Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Το φαγητό δεν είναι κάτι που "νιώθουμε"  μόνο με τις στενά ορισμένες αισθήσεις ( γεύση, όσφρηση κ.λπ.), αλλά και με τον "περίγυρο" μέσα στον οποίο "λειτουργεί".

 

Γι' αυτό Πάντα ένα "φαγητό" είναι πολύ καλύτερο όταν έχεις καλή παρέα!

Άντε λοιπόν, να είμαστε καλά με τους ανθρώπους μας και τις ζωές μας και το φαγητό θα είναι πάντα πιο καλό !

 

Διαφωνώ. Το νόστιμο είναι νόστιμο είτε μόνος είτε με παρέα. Επίσης όση καλή παρέα κι αν έχεις το ποστίτσιο της μάνας μου δεν τρώγεται.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

LOL!

Ελπίζω η μητέρα σου να μην διαβάζει στο Λάμπη, η να έχει αποθέματα αντοχής και αυτογνωσίας πέρα από το σύνηθες! :D

Δεν διαφωνούμε όμως, αλλά ας επαναδιατυπώσω:

"Ένα νόστιμο φαγητό, γίνεται νοστιμότερο με καλή παρέα! " :)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, της το έχω πει.

 

Ακούστε ιστορία Νο1!

 

Είμαι καλεσμένος σε μια θεία για φαγητό. Μαθαίνω ότι θα έχει παστίτσιο. Λέω δεν πειράζει η διατροφή, μια μέρα θα την κάνω την ατασθαλία. Πάω, έρχεται το φαγητό, πριν δοκιμάσω ακούγεται το κορυφαίο:

-Η μαμά σου έφτιαξε το παστίτσιο!

Την έβγαλα με σαλάτα....

 

Ιστορία Νο2!

 

Πάω καλεσμένος οικογενειακώς σε άλλη θεία. Δεν ήξερα τι φαγητό θα είχε φτιάξει η θεία ήθελε να μας κάνει έκπληξη αλλά η μάνα μου θα πήγαινε παστίτσιο. Μόλις έρχεται η ώρα του φαγητού ΚΑΙ η θεία παστίτσιο.

Δε δοκίμασα, πάλι την έβγαλα με σαλάτα.

Γενικά το παστίτσιο επειδή περιέχει μακαρόνια που δε μου αρέσουν, δε θέλω να το τρώω.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Όχι, της το έχω πει."

 

Eμ!!

Ας πρόσεχες!!!

Δεν τα λένε αυτά έτσι!

Δεν ξέρω αν η μητέρα σου "το έχει" με την μαγειρική, αλλά αν κρίνω από το ότι όπου πας σε ακολουθεί και ένα ....παστίτσιο της!!!! :hehe:

Σίγουρα από χιούμορ διαθέτει άφθονο !:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν εκτός αν πόσταρε και κάποιος άλλος κάτι ακόμα πιο εύκολο

http://www.thelab.gr/topic/41876-official-%CF%86%CE%B1%CE%B3%CE%B7%CF%84%CE%BFthread-foodlab/page-462#entry1946067

btw σας μισώ. Δε μπορώ να φάω σχεδόν τίποτα και βλέπω το ψωμί που δείχνει τραγανό και λιώνω :(

Θυμάσαι μήπως πόσο αλεύρι βάζεις? Γιατί ο τύπος λέει 3 κούπες νομίζω. Όπως και πόσα ml γάλα.

Το έφτιαξα χτες αλλά δεν φούσκωσε καθόλου. Ίσως να έφταιγε βέβαια το ληγμενο baking powder, ή ότι εψηνα και κοτόπουλο από κάτω την ίδια στιγμή.

a833e7e676c26425443f22f4ca218b26.jpg

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Όχι γενικά μαγειρεύει υγιεινά και καλά. Όταν θέλει τα κάνει πολύ νόστιμα, αλλά μερικές φορές δεν προλαβαίνει και τα κάνει βιαστικά.

 

@FANISTELROOY, μάλλον το ληγμένο φταίει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φανη οτι λεει ο pepin βαζω. Οποτε μαλλον το ληγμενο θα στην εκανε.

Σε αλλα νεα. Αγριογουρουνο σημερα για κυριως πιατο στη Καππαρη-kabar, οπου εχει πλεον μια θεση στη λιστα μου με τα καλα μαγαζια.

post-33144-0-15555200-1428269246_thumb.j

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

....και εκεί που χάρηκα που άλλαξε η σελίδα από τα Burgers του Ζάχου, ποστάρεις αυτό και σκουπίζω τα σάλια από το πληκτρολόγιο...

 

...μάλλον πέρασε η ώρα και πείνασα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.