Jump to content



Ειδήσεις απο την Ελλάδα και όλο τον κόσμο v2.0


astrolabos

Recommended Posts

1 hour ago, karmen1983 said:

Δε δεχομαι λοιπον απο κανεναν να λεει οτι φταιει η ρατσα, οτι φταιει οτι

Σωστά λες ότι δεν φταίει η ράτσα. Αν ερμηνεύω σωστά τον Simon, δεν το θεωρεί φταίξιμο του ζωντανού αλλά ισχυρίζεται ότι αναλόγως των χαρακτηριστικών τους και των δυνατοτήτων τους να προκαλέσουν σημαντική ζημιά, πρέπει κι οι συμπεριφορές/ρυθμίσεις των ανθρώπων να είναι ανάλογες. Δεν θα βάλεις π.χ. σκύλο του Αγίου Βερνάρδου σε διαμέρισμα 30 τετραγωνικών, θα λάβεις υπόψιν πόσο δυνατό σε σχέση με τον άνθρωπο είναι κάποιο ζώο κλπ

Μάλιστα στο συγκεκριμένο τραγικό περιστατικό, με την επιφύλαξη ότι οι πληροφορίες που δημοσιεύονται δεν είναι αποκυήματα φαντασίας, είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει τεράστια ευθύνη στους ιδιοκτήτες του σκύλου. Ακόμα και στο περιστατικό που διηγείται ο Seafalco, η επικίνδυνη συμπεριφορά του ζωντανού πυροδοτήθηκε από ανθρώπινο λάθος/κακιά στιγμή.

 

1 hour ago, karmen1983 said:

κ παντα μα παντα μα παντα το σκυλι πριν την επιθεση δειχνει σημαδια. Αν δεν ξερεις να το αναγνωρισεις, αν δεν ξερεις να το σεβαστεις, δεν σου αξιζει να εχεις. Και δεν πρεπει να εχεις σκυλι.

δες το παραπάνω περιστατικό με το παιδάκι που έκανε μια απερίσκεπτη κίνηση. Δεν θα ήμουν τόσο αυστηρός στο αν οι άνθρωποι αυτοί αγαπούσαν και σέβονταν τον σκύλο.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Αλλα διαφωνω καθετα οτι φταιει η ράτσα για τη στραβη που θα γινει κ παντα μα παντα μα παντα το σκυλι πριν την επιθεση δειχνει σημαδια. Αν δεν ξερεις να το αναγνωρισεις, αν δεν ξερεις να το σεβαστεις, δεν σου αξιζει να εχεις. Και δεν πρεπει να εχεις σκυλι.

 

Και πολύ καλά κάνεις κατά τη γνώμη μου !

Γιατί το σίγουρο είναι ότι εκ των υστέρων πολλά πράγματα μπορούν να ερμηνευτούν και με άλλο τρόπο!

Εκ των υστέρων και με την στερνή τη γνώση να βοηθάει, μπορείς διακρίνεις ότι αυτό που φαινόταν υποταγή, ήταν απλά μεγαθυμία του "αρχηγού" προς τους υποδεέστερους της αγέλης.

Μπορείς ενδεχομένως να καταλάβεις ότι αυτή η υποχώρησή σου στην "κάποιες φορές" δικαιολογημένη συμπεριφορά του σκύλου, ήταν τελικά εκεί που χάθηκε το παιχνίδι!

Το βαθύ γρύλισμα την ώρα που πλησιάζεις το σκυλί που τρώει δεν εκφράζει την λαχτάρα του να μην του πάρεις το φαγητό, αλλά είναι μια ξεκάθαρη απειλή προς τον "διεκδικητή" που πλησιάζει περισσότερο από ότι επιτρέπεται!

Αυτό πέρασε αναπάντητο από το "αφεντικό" του σκύλου και εκείνη τη στιγμή οι ρόλοι άλλαξαν.

Μπορεί ποτέ να μην δημιουργηθεί θέμα απλά γιατί είναι φυσικό να σέβεσαι την "ησυχία" του ζώου την ώρα που τρώει, αλλά αυτό θα το θυμηθείς δυσάρεστα όταν το ανεκπαίδευτο πιτσιρίκι θα πλησιάσει το σκύλο την ακατάλληλη στιγμή! 

 

Και αυτά που λέω τώρα είναι ίσως πολύ σχηματικά, αλλά όλοι όσοι έχουν ζήσει με ζώα μπορούν να διακρίνουν τα δικά τους παραδείγματα!

