Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

ΓΡΗΓΟΡΟ νηστίσιμο κεκάκι

 

3,5 κούπες αλεύρι

2,5 κούπες ζάχαρη

2 κούπες νερό από τη βρύση

2 κουταλιές σούπας κακάο

4-5 κουταλάκια γλυκού μικρά baking powder

1 κουταλάκι γλυκού σόδα

180C καμιά ώρα

 

απέφυγα να το βάλω σε φόρμα, μια και θεωρώ πως ψήνεται καλύτερα σε πιο "ανοιχτό" χώρο

 

cVswZYG.png

KLBK62A.jpg

 

ναι, η κουζίνα θέλει καθάρισμα!!!! :sarcastic:

 

έτοιμη κι η διατομή.. (προφανώς δεν είναι κάτι φοβερό)

συνηθίζω να ρίχνω και ζάχαρη άχνη από πάνω

επίσης έχω ακούσει για versions με μπανάνα κ πορτοκάλι, αλλά δεν το'χω ψάξει περαιτέρω

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μιαμ για το απο πανω. Σημερα εκανα ομελετα με κουνουπιδι που ειχα καιρο να φαω. Ταυτοχρονα εβαλα 2 κοκορακια στη μαριναδα για αυριο και ετοιμασα πανακοτα.

φωτο απο τα υπολοιπα αυριο :p

post-33144-0-36058400-1427656946_thumb.j

post-33144-0-80253300-1427656970_thumb.j

post-33144-0-90208500-1427656991_thumb.j

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Στην μαριναδα για τα κοκορια τι χρησιμοποιησες?

Βαζεις και καποιο εξτρα μειγμα μπαχαρικων?

Εξαρτάται πως θα το μαγειρέψω. Τα κοκοκάρια τα προορίζω για τηγάνι για δυνατό σοτάρισμα και μετά φούρνο οπότε διάλεξα τα εξής

2 κουταλιές σούπας γιαούρτι

2 κουταλάκια μουστάρδα

ξύδι βαλσάμικο

μέλι

πιπέρι

μπούκοβο

αλάτι

ρίγανη

λάδι

Βγαίνει παχύρευστο οπότε τα βουτάς μέσα και απλά ανά 3-4 ώρες κάνεις ένα γύρισμα ανακάτεμα. Αν βαριέσαι ή δεν μπορείς να ασχοληθείς με γύρισμα, κάνεις παραπάνω μαρινάδα για να τα καλύψει. Επίσης όσο περισσότερο μείνουν τόσο περισσότερα αρώματα θα πάρουν. Εγώ τα χαράζω και λίγφο σε σημεία όπως το στήθος που έχει πολύ ψαχνό.

ΥΓ βρίσκομαι στο κέντρο κάποιος μου είχε πει για ένα μαγαζί στο μοναστηράκι για μπαχαρικά. Θέλω κάτι ψαγμένο όμως με ποικιλία. Οποιος έχει κάποια πρόταση ας την πει να περάσω όσο είμαι κάτω :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από Ερμού κινούμενη επί της Αθηνάς προς Ομόνοια, το πέμπτο στενό είναι η Ευριπίδου.

Μπαίνεις αριστερά (με τα πόδια ε! ) , στο αριστερό πεζοδρόμιο (στα ~ 30m)  είναι το "Μπαχάρ" .

Εκεί θα βρεις ότι τραβάει η ψυχή σου από μπαχάρια!

Άντε καλή βόλτα! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως θα το μαγειρέψω. Τα κοκοκάρια τα προορίζω για τηγάνι για δυνατό σοτάρισμα και μετά φούρνο οπότε διάλεξα τα εξής

2 κουταλιές σούπας γιαούρτι

2 κουταλάκια μουστάρδα

ξύδι βαλσάμικο

μέλι

πιπέρι

μπούκοβο

αλάτι

ρίγανη

λάδι

Βγαίνει παχύρευστο οπότε τα βουτάς μέσα και απλά ανά 3-4 ώρες κάνεις ένα γύρισμα ανακάτεμα. Αν βαριέσαι ή δεν μπορείς να ασχοληθείς με γύρισμα, κάνεις παραπάνω μαρινάδα για να τα καλύψει. Επίσης όσο περισσότερο μείνουν τόσο περισσότερα αρώματα θα πάρουν. Εγώ τα χαράζω και λίγφο σε σημεία όπως το στήθος που έχει πολύ ψαχνό.

ΥΓ βρίσκομαι στο κέντρο κάποιος μου είχε πει για ένα μαγαζί στο μοναστηράκι για μπαχαρικά. Θέλω κάτι ψαγμένο όμως με ποικιλία. Οποιος έχει κάποια πρόταση ας την πει να περάσω όσο είμαι κάτω :)

http://baharat.gr

 

συν το Μπαχάρ που είπε ο απόπανω :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://baharat.gr

 

συν το Μπαχάρ που είπε ο απόπανω :)

Εσύ μεγάλο στομάχι που ήσουν στη κοπή της πίτας; Καλά σε αντικατέστησα επάξια, αλλά περίμενα να έρθεις :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και όποιος δεν πιστεύει, να "ρωτήσει" την πιατέλα με τις πένες αλά κρεμ.........αναστέναξε !!!! :hehe:

(κάνοντας "συμπαράσταση"  με αυτές των κεφτέδων, του ψητού και των παναρισμένων κοτομπουκιών ! ! !) :T:  :p

 

'Α Ξ Ι Α ! ! ! ! ! ! ! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ μεγάλο στομάχι που ήσουν στη κοπή της πίτας; Καλά σε αντικατέστησα επάξια, αλλά περίμενα να έρθεις :p

ε΄γω ήμουν πάγκο έτσι και αλλιώς δε ήξερα αν θα προλάβαινα οπότε θες θα πάρουμε και το felix Να πάμε Καναδό να δω το στομάχι σοτ :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rack of ribs....

 

Εχθές, σε νεο μέρος, τα πιο ωραία ribs που έχω φάει στο Λονδίνο... 

 

Η μερίδα ΤΕΡΑΣΤΙΑ, είναι διπλό το stack αν δείτε, και σόλο καριέρα δεν τα καθάρισα (ναι ναι ντρέπομαι) ούτε για πλάκα.

Επίσης είναι αρκετά spicy αλλά το γουστάρω πολύ (προσωπικά προφανώς). επίσης είναι πολύ λιγότερο γλυκά απο κλασσικό rib που τα παστώνουν στην BBQ σάλτσα που είναι και τίγκα στην ζάχαρη. (όχι πως είναι για γράμμωση το συγκεκριμένο glazing απλά λέω). 

 

Το κόκαλο έβγαινε πιο εύκολα απο κιλότα σε κωλάδικο, και το ψαχνό ήταν όσο tender όσο έπρεπε. 

 

attachicon.gifDSC_0368.JPG

Στο λαιμό να σου κάτσουν
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.