφής που θα δουλεύουν wireless, την ίδια στιγμή που το assetto corsa θα τρέχει κατευθείαν απ'το κινητό μας.:p 

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά, έκανα τεστ για αν το MAXIMUM_FRAME_LATENCY=1 , βοηθά στη μείωση του input lag.

 

Από ότι φαίνεται βοηθάει.

 

http://www.assettocorsa.net/forum/index.php?threads/maximum_frame_latency-does-it-still-work.37075/#post-755648

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.