Αυτό που τελικά έχει σημασία είναι ότι θέλει πολύ και ευσυνείδητη δουλειά για να εντάξεις με ασφάλεια ένα ζώο στον ιστό μιας οικογένειας μέσα στο σπίτι και άνευ όρων, γιατί υπάρχουν τα σκυλιά που θα γίνουν πραγματικές κουβερνάντες για τα παιδιά (και αυτό δεν έχει καμία σχέση με το μέγεθος του σκύλου) αλλά θα υπάρξουν και αυτές οι σπάνιες -ευτυχώς- περιπτώσεις που θα πάνε όλα στραβά και το πρόβλημα θα υποβόσκει "απαρατήρητο" μέχρι να έρθει η ώρα των φριχτών αποκαλύψεων !

 

Κρίμα και πάλι κρίμα για την αθώα ψυχούλα και κρίμα και για τους γονείς με τη συμφορά που τους βρήκε, και ας είναι αυτό το τελευταίο μαντάτο που θα ακούσουμε!

Αν και πολύ φοβάμαι με την πολιτεία να κωφεύει, τα ΜΜΕ να περιορίζουν τα καθήκοντά τους στην τρομολαγνεία, και τους εμπόρους να έχουν μοναδικό στόχο το κέρδος, το βάρος πέφτει στις πλάτες το ανοργάνωτου πολίτη που ενδιαφέρεται και αυτό -θέλω να πιστεύω μόνο "για την ώρα"- δεν φτάνει !

 

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

Συγγνώμη, δεν γίνεται να θέλει κάποιος παιδί χωρίς να είναι ανισόρροπος κατά τη γώμη σου; ?

 

Ρε συ, συγγνώμη αλλά αυτό καταλαβαίνεις;  Μου αρέσει που κάνεις και " κομβικά" σημεία quote (επιλεκτικά βέβαια) αλλά παρόλα αυτά γράφεις ότι να'ναι. Έχω συγκεκριμένα παραδείγματα όπου τα παιδιά τα κάνανε γιατί έπρεπε, η εκκλησία θα τους έκαιγε διαφορετικά. Τι θες να μου πεις τώρα, ότι γράφω κάπου πως όλοι είναι έτσι; 

btw πώς γίνεται να είσαι κατά της ιδέας σου αλλά μετά να λες πάλι το ίδιο και ότι τα "επικίνδυνα" σκυλιά δεν πρέπει να έρχονται σε επαφή ; Μην μασκαρευεις τις κουβέντες σου μαν. Η γνώμη σου είναι, δεν δαγκώνει κάνεις :hehe:

 

πριν 7 ώρες, το μέλος makio έγραψε:

imo ενα τετοιο σκυλι θελει πολυ χωρο  - ουτε ολο το σπιτι δεν αρκει για ενα υγιες ζωο, ας ειναι και 200τμ

 

Δεν ισχύει για κανέναν σκύλο αλλά και ισχύει για όλους. Όλοι θέλουν να τρέχουν και να βγάζουν την ενέργειά τους. Αλλά αν επιλέξεις σκύλο σε διαμέρισμα, δεν τον περιορίζεις στο μπαλκόνι. Και του μαθαίνεις τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μην μασκαρευεις τις κουβέντες σου μαν.

 

Γιατί με πληγώνεις; :o

 

πριν 8 ώρες, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Μιλαει ανθρωπος που απο μικρος ειχε επαφη με μεγαλόσωμα σκυλια. Μιλαει ανθρωπος που τη μερα που εχασε τον πιο αγαπημενο του θείο, πεθανε το σκυλι του στο μαξιλαρι του. Δε δεχομαι λοιπον απο κανεναν να λεει οτι φταιει η ρατσα, οτι φταιει οτι ειναι τρελα γιατι ειναι ροντβαιλερ, γιατι ειναι πιτ μπουλ κλπ. Απλα δε χωραει στο μυαλο μου κ στο τροπο σκεψης και ζωης μου. 

 

Αγάπη να ξέρεις σε σέβομαι και ξέρω την αγάπη που έχεις για τα ζώα. Κι εγώ μεγάλωσα με ποιμενικό, γεννηθήκαμε μαζί και έζησε κοντά μας 12 χρόνια πριν "φύγει". Ήμασταν σε μονοκατοικία με 1 στρέμμα κήπο τότε. Ήταν τόσο καλά εκπαιδευμένο που δε θυμάμαι ποτέ να ενόχλησε άνθρωπο ή ζώο. Και φαντάσου ότι εγώ για παιχνίδι τον καβάλαγα όταν ήμουν μικρός και με πήγαινε βόλτα ? 

 

Δυστυχώς, τα " "επικίνδυνα" " ζώα πρέπει να ελέγχονται απόλυτα ανά πάσα ώρα και στιγμή, διότι έχουν δυνατότητα μεγάλης ζημιάς. Δεν είναι ότι δεν τα αγαπώ. Απλά οι περισσότεροι άνθρωποι δεν τα κατανοούν, δεν σέβονται τις ανάγκες τους και τις ιδιαιτερότητές τους. Να γράψω κι άλλο παράδειγμα, βλέπω μικρά παιδιά 8-10 χρονών, να βγάζουν βόλτα ποιμενικούς/ντόπερμαν/ροντβάιλερ/πίτμπουλ και δε συμμαζεύεται. Αν γίνει το οτιδήποτε, πώς θα τα ελέγξουν;

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου απαντάς δεν έχει καμία σχέση με την πρόταση στην οποία σου απάντησα. Οπως και να εχει όμως το αφήνω εδώ το θέμα και ελπίζω αυτή τη φορά να το κρατήσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το παράδειγμα που έγραψα είναι άστοχο δηλαδή; Τέλος πάντων, δεν μισώ τα σκυλιά ούτε κάποιο άλλο ζώο αν αυτό φαίνεται.

Αυτά κι από μένα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέραμε ότι πρέπει να έχουμε όλοι παιδιά για να αναγνωρίσουμε την ανευθυνότητα κάποιων. Συγγνώμη ε; Δεν θα ξαναγίνει.

 

Α, και ότι πρέπει να πάρουμε άδεια για να το κάνουμε. Τι λες ρε παιδί μου. 

Μαθήματα ζωής μόνο από όσους είναι γονείς, το ηθικό δίδαγμα. Και μόνο οι ίδιοι θα κρίνουν τους εαυτούς τους. Αυτοί ξέρουν αν είναι καλοί ή όχι. Βέβαια και καλοί να μην είναι, θα το παραδεχτούν; 

 

Την καλημέρα μου.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tommybertsen said:

Δεν το ξέραμε ότι πρέπει να έχουμε όλοι παιδιά για να αναγνωρίσουμε την ανευθυνότητα κάποιων. Συγγνώμη ε; Δεν θα ξαναγίνει.

 

Α, και ότι πρέπει να πάρουμε άδεια για να το κάνουμε. Τι λες ρε παιδί μου. 

Μαθήματα ζωής μόνο από όσους είναι γονείς, το ηθικό δίδαγμα. Και μόνο οι ίδιοι θα κρίνουν τους εαυτούς τους. Αυτοί ξέρουν αν είναι καλοί ή όχι. Βέβαια και καλοί να μην είναι, θα το παραδεχτούν; 

 

Την καλημέρα μου.

 

Ναι, δεν έχεις ιδέα. Ρώτα εδώ μέσα όλους τους γονείς αν έχει πέσει το παιδί τους από το κρεβάτι με το κεφάλι στο πάτωμα. 9 στους 10 θα σου πουν ναι. Αλλά ναι, πες τους ανεύθυνους επειδή εσύ ξέρεις καλύτερα. Χαρακτήρισέ τους ανεπαρκείς. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

 

Ναι, δεν έχεις ιδέα. Ρώτα εδώ μέσα όλους τους γονείς αν έχει πέσει το παιδί τους από το κρεβάτι με το κεφάλι στο πάτωμα. 9 στους 10 θα σου πουν ναι. Αλλά ναι, πες τους ανεύθυνους επειδή εσύ ξέρεις καλύτερα. Χαρακτήρισέ τους ανεπαρκείς. 

Να αιτηθείς οι δικαστές που θα δικάσουν στο δικαστήριο, να είναι παντρεμένοι με παιδιά. Αλλιώς άκυρη η απόφαση. 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Να αιτηθείς οι δικαστές που θα δικάσουν στο δικαστήριο, να είναι παντρεμένοι με παιδιά. Αλλιώς άκυρη η απόφαση. 

 

 

πριν 1 ώρα, το μέλος trib έγραψε:

 

Ναι, δεν έχεις ιδέα. Ρώτα εδώ μέσα όλους τους γονείς αν έχει πέσει το παιδί τους από το κρεβάτι με το κεφάλι στο πάτωμα. 9 στους 10 θα σου πουν ναι. Αλλά ναι, πες τους ανεύθυνους επειδή εσύ ξέρεις καλύτερα. Χαρακτήρισέ τους ανεπαρκείς. 

Επειδή σας εκτιμώ και τους 2, καλό θα ήταν να σταματήσετε εδώ αυτήν την ανούσια διαμάχη.

Δεν κατάλαβα πώς φτάσαμε σ' αυτό το σημείο.

@trib Διαφωνώ με την άποψη του Χρυσόστομου ότι έκαναν παιδί, γιατί τους πίεσε το συγγενικό/οικογενειακό/φιλικό περιβάλλον.

Όμως, εάν ισχύουν όσα ακούστηκαν, ήτοι ότι το σκυλί ήταν επιθετικό, το είχαν αφήσει στο μπαλκόνι, δεν τολμούσαν να το βάλουν σε άλλο μέρος, ναι, δεν χρειάζεται να είναι κανείς γονιός για να γράψει το αυτονόητο. Τα ανωτέρω συνιστούν ανευθυνότητα Α' βαθμού. Εγκληματική ανευθυνότητα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Διαφωνώ με την άποψη του Χρυσόστομου ότι έκαναν παιδί, γιατί τους πίεσε το συγγενικό/οικογενειακό/φιλικό περιβάλλον.

Ρε θα με τρελάνετε όλοι; Που το γράφω αυτό; Γράφω ότι ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΆΝΘΡΩΠΟΙ. Όχι ντε και καλά πως αυτοί το έκαναν αυτο. Απλά αναφερω τους συγκεκριμένους επί τη ευκαιρια. Έλεος κάπου.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το περιστατικό με το σκυλί, έχω να πω πως με βάση τα όσα διάβασα έχουμε για μία ακόμα φορά την κλασσική ελληνική περίπτωση να πέφτουμε από τα σύννεφα για κάτι το οποίο έχει ξεκαθαρίσει η νομοθεσία (συγκεκριμένα ο 4039/2012 άρθρα 5 και 8 ) 

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
Link to comment
Share on other sites

https://www.iefimerida.gr/ellada/ekthesi-sok-leitoyrgika-analfabitoi-misoi-mathites

 

άμα είναι μόνο οι μισοί, είναι καλά. 

μάλλον όμως είναι οι ίδιοι που βρίζουν νυχθημερόν, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια (λες και θα έβγαιναν ποτέ από αυτά, -αν κατάφερναν να μπουν-). Όσα δε φτάνει η αλεπού...''  δλδ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος colt3003 έγραψε:

https://www.iefimerida.gr/ellada/ekthesi-sok-leitoyrgika-analfabitoi-misoi-mathites

 

άμα είναι μόνο οι μισοί, είναι καλά. 

μάλλον όμως είναι οι ίδιοι που βρίζουν νυχθημερόν, τα ιδιωτικά πανεπιστήμια (λες και θα έβγαιναν ποτέ από αυτά, -αν κατάφερναν να μπουν-). Όσα δε φτάνει η αλεπού...''  δλδ

Τί σχέση έχει η αποτελεσματικότητα της υποχρεωτικής εκπαίδευσης με την προτίμηση δημόσιου ή ιδιωτικού πανεπιστημίου;

Κάτι σαν "...κι εσύ κι ο γρύλλος σου" είναι ο συλλογισμός σου.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αν με βάση την έκθεση οι μισοί 17αρηδες είναι λειτουργικά αναλφαβητοι, στους 25αρηδες το ποσοστό θα εκτοξεύεται στο 70% μιας και όσοι ήταν στο όριο ξεχνάνε και αυτά που ήξεραν. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, minast said:

Τί σχέση έχει η αποτελεσματικότητα της υποχρεωτικής εκπαίδευσης με την προτίμηση δημόσιου ή ιδιωτικού πανεπιστημίου;

Κάτι σαν "...κι εσύ κι ο γρύλλος σου" είναι ο συλλογισμός σου.

 

Στο δημόσιο:

Μπορείς να μπεις άνετα, και αν επιθυμείς, να μάθεις και να γίνεις χρήσιμος στους συνανθρώπους σου, ή να βγεις καδρόνι και να γίνεις και Π/Θ.

 

Στο Ιδιωτικό: 

Για να μπεις πρέπει να έχεις αποδείξει τις ικανότητές σου (και να λάβεις υποτροφία για αυτό το λόγο), και για να βγεις, πάλι θα πρέπει να μπορείς να αποδείξεις την αξία σου.

 

 

Δε με νοιάζει το ότι το ιδιωτικό θέλει λεφτά, ενώ το δημόσιο όχι (γέλια κοινού), όσο το οτι τελικά για να βγεις χρήσιμος στο δημόσιο επαφίεται στην καλή σου θέληση, ενώ ο ιδιώτης θα σε τεντώσει. 

 

Ε .... οι λειτουργικά αναλφάβητοι, τι λες να προτιμήσουν ?? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.